Єдиний державний реєстр судових рішень ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2009 р.Справа № 22-а-7614/09 Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі Головуючого судді: Філатова Ю.М.
Суддів: Мінаєвої О.М. , Водолажської Н.С.
з при секретарі судового засідання - Баглаєнко Я. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу міської дитячо-юнацької спортивної школи з біатлону кооперативно-профспілкового фізкультурно-спортивного товариства "Колос" АПК на постанову Господарського суду Сумської області від 16.12.2008р. по справі№АС 13/599-08/5021
за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до міської дитячо-юнацької спортивної школи з біатлону кооперативно-профспілкового фізкультурно-спортивного товариства "Колос" АПК
про стягнення 6547,96 грн.
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд стягнути з міської дитячо-юнацької спортивної школи з біатлону кооперативно-профспілкового фізкультурно-спортивного товариства "Колос" АПК адміністративно - господарські санкції в розмірі 6136,37 грн. та пеню в розмірі 411,60 грн.
Постановою Господарського суду Сумської області від 16.12.2008р. по справі№АС 13/599-08/5021 адміністративний позов задоволено, стягнуто з міської дитячо-юнацької школи з біатлону (40000, Сумська область, м. Суми, вул. Жовтнева, 13, код 22977341) на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (м. Суми, вул. Горького, 2, р/р 31212230700002 ГУДКУ у Сумській області, МФО 837013, код 17004771) 6136 грн. 37 коп. адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2007 році та 411 грн. 60 коп. пені.
Відповідач, міська дитячо-юнацька спортивна школа з біатлону кооперативно-профспілкового фізкультурно-спортивного товариства "Колос" АПК, не погодився з постановою суду, подав апеляційну скаргу. Свою незгоду з постановою суду мотивує тим, що школа не мала прибутку, крім перерахування на заробітну плату із Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та коштів місцевого бюджету Виконавчого комітету Сумської міської ради. Крім того, в Сумському міському центрі зайнятості м. Суми на 2007 рік були відсутні на обліку інваліди, які бажають працювати тренером - викладачем і мають вищу спеціальну фізкультурну освіту. Просить розглядати скаргу за відсутності представника в судовому засіданні.
Позивач проти апеляційної скарги заперечує, просить залишити постанову суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу –без задоволення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції було встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що згідно форми № 10-ПІ «Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів»за 2007 рік, що був наданий до Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів відповідачем, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2007 році становила 11 осіб, а тому відповідно до ст. 19 Закону, норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів для відповідача становить 1 робоче місце, а фактично в 2007 році відповідачем не було створено 1 робочого місця для працевлаштування інваліда. Відповідач в повному обсязі не забезпечив встановленого нормативу робочих місць, чим порушив вище зазначені вимоги Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України». Фонд заробітної плати на підприємстві за 2007 рік згідно інформації, поданої відповідачем у звіті, складає 135000 грн. 00 коп. Таким чином, сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2007 році, становить 6136 грн. 37 коп. Відповідач суму боргу не сплатив та на день розгляду справи його заборгованість становить 6136 грн. 37 коп. за нестворене 1 робоче місце для працевлаштування інваліда в 2007 році.
Відповідно до Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року № 70, порушення строків сплати суми адміністративно- господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний календарний день прострочення.
Враховуючи те, що доказів сплати відповідачем суду не надано, суд першої інстанції дійшов висновку, що вимоги позивача в цій частині обґрунтовані, правомірні і підлягають задоволенню.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає за необхідне відмітити наступне. Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю. установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб. - у кількості одного робочого місця. Таким чином, норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить у відповідача 1 особу.
В ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
З аналізу положень Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" вбачається, що підприємства самостійно займаються працевлаштуванням інвалідів в порядку ст. 18 Закону, при цьому дана норма встановлює, що підприємства повинні надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів. Наказом Державного комітету статистики № 420 від 19.12.05 р. затверджена форма статистичної звітності № 3-ПН "Звіт про наявність вакансій", яка подається підприємствами, установами та організаціями щомісячно на адресу державної служби зайнятості. До матеріалів справи не надані копії звітів за формою № 3-ПН з зазначенням посад для інвалідів, що надавались до Центру зайнятості, з відміткою про прийняття.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що відповідачем не були виконані вимоги Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" щодо прийняття заходів для працевлаштування інвалідів.
Згідно зі ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою ст. 19 цього Закону.
Статтею 238 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб’єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб’єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що з урахуванням вищевикладеного адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані за порушення правил, встановлених законодавчими актами.
За таких обставин суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача штрафних санкцій за нестворені робочі місця для працевлаштування інвалідів у 2007 р.
Колегія суддів зазначає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не впливають на правомірність прийнятого рішення. Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку стосовно того, що постанова Господарського суду Сумської області від 16.12.2008р. по справі№АС 13/599-08/5021 прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, п.1 ч. 1 ст. 198, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу скаргу міської дитячо-юнацької спортивної школи з біатлону кооперативно-профспілкового фізкультурно-спортивного товариства "Колос" АПК залишити без задоволення.
Постанову Господарського суду Сумської області від 16.12.2008р. по справі№АС 13/599-08/5021 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом 30 днів з моменту виготовлення повного тексту.
Головуючий суддя Філатов Ю.М. Судді Мінаєва О.М. Водолажська Н.С. Повний текст ухвали виготовлений 09.06.2009 р.