Ухвала суду № 41536206, 20.11.2014, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.11.2014
Номер справи
804/13041/14
Номер документу
41536206
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

20 листопада 2014 року

справа № 804/13041/14

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Семененка Я.В.

суддів: Бишевської Н.А. Добродняк І.Ю

за участю секретаря судового засідання: Новошицької О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2014 року по справі № 804/13041/14 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Мега Систем" до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Мега Систем" звернулося до суду з позовом, в якому просило:

- визнати протиправними дії ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області щодо проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю “Мега Систем”, за результатами якої складено акт №1103/04-62-22-3 “Про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю “Мега Систем” щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за березень, квітень, травень 2014 року”;

- визнати протиправними дії ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області щодо викладення висновків у акті № 1103/04-62-22-3 “Про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю “Мега Систем” щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за березень, квітень, травень 2014 року”;

- визнати протиправними дії ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області щодо внесення коригувань до автоматизованої інформаційної системи “Податковий блок”, зокрема до підсистеми “Аналітична система” на підставі висновків, викладених у акті № 1103/04-62-22-3 “Про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю “Мега Систем” щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за березень, квітень, травень 2014 року”;

- зобов’язати ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області відновити в автоматизованій інформаційній системі “Податковий блок”, зокрема у підсистемі “Аналітична система”, показники податкових зобов’язань та податкового кредиту з ПДВ, які були відкориговані податковим органом на підставі висновків, викладених у акті 1103/04-62-22-3 “Про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю “Мега Систем” щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за березень, квітень, травень 2014 року”.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2014 року адміністративний позов задоволено частково, а саме:

- визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області щодо внесення коригувань до автоматизованої інформаційної системи “Податковий блок”, зокрема до підсистеми “Аналітична система” на підставі висновків, викладених у акті № 1103/223/38959481 від 04.08.2014 року “Про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю “Мега Систем” щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за березень, квітень, травень 2014 року”.

- зобов’язано Державну податкову інспекцію у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області відновити в автоматизованій інформаційній системі “Податковий блок”, зокрема у підсистемі “Аналітична система”, показники податкових зобов’язань та податкового кредиту з ПДВ, які були відкориговані податковим органом на підставі висновків, викладених у акті № 1103/223/38959481 від 04.08.2014 року “Про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю “Мега Систем” щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за березень, квітень, травень 2014 року”.

В задоволені позову в іншій частині відмовлено.

Постанова суду, в частині задоволених позовних вимог мотивована тим, що акт про неможливість проведення зустрічної звірки не може бути підставою для коригування в електронній базі даних показників податкової звітності, задекларованих платником податків.

Не погоджуючись з постановою суду, Державна податкова інспекція у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просила скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволені позову у повному обсязі.

Апеляційна скарга фактично обґрунтована тим, що показники податкового кредиту та податкових зобов’язань були відкориговані з огляду на акт звірки, яким встановлено нереальність укладених правочинів, на підставі яких позивачем визначалися податкові зобов’язання та податковий кредит. При цьому, заявник апеляційної скарги вказує на наявність у нього права на відображення в інформаційних базах результатів податкового контролю даних податкової звітності платника податків за результатами проведеної перевірки (звірки). За позицією ДПІ, позивачем не доведено його порушеного права, а саме наявності відповідної інформації в обумовленому програмному продукті органу податкової служби, яка б створювала, змінювала та припиняла юридичні права та обов’язки платника податку, тобто породжувала правові наслідки.

Перевіривши, в межах доводів апеляційної скарги, законність та обґрунтованість судового рішення, оцінивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи із наступного.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що посадовою особою ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області, здійснені заходи з метою проведення зустрічної звірки позивача щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за березень, квітень, травень 2014 року. В результаті здійснених заходів складений акт № 1103/223/38959481 від 04.08.2014 року “Про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю “Мега Систем” щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за березень, квітень, травень 2014 року”.

В акті зазначено, що зустрічну звірку неможливо провести у зв’язку з тим, що підприємство не знаходиться за податковою адресою. Також в акті зроблено висновок про те, що відповідно до наявної інформації, що міститися в аналітичних електронних базах даних податкового органу, операції з продажу товарів по ланцюгу постачальники – ТОВ “Мега Систем” - покупці за березень, квітень, травень 2014 року не мають ознаків реальності здійснення господарських операцій.

Вказані висновки акту стали підставою для коригування податковою службою податкових зобов’язань та податкового кредиту ТОВ “Мега Систем”.

Факт коригування податкових зобов’язань та податкового кредиту в автоматизованій системі співставлення податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів не заперечується відповідачем та підтверджується наданими доказами.

Вирішуючи спірні правовідносини між сторонами та задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, які передбачені чинним податковим законодавством.

З такими висновками суду першої інстанції суд апеляційної інстанції погоджується з наступних підстав.

Так, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність у ДПІ повноважень здійснювати коригування показників податкової звітності в електронній базі даних “Аналітична система” (“Податковий блок”) на підставі складеного Акту № 1103/223/38959481 від 04.08.2014 року.

Суд апеляційної інстанції погоджується з доводами відповідача щодо наявності у ДПІ повноважень збирати та зберігати податкову інформацію у відповідних інформаційних базах, але таке зберігання не повинно призводити до коригування показників податкової звітності, які самостійно задекларовані платником податків та узгоджені у встановленому законом порядку.

З огляду на приписи п.71.1 ст.71, п.74.1, п.74.2 ст.74 ПК України, якими визначено поняття «податкова інформація» та порядок її зібрання, Системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів є інформаційними базами обробки та використання податкової інформації, а результати її опрацювання використовуються в своїй діяльності органами державної податкової служби.

В той же час, самостійна зміна відповідачем задекларованих показників у АІС "Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту» порушує права та інтереси платника, оскільки декларуючи податкові зобов'язання та податковий кредит платник податків має право, щоб задекларовані ним показники відповідали показникам відображеним в електронній базі податкової звітності.

Відповідно до п.49.1, 49.2 ст.49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Згідно п. 49.8. ст. 49 Податкового Кодексу України, прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.

У відповідності до п.4.9, 5.1, 5.4 Методичних рекомендацій щодо приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в органах ДПС України, затверджених наказом ДПС України від 14.06.2012 р. №516, за відсутності зауважень до оформлення податкової звітності вона реєструється, а дані податкової звітності вносяться до електронної бази районного рівня. Обробка та занесення інформації до електронних баз виконується підрозділом приймання та обробки податкової звітності, у разі відсутності зазначеного підрозділу - підрозділами, на які покладено цю функцію. За відповідність інформації у базах податкової звітності даним податкових документів, наданих платником податків на паперових (електронних) носіях, несуть відповідальність підрозділи, що приймають податкову звітність.

Отже, із системного аналізу зазначених норм вбачається, що обов'язок платника податків щодо подання податкової декларації за звітний період кореспондується з обов'язком податкового органу щодо прийняття такої декларації та, у випадку відсутності зауважень до її оформлення, відображення показників декларації у відповідних базах податкової звітності. При цьому, до електронної бази податкової звітності органу ДПС посадовими особами податкового органу вносяться задекларовані показники податкового кредиту та податкових зобов'язань конкретного платника податків.

Таким чином, вирішуючи питання щодо наявності обставин, які свідчать про порушення прав позивача у спірних правовідносинах, колегія суддів виходить з того, що самостійна зміна відповідачем задекларованих показників в електронних інформаційних базах порушує права та інтереси позивача, оскільки фактичною є зміною показників декларації платника податків, здійсненою поза межами компетенції податкового органу з огляду на зміст ст..49 ПК України, якою визначено порядок подання декларацій до органів державної податкової служби.

Суд першої інстанції вірно зазначив, що єдиною підставою для внесення змін до бази є наявність узгоджених податкових зобов'язань, які, зокрема, визначені податковим повідомленням-рішенням, на підставі висновків акту звірки про порушення платником податків податкового законодавства.

Відповідно до ст..19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок та спосіб реалізації результатів перевірок визначено Податковим кодексом України.

Так, відповідно до п.54.3 ст.54 ПК України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках (пп.54.3.2 п.54.3 ст.54 ПК України).

При цьому, Податковим кодексом України не передбачено повноважень податкової служби щодо коригування показників податкових зобов’язань та податкового кредиту на підставі акту перевірки (зустрічної звірки), в якому відображені висновки про заниження (завищення) податкових зобов’язань та податкового кредиту.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне і обґрунтоване рішення, у зв’язку з чим підстав для його скасування, в межах доводів апеляційної скарги, не існує.

На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст..ст.200, 205, 206 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2014 року по справі № 804/13041/14– без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з часу її проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку, передбаченому ст..212 КАС України.

(Повний текст ухвали виготовлено 21.11.2014р.)

Головуючий: Я.В. Семененко

Суддя: Н.А. Бишевська

Суддя: І.Ю. Добродняк