Головуючий у 1 інстанції - суддя Матвєєва В. В.
Суддя-доповідач - Яманко В. Г.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
23 червня 2009 року справа № 2-а-11216/09/1270
зал судових засідань № 7 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Яманко В. Г.
суддів: Міронової Г. М.
Радіонової О. О.
| при секретарі судового засідання Кондрашовій Н. М. за участю представників сторін : позивача Богаченко В. І. за дов. від 8 грудня 2008 року, відповідача Лемешко Г. А. за дов. № 63 від 22 червня 2009 року, Лемешко В. А. за дов. № 64 від 22 червня 2009 року, Лисянський Е. О. за дов. № 52 від 24 березня 2009 року, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2009 року по адміністративній справі № 2-а-11216/09 (суддя Матвєєва В. В.) за позовом Селянського (фермерського) господарства «Вікторія-К» до Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій |
|
ВСТАНОВИЛА: 15 грудня 2008 року селянське (фермерське) господарство «Вікторія-К» (далі за текстом СФГ «Вікторія-К») звернулося з адміністративним позовом (арк. спр. 2-6) до Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області (далі за текстом - Сватівська МДПІ) про визнання нечинним рішення Сватівської МДПІ від 5 березня 2008 року № 0000042300/0 про застосування штрафних санкцій на суму 44759 грн. 84 коп. Постановою Луганського окружного адміністративного суду (арк. спр. 50-52) від 17 лютого 2008 року позовні вимоги СФГ «Вікторія-К» були задоволені , визнано нечинним рішення Сватівської МДПІ № 0000042300/0 від 5 березня 2008 року про застосування штрафних санкцій на суму 44759 грн. 84 коп., винесене на підставі акту від 25 лютого 2008 року № 243/23-31337324 про результати планової виїзної документальної перевірки дотримання вимог податкового та валютного законодавства СФГ «Вікторія-К» за період з 1 січня 2005 року по 31 грудня 2007 року, стягнуто судовий збір на користь позивача у розмірі 3 грн. 40 коп. В апеляційній скарзі Сватівська МДПІ просить скасувати постанову суду першої інстанції як прийняту з порушенням норм матеріального та процесуального права, прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Під час судового розгляду відповідач підтримав апеляційну скаргу, позивач проти апеляційної скарги відповідача заперечував. Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечень встановила наступне. Позивач - селянське (фермерське) господарство «Вікторія-К» є юридичною особою, про що свідчить свідоцтво (арк. спр. 36) та статут (арк. спр. 30-34). За довідкою статистики (арк. спр. 35) СФГ «Вікторія-К» включене до ЄДРПОУ за № 31337324. З 4 лютого 2008 року по 18 лютого 2008 року посадовими особами Білокуракинського відділення Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області згідно направлення № 59 від 4 березня 2008 року (арк. спр. 8) була проведена планова виїзна документальна перевірка дотримання вимог податкового та валютного законодавства селянським (фермерським) господарством «Вікторія-К» за період з 1 січня 2005 року по 31 грудня 2007 року. За результатами перевірки був складений акт № 243/23-31337324 від 25 лютого 2008 року (арк. спр. 9-20) підписаний посадовими особами позивача з запереченнями щодо застосування штрафних санкцій за порушення касової дисципліни. В висновках акту перевірки зазначено, що в порушення пунктів 2.8, 5.1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, позивачем було завищено ліміт залишку готівки у касі у сумі 26883 грн. 92 коп. Ліміт залишку готівки в касі на 2005 рік позивачу було встановлено 4 січня 2005 року у розмірі 8410 грн., на 2006 рік - 3 січня 2006 року в розмірі 8530 грн., на 2007 рік - 3 січня 2007 року в розмірі 11900 грн. Податковим органом визначено, що ліміт на 2006 та 2007 роки встановлено позивачу з перевищенням граничних розмірів. За розрахунками відповідача виходячи з середньоденних надходжень готівки за 2005 рік граничний розмір залишку готівки в касі позивача повинен був становити у 2006 році 3305 грн. (661 х 5), виходячи з показників 2006 року граничний розмір ліміту залишку готівки в касі на 2007 рік повинен був становити 10500 грн. (2100 х 5). Виходячи з власних розрахунків ліміту залишку готівки в касі податковим органом в акті перевірки (арк. спр. 18) були розраховані понадлімітні залишки готівки в касі СФГ «Вікторія-К» за 17, 20, 21, 22, 23, 24 березня 2006 року та за 6, 8, 9, з 12 по 16, 19 лютого 2007 року. На підставі акту перевірки № 243/23-31337324 від 25 лютого 2008 року начальником Сватівської МДПІ було прийнято рішення № 0000042300/0 від 5 березня 2008 року (арк. спр. 7) про застосування на підставі абз. 2 статті 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення нормативів по регулюванню обігу готівки» № 436/95 від 12 червня 1995 року, пункту 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 44759 грн. 84 коп. Суд першої інстанції при задоволенні позовних вимог про визнання нечинним вказаного рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій виходив з того, що відповідачем не дотриманий порядок проведення планової виїзної перевірки, оскільки перевірка проведена у приміщенні податкової інспекції на підставі наданих позивачем документів, встановлення ліміту залишку готівкових коштів у відповідності до діючого законодавства та застосування податковим органом штрафних санкцій з порушенням строків встановлених статтею 250 Господарського кодексу України. Сватівська МДПІ в апеляційній скарзі вказує на не згоду з прийнятою судом першої інстанції рішенням в частині не поширення на спірні правовідносини обмежень щодо строку застосування адміністративно-господарських санкцій передбачених Господарським кодексом України. В клопотанні (арк. спр. 79-83) відповідач посилався на порушення процесуальних прав щодо обізнаності про дату слухання, але зважаючи те, що постанова судом першої інстанції була прийнята в присутності представників податкового органу, які мали змогу заперечувати проти позову, надавати пояснення та не були обмеженні в правах сторони, колегія суддів не приймає посилання Сватівської МДПІ на порушення судом першої інстанції процесу, оскільки воно не впливає на суть прийнятого судового рішення. Колегія суддів щодо термінів застосування штрафних санкцій визначає, що за статтею 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення нормативів по регулюванню обігу готівки» № 436/95 від 12 червня 1995 року у разі порушення юридичними особами норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день. В статті 241 Господарського кодексу України визначено, що адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення. Таким чином, визначені Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення нормативів по регулюванню обігу готівки» фінансові санкції у вигляді штрафу є адміністративно-господарськими санкціями, які відповідно до статті 250 Господарського кодексу України можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом. За розрахунком перевищення ліміту каси податковим органом були встановлені порушення за 17, 20, 21, 22, 23, 24 березня 2006 року та за 6, 8, 9, з 12 по 16, 19 лютого 2007 року, акт перевірки складений 25 лютого 2008 року, спірне рішення прийняте 5 березня 2008 року, що є порушенням вимог статті 250 Господарського кодексу України, як правильно визначився суд першої інстанції. Колегія суддів зазначає, що за частиною 1 статті 111 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» дійсно планова виїзна перевірка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи його об'єкта власності, проте за відсутності офісу чи з інших причин платник податків може надати документи для проведення перевірки до податкового органу та ці обставини не є порушенням умов допуску посадових осіб до перевірки (стаття 11-1 Закону) та відповідно прав платника податків. Щодо суті встановлених податкових органом порушень, то відповідно до пункту 2.8 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року N 637, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за N 40/10320 (далі за текстом - Положення), підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Згідно пункту 1.2 Положення ліміт залишку готівки в касі (далі - ліміт каси) - це граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час. Позивачем 10 вересня 2002 року був укладений договір № 554043 (арк. спр. 21-23) з Луганською філією «Приват Банк» на здійснення розрахунково-касового обслуговування, в підпункті 2.2.3 пункту 2.2 якого зазначено, що при укладанні договору, якщо підприємство здійснює операції з готівкою, то воно зобов'язане надати Банку заяву-розрахунок на встановлення ліміту залишку готівки в касі підприємства, порядку та строків здавання готівкової виручки (термін дії договору не обмежений певною датою його закінчення). Форма заявки-розрахунку для встановлення загального ліміту залишку готівки в касі, порядку і строків здавання готівкової виручки передбачена, як договором, так і насамперед, додатком 6 до Інструкції про організацію роботи з готівкового обігу установами банків України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 19 лютого 2001 року N 69, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 12 березня 2001 року за N 216/5407 (далі за текстом - Інструкція). За пунктом 1.6 Інструкції ліміт залишку готівки в касі (далі - ліміт каси) - граничний розмір готівки, що може залишатися в касі підприємства на кінець робочого дня, який встановлюється установою банку або самостійно визначається підприємством. За пунктом 4.3 Інструкції установи банків, виходячи з потреби в прискоренні обігу готівкових коштів і своєчасного їх надходження до кас банків, установлюють підприємствам - юридичним особам такі строки здавання готівкової виручки, що відображаються в заявці-розрахунку для встановлення лімітів залишку готівки в касі, порядку і строків здавання готівкової виручки (далі - заявка-розрахунок) (додаток 6): для підприємств, що розташовані в населених пунктах, де є установи банку і готівкова виручка здається до установ банків (а за відсутності установ банків - на підприємства поштового зв'язку), - щодня в день надходження виручки до їх кас; для підприємств, які через специфіку діяльності чи режим роботи, а також за відсутності відповідної домовленості з установою банку на інкасацію чи здавання виручки до вечірньої каси банку не можуть щодня здавати готівкову виручку, - наступного дня; для підприємств, що розташовані в населених пунктах, де немає установ банку чи підприємств поштового зв'язку, - не рідше ніж один раз за п'ять робочих днів. Підприємства, що самостійно встановлюють ліміти каси, мають здавати готівку до установ банків у зазначені вище строки та в порядку, передбаченому пунктом 4.2 цієї Інструкції. В матеріалах справи наявні затверджені банком заявки-розрахунки СФГ «Вікторія-К» для встановлення загального ліміту залишку готівки в касі, порядку і строків здавання готівкової виручки за встановленою у додатку 6 Інструкції формі (арк. спр. 24-25): на 2005 рік у сумі 8410 грн., на 2006 рік у сумі 8530 грн., на 2007 рік у сумі 11900 грн., що також підтверджується наказами по підприємству (арк. спр. 26-28). Як вбачається з акту перевірки та наявних у справі доказів в порушення вимог частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України посадові особи Сватівської МДПІ не довели підстав та повноважень для визначення іншого розміру ліміту залишку готівки в касі, виходячи з наявних обсягів середньоденної видачі готівки за звітні періоди . Контроль щодо дотримання лімітів каси та строків здачі готівки у касу покладений також на банки, яким визначені підприємством ліміти були затверджені без заперечень та факти понад лімітного використання грошових коштів не встановлювалися. Позивачем у якості додаткового доказу щодо дотримання вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні наданий аудиторський висновок (арк. спр. 29), за яким підтверджений встановлений ліміт залишку готівки в касі за 2006, 2007 роки та в порівнянні з фактичними залишками готівки в касі понадлімітні залишки готівки не встановлені. Податковим органом при перевірці також не було враховано, що за абз. 1 пункту 2.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні гранична сума готівкового розрахунку одного підприємства (підприємця) з іншим підприємством (підприємцем) протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами встановлюється відповідною постановою Правління Національного банку України, але згідно підпункту «г» абзацу 3 цього ж пункту 2.3 зазначені обмеження не поширюються на розрахунки підприємств (підприємців) між собою під час закупівлі сільськогосподарської продукції. Перелік товарів, що належать до цієї продукції, визначений Законом України "Про державну підтримку сільського господарства України". Селянське (фермерське) господарство «Вікторія-К» за статутом основним видом діяльності має вирощування зернових та інших культур, розведення свиней, великої рогатої худоби та згідно наказів на встановлення лімітів залишків готівки в касі позивач виходив з цін на закупку добрив, паливно-мастильних матеріалів для сільськогосподарської техніки та насіння. Щодо визначення в спірному рішенні про застосування штрафних (фінансових санкцій) пункту 1 частини 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», то ця норма до встановленого відповідачем порушення ліміту залишку грошових коштів в касі ніякого відношення не має. З огляду на те, що суд першої інстанції прийняв постанову з дотриманням вимог матеріального та процесуального права та відповідач протилежного не довів, то апеляційна скарга залишається без задоволення. Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, - УХВАЛИЛА: Апеляційну скаргу Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2009 року по адміністративній справі № 2-а-11216/09 залишити без задоволення. Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2009 року по адміністративній справі № 2-а-11216/09 - залишити без змін. На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України відкласти з дня закінчення судового розгляду справи на строк п'ять днів складання судового рішення у повному обсязі. Вступна та резолютивна частини ухвали складені та підписані колегією суддів у нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 23 червня 2009 року. Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення в повному обсязі.
Ухвала складена в повному обсязі та підписана колегією суддів 25 червня 2009 року. Головуючий: В.Г.Яманко Судді: Г.М.Міронова О.О.Радіонова