Постанова № 41558780, 12.11.2014, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2014
Номер справи
461/2167/14-а
Номер документу
41558780
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2014 року Справа № 876/5692/14

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Дяковича В.П.,

суддів: Іщук Л.П., Онишкевича Т.В.,

за участі секретаря судового засідання Сердюк О.Ю.,

представника відповідача Левицької Г.І.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Галицького районного суду м. Львова від 30 квітня 2014 року по справі № 461/2167/14-а за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, третя особа Львівський обласний військовий комісаріат про зобов"язання здійснити перерахунок пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

24.02.2014 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом, яким просив визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови в перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі довідки, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України від 11.09.2013 року «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії на підставі довідки, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України від 11.09.2013 року «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» та здійснити її виплату у перерахованому розмірі (з врахуванням фактично проведених виплат) з дати виникнення права на перерахунок пенсії.

Постановою Галицького районного суду м. Львова від 30 квітня 2014 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

ОСОБА_2 постанову суду першої інстанції оскаржив, подав апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Просить постанову суду скасувати та прийняти нову, якою позов задоволити повністю.

В апеляційній скарзі покликається на те, що відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших категорій осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку із зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Відтак, вважає, що оскільки він отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших категорій осіб», то після підвищення розмірів грошового забезпечення набув право на перерахунок пенсії.

В судовому засіданні представник відповідача надала пояснення та заперечила проти доводів апеляційної скарги.

Інші особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, що не перешкоджає розгляду справи в їх відсутності згідно ч.4 ст. 196 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції, та приймає нову постанову, якщо визнає, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини справи, що мають значення для справи, порушив норми матеріального права, що призвели до неправильного вирішення справи.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 з 21.11.1985 року проходив військову службу, а з 19.10.1999 року був відряджений до Львівського регіонального підрозділу Державного підприємства «Украерорух» із залишенням на військовій службі. Під час перебування у відрядженні позивач звільнений з військової служби 16.01.2010 року, вислуга років становить 24 років.

Відповідно до довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 16.01.2010 року №10.1-54 розмір місячного грошового забезпечення становив 8005, 50 грн. Зазначений розмір місячного грошового забезпечення був врахований при обчисленні розміру пенсії (а.с.7).

Довідкою Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 11 вересня 2013 року «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» був збільшений розмір грошового забезпечення до 12 754,25 грн., що є підставою для перерахунку пенсії (а.с.8).

23.09.2013 року Департамент фінансів Міністерства оборони України в встановленому порядку скерував зазначену інформацію Пенсійному фонду України для здійснення перерахунку пенсій (а.с.9).

Однак, листом від 24.10.2013 року відповідний підрозділ Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області повернув без виконання зазначені довідки з посиланням на те, що розмір грошового забезпечення військовослужбовців хоча і був збільшений, але не постановою Кабінету Міністрів України (а.с.10).

Згідно листа від 04.02.2014 року №55/Ч-20 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області відмовило позивачу в перерахунку пенсії у зв'язку відсутністю законодавчо визначених правових підстав.

Колегія суддів не погоджується з такими діями відповідача з наступних підстав.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень).

Згідно п. 5 наведеного Порядку, для перерахунку пенсій враховуються посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням та інші щомісячні надбавки.

Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших категорій осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок проводиться за минулий час, але не більше як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку із зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2009 року №74 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» доповнено пункт 3 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45. Зокрема, передбачено, що особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені зі служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.

У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінпраці.

Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Зі змісту Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 вбачається, що орган Пенсійного фонду України проводить перерахунок пенсії виключно після повідомлення відповідних органів про підстави перерахунку пенсії та на підставі довідок, що отримані від уповноважених органів.

23 квітня 2012 року Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пунктом 1 вказаної постанови передбачено установити з 1 липня 2012 р. підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків. Підвищення до пенсії у разі втрати годувальника встановлюється незалежно від дати її призначення, якщо такому годувальнику призначено пенсію відповідно до Закону до 1 липня 2012 року. Позивач підпадає під дію вказаної постанови, оскільки йому пенсія призначена у 2010 році.

Згідно пункту 2 вказаної постанови Міністерству оборони України після набрання чинності цією постановою постановлено забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», станом на 01 квітня 2012 року у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання вищезазначеної постанови Кабінету Міністрів України, Державним підприємством обслуговування повітряного руху України «Украерорух» видано довідку для нарахування пенсії ОСОБА_2 від 11 вересня 2013 року та направлено її до Міністерства оборони України. Сума грошового забезпечення для обчислення пенсії за цією довідкою становить 12 754, 25 грн. (а.с.8).

Зазначена довідка про новий розмір грошового забезпечення Міністерством оборони України 23 вересня 2013 року за №248/3/6/1570 була передана до Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області для відповідного перерахунку пенсії.

Разом з тим, відповідач не здійснив належного перерахунку пенсії, виходячи із зазначеного в ній розміру грошового забезпечення, хоча і Міністерство оборони України і Державне підприємство обслуговування повітряного руху України «Украерорух» виконало вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Крім того, апеляційний суд зазначає, що відсутність факту повідомлення Пенсійним фондом України Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та, відповідно, не направлення таких списків до уповноваженого органу для надання довідок про розмір грошового забезпечення, не є підставою для висновку про відсутність у позивача права на перерахунок пенсії.

Так, Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено певну послідовність дій органів державної влади, яка розрахована на відсутність спору. Недотримання вимог вказаного Порядку з боку суб'єкта владних повноважень не може бути підставою для висновку про відсутність у пенсіонера права на належну реалізацію положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Таким чином, вимоги позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області провести перерахунок пенсії на підставі довідки, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України від 11 вересня 2013 року «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» та здійснити її виплату в перерахованому розмірі (з врахуванням фактично проведених виплат), є правомірними і підлягають до задоволення.

Така позиція відповідає правовій позиції Верховного Суду України, що висловлена у Постанові Верховного Суду України від 19 листопада 2013 року (справа № 21-392а13), позиції Вищого адміністративного суду України в ухвалі від 30 травня 2013 року (К/9991/91666/11).

Крім того, за правилами ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Питання про розподіл судових витрат у справі вирішується виходячи з положень ст. 94 КАС України, тому з Державного бюджету України необхідно стягнути на користь ОСОБА_2 36 грн. 54 коп. судового збору.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дір бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За наведених обставин суд приходить до висновку, що судом першої інстанції допущено порушення норм матеріального та процесуального права, а тому постанова суду підлягає скасуванню з постановленням нової, якою позов задоволити повністю.

Керуючись ст.ст. 94, 100, 160, 195, ст. 196, п. 3 ч.1 ст.198, п. 4 ст. 202, 205, 207, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.

Постанову Галицького районного суду м. Львова від 30 квітня 2014 року по справі № 461/2167/14-а - скасувати та прийняту нову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити.

Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови в перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України від 11 вересня 2013 року «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії».

Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії на підставі довідки, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України від 11 вересня 2013 року «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» та здійснити її виплату в перерахованому розмірі (з врахуванням фактично проведених виплат) з 04 лютого 2014 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 36 грн. 54 коп. судового збору.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя В.П. Дякович

Судді Л.П. Іщук

Т.В. Онишкевич