УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2014 р. Справа № 876/2892/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Дяковича В.П.,
суддів: Іщук Л.П., Онишкевича Т.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Любченський" на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2014 року по справі № 803/166/14 за позовом Управління Пенсійного фонду України в Рожищенському районі Волинської області до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Любченський" про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
24.01.2014 року Управління Пенсійного фонду України в Рожищенському районі Волинської області звернулося до суду з адміністративним позовом, яким просило стягнути з Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Любченський" заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пільгових пенсій в сумі 182 924,38 грн..
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2014 року адміністративний позов задоволено: стягнуто з Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Любченський" на користь Управління Пенсійного фонду України в Рожищенському районі Волинської області заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за період з 01 січня 2010 року по 31 грудня 2013 року в розмірі 182 924, 38 грн..
Сільськогосподарський виробничий кооператив "Любченський" постанову суду першої інстанції оскаржив, подав апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.
На обґрунтування вимог апеляційної скарги вказує на те, що судом не взято до уваги, що кооператив перебуває в стані припинення своєї діяльності. Претензії приймаються протягом двох місяців і повинні були адресуватись ліквідаційній комісії. Проте, позивач не заявляв ліквідаційній комісії СВК "Любченський" в установлений законом строк своїх грошових вимог в розмірі 182 924, 38 грн.. Також вказує, що позивач не надав доказів надсилання ліквідаційній комісії кооперативу розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсії.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання апеляційного суду не з'явилися, а відтак на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити з наступних підстав.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З матеріалів справи вбачається, що 17.03.2000 року Сільськогосподарський виробничий кооператив "Любченський" зареєстрований як юридична особа Рожищенською районною державною адміністрацією Волинської області та з 22.03.2000 року включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, що підтверджується довідкою Волинського обласного управління статистики №484 від 22.03.2000 року (а.с.6).
Судом встановлено, що у відповідача працювали громадяни ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, та ОСОБА_4, яким Управлінням Пенсійного фонду України в Рожищенському районі Волинської області призначена та проведена виплата пенсій відповідно до пункту "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за період з 01.01.2010 року по 31.12.2013 року на суму 182 924, 38 грн., що також підтверджується наявними в матеріалах справи довідками УПФУ в Рожищенському районі про нарахування пенсій (а.с.21-39).
Також, суми виплачених пенсій підтверджуються розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", проведеними УПФ України в Рожищенському районі Волинської області та розрахунком боргу по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій СВК "Любченський" (а.с.9, 11-20).
Таким чином, Сільськогосподарський виробничий кооператив "Любченський" підпадає під дію частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а тому зобов'язано щомісяця до 25 числа сплачувати до Пенсійного фонду фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Крім того, факт наявності у відповідача заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пільгових пенсій перед УПФУ в Рожищенському районі Волинської області за період з 01.01.2010 року по 31.12.2013 року на суму 182 924, 38 грн. підтверджується карткою особового рахунку по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №2 по СВК "Любченський" (а.с.5).
Відповідно до частини 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідач зобов'язаний в порядку та розмірах, визначених статтями 3-5 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» відшкодовувати витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Так, згідно з частиною 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Статтею 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» розмір збору визначається у відсотковому відношенні від об'єкта оподаткування, передбаченого статтею 2 цього Закону.
Пунктом 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду № 21-1 від 19 січня 2003 року (з наступними змінами та доповненнями), передбачено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Пунктом 6.8 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Разом з тим, судом встановлено, що Сільськогосподарський виробничий кооператив "Любченський" перебуває в стані припинення за рішенням засновників, що підтверджується Спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 03.02.2014 року (а.с.46-47).
Частиною 6 статті 106 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що недоїмка не підлягає списанню, у тому числі в разі укладення із страхувальником мирової угоди відповідно до вимог Закону України від 14 травня 1992 року №2343-XII „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", крім випадків повної ліквідації юридичної особи або смерті фізичної особи, визнання її безвісно відсутньою, оголошення померлою чи недієздатною, щодо яких відсутні особи, які відповідно до цього Закону мають нести зобов'язання із сплати страхових внесків.
За змістом частини 2 статті 33 Закону України від 15 травня 2003 року №755-IV „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", статті 59 Господарського кодексу України, статті 104 Цивільного кодексу України, юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи. Такий запис вноситься після затвердження ліквідаційного балансу відповідно до вимог цих Кодексів.
За таких підстав, а також враховуючи те, що діяльність відповідача згідно Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 03.02.2014 року не припинена, суд вважає, що СВК "Любченський" зобов'язаний сплачувати пенсійні страхові внески в порядку та розмірах, визначених законодавством України, а позивач, відповідно, має право на звернення до суду з вимогою про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків у разі їх виникнення.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду України від 30.05.2011 року в справі №21-103а11 за позовом управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова до державного підприємства Харківський релейний завод „Радіореле" про стягнення заборгованості, у якій за результатами розгляду заяви про перегляд Верховним Судом України ухвали суду касаційної інстанції з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 КАС, суд дійшов висновку, що оскільки підприємство не ліквідовано, то воно не звільнено від покладених на нього відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" обовязків щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій працівникам підприємства.
Доводи відповідача про те, що йому не були надіслані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсії не відповідають дійсності, оскільки позивачем надано суду копію рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення з кодом Р4510100536970, що свідчить про факт надсилання всіх розрахунків на адресу СВК «Любченський» та теж саме повідомлення з кодом Р4514200003177, що свідчить про отримання всіх розрахунків 31.12.2013 року.
Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов до вірного висновку про задоволення позовних вимог, у зв'язку з тим, що відповідачем не виконано вимог ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а саме - не відшкодовано понесені позивачем фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 01 січня 2010 року по 31 грудня 2013 року в розмірі 182 924, 38 грн..
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дір бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
Керуючись статтями 195, 197, 198 п.1, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Любченський" - залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2014 року по справі № 803/166/14- залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя В.П. Дякович
Судді Л.П. Іщук
Т.В. Онишкевич