Постанова № 41903572, 10.12.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.12.2014
Номер справи
826/15390/14
Номер документу
41903572
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

10 грудня 2014 року № 826/15390/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Мазур А.С., суддів: Бояринцевої М.А., Кротюка О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомДержавної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києвідо треті особиМіністерства енергетики та вугільної промисловості України Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, Міністерство фінансів Українипростягнення простроченої заборгованості шляхом стягнення коштів з розрахункових рахунків,В С Т А Н О В И В:

ДПІ у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України (далі - Міненерговугілля), за участю третіх осіб - Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві (далі - ГУ ДКС України у м. Києві, третя особа 1), Міністерства фінансів України (далі - третя особа 2) про стягнення простроченого боргу з Міненерговугілля (код ЄДРПОУ 37471933) у розмірі 22273584,33 грн, шляхом стягнення коштів з розрахункових рахунків у банках, а саме основний борг за бюджетною позичкою, наданою у зв'язку з тимчасовими фінансовими труднощами згідно договору № 09-505/2 від 05.01.1995 року у сумі 22273584,33 грн.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник Міненерговугілля проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав, зазначених у письмових запереченнях, та зазначив, що згідно з бюджетним розписом та Паспортом бюджетної програми на 2014 рік у Державному бюджеті не передбачалися кошти Міненерговугілля на обслуговування та погашення кредиту, в той час як кошти, які стягуються позивачем на погашення кредиту, є прямими видатками Державного бюджету.

Окрім того, відповідач зазначає, що Міненерговугілля не виступало позичальником бюджетних позик у 1993-1998 роках, оскільки створене було у 2010 році згідно Указу Президента України від 09.12.2010 року № 1085/2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади».

Представник третьої особи 1 у судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином.

Представник третьої особи 2 у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав, зазначених у письмових поясненнях.

Згідно з ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи положення ч. 6 ст. 128 КАС України, беручи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд ухвалив перейти до розгляду справи у письмовому провадженні.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення осіб, що беруть участь у справі, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного.

З матеріалів справи убачається, що відповідно до договору № 09-505/2 від 05.01.1995 року Міністерство фінансів України надало Міністерству енергетики та електрифікації України кредит у сумі 4 млн доларів США для придбання палива для теплових електростанцій із строком повернення до 11.12.1995 року. Згідно зазначеного договору Міненерго зобов'язувалося повернути Міністерству фінансів України одержаний від нього кредит у повній сумі в карбованцевому еквіваленті по курсу Національного банку України на дату повернення коштів на рахунок Міністерства фінансів України № 125801 в Національному банку України, а за несвоєчасне повернення кредиту сплатити пеню у розмірі 0,06 % від суми неповерненого кредиту за кожний день прострочки.

Додатковою угодою до договору від 05.01.1995 року № 09-505/2 «Про надання кредиту Міністерством фінансів України Міністерству енергетики та електрифікації України» пролонговано термін повернення кредиту в сумі 4 млн доларів США зі строком погашення 11.12.1995 року на строк до 30.03.1996 року з оплатою в розмірі 8 % річних.

Вказана бюджетна позичка надана на зворотній основі за рахунок коштів державного бюджету на умовах договору про надання кредиту.

ГУ ДКС України у м. Києві звернулося листом до ДПІ у Шевченківському районі м. Києва від 12.10.2012 року № 06-08/5134-13239, в якому повідомило, що останньому для ведення претензійно-позовної роботи про стягнення простроченої перед державою за кредитами заборгованості необхідно звернутися до Міненерговугілля про стягнення простроченої заборгованості у розмірі - 22273584,33 грн.

У зв'язку з несплатою боргу, на виконання ст. 59, п. 89.3 ст. 89 Податкового кодексу України ДПІ у Шевченківському районі м. Києва ДПС (правонаступником є ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві), з урахуванням норм ст. ст. 45, 68 ПК України, направлено на податкову адресу Міненерговугілля податкову вимогу № 5255 від 25.10.2012 року та рішення про опис майна у податкову заставу № 5255/24-128 від 25.10.2012 року.

Вказана податкова вимога отримана відповідачем 14.12.2012 року, в адміністративному чи судовому порядку оскаржена не була.

Крім того, ГУ ДКС України у м. Києві звернулося до ДПІ у Шевченківському районі м. Києва із поданням № 1026 від 13.06.2014 року про здійснення заходів до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України щодо стягнення простроченої заборгованості (сплати основного боргу за бюджетною позичкою, наданою у зв'язку з тимчасовими фінансовими труднощами згідно з договором № 09-505/2 від 05.01.1995 року).

Згідно акту майнового стану Міністерство енергетики та вугільної промисловості України станом на 17.07.2014 року має податкову заборгованість у сумі 22273584,33 грн.

На час розгляду справи по суті до суду не надходили докази сплати відповідачем суми боргу в добровільному порядку.

Відповідно до ч. 9 ст. 17 Бюджетного кодексу України прострочена заборгованість суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб'єкта господарювання органами доходів і зборів, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб'єкта господарювання.

Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) не поширюється.

3 метою забезпечення виконання статті 17 Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України постановив Порядок обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості від 02.03.2011 року № 174.

Зазначений Порядок регламентує дії органів виконавчої влади та банків-агентів, які від імені або за дорученням центральних органів виконавчої влади надали суб'єктам господарювання кредити, залучені державою або під державні гарантії, а також дії Мінфіну, який надав бюджетні позички/фінансову допомогу у 1993-1998 роках, та які здійснюють їх обслуговування і ведуть облік заборгованості за ними з метою забезпечення реалізації права вимоги погашення простроченої заборгованості перед державою за такими кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою; встановлює механізм нарахування пені Мінфіном на суми простроченої заборгованості перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та територіальними органами Державної казначейської служби на суми простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Мінфіном у 1993-1998 роках.

Згідно з п. 3 даного Порядку облік заборгованості, в тому числі простроченої, за кредитами ведеться Мінфіном та банком-агентом у валюті кредиту, в якій вони надані

Бюджетна позичка/фінансова допомога - сума коштів, надана Мінфіном у 1993-1998 роках позичальнику на поворотній основі за рахунок коштів державного бюджету на умовах угоди про надання бюджетної позички/фінансової допомоги.

Відповідно до п. п. 9, 10 Порядку обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості, Державна казначейська служба на підставі зазначеної в пунктах 4 і 8 цього Порядку інформації, що подана Мінфіном, відображає зміни заборгованості за кредитами в обліку виконання державного бюджету та протягом тижня після надходження інформації, зазначеної в пункті 8 цього Порядку, інформує територіальні органи Державної казначейської служби за місцем реєстрації боржника про розмір простроченої заборгованості за кредитами та нарахованої на її суму пені, а також про розмір простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою.

З метою примусового стягнення в установленому законодавством порядку простроченої заборгованості з боржника територіальні органи Державної казначейської служби до кінця місяця, що настає за звітним періодом інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за кредитами та суму нарахованої на неї пені; нараховують пеню та інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою та суму нарахованої на неї пені.

Пунктом 15 цього ж Порядку передбачено, що прострочена заборгованість за кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, яка не погашена боржником протягом 30 календарних днів після настання строку платежу, а також нарахована на суму простроченої заборгованості за кредитом, бюджетною позичкою/фінансовою допомогою пеня стягуються в установленому законодавством порядку органами державної податкової служби за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби, яке подається у строки, визначені пунктом 10 цього Порядку за встановленою згідно з додатком 1 формою.

Згідно з п. 59.1 ст. 59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.

Відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно з п. 95.2 ст. 95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Пунктом 95.3 ст. 95 ПК України визначено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Відповідно до довідки про розрахунок податкової заборгованості Міністерства енергетики та вугільної промисловості України по договору № 09-505/2 від 05.01.1995 року, додатковій угоді № 25-09-505/2-95 від 08.12.1995 року, поданню від 13.06.2014 року № 1026, складеної головним державним ревізором-інспектором Кухаруком Є.А., заборгованість станом на 17.07.2014 року складає 22273584,33 грн.

Судом встановлено, що борг по простроченій заборгованості у розмірі 22273584,33 грн існує більше 60 днів з дати надсилання відповідачу податкової вимоги та не сплачений по даний час.

Під час розгляду судової справи, сторона відповідача не заперечувала розрахунки надані позивачем на підтвердження позовних вимог, які базувались на даних, що проведені Головним управлінням Державної казначейської служби України у м. Києві, інших доказів, які мали спростувати наведені позивачем розрахунки, відповідачем не надано.

Відповідно до п. 2.1. Порядку подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах до контролюючих органів, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 26.12.2013 року № 853, Національний банк України, банки та інші фінансові установи не пізніше наступного робочого дня з дня відкриття/закриття рахунків платників податків (включаючи день відкриття/закриття) подають відомості про це в електронному вигляді з використанням надійних засобів електронного цифрового підпису з посиленими сертифікатами відкритих ключів засобами електронної пошти мережі Інтернет на адресу Інформаційного порталу Міністерства доходів і зборів України.

У разі відкриття/закриття власних кореспондентських рахунків банки направляють Повідомлення на адресу Міндоходів у порядку, визначеному цим пунктом.

Зокрема, з матеріалів справи убачається, що Міненерговугілля (код ЄДРПОУ 37471933) має в банківських установах наступні рахунки:

Державна Казначейська служба України, м. Київ МФО 820172

-р/р 31252221278449 (Українська гривня);

-р/р 31255221178449 (Українська гривня);

-р/р 31259221378449 (Українська гривня);

-р/р 35216021078449 (Українська гривня);

-р/р 35221221078449 (Українська гривня);

-р/р 35220114078449 (Українська гривня);

-р/р 35222316078449 (Українська гривня);

-р/р 35213002078449 (Українська гривня);

-р/р 35211004078449 (Українська гривня);

-р/р 35212003078449 (Українська гривня);

-р/р 35214001078449 (Українська гривня);

-р/р 35224110078449 (Українська гривня);

-р/р 37115014004110 (Українська гривня);

-р/р 37119009004110 (Українська гривня);

-р/р 37119010004110 (Українська гривня);

-р/р 37312011004110 (Українська гривня);

АТ «Укрексімбанк» МФО 322313

-р/р 25301010057483 (Євро);

-р/р 25204010057483 (Євро).

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення простроченої заборгованості з Міненерговугілля у розмірі 22273584,33 грн шляхом стягнення коштів з розрахункових рахунків у банках є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Суд не бере до уваги твердження позивача з приводу того, що Міненерговугілля не виступало позичальником бюджетних позик у 1993-1998 роках, оскільки створене у 2010 році згідно Указу Президента України від 09.12.2010 року № 1085/2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади», виходячи з наступного.

Кошти відповідно до договору № 09-505/2 від 05.01.1995 року про надання кредиту Міністерством фінансів України були виділені Міністерству енергетики та електрифікації України.

Указом Президента України «Про утворення Міністерства енергетики України» від 06.05.1997 року № 388/97 створено Міністерство енергетики України на базі Міністерства енергетики та електрифікації України і Державного комітету України по використанню ядерної енергії, що ліквідуються. Міністерство енергетики України є правонаступником прав і обов'язків ліквідованих Міністерства енергетики та електрифікації України та Державного комітету України по використанню ядерної енергії.

Згідно з Указом Президента України «Про Міністерство палива та енергетики України» від 14.04.2000 року № 598/2000 Міністерство палива та енергетики України є правонаступником Міністерства енергетики України, Державного департаменту з питань електроенергетики України, Державного департаменту нафтової, газової та нафтопереробної промисловості України та Державного департаменту з питань ядерної енергетики України.

Відповідно до Указу Президента України «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» від 09.12.2010 року № 1085/2010 утворено Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, реорганізувавши Міністерство палива та енергетики України, Міністерство вугільної промисловості України.

Пунктом 5 даного Указу передбачено, що міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, що утворюються шляхом реорганізації інших центральних органів виконавчої влади, є правонаступниками органів, які реорганізуються.

Центральні органи виконавчої влади, на які цим Указом покладені функції з реалізації державної політики у відповідній сфері, виконують повноваження у визначених сферах компетенції відповідних органів, що ліквідуються згідно з цим Указом.

З огляду на зазначене вище, Міністерство енергетики та вугільної промисловості України є належним відповідачем по справі, так як являється правонаступником усіх прав та обов'язків Міністерства енергетики та електрифікації України.

При прийнятті рішення суд приймає до уваги також інформаційний лист Вищого адміністративного суду України від 10.10.2013 року № 1385/12/13-13, який визначає, що правовідносини, що виникають під час погашення податкового боргу, є публічно-правовими.

Пунктом 1 підрозділу 19 розділу ХХ ПК України встановлено, що погашення простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) здійснюється у порядку, визначеному главою 9 розділу II цього Кодексу.

Ця глава регулює питання погашення податкового боргу платника податку.

Відповідно до викладеного розглядувані законодавчі норми хоча й не перетворюють заборгованість суб'єктів господарювання перед державою на різновид грошових зобов'язань із податків, але встановлюють, що така заборгованість погашається в однаковому з податковим боргом порядку.

При цьому органами стягнення є органи доходів та зборів, які під час вжиття заходів, спрямованих на погашення відповідної заборгованості, діють на виконання своїх владних повноважень щодо погашення податкового боргу, визначених Податковим кодексом України.

Позови, спрямовані на погашення податкового боргу, підлягають розгляду адміністративними судами на підставі пункту 5 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи тотожність порядку погашення податкового боргу та погашення простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню), справи за позовами щодо стягнення заборгованості перед державою, зазначеної в Перехідних положеннях до Податкового кодексу України, належать до юрисдикції адміністративних судів.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Таким чином, з'ясувавши фактичні обставини справи та проаналізувавши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь сторони, звільненої від сплати судового збору, а також за відсутності витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 69, 70, 71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути прострочений борг з Міністерства енергетики та вугільної промисловості України (код ЄДРПОУ 37471933) у розмірі 22273584,33 грн шляхом стягнення коштів з розрахункових рахунків у банках:

Державна Казначейська служба України, м. Київ МФО 820172,

-р/р 31252221278449 (Українська гривня);

-р/р 31255221178449 (Українська гривня);

-р/р 31259221378449 (Українська гривня);

-р/р 35216021078449 (Українська гривня);

-р/р 35221221078449 (Українська гривня);

-р/р 35220114078449 (Українська гривня);

-р/р 35222316078449 (Українська гривня);

-р/р 35213002078449 (Українська гривня);

-р/р 35211004078449 (Українська гривня);

-р/р 35212003078449 (Українська гривня);

-р/р 35214001078449 (Українська гривня);

-р/р 35224110078449 (Українська гривня);

-р/р 37115014004110 (Українська гривня);

-р/р 37119009004110 (Українська гривня);

-р/р 37119010004110 (Українська гривня);

-р/р 37312011004110 (Українська гривня);

АТ «Укрексімбанк» МФО 322313

-р/р 25301010057483 (Євро);

-р/р 25204010057483 (Євро);

прострочену заборгованість згідно договору, а саме:

основний борг за бюджетною позичкою, наданою у зв'язку з тимчасовими фінансовими труднощами згідно договору № 09-505/2 від 05.01.1995 року у сумі 22273584,33 грн на рахунок № 31130419741026 (одержувач: Державна казначейська служба України, код одержувача 37567646, банк одержувача Державна казначейська служба України у м. Києві, МФО 820172 (код бюджетної класифікації 00264900, символ звітності 419).

Постанова набирає законної сили у відповідності зі ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя А.С. Мазур

Судді: М.А. Бояринцева

О.В. Кротюк