Постанова № 42331919, 19.12.2014, Пирятинський районний суд Полтавської області

Дата ухвалення
19.12.2014
Номер справи
544/2525/14-а
Номер документу
42331919
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 544/2525/14-а

пров. № 2-а/544/64/2014

ПОСТАНОВА

іменем України

19 грудня 2014 року м. Пирятин

Пирятинський районний суд Полтавської області у складі:

головуючого - судді Сайко О.О.,

за участі секретаря - Костенко Т.В.

розглянувши у порядку скороченого провадження у м. Пирятині адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Пирятинському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату основної та додаткової пенсії,

У С Т А Н О В И В:

03 грудня 2014 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати причину його пропуску для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів поважною та поновити йому вказаний строк; визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Пирятинському районі Полтавської області щодо відмови йому у здійсненні перерахунку державної та додаткової пенсій відповідно до ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як інваліду ІІ групи з 01.01.2014; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Пирятинському районі Полтавської області провести йому перерахунок державної пенсії відповідно до ст.. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням вимог ст.. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та провести відповідні виплати за період з 01.01.2014; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Пирятинському районі Полтавської області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до ст. 183-2 КАС України справа була розглянута в порядку скороченого провадження.

Відповідач надав заперечення проти позову, з якого вбачається, що УПФ України у Пирятинському районі Полтавської області не визнає позовні вимоги ОСОБА_1, просить відмовити в їх задоволенні, оскільки під час нарахування та виплати позивачу основної та додаткової пенсії відповідач діяв правомірно, керуючись діючим та момент призначення та виплати пенсії законодавством, зокрема, Постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою затверджений Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Крім того, відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 31.07.2014, який набрав чинності 03.08.2014, установлено, що у 2014 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених КМУ, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного Фонду України на 2014 рік.

Ухвалою суду від 04 грудня 2014 року вимоги позивача про здійснення перерахунку та виплату основної та додаткової пенсії, за період з 01 січня 2014 року по 03 червня 2014 року залишено без розгляду за пропуском строку позовної давності.

Судом встановлено, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, виданого 31.01.2000 року та йому встановлено інвалідність ІІ групи безстроково, що підтверджується довідкою медико-соціальної експертної комісії №0384242 від 04.10.2012 (а.с.7А, 8).

Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Пирятинському районі Полтавської області та отримує державну пенсію відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю.

Як вбачається із листа УПФ України в Пирятинському районі Полтавської області № 50/К-02 від 27 листопада 2014 року (а.с.11) ОСОБА_1 сплачується щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 379 грн. 60 коп.

Не погодившись з розміром отриманої пенсії, для захисту своїх прав позивач звернувся із зазначеним позовом до суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Статтею 49 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі Закон №796) передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно ч.4 ст. 54 Закону №796 (в редакції, що діяла з моменту набрання чинності Рішення Конституційного Суду України N 10-рп/2008 від 22.05.2008, яким визнано неконституційними зміни, внесені Законом України N 107-VI ( 107-17 ) від 28.12.2007 ) пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством. В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по ІІ групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.

Згідно ст.50 цього ж Закону, особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах - інвалідам IІ групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до пп. 12,15 п. 28 розділу ІІ ЗУ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" статтю 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладено у такій редакції: особам, віднесеним до категорії 1, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю призначається інвалідам ІІ групи - у розмірі 20 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а ч. 4 ст. 54 Закону у такій редакції: у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по ІІ групі інвалідності 200 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність

Статтею 64 Конституції України встановлено, що Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені.

Рішенням Конституційного суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України", якими внесено зміни до ст.ст. 50,54 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визнано такими, що не відповідають Конституції України, тобто є неконституційними.

Згідно ч. 2 ст. 152 Конституції України, Закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності. Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Пунктом 4 Прикінцевих положень ЗУ "Про Державний бюджет України на 2013 рік" встановлено, що у 2013 році норми і положення, зокрема, статей 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік. Тобто, визначення порядку та розмірів виплат указаним категоріям громадян на 2013 рік делеговано Кабінету Міністрів України.

Згідно ст. 3 Бюджетного Кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.

Тобто положення п.4 Прикінцевих положень ЗУ "Про Державний бюджет України на 2013 рік" діяли протягом бюджетного року та закінчилися 31.12.2013 року.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" не було встановлено обмеження щодо виплат додаткової пенсії, не внесено змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», який набрав чинності 03.08.2014 року, встановлено, що норми і положення статей 50-54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Отже, з 01.01.2014 року по 03.08.2014 року діяли положення ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до яких розмір пенсій особам 1 категорії, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, по ІІ групі інвалідності - становить 8 мінімальних пенсій за віком. Згідно ст.50 цього ж Закону, особам, віднесеним до категорії 1, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається інвалідам ІІ групи у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

Положеннями ч. 4 ст. 9 КАС України визначено, що, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Частиною 1 статті 8 Конституції передбачено, що в Україні визнається і дії принцип верховенства права. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ч.3 ст.22 Конституції).

За таких обставин, правовідносини щодо виплати державної та додаткової пенсії особам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, регулюються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому застосування до таких правовідносин підзаконного акту суперечить Конституції України.

За конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві з 04 червня по 03 серпня 2014 року, застосуванню підлягає не постанова Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року, а норми ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" з 03.08.2014 року було надано повноваження Кабінету Міністрів України визначати розмір державної та додаткової пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи, яким встановлено розмір щомісячної додаткової пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю передбачено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Виходячи з вищенаведеного, суд зазначає, що відповідач виплачуючи позивачу з 03.08.2014 року пенсію у порядку та розмірах, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України від 27.11.2011 року № 1210 діяв правомірно.

Згідно ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» в 2014 році встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатністьу розмірі 949 гривень.

Таким чином, суд дійшов висновку, що розмір державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка сплачувалася позивачу з 01 січня по 03 серпня 2014 року не відповідає ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню. Дії УПФУ у Пирятинському районі Полтавської області щодо відмови у здійсненні перерахунку державної та додаткової пенсій позивачу з 04 червня по 03 серпня 2014 року у розмірах, передбачених ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» слід визнати незаконними, оскільки позивач має право на державну пенсію у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за вказаний період у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи із мінімальної пенсії за віком, встановленої ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням норм ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Враховуючи викладене, суд зобов'язує відповідача проводити виплату позивачу належних йому сум, починаючи з 04 червня 2014 по 03 серпня 2014 року.

Відповідно до п. 1 абз. 1, п. 1 абз. 2 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсії, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів у межах суми стягнення за один місяць, також негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження.

Частиною 2 ст. 256 КАС України передбачено, що суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи може звернути постанову до негайного виконання у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 256 КАС України.

Резолютивна частина постанови суду першої інстанції є рішенням зобов'язального характеру, а тому на неї не поширюються правила ч. 2. ст. 256 КАС України, оскільки не визначена сума боргу, що підлягає стягненню.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні вимоги позивача про негайне виконання постанови в цілому.

Суд не знаходить підстав для задоволення вимог позивача щодо зобов"язання відповідча подати суду у встановлений строк звіт про виконання судового рішення з наступних підстав.

Положеннями КАС України визначені загальні та спеціальні способи судового контролю.

Загальний судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому ст. 181 КАС України.

В свою чергу, спеціальні способи судового контролю за виконанням судових рішень закріплені статтею 267 КАС України.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 267 КАС України визначено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Вказані норми кореспондують положення абзацу сьомого пункту 4 частини першої статті 163 КАС України та абзацу п'ятого пункту 4 частини першої статті 207 КАС України, згідно з якими у резолютивній частині постанови суду першої чи апеляційної зазначається встановлений судом строк для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду першої інстанції звіт про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій.

Встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі, суд першої інстанції може під час прийняття постанови у справі.

Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої, апеляційної чи касаційної інстанцій, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.

Тобто, встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом суду, а не його обов'язком.

Відповідно до ч. 5 ст. 94 КАС України судові витрати слід віднести за рахунок держави.

На підставі ст.ст. 19, 49 Конституції України, ст.ст. 49, 50, 54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», керуючись ст.ст. 11, 14, 70-72, 86, 159-163, 183-2 КАС України, с у д, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Пирятинському районі Полтавської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату основної та додаткової пенсії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Пирятинському районі Полтавської області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, ОСОБА_1 з 04.06.2014 по 03.08.2014 у розмірі меншому, ніж це встановлено ст. ст. 50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України у Пирятинському районі Полтавської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної пенсії відповідно до ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії відповідно до ст. 50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 04.06.2014 по 03.08.2014 року, з урахуванням фактично виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Постанова суду винесена в порядку скороченого провадження підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Пирятинський районний суд Полтавської області, шляхом подання апеляційної скарги в 10-ти денний строк з моменту отримання копії постанови.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Головуючий -