Ухвала суду № 42388025, 11.12.2014, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.12.2014
Номер справи
804/15282/13-а
Номер документу
42388025
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

11 грудня 2014 рокусправа № 804/15282/13-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дурасової Ю.В.

суддів: Проценко О.А. Туркіної Л.П.

за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В

представника позивача - Жалоб Яни Сергіївни,

представників відповідача - Овечкіної Ольги Василівни, Кучеренко Ірини Анатоліївни,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Публічного Акціонерного Товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" та Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 березня 2014 року

у справі за позовом Публічного Акціонерного Товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" до Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення №297, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення №297. Просив скасувати рішення № 297 від 08.10.2013 р. про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності у розмірі 497 429,66 грн., з яких 331 619,77 грн. сума неправомірно витрачених страхових коштів Фонду та 165 809,89 грн. нараховані 50 % неправомірно витрачених страхових коштів

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що отримані від Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності грошові кошти в повному обсязі сплачені працівникам підприємства і не підлягають поверненню. Інші порушення, зазначені в акті перевірки, насправді не були допущені підприємством тому рішення відповідача № 297 від 08.10.2013р. суперечить вимогам законодавства та підлягає скасуванню.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 березня 2014 року позов задоволено частково. Скасовано рішення № 297 від 08.10.2013 р. виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в частині застосування до Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» фінансових санкцій: - неправомірні витрати - в розмірі 275 115,90 грн.; штраф - в розмірі 137 557,95 грн. В решті позовних вимог відмовлено.

Постанова суду першої інстанції обґрунтована тим, що незважаючи на наявність порушення - зарахування коштів з окремого поточного рахунку на інший рахунок, грошові кошти отримані застрахованими особами, тому доводи відповідача про нецільове використання коштів Фонду в розмірі 275 115,90 грн. є необґрунтованими. Враховуючи наведене, штрафні санкції в розмірі 137 557,95 грн. (50 % від суми 275 115,90 грн.) не підлягають застосуванню до позивача.

З даним рішенням не погодилися позивач та відповідач та надали апеляційні скарги.

В апеляційній скарзі позивач (ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля") просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити апеляційну скаргу у повному обсязі. Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що судом не було прийнято до уваги всі докази, надані позивачем, у зв'язку з чим суд першої інстанції при вирішенні даної справи прийняв частково односторонню позицію в оскаржуваній постанові.

В апеляційній скарзі відповідач (Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності), посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати в частині скасування судом фінансових санкцій в сумі 412 673,85 грн., в тому числі неправомірні витрати - 275 115,90 грн., штраф - 137 557,95 грн., та прийняти нову, якою відмовити позивачу в задоволені позовних вимог в цій частині. Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що перевіркою встановлений факт порушення позивачем вимог ст. 21 Закону «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».

В запереченнях на апеляційну скаргу позивача (а.с. 58 т. 2) зазначено, що апеляційну скаргу позивача слід залишити без задоволення, при цьому апеляційну скаргу відповідача слід задовольнити. Посилається на те, що рішення відповідача № 297 від 08.10.2013р. прийняте у відповідності до норм законодавства, а твердження позивача про неправомірність накладення фінансових і штрафних санкцій є безпідставними.

В судовому засіданні представники сторін свої позиції підтримали, надали пояснення аналогічні, викладеним в апеляційних скаргах та запереченнях.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» зареєстровано як страхувальник з 28.12.2001 р. та перебуває на обліку в Павлоградській міжрайонній виконавчій дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Виконавчою дирекцією Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 19.09.2013 року проведено планову перевірку правомірності використання ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.07.2012 р. по 01.07.2013 р. За результатами перевірки складено акт № 447 від 19.09.2013 р. В акті зазначені порушення, допущені ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», зокрема, страхові кошти, зараховані на окремий поточний рахунок, відкритий відповідно до вимог ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240-ІІІ від 18.01.2001 р. (ЗУ № 2240), на загальну суму 275 115,90 грн. в порушення абз. 3 ч. 2 ст. 21 ЗУ № 2240 використані не на надання матеріального забезпечення та надання соціальних послуг застрахованим особам. Також, підприємством при нарахуванні та сплаті матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності) з порушенням чинного законодавства використано коштів Фонду на суму 26 381,77 грн. Апарат генерального директора ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» - в порушення ч. 2 ст. 35 ЗУ № 2240 допомогу по тимчасовій напрацездатності за рахунок коштів Фонду сплачено за дні після встановлення МСЕК групи інвалідності. З порушенням чинного законодавства використано коштів Фонду на суму 1 450,26 грн. ВСП «Шахтоуправління Павлоградське» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» в порушення ч. 2 ст. 35 ЗУ № 2240 по двом листам непрацездатності (ОСОБА_5, ОСОБА_6.) допомогу з тимчасової непрацездатності за рахунок коштів Фонду сплачено починаючи не з шостого, а з першого дня тимчасової непрацездатності, переплата становить 1 173,78 грн. Крім того, ч. 2 ст. 35 ЗУ № 2240, п. 20 Порядку № 1266 по одному листу непрацездатності (ОСОБА_7.) невірно визначено кількість днів тимчасової непрацездатності (згідно графіка роботи оплаті підлягає 12 робочих днів, фактично оплачено 13 робочих днів). З порушенням чинного законодавства використано коштів Фонду на суму 404,82 грн. У ході перевірки правильності призначення та виплати допомоги на поховання по ВСП «Шахтоуправління Тернівське» встановлено, що в порушення вимог п. 5 ст. 36 ЗУ № 2240 у вересні 2012 р. комісією із соціального страхування призначено виплату за рахунок коштів Фонду допомоги на поховання працівника ОСОБА_8 (гірничий робітник підземний), який загинув від нещасного випадку на виробництві. Неправомірно використано коштів Фонду на суму 2 200,00 грн. За результатами перевірки правомірності використання коштів Фонду на санаторно-курортне лікування, відповідно до п. 6.2 Порядку не приймається до заліку та підлягає відшкодуванню Фонду за рахунок страхувальника 27 694,80 грн. Також, в акті зроблено висновок про неприйняття до заліку вартості новорічних подарунків, які видані з порушенням законодавства (п. 1.5 Порядку № 48 - подарунки отримані не застрахованими особами, а також особами, які не мають документального підтвердження батьківства або факту усиновлення, опіки) в розмірі 227,30 грн.

На підставі акту № 447 від 19.09.2013 р. виконавчою дирекцією Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності винесено рішення № 297 від 08.10.2013 р. про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, відповідно до якого до Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» застосовано фінансові санкції в розмірі 497 429,66 грн., з яких 331 619,77 грн. - неправомірні витрати та 165 809,89 грн. - штраф.

Відповідно до платіжного доручення № 170187 від 04.01.2013 р., відомості по зарахуванню коштів на карткові рахунки кошти в розмірі 273 358,09 грн. зараховані на карткові рахунки фізичних осіб (170 осіб), відповідно до платіжного доручення № 170285 від 04.01.2013 р. та відомості про зарахування коштів на карткові рахунки кошти в розмірі 2 966,01 грн. зараховані на карткові рахунки фізичних осіб (9 осіб).

Колегією суддів апеляційної інстанції встановлено, що судом першої інстанції правильно застосовано до даних правовідносин норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240-ІІІ від 18.01.2001 р., Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності N 12 від 25.02.2009 р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.04.2009 р. за № 339/16355.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Таким чином уповноважені державою органи не можуть на власний розсуд ухилятися від реалізації наданих їм повноважень, але й не мають права виходити за межі, встановлені законодавством.

В силу частин 1, 2 ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240-ІІІ від 18.01.2001 р. фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється районними, міжрайонними, міськими виконавчими дирекціями відділень Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду.

Підставою для фінансування страхувальників робочими органами відділень Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами. Районні, міжрайонні, міські виконавчі дирекції відділень Фонду здійснюють фінансування страхувальників-роботодавців протягом десяти робочих днів після надходження заяви.

У разі якщо сума отриманих страхувальником від Фонду страхових коштів перевищує фактичні витрати на надання матеріального забезпечення, невикористані страхові кошти повертаються до робочого органу Фонду, що здійснив фінансування, протягом трьох робочих днів.

Страхувальник-роботодавець відкриває окремий поточний рахунок для зарахування страхових коштів у банках у порядку, встановленому Національним банком України.

Страхувальник-роботодавець, який є бюджетною установою, відкриває окремий рахунок для зарахування страхових коштів в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Кошти Фонду, що надходять на зазначений рахунок, обліковуються на окремому субрахунку.

Страхові кошти, зараховані на окремий поточний рахунок у банку або на окремий рахунок в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів (далі - окремий рахунок), можуть бути використані страхувальником виключно на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам.

Згідно до ч. 1 ст. 30 вказаного Закону України страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

Згідно матеріалів справи ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» на підставі наданої заявки отримані від Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності кошти на виплату матеріального забезпечення застрахованим особам та сплату відповідних утримань з сум матеріального забезпечення, які були зараховані підприємством на окремий поточний рахунок. Зазначені грошові кошти до початку виплати застрахованим особам, були зараховані на інший рахунок підприємства. Після такого зарахування, грошові кошти були сплачені застрахованим особам. Що підтверджено платіжним дорученням № 170187 від 04.01.2013 р., відомістю по зарахуванню коштів на карткові рахунки, відповідно до яких кошти в розмірі 273 358,09 грн. зараховані на карткові рахунки фізичних осіб (170 осіб), платіжним дорученням № 170285 від 04.01.2013 р. та відомістю про зарахування коштів на карткові рахунки, згідно яких кошти в розмірі 2 966,01 грн. зараховані на карткові рахунки фізичних осіб (9 осіб).

Отже, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за можливе погодитися з висновком суду першої інстанції в тому, що незважаючи на наявність порушення - зарахування коштів з окремого поточного рахунку на інший рахунок, грошові кошти отримані застрахованими особами, в зв'язку з чим доводи відповідача про нецільове використання коштів Фонду в розмірі 275 115,90 грн. є необґрунтованими. Враховуючи наведене, штрафні санкції в розмірі 137 557,95 грн. (50 % від суми 275 115,90 грн.) не підлягають застосуванню до позивача. А повернення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності коштів, які були сплачені ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» застрахованим особам, для здійснення Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності повторно тих самих виплат, тим самим особам і на тих самих підставах є не доцільним.

Тому, Рішення виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 297 від 08.10.2013 р. в частині застосування до ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» фінансових санкцій в таких розмірах: неправомірні витрати в розмірі 275 115,90 грн. та штраф в розмірі 137 557,95 грн. не відповідає вимогам пп. 3, 8 ч. 3 ст. 2 КАС України та підлягає скасуванню.

Натомість в іншій частині, рішення відділення Фонду соціального страхування № 297 від 08.10.2013 р., є правомірним та обґрунтованим.

В акті перевірки встановлено неправомірне витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в розмірі: 26 381,77 грн. - на виплату матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності)2 200,00 грн. - на виплату матеріального забезпечення (допомоги на поховання); 27 694,80 грн. - частині надання соціальних послуг (санаторно-курортне лікування); 227,30 грн. - в частині надання соціальних послуг (забезпечення дитячими новорічними подарунками).

При цьому, позивачем не надано доказів в обґрунтування відсутності наведених порушень або доказів повернення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності цих коштів.

Відповідно до ч. 2 ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (МСЕК) інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності), незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності у порядку та розмірах, встановлених законодавством.

Оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» для забезпечення відновлення здоров'я застрахована особа та члени її сім'ї (а також особа, яка навчається у вищому навчальному закладі) мають право на отримання санаторно-курортного лікування, оздоровлення в спеціалізованих оздоровчих закладах (у тому числі дитячих) у межах асигнувань, установлених бюджетом Фонду на зазначені цілі, та в порядку і на умовах, визначених правлінням Фонду.

Згідно до ст. 48 вказаного Закону України за рахунок коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, у межах асигнувань, що визначаються щорічно при затвердженні бюджету Фонду на наступний фінансовий рік, здійснюється часткове фінансування санаторіїв-профілакторіїв підприємств, установ, навчальних закладів та організацій, утримання дитячо-юнацьких спортивних шкіл, дитячих оздоровчих таборів і позашкільного обслуговування, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків в порядку, визначеному правлінням Фонду.

Пунктами 4.1, 4.9, 4.11 Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності N 12 від 25.02.2009 р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.04.2009 р. за № 339/16355, визначено, що рішення про виділення путівки застрахованій особі приймає комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, на підставі особистої заяви та довідки для одержання путівки (форма N 070/о, затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 27.12.99 N 302 "Про затвердження форм облікової статистичної документації, що використовується в поліклініках (амбулаторіях)").

Комісією (уповноваженим) із соціального страхування приймається рішення про виділення путівки (путівок) згідно з медичними показаннями для спільного санаторно-курортного лікування чоловіка, дружини, які працюють на цьому підприємстві та перебувають у шлюбі, або їх дітей віком від 4 до 18 років, у тому числі для члена сім'ї (дружини або чоловіка), який працює на іншому підприємстві і є застрахованою особою, та члена сім'ї, який навчається у вищому навчальному закладі з денною формою навчання.

Путівка члену сім'ї, який працює на іншому підприємстві (навчається у вищому навчальному закладі з денною формою навчання), видається за умови надання довідки з місця його основної роботи (навчання) про те, що він не користувався цією соціальною послугою протягом календарного року.

Комісією (уповноваженим) із соціального страхування приймається рішення про поділ путівки для спільного санаторно-курортного лікування застрахованої особи та члена її сім'ї, що працює (дружини або чоловіка, які перебувають у шлюбі), у тому числі на іншому підприємстві (застрахованої особи), або її дитини віком від 4 до 18 років, застрахованої особи та члена її сім'ї, який навчається у вищому навчальному закладі з денною формою навчання, а також для двох застрахованих осіб, що працюють на одному підприємстві, за умови попереднього отримання письмового погодження адміністрації санаторно-курортного закладу і терміну лікування кожної особи не менше 12 діб.

Враховуючи те, що позивачем не надано доказів виконання зазначених норм закону, а відповідачем доведено правомірність його дій, оскаржуване рішення в частині застосування до підприємства фінансових санкцій в розмірах: неправомірні витрати - 56 503,87 грн. та штрафу - 28 251,94 грн. відповідає вимогам пп. 1, 3, 8 ч. 3 ст. 2 КАС України.

Таким чином, на думку колегії суддів апеляційної інстанції, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Отже, суд першої інстанції не допустив порушення норм матеріального та процесуального права, повно та всебічно дослідив матеріали та обставини справи, правильно встановив характер спірних правовідносин і для їх вирішення правильно застосував норми матеріального права. Правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому апеляційні скарги слід залишити без задоволення, а оскаржуване судове рішення - залишити без змін.

Керуючись п. 1 ч.1. ст. 198, ст. 200, 205, 206 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги Публічного Акціонерного Товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" та Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 березня 2014 року у справі за позовом Публічного Акціонерного Товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" до Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення №297 - залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів відповідно до ст. 212 та ч.5 ст. 254 КАС України.

Головуючий: Ю.В. Дурасова

Суддя: О.А. Проценко

Суддя: Л.П. Туркіна