УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2014 р.Справа № 816/3594/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Дюкарєвої С.В.
Суддів: Жигилія С.П. , Перцової Т.С.
за участю секретаря судового засідання Губарь А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної фінансової інспекції у Полтавській області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 27.10.2014р. по справі № 816/3594/14
за позовом Управління капітального будівництва виконавчого комітету Полтавської міської ради
до Державної фінансової інспекції у Полтавській області третя особа Публічне акціонерне товариство "Полтава-банк"
про визнання протиправними та скасування пунктів вимоги,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач - Управління капітального будівництва виконавчого комітету Полтавської міської ради, звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративного позовом до Державної фінансової інспекції в Полтавській області, в якому просив суд визнати протиправним та скасувати пунктів 2, 3, 4 вимоги від 04 вересня 2014 року №16-06-3-14/7366.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 27.10.2014 року адміністративний позов управління капітального будівництва виконавчого комітету Полтавської міської ради - задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано пункт 2 вимоги Державної фінансової інспекції в Полтавській області від 04 вересня 2014 року №16-06-3-14/7366 "Про усунення виявлених порушень" в частині зобов'язання управління капітального будівництва виконавчого комітету Полтавської міської ради стягнути з винних осіб, вказаних в акті ревізії, шкоду у порядку та розмірі, встановленому статтями 130-136 Кодексу законів про працю України.
Визнано протиправним та скасовано пункт 4 вимоги Державної фінансової інспекції в Полтавській області від 04 вересня 2014 року №16-06-3-14/7366 "Про усунення виявлених порушень" в частині зобов'язання управління капітального будівництва виконавчого комітету Полтавської міської ради стягнути зайво оплачені з бюджету грошові кошти та забезпечити їх повернення до бюджету міста Полтави.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі відповідач просить постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 27.10.2014 року в частині задоволення позову Управління капітального будівництва виконавчого комітету Полтавської міської ради скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції, при прийнятті оскаржуваної постанови, норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
В частині відмови у задоволенні позову постанова суду першої інстанції сторонами у справі не оскаржена.
В судове засідання 17.12.2014 року сторони не з'явились, про дату, час і місце судового засідання повідомлені у встановленому законом порядку.
16.12.2014 року до Харківського апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання від представника позивача про відкладення розгляду справи.
Відповідач причини неявки до суду не повідомив.
Колегія суддів, вирішивши клопотання представника позивача, дійшла до висновку, що воно задоволенню не підлягає, з наступних підстав.
Відповідно вимог ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Частинами 1 та 2 статті 195-1 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції має бути розглянута протягом одного місяця з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження, а апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції - протягом п'ятнадцяти днів з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження.
У виняткових випадках апеляційний суд за клопотанням сторони та з урахуванням особливостей розгляду справи може продовжити строк розгляду справи, але не більш як на п'ятнадцять днів, про що постановляє ухвалу.
З огляду на зазначені норми законодавства та беручи до уваги те, що участь у судовому засіданні осіб апеляційний суд не визнав обов'язковою, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для вирішення справи, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не визнана судом обов'язковою, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Відповідно ч. 1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Враховуючи, що відповідач оскаржує постанову суду першої інстанції лише в частині задоволення позовних вимог, колегія суддів не вбачає підстав для надання правової оцінки рішенню суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову, в межах розгляду даної апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції, що фахівцем ДФІ, відповідно до пункту 1.4.3 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Полтавській області на II квартал 2014 року на підставі направлення на проведення ревізії від 24 квітня 2014 року №586, виданого начальником ДФІ, проведено планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності Управління за період з 01 січня 2012 року по 31 березня 2014 року.
Результати ревізії оформлено актом від 30 липня 2014 року №06-21/108 /т. І, а.с. 15-113/, в якому, окрім іншого, вказано на порушення позивачем вимог:
- статті 19 Конституції України, статті 2 Закону України "Про оплату праці", частини першої статті 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" в частині нарахування та виплати спеціалісту по супроводженню програмного забезпечення ОСОБА_1 заробітної плати за фактично невідпрацьований час загалом в розмірі 15 277 грн. 46 коп.;
- статті 481 Житлового кодексу Української РСР, частини третьої статті 4 Закону України "Про запобігання впливу фінансової кризи на розвиток будівельної галузі", пунктів 2, 4 Порядку забезпечення громадян доступним житлом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 травня 2011 року №568, пункту 1.4 Положення про здійснення будівництва за рахунок коштів міського бюджету (бюджету розвитку) та коштів громадян, які перебувають на квартирному обліку при виконавчому комітеті Полтавської міської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету Полтавської міської ради від 22 травня 2008 року №134 в частині використання коштів Полтавського міського бюджету загалом в розмірі 111 398 грн. 76 коп. з метою придбання 10 квартир у житлових будинках по АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 із завищенням нормативної площі загалом на 82,8 кв.м.
Не погоджуючись із зазначеними доводами контролюючого органу, позивачем 06 серпня 2014 року за вих. №01-03/05/1419 подано письмові заперечення на Акт ревізії /т. І, а.с. 114-124/.
За наслідками розгляду даних заперечень, відповідачем підготовлено висновки, затверджені першим заступником начальника ДФІ Салогуб І.І. 01 вересня 2014 року /т. І, а.с. 128-179/.
З огляду на виявлені порушення, ДФІ начальнику Управління Годні В.В. надіслано вимогу від 04 вересня 2014 року №16-06-3-14/7366 "Про усунення виявлених порушень", якою, окрім іншого, зобов'язано позивача:
- відшкодувати на користь Управління збитки в розмірі 15 277 грн 46 коп., що виникли внаслідок нарахування заробітної плати спеціалісту по супроводженню програмного забезпечення ОСОБА_1 за фактично невідпрацьований час в період з 01 січня 2012 року по 31 грудня 2013 року, в тому числі: посадових окладів - 65,10 грн, премії - 3651,45 грн, відпускних - 1031,21 грн та премії - 10529,70 грн, нарахованої у січні 2014 року за період з 01 січня 2012 року по 31 грудня 2013 року у відповідності до наказу по установі від 28 січня 2014 року №2. В іншому випадку стягнути з осіб, вказаних в акті ревізії, шкоду у порядку та розмірі, встановленому статтями 130-136 Кодексу законів про працю України /пункт 2/;
- провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум єдиного соціального внеску до державних цільових фондів та повернути зайво сплачені кошти в розмірі 5545 грн 72 коп., у тому числі шляхом зарахування зайво сплачених сум єдиного соціального внеску в рахунок майбутніх платежів /пункт 3/;
- відобразити по обліку Управління дебіторську заборгованість перед ПАТ "Полтава-банк" (Фонду фінансування будівництва ПАТ "Полтава-банк") в розмірі 92 748 грн 24 коп. та Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Капітал СМ" (Пайовий венчурний інвестиційний фонд "Житло Інвест") в розмірі 18 650 грн 52 коп., що виникло внаслідок зайвого використання коштів Полтавського міського бюджету на забезпечення житлом громадян, які перебували на квартирному обліку при виконавчому комітеті Полтавської міської ради та придбали квартири у житлових будинках по АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 через Управління, площа яких більше розміру нормативної площі, а саме: по АДРЕСА_1: ОСОБА_4 - 12 022 грн. 92 коп.; ОСОБА_5 - 11 626 грн 56 коп.; ОСОБА_6 - 11 362 грн. 32 коп.; ОСОБА_7 - 11 098 грн 08 коп.; ОСОБА_8 - 11 890 грн. 80 коп.; ОСОБА_9 - 11 494 грн 44 коп.; ОСОБА_10 - 11 758 грн. 68 коп.; ОСОБА_11 - 11 494 грн 44 коп.; по АДРЕСА_2: ОСОБА_12 та ОСОБА_13 - 9473 грн 28 коп.; ОСОБА_14 - 9177 грн. 24 коп. Стягнути на користь Управління зайво оплачені з бюджету грошові кошти з вищезазначених юридичних осіб у вищевказаних розмірах та забезпечити їх повернення до бюджету міста Полтави (пункт 4) /т. І, а.с. 125-127/.
Не погоджуючись з наведеними положеннями вимоги ДФІ від 04 вересня 2014 року №16-06-3-14/7366 "Про усунення виявлених порушень", позивач звернувся до суду з позовом про визнання їх протиправними та скасування.
Приймаючи рішення в частині задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що пункти 2, 4 вимоги Державної фінансової інспекції в Полтавській області від 04 вересня 2014 року №16-06-3-14/7366 "Про усунення виявлених порушень" в частині зобов'язання управління капітального будівництва виконавчого комітету Полтавської міської ради стягнути з винних осіб, вказаних в акті ревізії, шкоду у порядку та розмірі, встановленому статтями 130-136 Кодексу законів про працю України та в частині зобов'язання позивача стягнути зайво оплачені з бюджету грошові кошти та забезпечити їх повернення до бюджету міста Полтави є такими, що не ґрунтуються на вимогах закону.
Надаючи правову оцінку встановленим по справі обставинам та фактам, колегія суддів звертає увагу на наступне.
Відповідно до статті 2 Закону України від 26.01.1993р. №2939-XII «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (надалі - Закон №2939-XII) головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Згідно пункту 1 частини першої статті 10 Закону №2939-XII органу державного фінансового контролю надається право: перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур державних закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо).
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 10 Закону №2939-XII органу державного фінансового контролю надано право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Частиною другою статті 15 Закону №2939-XII встановлено, що законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Згідно з Положення про Державну фінансову інспекцію України(далі - Держфінінспекція), затвердженого Указом Президента України від 23 квітня 2011 N 499/2011 (далі - Положення), Держфінінспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому законом порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальність винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (підпункт 4 пункту 4 Положення).
Відповідно до пункту 6 Положення Держфінінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Також Положенням установлено, що у разі, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів Держфінінспекція України має право звернутися до суду в інтересах держави.
Зазначені норми кореспондуються з положеннями пункту 7 статті 10 Закону N 2939-XII, згідно з якими державній контрольно-ревізійній службі надано право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджету та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
Таким чином, орган державного фінансового контролю вправі заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.
В порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке породжує безпосередньо права чи обов'язки для позивача.
Враховуючи те, що збитки стягуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, правильність їх обчислення перевіряється судом, який розглядає цей позов, а не за позовом підконтрольної установи про скасування вимоги.
Наведена правова позиція щодо застосування норм Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" викладена у постановах Верховного Суду України від 15 квітня 2014 року у справах №№21-40а14, №21-63а14, від 13 травня 2014 року у справі №21-89а14, від 20 травня 2014 року №21-93а14.
Відповідно до ч.1 ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить вважає вірним та обґрунтованим висновок суду першої інстанції про те, що спірні положення вимоги ДФІ від 04 вересня 2014 року №16-06-3-14/7366 в частині зобов'язання позивача стягнути збитки є протиправними та підлягають скасуванню.
У відповідності до ст. 159 КАС України судове рішення повинне бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що постанова Полтавського окружного адміністративного суду від 27.10.2014 року в частині задоволення позовних вимог Управління капітального будівництва виконавчого комітету Полтавської міської ради відповідає вимогам ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги відповідача колегією суддів не встановлено.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Відповідно до ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Перевіривши рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення щодо задоволення позовних вимог, з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції у Полтавській області залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 27.10.2014р. по справі № 816/3594/14 в частині задоволення позовних вимог - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Дюкарєва С.В.Судді(підпис) (підпис) Жигилій С.П. Перцова Т.С. Повний текст ухвали виготовлений 22.12.2014 р.