Постанова № 41583238, 12.11.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.11.2014
Номер справи
826/15305/14
Номер документу
41583238
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

12 листопада 2014 року 13:45 № 826/15305/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Амельохіна В.В., суддів: Аблова Є.В., Шулежка В.П., при секретарі Грабовському В.А., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу

за позовомПриватного підприємства «Бетакс» доДержавної служби геології та надр України провизнання протиправним та скасування наказу від 10.04.2014р. №106 в частині,за участю:

представника позивача - Шклярук А.П.

представника відповідача - Ольшанська Ю.В.

На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 12 листопада 2014 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:

Приватне підприємство «Бетакс» (далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Державної служби геології та надр України (далі по тексту - відповідач) про:

- визнання незаконним та скасування наказу Державної служби геології та надр України від 10.04.2014р. №106 у частині анулювання спеціального дозволу №5176 від 01.07.2010р.;

- поновити дію спеціального дозволу №5176, виданого Міністерством охорони навколишнього природного середовища України 01.07.2010р. ПП «Бетакс» на користування надрами Пустомитівського родовища.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що підприємство не вчиняло порушень вимог чинного природоохоронного законодавства України.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.

Відповідач проти заявленого позову заперечив, посилаючись на те, що відповідачем правомірно прийнято оскаржуваний наказ в частині, оскільки позивачем порушено п.п. 9 п. 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011р. №615.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В С Т А Н О В И В:

1 липня 2010 року Міністерством охорони навколишнього природного середовища України видано ПП «Бетакс» спеціальний дозвіл №5176 про користування надрами Пустомитівського родовища Волинської області для видобування суглинку строком на 20 років.

На адресу відвідача від Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» надійшов лист №02/302-0953 від 12.03.2012р. стосовно надрокористувачів, які в порушення особливих умов спеціальних дозволів не звітували перед ДНВП «Геоінформ Україна» щодо погашення запасів за 2011 (форма 5-гр, 6-гр, 7-гр), серед яких є ПП «Бетакс».

Наказом Державної служби геології та надр України від 16.03.2012р. №94 зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами №5176, підставою чого стало неподання позивачем звіту до ДНВП «Геоінформ Україна» щодо погашення запасів за 2011 рік за формою 5-гр.

Листом від 05.04.2012р. №2969/01/14-12 відповідач повідомив підприємство про зупинення дії дозволу та надання терміну на усунення порушень.

На підставі наказу Державної служби геології та надр України №330 від 18.06.2013р. та направлення на перевірку від 30.08.2013р. №125, відповідачем здійснені заходи щодо проведення перевірки позивача щодо дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування ПП «Бетакс», якому наданий спеціальний дозвіл на користування надрами №5176 від 01.07.2010р.

За результатами перевірки Західним міжрегіональним територіальним відділом Державної служби геології та надр України 13.09.2013р. складено Акт №2-02/11/2013-57/п про недопущення до перевірки.

17 вересня 2013 року Західним міжрегіональним територіальним відділом Державної служби геології та надр України складено припис №2-02/11/2013-57/п, яким в термін до 18.10.2013р. зобов'язано ПП «Бетакс» надати копії документів щодо дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування - реєстраційні та установчі, проектно - технічні, дозвільні документи надрокористувача.

Листом від 17.10.2013р. №29 ПП «Бетакс» були надані витребувані документи.

Західним міжрегіональним територіальним відділом Державної служби геології та надр України 20.11.2013р. винесено подання №88 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №5176 від 01.07.2010р. у зв'язку з не наданням ПП «Бетакс» частини витребуваних документів.

В матеріалах справи міститься Довідка Пустомитівської сільської ради Горохівського району Волинської області №511 від 12.09.2013р., відповідно до якої повідомлено, що ПП «Бетакс» протягом 2012 -2013 років суглинковий кар'єр не розробляється.

26 березня 2014 року Західним міжрегіональним територіальним відділом Державної служби геології та надр України винесено подання №300-14/02 на анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами №5176 від 01.07.2010р. у зв'язку з не наданням ПП «Бетакс» частини витребуваних приписом від 17.09.2013р. документів.

На підставі вищевикладеного, відповідачем 10.04.2014р. прийнято наказ №106, пунктом 3 якого, анульовано спеціальні дозволи на користування надрами згідно з переліком, наведеним у додатку 3 до цього наказу: ПП «Бетакс» дозвіл №5176 від 01.07.2010р. на підставі порушення п.п. 9 п. 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011р. №615.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Питання зупинення дії спеціального дозволу відноситься до компетенції Держгеонадр на підставі пункту 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (далі по тексту - Порядок).

Відповідно до пункту 22 Порядку, дія дозволу може бути зупинена Держгеонадрами безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування та ДПА у разі: 1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр (підпункт 1 пункту 22 Порядку).

Відповідно до пункт 3 статті 53 Кодексу України про надра, при розробці родовищ корисних копалин надрокористувачі повинні забезпечуватися облік стану і руху запасів, втрат і погіршення якості корисних копалин, а також подання до статистичних та інших державних органів встановленої законодавством звітності.

Державна реєстрація та облік робіт по геологічному вивченню надр, розвідки та експлуатації корисних копалин проводиться Державним науково-виробничим підприємством «Геоінформ України» (ДНВП «Геофінформ «Україна»).

Підприємство володіє повною, достовірною та об'єктивною інформацією з питань геологічного вивчення території України та її геологічної будови, сучасного стану і перспектив розвитку мінерально-сировинної бази та геологічного середовища, світової кон'юнктури мінеральної сировини, правових аспектів користування надрами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.1995 № 75 «Про затвердження Порядку державного обліку родовищ, запасів і проявів корисних копалин» визначено, що облік запасів корисних копалин ведеться на основі звітних балансів гірничодобувних і геологорозвідувальних підприємств. Форма звітного балансу за групами корисних копалин та інструкції щодо їх заповнення розробляються Мінприроди, погоджуються із заінтересованими міністерствами та відомствами і затверджуються Мінстатом (пункт 15).

Контроль за правильністю обліку, стану та руху запасів корисних копалин на підприємствах здійснюють галузеві міністерства, відомства та Держнаглядохоронпраці (пункт 17).

Держгеонадра України контролюють своєчасність подання підприємствами та організаціями звітних балансів запасів корисних копалин, перевіряє їх правильність та відповідність встановленим вимогам і складає державний баланс запасів корисних копалин (пункт 18).

Відповідно до статті 4 Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 № 1294 (далі - Порядок № 1294) органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.

Державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів.

Планові перевірки надрокористувачів проводяться відповідно до квартального плану проведення перевірок, який затверджується Держгеонадрами до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.

Відповідно до п. 12 Порядку №1294 у разі недопущення посадових осіб органів державного геологічного контролю до проведення перевірки за наявності підстав, визначених законом для її проведення, посадовими особами органу державного геологічного контролю складається акт про недопущення до перевірки за формою, затвердженою Держгеонадрами.

Згідно з п.п. 9 п. 23 Порядку №615 право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі: невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк.

Припинення права користування надрами здійснюється шляхом прийняття Держгеонадрами наказу про анулювання дозволу.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, ПП «Бетакс» порушило норми чинного законодавства, а саме: не надало станом на 24.03.2014р. матеріали, які підтверджують факт усунення в повному обсязі порушень вимог законодавства у сфері надрокористування, що обумовило зупинення, з подальшим анулюванням дії спеціального дозволу на користування надрами №5176 від 01.07.2014р. з метою видобування суглинку Пустомитівського родовища Волинської області.

Позивачем не надано доказів вжиття заходів усунення причин зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами.

Таким чином, на думку колегії суддів, Державною службою геології та надр України на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) прийнято наказ від 10.04.2014р. №106 у частині анулювання спеціального дозволу №5176 від 01.07.2010р. ПП «Бетакс», а тому позовна вимога щодо визнання незаконним та скасування наказу Державної служби геології та надр України від 10.04.2014р. №106 у частині анулювання спеціального дозволу №5176 від 01.07.2010р. задоволенню не підлягає.

В частині позовної вимоги щодо поновлення дії спеціального дозволу №5176, виданого Міністерством охорони навколишнього природного середовища України 01.07.2010р. ПП «Бетакс» на користування надрами Пустомитівського родовища, суд зазначає, що вона є похідною вимогою від первинної, а тому задоволенню не підлягає.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, на думку колегії суддів, позивачем не надано достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, відповідач діяв з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, у задоволенні адміністративного позову має бути відмовлено повністю.

Оскільки судове рішення ухвалене на користь суб'єкта владних повноважень, судові витрати, відповідно з частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні позову Приватному підприємству «Бетакс» відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Головуючий суддя В.В. Амельохін

Судді: Є.В. Аблов

В.П. Шулежко