Головуючий в І інстанції - Чапланова О.М.
Суддя-доповідач - Лях О.П.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
«09» червня 2009 року справа № 2-а-148/09/0549
приміщення суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суд у складі:
| головуючого | Лях О.П. | суддів при секретарі за участю сторін: позивача представників відповідача представника третьої особи | Юрченко В.П., Горбенко К.П. Білоус К.І. ОСОБА_1 не з'явився не з'явився | розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу | ОСОБА_1 | на постанову | Торезького міського суду Донецької області | від | 09 лютого 2009 року | по справі | № 2-а-148/09 | за позовом | ОСОБА_1 | до третя особа | Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області | про | поновлення строку звернення, визнання дій протиправними, зобов'язання виплатити недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007, 2008 роки,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернулась до суду з вищезазначеним позовом. Постановою Торезького міського суду Донецької області від 09 лютого 2009 року у справі № 2-а-148/09 позов був задоволений частково, в наслідок чого : Поновлено позивачу строк звернення до адміністративного суду з 01 лютого 2007 року по 31 грудня 2007 року як пропущений з поважних причин; визнано дії Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років за період з 01 лютого 2007 року по 31 грудня 2007 року такими, що не відповідають вимогам Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, протиправними; зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області (86600, Донецька обл., м. Торез, вул. Сизранцева, б. 76, ЄДРПОУ 25968041), здійснити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, яка мешкає в АДРЕСА_1, ідентифікаційний №НОМЕР_1, виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за період з 01 лютого 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі 3793 грн. 66 коп. В іншій частини позову відмовлено. Не погодившись з судовим рішенням, відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції як прийняту з порушенням норм матеріального права. Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, пояснення позивача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне. ОСОБА_1 має дитину - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 року народження, що підтверджується ксерокопією свідоцтва про народження (арк. спр. 5). Згідно довідки відповідача позивачка отримала допомогу у розмірі : липень 2007 р. - 101,16 грн., серпень 2007 року - 103,41 грн., вересень 2007 року - 104,85 грн., жовтень 2007 року - 104,85 грн., листопад 2007 р. - 107,73 грн., грудень 2007 р. - 110,88 грн. (арк.спр. 8). Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей. Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб. Статтею 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому, колегія суддів зазначає, що за вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, Кабінету Міністрів України не делеговані. За пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми" від 11 січня 2007 року № 13 (в редакції постанова Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 900 "Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 та від 11 січня 2007 р. N 13") затверджено Порядок призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод. За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України № 9 від 1 листопада 1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини. Відповідно до статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року № 489-V допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Статтею 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006, № 489-V було зупинено на 2007 рік дію статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі N 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56, 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року N 489-V. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Отже, з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Таким чином, позивачка має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Статтею 4 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. Наряду з викладеним постанова суду підлягає зміні з наступних підстав. Суд першої інстанції здійснив помилковий розрахунок суми допомоги з 01 лютого 2007 року, проте лише з 09 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII. З урахуванням викладеного сума недоплаченої відповідачем позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає 2046 грн. 63 коп. із розрахунку: з липня за 23 дні - 242 грн. 35 коп. = (463 грн./31 день х 23 дня - 101,16 грн.); в серпні - 359 грн. 59 коп. = (463 грн. - 103,41 грн.); у вересні - 358 грн. 15 коп. (463 грн. - 104,85 грн.); у жовтні - 365 грн. 15 коп. (470 грн. - 104,85); у листопаді - 362 грн. 27 коп. (470 грн. - 107,73 грн.); у грудні - 359 грн. 12 коп. (470 грн. - 110,88 грн.). Усього не доплачено на загальну суму 2046 грн. 63 коп. Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 року № 107, який набрав чинності з 01.01.2008 року внесено зміни до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановлених для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Оскільки внесені зміни не розглядались Конституційним Судом щодо їх конституційності, то дії відповідача щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2008 році є правомірними. З таких підстав, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно вирішив справу, але із помилковим застосуванням норм матеріального права, що є підставою для зміни судового рішення. Керуючись ст. 195, ст. 196, п. 2 ч. 1 ст. 198, ст. 201, ст. 205, ст. 207, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Торезького міського суду Донецької області від 09 лютого 2009 року у справі № 2-а-148/09 - задовольнити частково. Постанову Торезького міського суду Донецької області від 09 лютого 2009 року у справі № 2-а-148/09 - змінити. В абзаці 2, 3, 4 резолютивної частини постанови Торезького міського суду Донецької області від 09 лютого 2009 року у справі № 2-а-148/09 замість « 01 лютого 2007 року » вказати « 09 липня 2007 року ». В абзаці 4 резолютивної частини постанови Торезького міського суду Донецької області від 09 лютого 2009 року у справі № 2-а-148/09 замість « у розмірі 3793 грн. 66 коп. » вказати « у розмірі 2046 грн. 63 коп. ». Абзац 5 викласти в такій редакції стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1Олени Олександрівни судовий збір у розмірі 03 грн. 40 коп. В іншій частині постанову Торезького міського суду Донецької області від 09 лютого 2009 року у справі № 2-а-148/09 - залишити без змін. Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту складення її в повному обсязі.
Головуючий
Судді