ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 УХВАЛА
Справа № 910/13647/14 15.12.14
За позовом Публічного акціонерного товариства "Київенерго"
до Комунального підприємства "Центр обслуговування споживачів Шевченківського району"
про стягнення 320 498,52 грн.
Суддя Літвінова М.Є.
Представники :
від позивачa: - Кирищук В.П. - представник за дов.;
від відповідача: - Бриль П.О. - представ. за довір.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ :
Публічне акціонерне товариство "Київенерго" звернулось до господарського суду м. Києва з позовом до Комунального підприємства "Центр обслуговування споживачів Шевченківського району" про стягнення 320 498,52 грн. заборгованості за спожиту теплову енергію.
Ухвалою господарського суду м. Києва від 10.07.2014 №910/13647/14 в порядку п.п. 4, 6 ч. 1 ст. 63, ч. 3 ст. 63 ГПК України позовну заяву Публічного акціонерного товариства "Київенерго" повернуто без розгляду.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 23.09.2014 №910/13647/14 скасовано ухвалу господарського суду м. Києва від 10.07.2014, а справу №910/13647/14 передано на розгляд місцевого господарського суду.
03.10.2014 до господарського суду м. Києва надійшли матеріали справи №910/13647/14.
Згідно розпорядження №04-23/810 від 03.10.2014 щодо призначення повторного автоматичного розподілу справ, у зв'язку з перебуванням судді Митрохіної А.В. у відпустці, справу №910/13647/14 передано на розгляд судді Літвінової М.Є.
Ухвалою господарського суду м. Києва від 06.10.2014 порушено провадження у справі №910/13647/14, розгляд справи призначений на 20.10.2014.
Ухвалою від 20.10.214 відкладено розгляд справи на 12.11.2014.
В судовому засіданні 12.11.20144 оголошено перерву на 03.12.2014.
Ухвалою від 03.12.2014, продовжено строк вирішення спору на 15 днів та відкладено розгляд справи на 15.12.2014.
Представник відповідача підтримав клопотання про призначення у справі комплексної експертизи. В обґрунтування заявленого клопотання відповідач вказав, що не погоджується з виставленими обсягами теплової енергії. Оскільки відповідач самостійно не може перевірити фактичний обсяг наданих послуг, а позивач не може надати роз'яснення який розмір коефіцієнту має бути застосовано по кожному будинку окремо та за якими критеріями розраховувався даний коефіцієнт (вихідні дані для проведення розрахунку), тому розрахунок ціни позову, на думку відповідача, є необґрунтованим.
Додатковим аргументом необґрунтованості розрахунків та невідповідності розрахунку обсягів послуг до фактичного їх споживання є те, що додатком № 1 до Договору (обсяги постачання теплової енергії) передбачено теплові навантаження, що розраховувались за формулою 150/70 (потужність відпуску теплоносія). ПАТ "Київенерго" щорічно (на опалювальний сезон) направляє темпаратурний графік до відома. З урахуванням постійної зміни темпаратурного графіку формула розрахунку потужності подачі теплової енергії зменшується, відповідно до графіку. Крім того, фактична температура відпуску теплової енергії менша, ніж передбачена договірними навантаженнями, а отже зазначає відповідач, коефіцієнт зменшення повинен враховувати: температурний графік, фактичну температуру теплоносія, відстань кожного окремого будинку від теплового пункту, втрати теплової енергії при транспортуванні централізованими тепловими мережами.
З огляду на викладене та на специфіку відносин визначення фактичного обсягу споживання та правильність проведення розрахунків можливе лише за умови проведення комплексної експертизи по справ, яка зможе підтвердити правильність проведення нарахувань позивачем відповідачу.
Проти заявленого клопотання позивач заперечив.
Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування (п. 2 постанови пленуму ВГСУ №4 від 23.03.2012).
Враховуючи, все вищенаведене та наявні в матеріалах справи документи, суд зазначає, що для перевірки обсягів та розмірів спожитої відповідачем теплової енергії на потреби гарячого водопостачання та централізованого опалення та вірність їх розрахунку позивачем, необхідні спеціальні знання, що є підставою для призначення у справі комплексної експертизи.
Відповідно до ч. 3 ст. 41 ГПК України, проведення судової експертизи доручається державним спеціалізованим установам чи безпосередньо особам, які відповідають вимогам, встановленим Законом України "Про судову експертизу". Особа, яка проводить судову експертизу (далі - судовий експерт) користується правами і несе обов'язки, зазначені у статті 31 цього Кодексу.
Згідно ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судову експертизу" судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, а також у випадках і на умовах, визначених цим Законом, судові експерти, які не є працівниками зазначених установ.
Відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України "Про судову експертизу" для проведення деяких видів експертиз, які не здійснюються виключно державними спеціалізованими установами, за рішенням особи або органу, що призначили судову експертизу, можуть залучатися крім судових експертів також інші фахівці з відповідних галузей знань.
Згідно п 4.7. Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998, № 53/5, якщо проведення комплексної експертизи не може бути здійснене силами експертів даної установи, її керівник повідомляє про це особу або орган, яка призначила експертизу, та просить залучити до проведення експертизи експерта відповідної спеціалізації. Залучення такого експерта провадиться з дотриманням вимог процесуального законодавства України.
В абзаці 6 п. 1.2.10 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998, № 53/5 зазначено, що комплексною є експертиза, що проводиться із застосуванням спеціальних знань різних галузей науки, техніки або інших спеціальних знань (різних напрямів у межах однієї галузі знань) для вирішення одного спільного (інтеграційного) завдання (питання). До проведення таких експертиз у разі потреби залучаються як експерти експертних установ, так і фахівці установ та служб (підрозділів) інших центральних органів виконавчої влади або інші фахівці, що не працюють у державних спеціалізованих експертних установах.
За таких обставин, суд вважає за доцільне призначити комплексну судову експертизу у справі № 910/13647/14, проведення якої доручити Харківському науково-дослідному інституту судових експертиз імені заслуженого професора М.С. Бокаріуса (61177, м.Харків, вул. Золочівська, 8-А) із залученням спеціаліста в галузі теплоенергетики - Ленькина Олександра Володимировича.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 79 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд має право зупинити провадження у справі за клопотанням сторони, прокурора, який бере участь в судовому процесі, або за своєю ініціативою у випадку призначення господарським судом судової експертизи.
За таких обставин, провадження у справі №910/13647/14 підлягає зупиненню до проведення судової експертизи.
За таких обставин, враховуючи вище викладене, керуючись ст. ст. 79, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
УХВАЛИВ:
Провадження у справі зупинити до проведення комплексної експертизи
Ухвала підлягає оскарженню у порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України.
Суддя М.Є. Літвінова