Постанова № 4176014, 27.04.2009, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2009
Номер справи
2а-17720/09/0370
Номер документу
4176014
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2009 р.                     Справа № 2а-17720/09/0370

Волинський окружний адміністративний суд в складі :

головуючого - судді Мачульського В.В.,

при секретарі судового засідання Сметані Т.В.,

з участю представника позивача Шевчука В.В.,

представника відповідача Виш А.А.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ковельський житлово-будівельний комбінат» до Ковельської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення № 00004715/0 від 29.01.2009 року,

ВСТАНОВИВ:

Товариства з обмеженою відповідальністю «Ковельський житлово-будівельний комбінат» звернулося з адміністративним позовом до Ковельської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання нечинним податкового повідомлення рішення № 00004715/0 від 29.01.2009 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати узгодженого податкового зобов’язання ТзОВ «Ковельський житлово-будівельний комбінат». За результатами невиїзної документальної перевірки був складений акт, на підставі якого сформоване податкове повідомлення-рішення яким визначено податкове зобов’язання за платежем податок на прибуток приватних підприємств на загальну суму 49900,75 грн. оскільки товариством не сплачено в десятиденний термін суми узгодженого податкового зобов’язання в розмірі 143252,85 грн. Вважає, що акт перевірки винесений з порушенням п.4.9 «Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства», оскільки директором акт не підписувався та він не знав про його існування. Акт підприємство отримало 26.01.2009 року, хоча він датований від 22.01.2009 року. в акті перевірки не вказано конкретного підпункту даної статті закону, хоча в повідомленні-рішенні він вже вказаний. Відповідачем незаконно винесено повідомлення-рішення, оскільки сума податкового зобов’язання в розмірі 143252,85 грн. не була узгоджена, так як триває апеляційне оскарження рішення суду, процедура судового оскарження не закінчилась, а відтак не підлягає до сплати. Крім того податковий орган в розрахунку до податкового повідомлення-рішення посилається на податкову декларацію від 07.08.2008 року, хоча в акті перевірки даний епізод не описаний як порушення, то не допускається нарахування штрафних санкцій на даний епізод.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав наведених в позовній заяві. Просить суд визнати нечинним податкове повідомлення-рішення від 29.01.2009 року.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала повністю, надавши суду письмове заперечення на адміністративний позов та пояснила, що з метою з’ясування правильності нарахування та своєчасності сплати податків позивача запрошувалось до Ковельської МДПІ на 16.01.2009 року, однак він не з’явився. В той же день була проведено невиїзна документальна перевірка в ході якої встановлено порушення строків погашення узгодженого податкового зобов’язання по податку на прибуток. Вважає, що сума податку на прибуток в розмірі 143252,85 грн. є узгодженою, оскільки рішення господарського суду набрало законної сили та в частині нарахування податку на прибуток в розмірі 143252,85 грн. ні відповідачем, ні позивачем не оскаржується в апеляційному порядку, таким чином сума податку на прибуток перейшла в статус податкового боргу. Оскільки позивачем узгоджена сума податкового зобов’язання сплачено не було на протязі 121 дня, то відповідачем застосовано штраф в розмірі 49900,75 грн.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши наявні у матеріалах справи докази в їх сукупності, проаналізувавши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Відповідно до п.1 та п.4 ст. 11 Закону України від 04.12.1990 року № 509-XII "Про державну податкову службу в Україні" Органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) та запрошувати платників податків або їх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) такими платниками податків. Письмові повідомлення про такі запрошення направляються не пізніше ніж за десять робочих днів до дня запрошення рекомендованими листами, в яких зазначаються підстави запрошення, дата і час, на які запрошується платник податків (посадова особа платника податків).

Судом встановлено, що 25.12.2008 року за № 15825 позивачу направлялось письмове повідомлення про запрошення посадових осіб товариства до Ковельської МДПІ на 10 год. 00 хв. 16.01.2009 року з питань своєчасності сплати узгодженого податкового зобов’язання. Відповідно до поштового повідомлення № 235/71 дане запрошення було отримано посадовою особою Тзов «Ковельський ЖБК» Слободян 12.01.2009 року.

Згідно акту № 2/15-33502868 від 22.01.2009 року вбачається, що посадові особи Тзов «Ковельський ЖБК» до Ковельської МДПІ не з’явились.

Відповідно до акту по результатам невиїзної документальної перевірки № 55/15-33502868 від 22.01.2009 року вбачається, що Тзов «Ковельський ЖБК» допущено несвоєчасну сплату податку на прибуток до бюджету.

Підпунктом 5.3.1. п.5.3 ст. 5 Закону України від 21.12.2000 року № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації, (податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період).

З поданої декларації Тзов «Ковельський ЖБК» № 22491 від 07.08.2008 року за перше півріччя 2008 року вбачається, що встановлена сума податку до сплати становить 1560,00 грн.

Згідно п.п. 4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону України № 2181-III платник податків зобов’язаний погасити нараховану суму податкового зобов’язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку даний платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Відповідно до пп.5.2.4 п.5.2 ст5 вище вказаного Закону № 2181-III процедура адміністративного оскарження закінчується : останнім днем строку, передбаченого підпунктом 5.2.2 цього пункту для подання заяви про перегляд рішення контролюючого органу, у разі коли така заява не була подана у зазначений строк; днем отримання платником податків рішення контролюючого органу про повне задоволення скарги, викладеної у заяві; днем отримання платником податків рішення контролюючого органу, що не підлягає подальшому адміністративному оскарженню. День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.

Суд не сприймає доводи представника позивача про те, що сума податкового зобов’язання в розмірі 143252,85 грн. не була узгоджена, так як триває апеляційне оскарження рішення суду, оскільки з постанови Господарського суду Волинської області в справі № 6/59-2А від 24.07.2008 року за позовом Тзов «Ковельський ЖБК» до Ковельської МДПІ про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень встановлено, що позивач у частині нарахування податку на прибуток по повідомленню-рішенню № 00018923/1 від 11.02.2008 року в сумі 143252,85 грн. відмовився від позову і провадження в цій частині судом закрито.

Отже суд приходить до висновку, що зазначене вище повідомленню-рішенню не було предметом дослідження у справі Господарського суду Волинської області № 6/59-2А у зв’язку з тим, що позивач визнав правомірним донараховану контролюючим органом суму податкового зобов’язання та відмовився від позову в цій частині в межах прав наданих позивачу ст.51 КАС України.

З представленої в судовому засіданні копії апеляційної скарги Ковельської МДПІ на постанову Господарського суду в справі № 6/59-2А від 24.07.2008 року вбачається, що в частині позовних вимог щодо визнання нечинним податкового повідомлення-рішення № 00018923/1 від 11.02.2008 року в сумі 143252,85 грн.( в тому числі 31206,35 грн. штрафних санкцій) провадження у якій закрито, в апеляційному порядку відповідачем не оскаржується, а отже і не ставиться питання про його перегляд. Отже рішення суду в цій частині набрало законної сили.

Згідно п.п.5.4.1 п.п. 5.4 ст.5 Закону України від 21.12.2000 року № 2181-III узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків. Таким чином, зазначена

сума податку на прибуток в розмірі 143252,85 грн. є сумою податкового боргу.

Пунктом 1.3 ст.1 Вище вказаного Закону № 2181-III визначено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

З додатку до акту перевірки від 22.01.2009 року про розрахунок штрафних санкцій вбачається, що сума боргу становить 99801,50 грн., затримка в сплаті складає більше 90 днів, сума штрафних санкцій складає 49900,75 грн.

Відповідно до п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України № 2181-III у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Отже на підставі вище викладеного суд приходить до висновку, що Ковельською міжрайонною державною податковою інспекцією у відповідності до вимог Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» правомірно винесено податкове повідомлення-рішення № 00004715/0 від 29.01.2009 року про сплату штрафу ТзОВ «Ковельським ЖБК» в розмірі 49900,75 грн. за затримку граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання в розмірі 99801,50 грн.

Керуючись ст.ст. 11,17,158,162,163,186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі ст.ст.1,3,4,5,17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Ковельський житлово-будівельний комбінат» до Ковельської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення № 00004715/0 від 29.01.2009 року, відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі – 05 травня 2009 року. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуючий

Суддя В.В.Мачульський