ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 грудня 2014 р.м.ОдесаСправа № 821/3469/14
Категорія: 5.6.1 Головуючий в 1 інстанції: Пекний А.С.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого Золотнікова О.С.,
суддів Осіпова Ю.В. та Скрипченка В.О.,
при секретарі Мадюді В.В.,
за участю представника позивача Бєрьозки Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Південному регіоні» на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2014 року по справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Херсонобленерго» до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Херсонській області про скасування припису, -
В С Т А Н О В И В:
У серпні 2014 року Публічне акціонерне товариство «Енергопостачальна компанія «Херсонобленерго» (далі ПАТ «ЕК «Херсонобленерго») звернулось до суду з позовом до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Херсонській області (далі Інспекція) про визнання протиправним та скасування припису від 28 липня 2014 року № 05/32-06-0042.
В обґрунтування позову зазначалось, що з 21 по 23 липня 2014 року посадовою особою відповідача на підставі звернення громадянки ОСОБА_2 проведено позаплановий захід державного енергетичного нагляду ПАТ «ЕК «Херсонобленерго». За результатами заходу складено акт від 23 липня 2014 року за № 05/32-06-0042, в якому зазначено про порушення позивачем Правил приєднання електроустановок до електричних мереж. На підставі вказаного акта відповідачем внесено припис від 28 липня 2014 року за № 05/32-06-0042, згідно якого Генічеським РЕЗ і ЕМ необхідно до 15 серпня 2014 року представити розроблену проектну документацію щодо зовнішнього електрозабезпечення будівельного майданчика житлового будинку гр. ОСОБА_2 та до 1 вересня 2014 року виконати підключення будівельного майданчика житлового будинку гр. ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1, згідно вимог Договору про приєднання до електричних мереж від 24 лютого 2014 року № 77041/40466. На думку позивача, зазначений припис від 28 липня 2014 року є протиправним та підлягає скасуванню.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2014 року адміністративний позов ПАТ «ЕК «Херсонобленерго» задоволено в повному обсязі. Визнано протиправним та скасовано припис Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Херсонській області від 28 липня 2014 року № 05/32-06-0042.
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, представник Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Південному регіоні» в апеляційній скарзі зазначає, що судом при вирішенні справи порушено норми матеріального права. Так, судом не враховано, що ПАТ «ЕК «Херсонобленерго» були порушені права гр. ОСОБА_2 та вимоги нормативно-правових і нормативно-технічних актів, оскільки після закінчення термінів з підключення будівельного майданчика позивачем необґрунтовано висунуто вимоги до замовниці про надання документів, які не передбачені діючим законодавством. Судом першої інстанції також не враховано, що ПАТ «ЕК «Херсонобленерго» безпідставно в односторонньому порядку перенесено термін підключення об'єкту гр. ОСОБА_2. Крім того, оскаржений припис є правомірним, оскільки його вимоги направлені на відновлення порушених прав замовниці відповідно до ст. 19 Закону України «Про звернення громадян».
У відзиві на апеляційну скаргу представник позивача просить залишити оскаржене судове рішення без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, виступ представника позивача про залишення постанови суду першої інстанції без змін, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку про необхідність її часткового задоволення.
Судом встановлено, що з 21 по 23 липня 2014 року посадовою особою відповідача на підставі звернення громадянки ОСОБА_2 проведено позаплановий захід державного енергетичного нагляду ПАТ «ЕК «Херсонобленерго», за результатами якого складено акт від 23 липня 2014 року за № 05/32-06-0042, в якому зазначено про порушення позивачем Правил приєднання електроустановок до електричних мереж.
На підставі вказаного акта відповідачем внесено припис від 28 липня 2014 року за № 05/32-06-0042, згідно якого Генічеським РЕЗ і ЕМ необхідно до 15 серпня 2014 року представити розроблену проектну документацію щодо зовнішнього електрозабезпечення будівельного майданчика житлового будинку гр. ОСОБА_2, а до 1 вересня 2014 року виконати підключення будівельного майданчика житлового будинку гр. ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1, згідно вимог Договору про приєднання до електричних мереж від 24 лютого 2014 року № 77041/40466.
Задовольняючи позовні вимоги ПАТ «ЕК «Херсонобленерго» в частині скасування п. 2 припису від 28 липня 2014 року, суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що підключення об'єкта ОСОБА_2 до електричних мереж ПАТ «ЕК «Херсонобленерго» можливе лише після оформлення позивачем земельного сервітуту для будівництва повітряної лінії електропередач.
Так, правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці визначаються, а відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі регулюються Законом України «Про електроенергетику».
Відповідно до частин 1 та 3 ст. 9 названого Закону державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.
Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Згідно п. 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 року № 929, державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії.
Пунктом 3 названого Положення встановлено, що метою енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.
Завданнями та функціями Держенергонагляду є, зокрема, здійснення допоміжних заходів із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України відповідно до законодавства, контроль за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання енергії; здійснення в межах своєї компетенції нагляду за відповідністю укладених договорів вимогам нормативних документів щодо користування енергією та приєднання до мереж (п. 4 Положення).
На підставі п. 13 Положення головний державний інспектор України з енергетичного нагляду, його заступники, старші державні інспектори з енергетичного нагляду та державні інспектори з енергетичного нагляду під час виконання своїх функцій мають право, зокрема, видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері електроенергетики та теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням та вимагати в межах своєї компетенції від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії вжиття заходів для усунення виявлених Держенергонаглядом порушень.
Процедуру здійснення заходів державного енергетичного нагляду (обстеження, перевірки, огляди, інспектування тощо) щодо контролю технічного стану та організації експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, а також дотримання режимів виробництва, постачання і споживання електричної та теплової енергії визначено Інструкцією з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів, затвердженою наказом Міністерства палива та енергетики України від 25 червня 2008 року № 345 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 1 серпня 2008 року за № 714/15405).
Підпунктом 3.4.6 п. 3.4 названої Інструкції визначено, що позапланові заходи поділяються на перевірки, огляди, інспектування тощо та здійснюються, зокрема, за зверненнями громадян безпосередньо до Держенергонагляду.
Пунктами 5.1 та 7.1 Інструкції передбачено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу (обстеження, перевірки, огляду або інспектування) державний інспектор складає Акт. У разі виявлення під час заходу з державного енергетичного нагляду порушень вимог чинного законодавства інспектор на підставі Акта протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складає та видає суб'єкту господарювання Припис. У разі виявлення під час заходу з державного енергетичного нагляду в суб'єкта господарювання порушень з боку електропередавальної організації щодо незабезпечення надійності електропостачання електроустановок споживача електричної енергії на підставі Акта видається Припис керівнику електропередавальної організації.
Як встановлено матеріалами справи, з 21 по 23 липня 2014 року посадовою особою відповідача на підставі звернення громадянки ОСОБА_2 проведено позаплановий захід державного енергетичного нагляду ПАТ «ЕК «Херсонобленерго».
За результатами заходу складено акт від 23 липня 2014 року за № 05/32-06-0042, в якому зазначено про порушення позивачем Правил приєднання електроустановок до електричних мереж.
На підставі вказаного акта відповідачем видано припис від 28 липня 2014 року за № 05/32-06-0042, згідно п. 2 якого Генічеським РЕЗ і ЕМ необхідно до 1 вересня 2014 року виконати підключення будівельного майданчика житлового будинку гр. ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1, згідно вимог Договору про приєднання до електричних мереж від 24 лютого 2014 року № 77041/40466.
Матеріалами справи також встановлено, що між ПАТ «ЕК Херсонобленерго» (Виконавець послуг) та ОСОБА_2 (Замовник) укладено договір від 29 січня 2014 року за № 77041/40466 про приєднання до електричних мереж об'єкта замовника - житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою АДРЕСА_1, а також договір від 24 лютого 2014 року за № 78102/40869 про приєднання до електричних мереж об'єкта замовника - будівельного майданчика житлового будинку, господарських будівель і споруд за вказаною вище адресою.
Підпунктом 3.1.1 п. 3 договору від 24 лютого 2014 року № 78102/40869 визначено, що виконавець послуг зобов'язаний забезпечити в установленому порядку приєднання об'єкта Замовника (будівництво та введення в експлуатацію електричних мереж зовнішнього електропостачання об'єкта Замовника від місця забезпечення потужності до точки приєднання) в термін три місяця, згідно СНіП, ДБН та СОУ-11 МЕВ 42,2-37471933-45:2011.
Пунктами 7.1 та 7.2 договору визначено, що цей договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до повного виконання сторонами передбачених ним зобов'язань, але не довше ніж до 24 лютого 2017 року. Договір може бути змінено або розірвано і в інший строк за ініціативою будь-якої із сторін у порядку, визначеному законодавством України.
Відповідно до п. 2.1.3 Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики 17 січня 2013 року № 32 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 8 лютого 2013 року за № 236/22768), електропередавальна організація готує технічні вимоги до проекту зовнішнього електрозабезпечення, забезпечує виконання проектної документації, будівельно-монтажних, пусконалагоджувальних робіт та введення в експлуатацію новозбудованих чи реконструйованих електроустановок до точки приєднання замовника.
Строк надання послуги з приєднання для електроустановок першого ступеня потужності становить 15 робочих днів від дня оплати замовником електропередавальній організації вартості приєднання відповідно до договору про приєднання. Для електроустановок другого та третього ступенів потужності цей строк становить відповідно 30 та 45 робочих днів. Інший строк виконання зазначених заходів погоджується із замовником у договорі про приєднання з посиланням на вимоги нормативних документів, що визначають строки проектування та будівництва.
Тривалість надання послуги зі стандартного приєднання продовжується на строк, необхідний для погодження та оформлення права користування земельними ділянками під електроустановки зовнішнього електрозабезпечення відповідно до закону.
Про збільшення строку надання послуги зі стандартного приєднання електропередавальна організація повідомляє замовнику в день переривання встановленого абзацом третім цього підпункту строку із зазначенням кількості робочих днів продовження строку та переліку організацій, до яких звернулась електропередавальна організація щодо питання землевідведення з посиланням на офіційне листування.
Як встановлено матеріалами справи, 14 липня 2014 року позивач звернувся з листом до голови Генічеської міської ради про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 для будівництва повітряної лінії для забезпечення приєднання житлового будинку, господарських будівель і споруд, який знаходиться за адресою АДРЕСА_1, згідно договору від 29 січня 2014 року № 77041/40466 та прийняття рішення щодо укладання договору про встановлення особистого сервітуту з ПАТ «ЕК «Херсонобленерго» стосовно зазначеної земельної ділянки на строк будівництва з подальшим його реєструванням відповідно до норм чинного законодавства.
Матеріалами справи також встановлено, що ПАТ «ЕК «Херсонобленерго» направило лист-повідомлення ОСОБА_2, яким повідомлено останню про необхідність виконати роботи з будівництва ділянки ЛЕП з необхідністю погодження та оформлення права користування земельними ділянками під електроустановки зовнішнього електрозабезпечення, у зв'язку з чим перервано строк приєднання до електричних мереж зазначеного в п. п. 3.1.1 п. 3.1 договору від 29 січня 2014 року № 77041/40466 на 60 робочих днів.
Таким чином, перериваючи строк приєднання до електричних мереж об'єкта ОСОБА_2 на 60 робочих днів, ПАТ «ЕК «Херсонобленерго» діяло у межах повноважень та у спосіб, що передбачений п. 2.1.3 Правил приєднання електроустановок до електричних мереж.
За таких даних, висновок суду першої інстанції про скасування п. 2 припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Херсонській області від 28 липня 2014 року є правильним, оскільки приєднання об'єкту до електричних мереж може відбутись виключно після оформлення права земельного сервітуту.
Разом з цим, задовольняючи позовні вимоги ПАТ «ЕК «Херсонобленерго» щодо скасування п. 1 названого вище припису, яким зобов'язано Генічеське РЕЗ і ЕМ до 15 серпня 2014 року представити розроблену проектну документацію щодо зовнішнього електрозабезпечення будівельного майданчика житлового будинку гр. ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1, суд першої інстанції виходив з того, що зобов'язання об'єкту контролю надати певні документи не передбачено законодавством України, яке регулює дані правовідносини.
Проте, з таким висновком суду першої інстанції погодитись не можна.
Так, відповідно до п. п. 4 п. 11 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії Держенергонагляд має право отримувати в установленому порядку від міністерств, інших центральних і місцевих органів виконавчої влади, суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів електричної енергії інформацію, необхідну для виконання покладених на Держенергонагляд завдань.
В судовому засіданні суду апеляційної інстанції представник позивача підтвердив наявність у позивача документів, які необхідно надати до Інспекції згідно п. 1 припису, а також факт ненадання цих документів відповідачу під час здійснення позапланового заходу державного енергетичного нагляду.
Із врахуванням викладеного, апеляційний суд приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції в частині скасування п. 1 припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Херсонській області від 28 липня 2014 року не є обґрунтованим, оскільки п. п. 4 п. 11 названого вище Положення передбачено право Держенергонагляду отримувати інформацію, необхідну для виконання покладених на нього завдань, а відтак п. 1 припису відповідача є правомірним, що виключає можливість задоволення вимог позивача в цій частині.
Враховуючи, що висновки суду першої інстанції частково не відповідають обставинам справи, і, крім того, судом порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи в частині заявлених позовних вимог, постановлене судове рішення на підставі пунктів 3 та 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з винесенням нової постанови про часткове задоволення вимог позивача.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Південному регіоні» задовольнити частково.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2014 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Херсонобленерго» задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати пункт 2 припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Херсонській області від 28 липня 2014 року № 05/32-06-0042.
В іншій частині відмовити Публічному акціонерному товариству «Енергопостачальна компанія «Херсонобленерго» у задоволенні позовних вимог.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Повний текст постанови складено 8 грудня 2014 року.
Головуючий:
Судді: