УКРАЇНА
Апеляційний суд Житомирської області
Справа №278/1699/14-ц Головуючий у 1-й інст. Мокрецький В. І.
Категорія 47 Доповідач Косигіна Л. М.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2014 року колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Житомирської області
в складі: головуючої судді Косигіної Л.М.
суддів: Талько О.Б., Григорусь Н.Й.
при секретарі Церпіцькій Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі цивільну справу за позовом Коростенського прокурора з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері до Житомирської районної державної адміністрації, управління Держземагенства у Житомирському районі, Реєстраційної служби Житомирського районного управління юстиції, ОСОБА_1, ОСОБА_2, Товариства з обмеженою відповідальністю "ДБНУ" про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Житомирської райдержадміністрації № 1113 від 25.12.2012 року, визнання недійсними державних актів на право власності на земельні ділянки, договорів купівлі-продажу, скасування державної реєстрації права власності на земельні ділянки
за апеляційною скаргою заступника прокурора Житомирської області
на рішення Житомирського районного суду Житомирської області від 13 жовтня 2014 року, -
в с т а н о в и л а :
У квітні 2014 року Коростенський прокурор з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправним і скасувати розпорядження голови Житомирської райдержадміністрації № 1113 від 25.12.2012 року про затвердження Проекту із землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель сільськогосподарського призначення (ведення садівництва), з метою зміни цільового призначення на землі транспорту (під розташування автостоянки для обслуговування територіальної громади села), ОСОБА_1 площею 0,10 га, ОСОБА_2 земельна ділянка НОМЕР_1 площею 0,50 га, земельна ділянка НОМЕР_2 площею 0,40 га, які розташовані на території Кам'янської сільської ради;
- визнати недійсним Держаний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯМ № 240585 на земельну ділянку площею 0,1000 га, виданий 26.12.2012 року на ім'я ОСОБА_1, кадастровий номер 1822083200:05:000:0632, цільове призначення - землі транспорту (під розташування автостоянки для обслуговування територіальної громади села) та скасувати державну реєстрацію;
- визнати недійсним Держаний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯМ № 240584 на земельну ділянку площею 0,5000 га, виданий 26.12.2012 року на ім'я ОСОБА_2, кадастровий номер 1822083200:05:000:0671, цільове призначення - землі транспорту (під розташування автостоянки для обслуговування територіальної громади села) та скасувати державну реєстрацію;
- визнати недійсним Держаний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯМ № 240583 на земельну ділянку площею 0,4000 га, виданий 26.12.2012 року на ім'я ОСОБА_2, кадастровий номер 1822083200:05:000:0670, цільове призначення - землі транспорту (під розташування автостоянки для обслуговування територіальної громади села) та скасувати державну реєстрацію;
- визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки, укладений 26.12.2012 року між ОСОБА_2 і товариством з обмеженою відповідальністю "ДБНУ", на підставі якого відчужено земельну ділянку площею 0,5000 га, та скасувати державну реєстрацію права власності на вказану ділянку за ТОВ «ДБНУ»;
- визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки, укладений 26.12.2012 року між ОСОБА_2 і товариством з обмеженою відповідальністю "ДБНУ", на підставі якого відчужено земельну ділянку площею 0,4000 га, та скасувати державну реєстрацію права власності на вказану ділянку за ТОВ "ДБНУ".
В обґрунтування позову посилався на те, що в порушення вимог ч. 2 ст. 20, ч. 7 ст. 122, ч. 9 ст. 149 ЗК України, п. 10 Порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, Житомирська райдержадміністрація перевищила свої повноваження та винесла розпорядження, яким змінила цільове призначення вищевказаних земельних ділянок, внаслідок чого незаконно видані Державні акти і відбулося відчуження землі ТОВ "ДБНУ".
Рішенням Житомирського районного суду Житомирської області від 13 жовтня 2014 року у задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі заступник прокурора Житомирської області, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення скасувати, ухвалити нове - про задоволення позову.
Розглянувши справу в межах, визначених ст. 303 ЦПК України, колегія суддів приходить до висновку, що скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що Житомирська райдержадміністрація діяла у межах своїх повноважень, оскільки площа земельних ділянок, цільове призначення яких змінювалось, менша ніж 10 га. Крім того, прокурором не було надано копії оспорюваних державних актів та договорів купівлі-продажу. Також, суд зазначив, що ТОВ "ДБНУ" є добросовісним набувачем спірних земельних ділянок, а відтак визнання недійсним вищевказаних договорів та державних актів порушить його право власності.
Проте, погодитися з такими висновками не можна, враховуючи наступне.
Судом встановлено, що відповідачі були власниками земельних ділянок, а саме:
- ОСОБА_1 - земельної ділянки площею 0,1000 га для ведення садівництва (кадастровий номер 1822083200:05:000:0632), яка розташована на території Кам'янської сільської ради, Житомирського району і області, ділянка НОМЕР_5, на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯК №071645 (розпорядження голови Житомирської райдержадміністрації № 818 від 25.08.2011 року);
- ОСОБА_2 - земельної ділянки площею 0,5000 га для ведення садівництва (кадастровий номер 1822083200:05:000:0671), яка розташована на території Кам'янської сільської ради, Житомирського району і області, ділянки НОМЕР_3 на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯМ №348320 (договори купівлі- продажу від 06.12.2011 року №5277, 29.11.2011 року №5151, 28.01.2012 року №173, 02.12.2011 року №5196, 29.11.2011 року №5141);
- ОСОБА_2 - земельної ділянки площею 0,4000 га для ведення садівництва (кадастровий номер 1822083200:05:000:0670), яка розташована на території Кам'янської сільської ради, Житомирського району і області, ділянки НОМЕР_4, на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯМ №348319 (договори купівлі-продажу від 02.12.2011 року №5200, 27.01.2012 року №161, 03.12.2011 року №5229, 28.11.2011 року №5126).
Розпорядженнями голови Житомирської райдержадміністрації від 13.06.2012 року №№ 505, 506 ОСОБА_1 і ОСОБА_2 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 0,1000 га, 0,4000 га, 0,5000 га набутих у власність для ведення садівництва, з метою зміни цільового призначення на землі іншого призначення (під розташування автостоянки для обслуговування територіальної громади села).
На підставі вищевказаного розпорядження було розроблено Проект із землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою зміни цільового призначення з ведення садівництва на землі транспорту (під розташування автостоянки для обслуговування територіальної громади села).
Відповідно до ст. 20 ЗК України, чинної на час виникнення спірних правовідносин, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення. Зміна цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Розпорядженням голови Житомирської райдержадміністрації № 1113 від 25.12.2012 року затверджено Проект із землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель сільськогосподарського призначення (ведення садівництва) з метою зміни цільового призначення на землі транспорту (під розташування автостоянки для обслуговування територіальної громади села) ОСОБА_1 площею 0,10 га, ОСОБА_2 земельна ділянка НОМЕР_1 площею 0,50 га, земельна ділянка НОМЕР_2 площею 0,40 га на території Кам'янської сільської ради. Затверджено розрахунок розмірів втрат сільськогосподарського виробництва. Змінено категорію вищевказаних земельних ділянок із земель сільськогосподарського призначення на землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення на території Кам'янської сільської ради.
На підставі вищевказаного розпорядження 26.12.2012 року відповідачі отримали Державні акти:
- ОСОБА_1 серії ЯМ № 240585 на земельну ділянку площею 0,1000 га, кадастровий номер 1822083200:05:000:0632, цільове призначення - землі транспорту (під розташування автостоянки для обслуговування територіальної громади села);
- ОСОБА_2 серії ЯМ № 240584 на земельну ділянку площею 0,5000 га, кадастровий номер 1822083200:05:000:0671, цільове призначення - землі транспорту (під розташування автостоянки для обслуговування територіальної громади села);
- ОСОБА_2 серії ЯМ № 240583 на земельну ділянку площею 0,4000 га, кадастровий номер 1822083200:05:000:0670, цільове призначення - землі транспорту (під розташування автостоянки для обслуговування територіальної громади села).
В цей же день, між ОСОБА_2 і товариством з обмеженою відповідальністю "ДБНУ" було укладено два договори купівлі продажу земельних ділянок площею 0,5000 га і 0,4000 га.
Згідно зі ст. 22 ЗК України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.
Частиною 2 зазначеної статті передбачено, що до земель сільськогосподарського призначення належать:
а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги);
б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).
З Проекту землеустрою на земельні ділянки ОСОБА_1 і ОСОБА_2 вбачається, що спірні ділянки рахуються за складом угідь - рілля, а отже є землями сільськогосподарського призначення.
Зміна цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, здійснюється відповідно до Порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, затвердженого Постановою КМ України № 502 від 11.04.2002 року. Пунктом 2 цього Порядку передбачено, що зміна цільового призначення земельної ділянки проводиться за поданням заяви (клопотання) її власника до сільської, селищної, міської ради, якщо земельна ділянка розташована в межах населеного пункту, або районної держадміністрації, якщо земельна ділянка розташована за межами населеного пункту.
Проект відведення земельної ділянки погоджується або перепогоджується з органом земельних ресурсів, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, а також підлягає державній землевпорядній експертизі, після якої замовник подає проектні матеріали відповідно до сільської, селищної, міської ради або до районної держадміністрації для прийняття рішення (пункт 6 Порядку).
Відповідно до пункту 8 Порядку районна держадміністрація розглядає подані проектні матеріали та приймає рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки, яка знаходиться за межами населеного пункту, якщо така зміна пов'язана з наступним використанням цієї ділянки для сільськогосподарських потреб, ведення лісового і водного господарства, будівництва об'єктів, призначених для обслуговування членів територіальних громад району (шкіл, лікарень, підприємств торгівлі тощо).
Пунктом 10 Порядку встановлено, що якщо зміна цільового призначення стосується земельних ділянок - ріллі, багаторічних насаджень для несільськогосподарських потреб, лісів першої групи площею понад 10 гектарів, а також земельних ділянок природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення та особливо цінних земель, що проводиться за рішенням Кабінету Міністрів України, районна держадміністрація подає проектні матеріали разом із своїм висновком до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної держадміністрації.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна держадміністрація розглядає подані проектні матеріали і готує свій висновок для подання Кабінету Міністрів України для прийняття відповідного рішення.
Враховуючи вищевикладене, та те, що земельні ділянки відповідачів рахуються за складом угідь як рілля, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про те, що Житомирська райдержадміністрація при видачі оскарженого розпорядження діяла в межах своїх повноважень, оскільки відповідно до пункту 10 Порядку до компетенції районної державної адміністрації, у такому випадку, належить виключно подання проектних матеріалів із своїм висновком до обласної держадміністрації, яка в свою чергу розглядає подані проектні матеріали і готує свій висновок для подання Кабінету Міністрів України для прийняття відповідного рішення. Відтак, розпорядження райдержадміністрації є незаконним, а державні акти та послідуючі угоди, з урахуванням дії мораторію на відчуження земель сільськогосподарського призначення, недійсними.
Твердження відповідачів про те, що Кабінет Міністрів України вирішує питання про зміну цільового призначення земельної ділянки, зокрема ріллі, тільки у разі, якщо її площа становить понад 10 гектарів, є безпідставними, та суперечать змісту п. 10 Порядку.
Також, не заслуговують на увагу доводи представника ОСОБА_1 про необхідність закриття провадження у справі в частині вимог про визнання протиправним та скасування розпорядження Житомирської райдержадміністрації №1113 від 25.12.2012 року, оскільки, на його думку, дані вимоги не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.
Так, з роз'яснень, викладених у п. 7 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 3 від 01.03.2013 року вбачається, що земельні відносини, суб'єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю (ст. 1 ЦК України, ст.ст. 2, 5 ЗК України). Захист судом прав на землю у цих відносинах здійснюється способами, визначеними ст.ст. 16, 21, 393 ЦК, ст. 152 ЗК, у тому числі шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.
Відповідно до цього спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно зі статтею 15 ЦПК України розглядаються в порядку цивільного судочинства. Це стосується, наприклад, позовів про визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо видання дозволу на виготовлення (розроблення) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, вирішення інших питань, що відповідно до закону необхідні для набуття і реалізації права на землю, про надання чи передачу земельної ділянки у власність або користування чи невирішення цих питань, припинення права власності чи користування землею (ст.ст. 116, 118, 123, 128, 131, 144, 146, 147, 149, 151 ЗК України та інші), крім спорів, передбачених частиною першою ст. 16 Закону України від 17.11.2009 року "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності", про цивільну відповідальність за порушення земельного законодавства (ст.ст. 210, 211 ЗК України), про повернення самовільно зайнятих земельних ділянок (ст. 212 ЗК України).
Отже, спір про визнання незаконним розпорядження Житомирської райдержадміністрації про зміну цільового призначення земельних ділянок підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Крім того, колегія суддів приходить до висновку про безпідставність заявленого представником управління Держземагенства у Житомирському районі клопотання про залишення позову без розгляду з підстав, передбачених п. 1 ч. 1 ст. 207, п. 4 ч. 1 ст. 307, ч. 1 ст. 310 ЦПК України, оскільки прокурор, в межах наданих йому повноважень, має право звернутися до суду з позовом, з метою захисту державних інтересів щодо дотримання порядку зміни цільового призначення земельних ділянок, з урахуванням дії мораторію на відчуження земель сільськогосподарського призначення.
За таких обставин, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню, з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позову, оскільки скасування розпорядження, не входить до компетенції суду. Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 16 ЦК України, суд може визнати незаконним рішення, дії чи бездіяльність органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, а не скасувати його.
Враховуючи викладене, позов прокурора підлягає задоволенню в частині визнання незаконним розпорядження голови Житомирської райдержадміністрації № 1113 від 25.12.2012 року, недійсними Державних актів серії ЯМ № 240585, серії ЯМ № 240584, серії ЯМ № 240583, скасування державної реєстрації, визнання недійсними двох договорів купівлі-продажу земельних ділянок, укладених 26.12.2012 року між ОСОБА_2 і ТОВ "ДБНУ" та скасування реєстрації права власності.
Керуючись ст. ст. 209, 218, 303, 304, 307, 309, 314, 316 ЦПК України, колегія суддів, -
в и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу заступника прокурора Житомирської області задовольнити частково.
Рішення Житомирського районного суду Житомирської області від 13 жовтня 2014 року скасувати, ухвалити нове рішення про часткове задоволення позову.
Визнати незаконним розпорядження голови Житомирської райдержадміністрації № 1113 від 25 грудня 2012 року про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель сільськогосподарського призначення (ведення садівництва) з метою зміни цільового призначення на землі транспорту (під розташування автостоянки для обслуговування територіальної громади села) ОСОБА_1 площею 0,10 га, ОСОБА_2 площею 0,50 га - земельна ділянка НОМЕР_1, площею 0,40 га - земельна ділянка НОМЕР_2, які розташовані на території Кам'янської сільської ради Житомирського району і області.
Визнати недійсним Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯМ № 240585, на земельну ділянку площею 0,1000 га, виданий 26 грудня 2012 року на ім'я ОСОБА_1, кадастровий номер ділянки 1822083200:05:000:0632, цільове призначення - землі транспорту (під розташування автостоянки для обслуговування територіальної громади села), та скасувати державну реєстрацію.
Визнати недійсним Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯМ № 240584, на земельну ділянку площею 0,5000 га, виданий 26 грудня 2012 року на ім'я ОСОБА_2, кадастровий номер ділянки 1822083200:05:000:0671, цільове призначення - землі транспорту (під розташування автостоянки для обслуговування територіальної громади села), та скасувати державну реєстрацію.
Визнати недійсним Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯМ № 240583, на земельну ділянку площею 0,4000 га, виданий 26.12.2012 року на ім'я ОСОБА_2, кадастровий номер ділянки 1822083200:05:000:0670, цільове призначення - землі транспорту (під розташування автостоянки для обслуговування територіальної громади села, та скасувати державну реєстрацію.
Визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки, укладений 26 грудня 2012 року між ОСОБА_2 і Товариством з обмеженою відповідальністю "ДБНУ" про відчуження земельної ділянки площею 0,5000 га (кадастровий номер 1822083200:05:000:0671), та скасувати державну реєстрацію права власності на вказану ділянку за ТОВ "ДБНУ".
Визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки, укладений 26.12.2012 року між ОСОБА_2 і Товариством з обмеженою відповідальністю "ДБНУ" про відчуження земельної ділянки площею 0,4000 га (кадастровий номер 1822083200:05:000:0670), та скасувати державну реєстрацію права власності на вказану ділянку за ТОВ «ДБНУ».
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення та може бути оскаржено в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили.
Головуюча Судді