ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
11 листопада 2014 рокусправа № 311/3258/13-а(2а/311/55/2013)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Уханенка С.А.
суддів: Богданенка І.Ю. Дадим Ю.М.
за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Василівського районного суду Запорізької області від 18 жовтня 2013 р. по справі за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Дніпрорудненської міської Ради Василівського району Запорізької області, треті особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3, Дніпрорудненська міська рада Василівського району Запорізької області про визнання протиправним та скасування рішення ,-
в с т а н о в и в:
У листопаді 2013 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення від 22 січня 2013 року № 12 виконавчого комітету Дніпрорудненської міської ради «Про встановлення КП «Дніпрорудненські теплові мережі» тарифів для населення на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в частині надання послуг з поточного ремонту внутрішньо будинкових систем централізованого опалення.
Постановою Василівського районного суду Запорізької області від 18 жовтня 2013 р. в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 22 січня 2013 року виконавчим комітетом Дніпрорудненської міської ради Василівського району Запорізької області було прийнято рішення № 12 «Про встановлення КП «Дніпрорудненські теплові мережі» тарифів для населення на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в частині надання послуг з поточного ремонту внутрішньо будинкових систем централізованого опалення».
Позивач ОСОБА_1 проживає у багатоквартирному будинку №19 по вул. Комсомольска у м. Дніпрорудне Василівського району Запорізької області та є споживачем комунальних послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в частині надання послуг з поточного ремонту внутрішньо будинкових систем централізованого опалення, які надаються комунальним підприємством «Дніпрорудненські теплові мережі» та комунальним унітарним підприємством «Наш дім».
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що оспорюване позивачем рішення виконкому було прийнято відповідачем в межах його повноважень, з дотриманням вимог чинного законодавства, жодним чином не порушує права позивача
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Повноваження органів місцевого самоврядування встановлені Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідно п. 2 ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад відносить власні (самоврядні) повноваження на встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади, погодження в установленому порядку цих питань з підприємствами, установами і організаціями, які не належать до комунальної власності, що цілком узгоджується зі ст.143 Конституції України, яка визначає повноваження територіальних громад та їх органів.
Відповідно до ч.6 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що рішення від 22 січня 2013 року № 12 виконавчого комітету Дніпрорудненської міської ради є офіційним письмовим документом, який приймається у визначеній законодавством формі і за встановленою законодавством процедурою, спрямований на регулювання суспільних відносин, що містить норми права, які поширюють свою дію на невизначене коло осіб, і призначений для неодноразового застосування, тобто за своїми ознаками є нормативно - правовим актом.
Статтею 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить, в т.ч. встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону; затвердження норм споживання та якості житлово-комунальних послуг, контроль за їх дотриманням; визначення виконавця житлово-комунальних послуг відповідно до цього Закону в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства; управління об'єктами у сфері житлово-комунальних послуг, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації.
Ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом ( ч.2 ст.14 Закону України «Про житлово - комунальні послуги» ).
Частинами 2,3 статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що виконавці/ виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.
Органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.
Тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій розраховуються відповідно до Порядку формування тарифів на послуги по утриманню будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності» державна регуляторна політика у сфері господарської діяльності - напрям державної політики, спрямований на вдосконалення правового регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, недопущення прийняття економічно недоцільних та неефективних регуляторних актів, зменшення втручання держави у діяльність суб'єктів господарювання та усунення перешкод для розвитку господарської діяльності, що здійснюється в межах, у порядку та у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 36 Закону України «Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності» регуляторний акт не може бути прийнятий або схвалений уповноваженим на це органом виконавчої влади або його посадовою особою, якщо наявна хоча б одна з таких обставин: відсутній аналіз регуляторного впливу; проект регуляторного акта не був оприлюднений.
На виконання вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності», з метою одержання зауважень та пропозицій від фізичних та юридичних осіб та її об'єднань інформація для ознайомлення мешканців міста Дніпрорудне та інших споживачів послуг з проектом тарифу на послуги в передбачений Порядком доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін (тарифів) з обґрунтуванням необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.07.2012 р. № 390 спосіб 11 грудня 2012 була розміщена на веб-сайті Дніпрорудненської міської ради, а також, 12 грудня 2012 року в газеті «Нова Таврія» комунальним підприємством «Дніпрорудненські теплові мережі» було опубліковано проект тарифу на послуги та зазначено про необхідність в термін до 27 грудня 2012 року підготувати та надіслати зауваження та пропозиції у письмовому вигляді до адміністрації КП «Дніпрорудненські теплові мережі». Будь яких зауважень чи пропозицій до проекту від мешканців не надходило.
16 січня 2013 року відбулося засідання комісії з питань розгляду розрахункових матеріалів по визначенню економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг для встановлення тарифів на відповідні послуги, за результатами проведення якого даною комісією вирішено рекомендувати виконавчому комітету на своєму засіданні розглянути питання про встановлення КП «Дніпрорудненські теплові мережі» тарифів для населення на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в частині надання послуг з технічного обслуговування та поточного ремонту внутрішньо будинкових систем центрального опалення та прийняття відповідного рішення.
22 січня 2013 року виконавчим комітетом Дніпрорудненської міської ради Василівського району Запорізької області було прийнято рішення № 12 «Про встановлення КП «Дніпрорудненські теплові мережі» тарифів для населення на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в частині надання послуг з поточного ремонту внутрішньо будинкових систем централізованого опалення», яке було оприлюднене шляхом публікації в газеті «Нова Таврія» 26 січня 2013 року.
Таким чином, рішення виконавчого комітету Дніпрорудненської міської ради Василівського району Запорізької області від 22 січня 2013 року № 12 було прийнято з додержанням встановленої законом процедури та в межах компетенції виконавчого органу місцевого самоврядування.
Посилання заявника апеляційної скарги на п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року № 529 стосовно обов'язкового проведення щодо кожного будинку громадських слухань є безпідставним, оскільки Постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» було внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року № 529, відповідно до яких затверджений постановою № 529 Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій втратив чинність. При цьому, діючим на час прийняття оскаржуваного рішення Порядком формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року № 869 - не передбачено проведення громадських слухань щодо кожного будинку.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, у зв'язку чим суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст. ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Василівського районного суду Запорізької області від 18 жовтня 2013 р. - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з моменту її виготовлення в повному обсязі.
В повному обсязі ухвала виготовлена 03.12.2014 року.
Головуючий: С.А. Уханенко
Суддя: І.Ю. Богданенко
Суддя: Ю.М. Дадим