ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
| 06.07.09 | Справа №2а-704/09/2770
Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі: головуючого судді - Плієвої Н.Г., при секретарі - Авраменко Г.С.,
з участю: позивача - ОСОБА_4., представника відповідача - ОСОБА_3., довіреність № 1-6/5588 від 10.12.2008
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Севастополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до до ОСОБА_2 про визнання наказу нечинним та зобов'язанні здійснити певні дії,
Суть спору:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про визнання рішення законним. Ухвалою суду від 26.05.2009 було відкрито провадження у адміністративній справі та призначено попереднє судове засідання на 11.06.2009 Ухвалою суду від 11.06.2009 закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду на 17.06.2009. Відповідно до ч. 2 ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні оголошувалась перерва. В судовому засіданні позивачем неодноразово уточнювались позовні вимоги, остаточно позивач просить визнати нечинним та скасувати наказ ОСОБА_2від 18.12.2009 № 286 «Про відмову в реєстрації Творчої спілки «Севастопольська міська організація професійних художників" та зобов'язати відповідача зареєструвати вказану творчу спілку. Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, вважає, що ОСОБА_2було правомірно відмовлено в реєстрації творчої спілки «Севастопольська міська організація професійних художників», оскільки до реєструючого органу не було надано позитивний висновок відповідної експертної комісії щодо можливості надання статусу творчої спілки як суб'єкта творчої діяльності відповідно до вимог «Порядку надання спілці професійних творчих працівників статусу творчої спілки як суб'єкта творчої діяльності», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 762 від 01.06.1998. Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи та надані докази, суд ВСТАНОВИВ: Згідно з пп. 14 п. 4 Положення про ОСОБА_2відповідно до покладених на нього завдань у встановленому законом порядку здійснює легалізацію регіональних (місцевих) творчих спілок, територіальних осередків всеукраїнських творчих спілок. Як встановлено в судовому засіданні засновники ОСОБА_525.11.2008 звернулись до ОСОБА_2із заявою про реєстраціюОСОБА_5 Згідно зі статутом вказаної творчої спілки головою правління являється позивач у справі - ОСОБА_1. Наказом ОСОБА_2від 18.12.2008 № 286 на підставі правового висновку від 18.12.2008 на статутні документи ОСОБА_5у реєстрації творчої спілки було відмовлено. Вказаний наказ зареєстровано в книзі реєстрації наказів ОСОБА_2. В судовому засіданні встановлено, що підставою для відмови в реєстрації творчої спілки стало не надання позивачем позитивного висновку відповідної експертної комісії щодо можливості надання статусу творчої спілки як суб'єкта творчої діяльності відповідно до вимог «Порядку надання спілці професійних творчих працівників статусу творчої спілки як суб'єкта творчої діяльності», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 762 від 01.06.1998. Відповідно до статті 8 Закону України "Про професійних творчих працівників та творчі спілки" питання про надання спілці професійних творчих працівників статусу творчої спілки як суб'єкта творчої діяльності вирішується під час реєстрації спілки Мін'юстом, відповідними управліннями юстиції. Згідно з п. 3, 4 Порядку надання спілці професійних творчих працівників статусу творчої спілки як суб'єкта творчої діяльності", затвердженому Постановою КМ України № 762 від 01.06.1998, для вирішення питання про надання всеукраїнській та регіональній (місцевій) спілці професійних творчих працівників статусу творчої спілки як суб'єкта творчої діяльності при Мінкультури та при Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київській та Севастопольській міських державних адміністраціях утворюються експертні комісії, які провадять свою діяльність на громадських засадах. Для отримання висновку експертної комісії всеукраїнська спілка професійних творчих працівників звертається до Мінкультури, а регіональна (місцева) спілка - до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, Київської та Севастопольської міської державної адміністрації. Експертна комісія готує висновок щодо можливості надання статусу творчої спілки як суб'єкта творчої діяльності. Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1., звертався в Севастопольську міську державну адміністрацію з питання надання Севастопольській міській творчої спілці професійних художників статусу творчої спілці як суб'єкта творчої діяльності. На вказане звернення 24.11.2008 начальником управління культури і туризму Севастопольської міської державної адміністрації було надано повідомлення на адресу відповідача, що Управління культури і туризму не заперечує проти реєстрації даної творчої спілки як суб'єкта творчої діяльності. Однак це повідомлення відповідачем при винесенні оскаржуємого наказу враховано не було. Крім того, як вбачається з листа Севастопольської міської державної адміністрації від 03.07.2009 № 5184/24/1-09/3807 експертна комісія при міській державній адміністрації з надання спілкам професійних творчих працівників статусу міської творчої спілки як суб'єкта творчої діяльності була створена Розпорядженням Севастопольської міської державної адміністрації від 12.05.2009 № 384-р. При таких обставинах суд при ходить до висновку, що відсутність вказаної експертної комісії на час розгляду ОСОБА_2 установчих документів ОСОБА_5- 18.12.2008 - не може бути підставою для відмови в реєстрації творчої спілки. Також ст. 10 Закон України від 07.10.1997, № 554/97-ВР "Про професійних творчих працівників та творчі спілки" встановлено, що державній реєстрації підлягають усі творчі спілки. Для державної реєстрації творчої спілки її засновники подають до органу, що здійснює реєстрацію, заяву, до якої додаються документ про сплату реєстраційного збору та установчі документи - статут творчої спілки і протокол загальних зборів (з'їзду, конференції) про утворення творчої спілки.
Як встановлено в судовому засіданні, та не спростовується представником відповідача ОСОБА_4, як головою правління творчої спілки, при наданні установчих документів на реєстрацію в ОСОБА_2, зазначені вимоги законодавства були виконані. Відповідно до вимог ст. 11 Закону України від "Про професійних творчих працівників та творчі спілки орган, що здійснює реєстрацію творчої спілки, відмовляє у державній реєстрації творчої спілки у разі, якщо: - статут або інші документи, подані на реєстрацію, суперечать законодавству України; - з такою ж назвою зареєстровано іншу творчу спілку. Інші підстави для відмови в реєстрації творчої спілки законодавством не передбачено. Відповідно до пункту 4 статті 9 КАСУ у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. Таким чином, при вирішенні справи суд застосовує Закон "Про професійних творчих працівників та творчі спілки" який не передбачає обов'язку засновників надавати для реєстрації в реєструючий орган висновок експертної комісії. Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно. Вищезазначені обставини дають підстави для висновку про те, що оскаржуваний наказ виданий ОСОБА_2не обґрунтовано, з перевищенням повноважень, передбачених ст. 11 Закону України від "Про професійних творчих працівників та творчі спілки, а тому він підлягає скасуванню, а позовні вимоги - задоволенню. Згідно з частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України Відповідно до частини 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні проголошені тільки вступна та резолютивна частини постанови. Постанова складена та підписана у порядку частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 13.07.2009 о 9-00 годин. На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 94, 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ: Адміністративний позов задовольнити. Визнати нечинним та скасувати наказ ОСОБА_2№ 286 від 18 грудня 2008 року "Про відмову в реєстрації Творчої спілки "Севастопольська міська організація професійних художників". Зобов'язати ОСОБА_2 зареєструватиОСОБА_5. Стягнути з Державного бюджету України (Ленінський район м. Севастополя, код ЄДРПОУ 24035598, МФО 824509, р/р 31113095700007) на користь ОСОБА_1 (99053, м. Севастополь, вул. Репіна, 21) сплачений ним судовий збір за квитанцією № 12 від 27.03.2009 у розмірі 03 (три) грн. 40 коп. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складення постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. Суддя Н.Г. Плієва