Постанова № 4232097, 18.06.2009, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.06.2009
Номер справи
2а-3011/09/2370
Номер документу
4232097
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2009р. м. Черкаси Справа № 2а-3011/09/2370

18год. 10 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Новікової Т.В., при секретарі Комишній О.М., за участю представників сторін:

позивача - ОСОБА_1. (за дов. КП «Смілакомунтеплоенерго»), ОСОБА_2. (за дов. КП «Смілакомунтеплоенерго»), Кучер В. П. - директора КП «Смілакомунтеплоенерго»,

відповідача - ОСОБА_3 (за дов. Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області),

третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача -ОСОБА_4 (за дов. виконавчого комітету Смілянської міської ради), розглянувши у відкритому судовому засідання адміністративну справу за позовом комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» до Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області про скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою від 20.05.2009р. до Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області про скасування рішення від 16.04.2009р. № 40 «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у сумі 2 861 709 грн.59коп., штраф у сумі 5 723 419грн. 18коп. на загальну суму 8 585128грн.77коп. В обґрунтування позовних вимог, позивач з посиланням на Закон України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» від 11.09.2003р. № 1160-IV, Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997р. № 280/97, вважає акт перевірки № 0975 від 15.04.2009р. та рішення від 16.04.2009р. № 40 Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області необгрунтованими та незаконними.

Під час судового розгляду справи представники позивача та третьої особи позов підтримали і просили суд їх задовольнити.

Представник Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області під час судового засідання позов не визнав. У запереченні від 28.05.2009р. №1478 «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у сумі 2 861 709грн.59коп., штраф у сумі 5 723 419грн. 18коп. на загальну суму 8 585 128грн. 77коп. відповідач просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись при цьому на порушення позивачем державної дисципліни цін та одержання необгрунтованої виручки в результаті безпідставного підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги (теплопостачання та гаряче водовідведення), що є порушенням вимог ч. 1 ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» від 03.12.1990р. № 507-ХІ, ст.12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» від 11.09.2003 року N 1160-ІУ, п. 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами», затвердженої спільним наказом Мінекономіки та Мінфіну від 03.12.2001р. №298/519 та зареєстрованої в Мін'юсті від 18.12.2001р. № 1047/6238.

Ухвалою суду від 09.06.2009р. за клопотанням позивача залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача -Смілянську міську раду та виконком Смілянської міської ради.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.

Комунальне підприємство «Смілакомунтеплоенерго» (20710, м. Сміла Черкаської області, вул." Дзержинського, 72/а) є юридичною особою та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (ідентифікаційний код 33648312).

Державною інспекцією з контролю за цінами в Черкаській області відповідно до плану на II квартал 2009р. затвердженого наказом Держінспекції (п.п.4.1.4), здійснено перевірку позивача, за результатами якої прийняте рішення від 16.04.2009р. № 40 «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін» у сумі 2 861 709грн. 59коп., штраф у сумі 5 723 419грн. 18коп. на загальну суму 8 585 128грн. 77коп.)) на підставі акту перевірки М0975 від 15.04.2009р. Перевіркою встановлено підвищення КП «Смілакомунтеплоенерго» тарифів на послуги з централізованого опалення за відсутності висновку Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області щодо їх відповідності економічно обґрунтованому рівню витрат та розміру тарифів, що є порушенням постанови Кабінету Міністрів України від 27.02.2007р. № 297 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» та наказу Мінекономіки від 07.03.2007р. № 67 «Про затвердження Порядку надання висновків щодо розрахунків економічно обґрунтованих витрат на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, виробництва, транспортування, постачання теплової енергії, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, послуги з вивезення побутових відходів, а також технічного обслуговування». Позивачем тричі здійснювалося підвищення тарифів на послуги відповідно до рішення виконавчого комітету Смілянської міської ради від 20.11.2008р. №1076, від 11.12.2008р. № 1156 та від 25.02.2009р. № 136.

Згідно акту перевірки № 0975 від 15.04.2009р. сума зайво нарахованих коштів по групам споживачів за період з грудня 2008р. по 2009р. становить 4 217 423грн.37коп. Разом з тим, загальна сума необгрунтовано отриманої виручки за період з 01.12.2008р. по 01.04.2009р. становить 2 861 709грн. 59коп. За порушення порядку встановлення і застосування тарифів на теплопостачання, що призвело до отримання підприємством необгрунтованої виручки, на позивача накладено штраф у подвійному розмірі від суми порушення, відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» від 03.12.1990р. № 507-ХІ, а також прийнято рішення від 16.04.2009р. № 40 про застосування економічних санкцій з вилученням в дохід державного бюджету 2 861 709грн.59коп. та штрафу у сумі 5 723 419грн. 18коп.

Крім того, Смілянською міжрайонною прокуратурою в результаті перевірки встановлено, що рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради від 25.02.2009р. № 136 «Прр внесення змін до рішення виконавчого комітету від 01.08.2008р. № 724 «Про тарифи на послуги з централізованого опалення КП «Смілакомунтеплоенерго» вирішено внести зміни до п.1 рішення виконавчого комітету від 01.08.2008р. №724 «Про тарифи на послуги з централізованого опалення КП «Смілакомунтеплоенерго» зі змінами, внесеними рішеннями виконавчого комітету від 20.11.2008р. № 1076 та від 11.12.2008р. № 1156 та ввести їх в дію з 01.01.2009р., яким було збільшено тарифи для II і III групи споживачів на послуги з централізованого опалення без внутрішньо будинкових витрат для КП «Смілакомунтеплоенерго» (лист Смілянської міжрайонної прокуратури від 26.05.2009р. №07/1-186-09).

Позивачі в обгрунтування позовних вимог, посилаються на рішення виконавчого комітету органу місцевого самоврядування, як на підставу підвищення тарифів з централізованого опалення.

Зокрема, в порушення ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст.12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» від 11.09.2003 року N 1160-ІУ, КП «Смілакомунтеплоенерго» вводило в дію тарифи раніше за їх прийняття та офіційне оприлюднення.

Причиною виникнення спору стало питання правомірності застосування до позивача економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.

З врахуванням викладеного, наявності в матеріалах справи доказів та виступу представників сторін, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, з огляду на наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між виробниками та споживачами визначені Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004р. № 1875-ІУ, Законом № 1160-ІУ, Законом України «Про ціна та ціноутворення» № 507, Законом України № 280/97-ВР від 21.05.1997р

Зокрема, в розумінні Закону про місцеве самоврядування, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію (п.5 ст. 59 Закону України № 280/97-ВР від 21.05.1997р.).

Регуляторні акти, прийняті органами місцевого самоврядування та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а в разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніше як у 10-денний строк після їх прийняття та підписання (ст. 12 Закону № 1160-ІУ від 11.09.2003р.).

З матеріалів справи вбачається, що виконавчим комітетом Смілянської міської ради приймалися рішення про зміну тарифів на житлово-комунальні послуги з порушенням їх оприлюднення, про що не заперечували представники позивача під час судового засідання.

Як встановлено, позивач тричі здійснив підвищення тарифів на послуги з централізованого опалення без отримання відповідного висновку Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області щодо їх відповідності економічно обгрунтованому рівню витрат та розміру тарифів в порушення законодавства.

Спеціальним законом, який визначає основні принципи встановлення і застосування цін і тарифів та організацію контролю за їх дотриманням є Закон України «Про ціни і ціноутворення» від 03.12.1990р. № 507-ХІІ.

Державне регулювання цін і тарифів, відповідно до вимог ст. 8 Закону № 507-ХІІ здійснюється шляхом встановлення державних фіксованих цін (тарифів), граничних рівнів, або граничних відхилень від державних фінансових цін і тарифів.

Висновок щодо розрахунків економічно обгрунтованих планованих витрат, пов'язаних з виробництвом, транспортуванням, постачанням теплової енергії, наданням послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води, надається Державною інспекцією з контролю за цінами або її територіальними органами в порядку, встановленому Мінекономіки (п.95 Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.07.2006р. № 955).

Процедура надання висновків Державною інспекцією з контролю за цінами, або її територіальними органами, встановлена Наказом Мінекономіки від 07.03.2007р. №67 «Про затвердження Порядку надання висновків щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, виробництва, транспортування, постачання теплової енергії, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, послуги з вивезення побутових відходів, а також технічного обслуговування ліфтів».

Зокрема, Порядок формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 10.07.2006р. № 955, визначає сам механізм формування тарифів, встановлений ст. 31 Закону № 1875-ІУ, в якому передбачено, що на кожний вид послуг першої і другої групи, визначається Кабінетом Міністрів України.

Такий висновок № 49 Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області щодо планових витрат на виробництво транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення за групами споживачів КП «Смілакомунтеплоенерго» отримало 22.04.2008р.

Однак, за результатами перевірки відповідачем додержання КП «Смілакомунтеплоенерго» вимог щодо формування, встановлення і застосування цін і тарифів, виявлено порушення, а саме неодноразове підвищення тарифів, без висновку відповідача, про що зазначено в акїі пере'вірки №0975 від 15.04.2009р.

Отже, КП «Смілакомунтеплоенерго» здійснило підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги, внаслідок чого відповідачем винесено рішення про застосування штрафних економічні санкції від 16.04.2009р. №40, на підставі Закону України «Про ціни та ціноутворення» № 507, Інструкції, постанови Кабінету Міністрів України від 27.02.2007р. № 297, від 10.07.2006р. № 955 та наказу Мінекономіки від 07.03.2007р. № 67.

Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону №507-ХІІ, вся необгрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди стягується штраф в подвійному розмірі необгрунтовано одержаної суми виручки.

Підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необгрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства^. 1.4 Інструкції, затвердженої наказом Мінекономіки від 03.12.2001р. № 298/519).

Отже, на підставі акту перевірки №0975 від 15.04.2009р. прийнято рішення від 16.04.2009р. № 40 «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін» у сумі 2 861 709грн.59коп., штраф у сумі 5 723 419грн.18коп. на загальну суму 8 585128грн. 77коп., яка підлягає вилученню в дохід бюджету, як необгрунтовано одержана виручка та направлена позивачеві претензія від 16.04.2009р. № 1078 щодо стану виконання рішення.

Досліджуючи обґрунтованість позовних вимог, суд зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 27.02.2007р. № 297, якою встановлено обов'язок господарюючих суб'єктів отримати висновок щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат, пов'язаних з виробництвом, транспортуванням, постачанням теплової енергії, наданням послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води, булла офіційно опублікована в № 45 газети «Урядовий кур'єр» від 14.03.2007р.

Отже, приймаючи до уваги те, що позивач порушив норми законодавства, здійснивши підвищення тарифів без відповідного висновку органу державної влади, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, які не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.І ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували оспорюванні рішення відповідача, позивач суду не надав, оскільки, під час проведення перевірки було виявлено порушення ним законодавства щодо підвищення тарифів на послуги з централізованого опалення.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є не обґрунтованими і не підлягають до задоволення.

На підставі ч.З ст.160 КАС України в судовому засіданні 18.06.2009р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 23.06.2009р., про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні, з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.

Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, ст.ст. 158-160, ч.І ст.162, ст.163 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволення адміністративного позову комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» до Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області про скасування рішення 16.04.2009р. №40 «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін» у сумі 2 861 709 гри. 59коп. та штрафу у сумі 5 723 419грн. 18коп. на загальну суму 8 585 128грн.77коп., відмовити повністю.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя

Т.В. Новікова

Повний текст постанови виготовлений 30.06.2009р.