Ухвала суду № 42405514, 13.01.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.01.2015
Номер справи
820/15847/14
Номер документу
42405514
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2015 р.Справа № 820/15847/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Катунова В.В.

Суддів: Бершова Г.Є. , Ральченка І.М.

за участю секретаря судового засідання Кудіної Я.Г.,

в присутності:

представника відповідача Коваленко М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами товариства з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ "ПРОДІС", Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 05.11.2014р. по справі № 820/15847/14

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ "ПРОДІС"

до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ "ПРОДІС", звернувся до суду з позовом до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області, в якому, з урахуванням зміни позовних вимог, просив:

- визнати протиправними дії відповідача з приводу проведення зустрічної звірки, результати якої оформлені актом від 31 березня 2014р. №246/20-23-22-01-05/38398095;

- визнати протиправними дії відповідача з приводу зміни внесених до Інформаційної системи "Податковий блок" показників декларацій Товариства з обмеженою відповідальністю «КОМПАНІЯ «ПРОДІС» (ідентифікаційний код - 38398095) з податку на додану вартість за січень, лютий 2014 року, а саме анулюванню податкового кредиту та зобов'язань підприємства за період січень, лютий 2014 року згідно з відомостями акту від 31 березня 2014р. №246/20-23-22-01-05/38398095 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «КОМПАНІЯ «ПРОДІС» (ідентифікаційний код - 38398095) щодо підтвердження господарських відносин із платниками за період з 01.01.2014 по 28.02.2014р. без прийняття податкового повідомлення - рішення;

- зобов'язати відповідача виключити з автоматизованої інформаційної системи «Податковий блок» інформацію, внесену на підставі акту від 31 березня 2014р. №246/20-23-22-01-05/38398095 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «КОМПАНІЯ «ПРОДІС» (ідентифікаційний код - 38398095) щодо підтвердження господарських відносин із платниками за період з 01.01.2014 по 28.02.2014р.;

- зобов'язати відповідача відновити в інформаційних базах даних показники декларацій Товариства з обмеженою відповідальністю «КОМПАНІЯ «ПРОДІС» (ідентифікаційний код - 38398095) з податку на додану вартість за січень, лютий 2014 року згідно поданих декларацій.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 05.11.2014 року адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області з приводу проведення зустрічної звірки, результати якої оформлені актом від 31 березня 2014р. №246/20-23-22-01-05/38398095.

В іншій частині позовних вимог відмолено.

Вирішено питання про розподіл судового збору.

Сторони, не погоджуючись з прийнятим рішенням суду звернулися з апеляційними скаргами, в яких зазначають, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просять скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким позивач просить задовольнити його позов в повному обсязі, а відповідач - повністю відмовити в задоволенні заявлених позивачем вимог.

Відповідач подав до Харківського апеляційного адміністративного суду письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких вважає вимоги позивача безпідставними, незаконними та такими, що не підлягають задоволенню. Просить залишити постанову суду першої інстанції без змін, як таку, що прийнята відповідно до норм діючого законодавства.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що фахівцем Харківської ОДПІ згідно з пп.73.5 ст.73 Податкового кодексу України здійснено заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ "КОМПАНІЯ "ПРОДІС", код ЄДРПОУ 38398095, з питань підтвердження господарських відносин з платниками податків за січень, лютий 2014р., та складено акт від 31 березня 2014р. №246/20-23-22-01-05/38398095 про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Компанія «Продіс» (код за ЄДРПОУ 38398095) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.01.2014- 28.02.2014 (а.с.24-32).

У вказаному акті від 31 березня 2014р. №246/20-23-22-01-05/38398095 зазначено, що з урахуванням наявних на час формування висновку обставин та відомостей, а також у зв'язку з відсутністю ТОВ «Компанія «Продіс» код ЄДРПОУ 38398095 за податковою адресою, детальних пояснень посадових осіб, копій документів щодо фінансово- господарської діяльності підприємства, підприємство ТОВ «Компанія «Продіс» за січень - лютий 2014 року має ознаки сумнівності здійснення господарських операцій.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ "ПРОДІС" суд першої інстанції виходив з того, що зустрічну звірку позивача було проведено податковим органом з порушенням законодавчо встановленого порядку та способу, передбаченого п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України та Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою КМ України від 27 грудня 2010 року

Відмоволяючи в задоволені позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача по внесенню даних про результати податкового контролю в інформаційну базу є лише службовою діяльністю працівників податкової інспекції на виконання своїх службових обов'язків по збиранню доказової інформації щодо наявності чи відсутності документального підтвердження господарських операцій. Зазначені дії самі по собі не створюють для суб'єкта господарювання жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни або припинення його прав.

Колегія суддів вважає, що наведені висновки суду першої інстанції є правильними, оскільки вони ґрунтуються на фактичних обставинах справи та відповідають приписам чинного законодавства, з огляду на наступне.

Відповідно до п. 73.5 ст.73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначено Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010р. N1232 (далі - Порядок).

Відповідно до п. 3 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.

Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.

Суд першої інстанції, виходячи із аналізу законодавчих норм, вірно зазначив, що зустрічна звірка проводиться за запитом органу державної податкової служби (ініціатора) та проводиться стосовно конкретно визначеного ініціатором контрагента платника податків.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не надано суду запитів органів державної податкової служби (ініціаторів) щодо звірки визначених контрагентів позивача за відповідні періоди. Натомість, в акті про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "КОМПАНІЯ "ПРОДІС" від 31 березня 2014р. №246/20-23-22-01-05/38398095 зазначено: «На ДПІ контрагентів підприємства ТОВ "КОМПАНІЯ "ПРОДІС" було направлено запити на проведення зустрічних звірок.» (а.с.30).

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про порушення податковим органом порядку проведення зустрічної звірки в частині недотримання процедури ініціювання такої звірки та відсутності права податкового органу одночасно виступати ініціатором та виконавцем зустрічної звірки без отримання запиту на її проведення по контрагентам платника податків.

Згідно з п.4 Порядку, орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

Відповідно до п.6 Порядку у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.

Пунктом 7 Порядку встановлено, що за результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.

Згідно з пп.4.4 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 22 квітня 2011 року N236, у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України. При подальшому залученні суб'єкта господарювання (посадових осіб суб'єкта господарювання) до проведення зустрічної звірки відповідальний підрозділ органу ДПС забезпечує проведення такої звірки.

Відповідно до п. 73.3 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з підстав, зазначених у п.73.3 Податкового кодексу України.

Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.

Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.

Представником відповідача надано копію запиту від 21.03.2014 №2440/10/20-23-15-01-16 до ТОВ "КОМПАНІЯ "ПРОДІС" про надання пояснень та їх документального підтвердження за лютий 2014р. з постачальниками та покупцями (а.с.37). Разом з тим, представником відповідача не надано докази надсилання цього запиту ТОВ "КОМПАНІЯ "ПРОДІС" та отримання його позивачем.

З аналізу приписів п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу, п.п.6, 7 Порядку №1232 слідує, що зустрічна звірка може бути проведена податковим органом лише в разі наявності у розпорядженні податкового органу первинних документів або надання таких документів платником податків на обов'язковий письмовий запит податкового органу, оскільки зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Таким чином, у зв'язку з відсутністю у Харківської ОДПІ первинних документів відповідач був позбавлений можливості провести зустрічну звірку ТОВ "КОМПАНІЯ "ПРОДІС".

За таких обставин колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було зроблено правильний висновок про неправомірність дій Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області щодо проведення зустрічної звірки, результати якої оформлені актом від 31 березня 2014р. №246/20-23-22-01-05/38398095.

Колегія суддів також вважає правильним рішення суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позову в частині визнання протиправними дій Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області з приводу зміни внесених до Інформаційної системи "Податковий блок" показників декларацій Товариства з обмеженою відповідальністю «КОМПАНІЯ «ПРОДІС» (ідентифікаційний код - 38398095) з податку на додану вартість за січень, лютий 2014 року, а саме анулюванню податкового кредиту та зобов'язань підприємства за період січень, лютий 2014 року згідно з відомостями акту від 31 березня 2014р. №246/20-23-22-01-05/38398095 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «КОМПАНІЯ «ПРОДІС» (ідентифікаційний код - 38398095) щодо підтвердження господарських відносин із платниками за період з 01.01.2014 по 28.02.2014р. без прийняття податкового повідомлення - рішення; зобов'язання Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області виключити з автоматизованої інформаційної системи «Податковий блок» інформацію, внесену на підставі акту від 31 березня 2014р. №246/20-23-22-01-05/38398095 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «КОМПАНІЯ «ПРОДІС» (ідентифікаційний код - 38398095) щодо підтвердження господарських відносин із платниками за період з 01.01.2014 по 28.02.2014р.; зобов'язання Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області відновити в інформаційних базах даних показники декларацій Товариства з обмеженою відповідальністю «КОМПАНІЯ «ПРОДІС» (ідентифікаційний код - 38398095) з податку на додану вартість за січень, лютий 2014 року згідно поданих декларацій, з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань.

У п.п 14.1.171. п. 14.1 ст. 14 ПК України вказано, що податкова інформація - у значенні, визначеному Законом України "Про інформацію".

Згідно ст. 16 Закону України "Про інформацію" податкова інформація - сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому Податковим кодексом України. Правовий режим податкової інформації визначається Податковим кодексом України та іншими законами.

У територіальних органах Міндоходів збереження зібраної податкової інформації та її опрацювання здійснюється за допомогою Інтегрованої автоматизованої інформаційної системи «Податковий блок» (ІС «Податковий блок»), яка введена в експлуатацію з 01.01.2013 наказом ДПС України від 24.12.2012 №1197, та експлуатація якої здійснюється відповідно до Тимчасового регламенту, затвердженого наказом ДПС України від 24.12.2012 №1198, що встановлює порядок дій структурних підрозділів територіальних органів Міндоходів з використання системи при виконанні функціональних обов'язків.

ІС «Податковий блок» містить декілька підсистем - автоматизованих інформаційних систем (АІС), серед яких: «Обробка податкової звітності та платежів», «Податковий аудит», а також «Аналітична система». Дані податкової звітності переносяться до підсистеми - Податкова звітність, з тими показниками, які декларуються платниками податків. Дані перевірки відображаються в підсистемі - Податковий аудит.

Порядок внесення інформації до підсистеми «Податковий аудит» ІС «Податковий блок» інших інформаційних баз даних визначено Методичними рекомендаціями щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затвердженими наказом голови Державної фіскальної служби України №22 від 31.07.2014.

Згідно з довідкою від 10.10.2014 №7299/10/20-23-10-14, підписаною в.о.начальника Харківської ОДПІ, (а.с.45) дані податкової звітності ТОВ «Компанія «Продіс»» за період грудень 2013 року - березень 2014 року відображені в автоматизованій інформаційній системі «Податковий блок» в показниках, які самостійно задекларовані ТОВ «Компанія «Продіс»» в податкових деклараціях. Такі показники, за наслідками складання акту про неможливість проведення зустрічної звірки від 31.03.2014 №246/20-23-22-01-05/38398095 відповідачем не змінювались. Контролюючий орган не наділений повноваженнями на зміну даних податкової звітності платників податків.

Крім того, дії відповідача по внесенню даних про результати податкового контролю в інформаційну базу є лише службовою діяльністю працівників податкової інспекції на виконання своїх службових обов'язків по збиранню доказової інформації щодо наявності чи відсутності документального підтвердження господарських операцій. Зазначені дії самі по собі не створюють для суб'єкта господарювання жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни або припинення його прав.

Тобто, дії відповідача по внесенню даних про результати податкового контролю в інформаційну базу не створюють правових наслідків для позивача, а отже внесення даних про результати податкового контролю в інформаційну базу не порушує права позивача.

Колегія суддів вважає необґрунтованими доводи апеляційної скарги щодо порушення судом першої інстанції п.п. 54.3.2 п.54.3 ст. 54, п. 58.1 ст. 58 Податкового кодексу України, в яких йдеться про розрахунок грошового зобов'язання контролюючим органом та винесення податкового повідомлення - рішення, оскільки в даній справі оскаржуються дії щодо проведення звірки, а не перевірки. Крім того, за результатами звірки податкові повідомлення - рішення не виносяться.

За таких обставин, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в зазначеній частині.

Таким чином, рішення суду першої інстанції про часткове задоволення позову ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні усіх обставин справи в їх сукупності. Судом вірно встановлено характер спірних взаємовідносин та обґрунтовано застосовано норми матеріального права до їх вирішення. Порушень норм процесуального закону, які б могли призвести до прийняття невірного рішення, не встановлено. Твердження апеляційних скарг зазначених висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційні скарги товариства з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ "ПРОДІС", Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 05.11.2014р. по справі № 820/15847/14 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Катунов В.В.Судді Бершов Г.Є. Ральченко І.М. Повний текст ухвали виготовлений 19.01.2015 р.