ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 листопада 2014 року м. Київ К/800/33555/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Донця О.Є.,
суддів: Логвиненка А.О.,
Мороза В.Ф.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Октябрьский» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 01.11.2013 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 27.05.2014 року у справі за позовом заступника прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах держави в особі Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Октябрьский» про стягнення штрафних санкцій,
в с т а н о в и л а:
У жовті 2013 року заступник прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах держави в особі Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до ВАТ «Октябрьский» про стягнення штрафних санкцій.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 01.11.2013 року адміністративний позов заступника прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах держави в особі Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку було задоволено. Стягнуто з ВАТ «Октябрський» суму штрафних санкцій у розмірі 85000 грн..
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 27.05.2014 року апеляційну скаргу ВАТ «Октябрьский» було залишено без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 01.11.2013 року - без змін.
У касаційній скарзі ВАТ «Октябрьский», не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами першої та апеляційної інстанцій порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Одеського окружного адміністративного суду від 01.11.2013 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 27.05.2014 року та направити справу на новий розгляд.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга ВАТ «Октябрьский» задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судових рішень.
Судами встановлено, що 22.10.2012 року Одеським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, у зв'язку з виявленими порушеннями ВАТ «Октябрський» вимог законодавства про цінні папери, було прийнято розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 399-ОД-1-Е.
Відповідно до вказаного розпорядження ВАТ «Октябрьский» було зобов'язано в термін до 03.12.2012 року, згідно вимог статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пункту 1 глави 7 розділу V Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого Рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006 року № 1591, надати до Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку річну інформацію про емітента за 2011 рік.
Проте, розпорядження Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 399-ОД-1-Е від 22.10.2012 року ВАТ «Октябрьский» виконано не було та в судовому порядку не оскаржувалось.
У зв'язку з невиконанням вказаного розпорядження начальником Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 08.02.2013 року було винесено постанову № 136-ОД-1-Е про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів та зобов'язано керівника або повноважного представника товариства з'явитись 25.02.2013 року об 11.45 год. до Одеського територіального управління НКЦПФР для підписання акту про правопорушення на ринку цінних паперів та надання пояснень з приводу вчиненого правопорушення.
Вказана постанова отримана відповідачем 14.02.2013 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
25.02.2013 року уповноваженою особою Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у відношенні відповідача складено акт № 130-ОД-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів.
Згідно відмітки на складеному акті, представник ВАТ «Октябрський» відмовився від підписання акту про правопорушення на ринку цінних паперів, у зв'язку з чим акт був направлений на адресу товариства поштою.
Рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення підтверджується отримання відповідачем акта № 130-ОД-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів 07.03.2013 року.
Постановою № 144-ОД-1-Е від 28.02.2013 року розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ВАТ «Октябрський» призначено на 14.03.2013 року о 10.20 год., про що товариство було повідомлено належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
На розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів представник ВАТ «Октябрський» не прибув.
14.03.2013 року Одеським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку було прийнято постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 113-ОД-1-3, згідно якої за невиконання розпорядження Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 399-ОД-1-Е від 22.10.2012 року до ВАТ «Октябрський» застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 5 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 85 000 грн.
Зазначена постанова була отримана ВАТ «Октябрський» 21.03.2013 року, що підтверджується копією поштового повідомлення про вручення поштового відправлення, наявна в матеріалах справи.
Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 року N 448/96-ВР визначено правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Згідно із пунктом 15 частини 2 статті 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до покладених на неї завдань встановлює вимоги, порядок та стандарти щодо обов'язкового розкриття інформації емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, забезпечує створення інформаційної бази даних про ринок цінних паперів відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до статті 39 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», розкриття інформації на фондовому ринку здійснюється емітентами цінних паперів шляхом:
- розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів;
- опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку;
- подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
З матеріалів справи вбачається, що Одеським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку було виявлено порушення ВАТ «Октябрський» статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пункту1 глави 7 розділу V Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого Рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006 року № 1591, що виразилось у ненаданні до Одеського територіального управління НКЦ ПФР інформації про емітента за 2011 рік не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
Відповідно до частини 1 статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної, особливої інформації та інформації про іпотечні цінні папери, сертифікати фонду операцій з нерухомістю та інформації в повідомленні про проведення загальних зборів (далі - Інформація) емітентами цінних паперів та подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) регулюється Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 року № 1591.
Відповідно до пункту 3 розділу І Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, емітенти цінних паперів у випадках, передбачених цим Положенням, зобов'язані розкривати на фондовому ринку у такій послідовності Інформацію шляхом: розміщення на безоплатній основі в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів або в її інформаційному ресурсі, поновлюваному у режимі реального часу; опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Комісії; подання до Комісії.
Пунктом 1 глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів визначено, що розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії. Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
Згідно із пунктом 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
На підставі виявленого порушення Одеським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку і було прийнято розпорядження від 22.10.2012 року № 399-ОД-1-Е, яке не було виконано відповідачем у встановлений строк, у зв'язку з чим на товариство накладено штрафні санкції.
При цьому, у вказаному розпорядженні ВАТ «Октябрський» було попереджено про відповідальність за невиконання або несвоєчасне виконання розпоряджень про усунення порушень законодавства про цінні папери, роз'яснено, що розпорядження може бути оскаржено до суду у порядку, встановленому законодавством.
В свою чергу, розпорядженням від 22.10.2012 року № 399-ОД-1-Е ВАТ «Октябрський» було роз'яснено, що до спливу терміну виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, таке розпорядження може бути переглянуто або термін виконання розпорядження може бути продовжено за письмовим клопотанням порушника, уповноваженою особою, якою винесено розпорядження.
Однак, відповідач цим правом не скористався та з письмовим клопотанням щодо перегляду розпорядження або продовження терміну виконання розпорядження до Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку не звертався.
Згідно із пунктом 8 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У зв'язку з невиконанням розпорядження Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22.10.2012 року № 399-ОД-1-Е до відповідача правомірно було застосовано штрафні санкції згідно пункту 8 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».
При цьому, 11.06.2012 року Одеським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймалось розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 11-ОД-1-Е, яким було зобов'язано ВАТ «Октябрський» згідно вимог частини 2 статті 20 розділу IV Закону України «Про акціонерні товариства» здійснити певні дії, однак, вказане розпорядження також відповідачем виконано не було, у зв'язку з чим постановою від 17.01.2013 року № 19-ОД-1-Е на ВАТ «Октябрський» було накладено штрафні санкції.
Враховуючи, що ВАТ «Октябрський» не виконало розпорядження Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22.10.2012 року № 399-ОД-1-Е, та не сплатило в добровільному порядку суми фінансових санкцій, визначених згідно постанови № 113-ОД-1-3 від 14.03.2013 року, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов обгрунтовного висновку, стягнувши з ВАТ «Октябрський» суму штрафних санкцій у розмірі 85000 грн..
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій, є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Октябрьский» - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 01.11.2013 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 27.05.2014 року у справі за позовом заступника прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах держави в особі Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Октябрьский» про стягнення штрафних санкцій - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді: О.Є. Донець
А.О. Логвиненко
В.Ф. Мороз