Постанова № 41515793, 19.11.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2014
Номер справи
821/1198/14
Номер документу
41515793
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 листопада 2014 р.м.ОдесаСправа № 821/1198/14

Категорія: 10.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Василяка Д.К.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Джабурія О.В.

суддів - Крусяна А.В.

- Шляхтицького О.І.

при секретарі - Філімович І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Херсонської міської ради на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 27 травня 2014 року у справі за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань у м. Херсоні до Станції швидкої медичної допомоги ім. О. Ягофарова, про стягнення капіталізованих коштів,

ВСТАНОВИВ :

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань у м. Херсоні (далі - Позивач, Відділення Фонду) звернулось до суду з адміністративним позовом до Станції швидкої медичної допомоги ім. О.Ягофарова (далі - Відповідач) про стягнення капіталізованих коштів.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що працівники Відповідача під час роботи на Станції швидкої медичної допомоги ім. О.Ягофарова отримали професійні захворювання. Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» №110-XIV отримують у відділенні Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Херсоні страхові виплати.

Рішенням Херсонської міської ради від 22.11.2013 р. № 1207 припинено діяльність відповідача та призначено ліквідаційну комісію. Відповідно до чинного законодавства відділення Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Херсоні має право на капіталізацію платежів по працівникам: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував. Заперечення обґрунтовані тим, що 14.12.2012 р. Херсонська міська рада своїм Рішенням № 913 вирішила передати з комунальної власності міської громади до спільної власності територіальних громад Херсонської області Херсонську станції швидкої медичної допомоги, як юридичну особу, обов'язки та активи, у тому числі об'єкти нерухомості.

Головним лікарем Комунального закладу «Обласний територіальний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» видано Наказ № 26/01-02 «Про реорганізацію Херсонської міської станції швидкої медичної допомоги ім. О. Ягофарова та створення ліквідаційної комісії», у якому наказав реорганізувати зазначений заклад шляхом приєднання до підпорядкованого йому закладу.

22.11.2013р. Херсонська міська рада прийняла Рішення № 1207 про припинення діяльності комунального закладу «Херсонська міська станція швидкої медичної допомоги ім. О. Ягофарова» шляхом ліквідації У зазначеному рішенні помилково вказано, що діяльність припиняється шляхом ліквідації, замість вірного - реорганізації.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 27 травня 2014 року адміністративний позов задоволено повністю. Стягнуто зі Станції швидкої медичної допомоги ім.. О. Ягофарова (код ЄДРПОУ 01984101) на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань у м. Херсоні (код ЄДРПОУ 25900302) капіталізовані платежі у сумі 3 167 460,70 грн.

Херсонською міською радою на зазначену постанову подано апеляційну скаргу. Апелянт просить скасувати постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 27.05.2014 року та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій, чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед Законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Вимогами ч. 1 ст. 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Згідно з вимогами ч. 2 ст. 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Керуючись положеннями вищевказаних законів, Кодексом та контекстом Конституції України можна зробити висновок, що однією з найважливіших тенденцій розвитку сучасного законодавства України є розширення сфери судового захисту, в тому числі судового контролю за правомірністю і обґрунтованістю рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень.

Рішенням Херсонської міської ради від 22.11.2013 № 1207 Про припинення комунального закладу «Херсонська міська станція швидкої медичної допомоги ім. О.Ягофарова» припинено діяльність вказаного комунального закладу шляхом його ліквідації. Утворено комісію з ліквідації комунального закладу «Херсонська міська станція швидкої медичної допомоги ім. О.Ягофарова» та затверджено її склад згідно з додатком. Також вирішено: подати державному реєстраторові документи, на підставі яких здійснюється проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації та внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи; претензії кредиторів приймаються протягом 2-х місяців з моменту опублікування повідомлення про ліквідацію в спеціалізованому засобі масової інформації.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 1205 Цивільного кодексу України у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним ст. 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерплому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.

Капіталізація здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» та Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого Постановою КМУ від 06.05.2000 № 765 з наступними змінами. Таким чином, чинним законодавством страхувальника зобов'язано проводити капіталізацію страхових виплат у всіх випадках ліквідації, а не лише у випадках ліквідації за процедурою банкрутства, як вважає апелянт.

Згідно до п. 1 зазначеного Порядку № 765 капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, не реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.

На час розгляду справи судом першої інстанції рішення Херсонської міської ради від 22.11.2013 № 1207 було чинним та скасовано не було.

У зв'язку з викладеним колегія суддів вважає, що судом першої інстанції на час розгляду даної справи (27.05.2014 року) було прийняте законне та обґрунтоване рішення.

Колегія суддів не приймає доводи апеляційної скарги, оскільки вони є необґрунтованими та безпідставними.

Однак, у судовому засіданні Одеського апеляційного адміністративного суду 19.11.2014 року представником апелянта на огляд колегії суддів було представлене рішення Херсонської міської ради від 12.09.2014 року № 1477, яким міською радою скасоване власне рішення від 22.11.2013 року № 1207 «Про припинення комунального закладу Херсонська міська станція швидкої медичної допомоги ім. О. Ягофарова». Також вирішено вжити заходів щодо внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Незважаючи на те, що скасування міською радою власного рішення виходить за межі її повноважень, суперечить вимогам Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та висновкам Конституційного суду України (справа № 7-рп/2009 від 16.04.2009 р.), суд апеляційної інстанції враховує це рішення, оскільки на час апеляційного перегляду справи рішення Херсонської міської ради № 1477 від 12.09.2014 р. не скасовано, а адміністративна справа повинна розглядатися апеляційним судом у межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Таким чином, позовні вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань у м. Херсоні втратили підставу для їх задоволення внаслідок скасування рішення про ліквідацію комунального закладу.

У зв'язку з викладеним, постанова Херсонського окружного адміністративного суду від 27 травня 2014 року про стягнення зі станції швидкої медичної допомоги ім. О. Ягофарова капіталізованих платежів у сумі 3 167 460,70 грн. у зв'язку з її ліквідацією підлягає скасуванню, оскільки рішення про ліквідацію комунального закладу скасоване і підстави для капіталізації платежів на сьогодні відсутні.

Керуючись ст.ст. 195; 196; 198; 202; 205; 207; 254 КАС України, суд апеляційної інстанції, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Херсонської міської ради задовольнити, постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 27 травня 2014 року скасувати.

Прийняти у справі нову постанову якою відмовити у задоволенні адміністративного позову Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань у м. Херсоні у справі № 821/1198/14.

Постанова апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом 20 днів.

Повний текст судового рішення виготовлений 21.11.2014 року.

Головуючий: О.В.Джабурія

Суддя: А.В.Крусян

Суддя: О.І.Шляхтицький