Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
22.06.09Справа №2а-3361/09/10/0170 09:23 м. Сімферополь Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого суддіКудряшової А.М. ,
при секретарі судового засідання Дєрюшковій І.А.,
за участю представників сторін:
від прокуратури - Васьків Я.Й., посвідчення № 09021
представник позивача не зявився,
представник відповідача - не зявився,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
за позовом Прокурора Чорноморського району Автономної Республіки Крим в інтересах держави в особі Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в смт. Роздольне АР Крим
до Комунального підприємства "Універсал"
про стягнення заборгованості по страховим внескам у сумі 1008 гривень15 копійок
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Чорноморського району Автономної Республіки Крим 18 лютого 2009 року на захист інтересів Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в смт. Роздольне АР Крим звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовною заявою та просить стягнути з Комунального підприємства "Універсал" заборгованість за ІV квартал 2008 року у сумі 1008 гривень 15 копійок, яка склалася станом на 01 січня 2009 року, на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в смт. Раздольне АР Крим. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем за четвертий квартал 2008 року не здійсненні відрахування страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
Позивач явку представника у судове засідання не забезпечив, про час слухання справи належним чином повідомлений, надіслав клопотання щодо розгляду справи у відсутність його представника та підтвердив наявність заборгованості за відповідачем на день судового розгляду справи ( а.с. 22). Враховуючі думку прокурора, відповідно до вимог ст. 122 ч.3 КАС України, суд вважає можливим розгляд справи за відсутністю не з'явившегося представника позивача на підставі наявних у матеріалах справи доказів.
Відповідач будучи належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, що підтверджується рекомендованою кореспонденцією (а.с. 17), письмових заперечень на позов до суду не надав, явку представника у судове засідання не забезпечив, про причини неявки суду не повідомив.
Враховуючі, що відповідач був належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, про причини неявки представника суду не повідомив та не надавав клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з неможливістю забезпечення явки у судове засідання, відповідно до положень ч. 3 ст. 128 КАС України, керуючись принципом розумності строків, встановленим для розгляду адміністративних справ ч. 1 ст. 122 КАС України, суд вважає, що повторна неявка відповідача у судове засідання не є перешкодою для розгляду справи та за можливе розглянути дану адміністративну справу по суті без участі представника відповідача.
Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві та просив у позові задовольнити.
Розглянувши подані документи та матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, який підтвердив наявність заборгованості за відповідачем станом на день судового розгляду справи, та наполягав на задоволенні позову у повному обсязі, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.
Комунальне підприємство “Універсал” прийнято на облік у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в смт. Раздольне за № 0124000123.
Відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування спеціальним Законом, який визначає правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві є Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрати працездатності".
Частиною 2 статті 4 Кодексу адміністративного судочинство України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, передбачених законом.
Окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією із сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган державної влади Автономної Республіки Крим, їх посадова чи службова особа, як це передбачено частиною 2 статті 18 цього Кодексу.
Статтею 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", який набрав чинності з 01.04.2001 року, у підпунктах "г" та "д" пункту 1 частини першої зазначеної статті передбачено обов'язок Фонду соціального страхування від нещасних випадків відшкодувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або у разі його смерті при настанні страхового випадку, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Статтею 46 цього Закону та статтями 1, 2 Закону України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (далі - Закон про страхові тарифи) встановлено, що збір та акумулювання страхових внесків здійснює Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності.
Відповідно до частини другої статті 7 Закону про страхові тарифи Фонд соціального страхування від нещасних випадків сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей), які потерпіли на виробництві до 1 квітня 2001 року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку цьому Фонду документи, що підтверджують право працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні пільги, або коли таке право встановлено в судовому порядку.
Згідно положень ст. 18 зазначеного Закону та відповідно до Постанови Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 20 квітня 2001 року № 19 “Про затвердження Типового положення про відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в районах та містах обласного значення” основними завданнями відділення є реалізація державної політики у сфері страхування від нещасного випадку, рішень правління, виконавчої дирекції Фонду та управління; збирання страхових внесків, капіталізованих платежів, коштів з інших джерел, передбачених законодавством.
Отже, позивач по справі є суб'єктом владних повноважень, який має право звернутися до суду в рамках своєї компетенції та у виконання вимог діючого законодавства щодо збирання страхових внесків.
Отже, спір, що виник між сторонами, відноситься до адміністративної юрисдикції, а тому його розгляд судами повинен був здійснюватися за нормами Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до вимог ст. 46 Закону України № 1105-XIV “Про загальнообов'язкове соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок внесків роботодавців.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України № 1105-XIV “Про загальнообов'язкове соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” роботодавець як страхувальник зобовязаний своєчасно та повністю нараховувати та сплачувати у встановленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Згідно із ст. 47 Закону розмір страхових внесків для роботодавців обчислюється у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, на інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", які підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб. В свою чергу, розмір відсотків для страхових тарифів відповідно до класів професійного ризику виробництва встановлений Законом України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".
Згідно зі ст. 52 Закону України № 1105-XIV “Про загальнообов'язкове соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків із страхувальника стягується пеня.
В порушення ст. 45 Закону України № 1105-XIV “Про загальнообов'язкове соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” відповідач своєчасно та повністю не сплатив у встановленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Відповідно до наданого розрахунку (а.с. 5) та розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за ІV квартал 2008 року, поданого відповідачем до Фонду соціального страхування від нещасних випадків у порядку звітності, заборгованість відповідача станом на 01 січня 2009 року становить 2539 гривень 57 копійок (рядок 29 розділ 2 розрахункової відомості) (а.с.6).
Частиною 1 статтею 55 Закону встановлено, що спори щодо суми страхових внесків, а також щодо розміру шкоди та прав на її відшкодування, накладення штрафів та з інших питань вирішуються в судовому порядку.
Приймаючі до уваги, що у провадженні Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим знаходяться позовні заяви про стягнення із відповідача КП " Універсал" заборгованості на суму 1428 гривень 35 копійок, а також враховуючі, що розрахункові відомості складаються наростаючим підсумком з початку року, тому вимоги позивача про стягнення заборгованості в сумі 1008 гривень 15 копійок є обґрунтованими, такими що підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Вступна та резолютивна частини постанови були оголошені у судовому засіданні 22 червня 2009 року. Повний текст постанови був виготовлений та підписаний 24 червня 2009 року.
З урахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Комунального підприємства “Універсал” (Чорноморський район, с. Кіровське, вул. Шевченко,9, ЄДРПОУ 31099448) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в смт. Раздольне АРК (р/р 371724000900230, МФО 824026, ЗКПО 24408906 в ГУ ДКУ в АР Крим) заборгованості по страховим внескам у сумі 1008 (одна тисяча вісім) гривень15 копійок.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня проголошення постанови у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня проголошення постанови через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Кудряшова А.М.