КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/7200/14 Головуючий у 1-й інстанції: Добрянська Я.І. Суддя-доповідач: Костюк Л.О.
У Х В А Л А
Іменем України
13 листопада 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Костюк Л.О.;
суддів: Гром Л.М., Троян Н.М.;
за участю секретаря: Кінзерської Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 22 серпня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного спеціаліста Печерського РВ ГУ ДМС України в м.Києві Проскуріної Галини Олексіївни, Начальника Печерського РВ ГУ ДМС України в м.Києві Берікашвілі Кахабера Важаєвича, Державної міграційної служби України, третя особа: Міністерство юстиції України про встановлення відсутності повноважень на вчинення певних дій та заборону вчиняти певні дії, -
В С Т А Н О В И Л А:
У травні 2014 року, позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом до Головного спеціаліста Печерського РВ ГУ ДМС України в м.Києві Проскуріної Галини Олексіївни, Начальника Печерського РВ ГУ ДМС України в м.Києві Берікашвілі Кахабера Важаєвича, Державної міграційної служби України, третя особа: Міністерство юстиції України про встановлення відсутності повноважень на вчинення певних дій та заборону вчиняти певні дії. Свої позовні вимоги мотивував тим, що відповідачі, працюючи у Державній міграційній службі України та вчиняючи 22.05.2014 року певні дії зі складення протоколу та винесення постанови у справі про адміністративне правопорушення, не діяли на підставі, у межах повноважень, та у спосіб передбачений діючим законодавством, оскільки законом на останніх не покладено відповідних повноважень, а відтак суду слід визнати відсутність повноважень відповідачів на вчинення відповідних дій, що оскаржуються, а територіальним органам Державної міграційної служби України (всім їх посадовим особам) заборонити вчиняти дії, повноважень на вчинення яких, законом їм не надано, в даному випадку: щодо складення протоколів та винесення постанов у справах про адміністративні правопорушення. Просив суд встановити відсутність станом на 22.05.2014 року повноважень у Проскуріної Г.О. на складання протоколу по справі про адміністративне правопорушення; встановити відсутність станом на 22.05.2014 року повноважень у Берікашвілі К.В. на винесення постанови по справі про адміністративне правопорушення; встановити відсутність повноважень у територіальних органів ДМС України на складання протоколів та на винесення постанов у справах про адміністративні правопорушення; заборонити територіальним органам ДМС України (та всім їх посадовим особам) складати протоколи та виносити постанови у справах про адміністративні правопорушення.
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 22 серпня 2014 року у задоволені позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову, якою позов задоволити повністю.
Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін з таких підстав.
Згідно зі ст. 198, п. 1 ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позовних вимог, з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції, 22.05.2014 року до Печерського РВ ГУ ДМС України в м.Києві звернувся позивач ОСОБА_2 з вимогою щодо реєстрації місця проживання його доньки ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1.
При цьому, позивач зазначив, що його донька проживає за адресою: АДРЕСА_1 без реєстрації місця проживання з моменту народження.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання.
Згідно до ст. 141 Сімейного Кодексу України, мати, батько мають рівні права та обов'язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.
Враховуючи зазначені обставини та норми наведеного законодавства, позивача ОСОБА_2 начальником Печерського РВ ГУ ДМС України в м. Києві (відповідачем-2) було направлено на оформлення протоколу про адміністративне правопорушення передбачене ст. 199 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУПАП), а саме: за допущення проживання без реєстрації місця проживання малолітньої ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1.
На підставі зазначеного, Головним спеціалістом Печерського РВ ГУ ДМС України в м.Києві Проскуріною Галиною Олексіївною (відповідачем-1) відносно позивача ОСОБА_2 було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МКМ №029866 від 22.05.2014 р., за наслідками чого Начальником Печерського РВ ГУ ДМС України в м.Києві Берікашвілі Кахабером Важаєвичем (відповідачем-2) відносно позивача ОСОБА_2 було винесено постанову (у справі про адміністративне правопорушення) серії ПН МКМ №029866 від 22.05.2014 року про накладення адміністративного штрафу у розмірі 51 грн.
Надаючи правову оцінку позовним вимогам необхідно зазначити наступне.
Відповідно до Конституції України визначено, що Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава (стаття 1). Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України (частина 2 статті 6). Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 19).
Частиною першою статті 222-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, розглядає справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням законодавства про паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, законодавства про перебування в Україні іноземців та осіб без громадянства, про транзитний проїзд через територію України, а також питання щодо реєстрації місця проживання (статті 197-201, частина перша статті 203, статті 204, 205, 206).
Від імені центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівник, заступники керівника центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, інші уповноважені керівником посадові особи цього органу (частина перша статті 222-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Пунктом 1 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 405/2011 (далі - Положення), визначено, що ДМС України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (далі - Міністр). ДМС України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
ДМС України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства внутрішніх справ України, іншими актами законодавства України, дорученнями Президента України та Міністра внутрішніх справ України, а також цим Положенням (пункт 2 Положення).
Згідно із підпунктом 25 пункту 4 Положення, ДМС України відповідно до покладених на неї завдань: - здійснює відповідно до закону державний контроль за дотриманням законодавства у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, у випадках, передбачених законодавством, притягає порушників до адміністративної відповідальності.
ДМС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через головні управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління, відділи (сектори) міграційної служби в районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономна Республіка Крим) значення (пункт 7 Положення).
Відповідно до статті 222-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, підпункту 25 пункту 4 Положення, з метою забезпечення належного виконання посадовими особами ДМС України законодавства при здійсненні провадження у справах про адміністративні правопорушення, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 28.08.2013 р. № 825, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 р. за № 1654/24186, затверджено Інструкцію з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення Державною міграційною службою України (далі - Інструкція).
Інструкція встановлює порядок оформлення, розгляду та обліку матеріалів про адміністративні правопорушення посадовими особами апарату ДМС України, головних управлінь (управлінь) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь (відділів, секторів) міграційної служби у районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, які мають право складати протоколи, розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення (пункт 1.2 Інструкції).
Згідно із пунктом 2.1 Інструкції, уповноваженими посадовими особами, які мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення, є працівники апарату ДМС України, головних управлінь (управлінь) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь (відділів, секторів) міграційної служби у районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, які є державними службовцями.
Розглядати справи про адміністративне правопорушення у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, та накладати адміністративне стягнення відповідно до статті 222-2 КУПАП мають право керівники (перші заступники, заступники керівників) головних управлінь (управлінь) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь (відділів, секторів) міграційної служби у районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення за місцем вчинення правопорушення, а у разі відсутності уповноваженої посадової особи, яка розглядає справи про адміністративне правопорушення та накладає адміністративне стягнення, - особа, яка виконує її обов'язки (пункт 3.1 Інструкції).
Таким чином, наявні матеріали справи (докази у справі) та норми наведеного законодавства свідчать про необґрунтованість та безпідставність позовних вимог позивача, оскільки, в даному випадку, 22.05.2014 року при складенні протоколу та на винесенні постанови у справі про адміністративні правопорушення відносно позивача ОСОБА_2, Головний спеціаліст Печерського РВ ГУ ДМС України в м.Києві Проскуріна Галина Олексіївна та Начальник Печерського РВ ГУ ДМС України в м.Києві Берікашвілі Кахабер Важаєвич діяли на підставі, у межах повноважень, та у спосіб передбачений діючим законодавством, а саме: статті 222-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення; підпункту 25 пункту 4 Положення про Держану міграційну службу України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 405; та пункту 2.1 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення Державною міграційною службою України, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 28.08.2013 р. №825, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 року за №1654/24186.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, поряд з тим, що на суб'єкта владних повноважень, у випадку, якщо він є відповідачем в адміністративній справі, покладено обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, Кодексом адміністративного судочинства України на кожну сторону, в не залежності від того чи є вона суб'єктом владних повноважень, покладено обов'язок щодо доведення обставин на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, підстав для задоволення апеляційної скарги немає, а її доводи спростовуються вище наведеним.
Зі змісту ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.
З урахуванням вище викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 2, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 22 серпня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, проте на неї може бути подана касаційна скарга до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення цієї ухвали у повному обсязі, тобто з 18 листопада 2014 року.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст ухвали виготовлено - 13 листопада 2014 року.
Головуючий суддя Костюк Л.О.
Судді: Гром Л.М.
Троян Н.М.