УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2014 року Справа № 876/9014/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Курильця А.Р.,
суддів Кушнерика М.П., Мікули О.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Долинського районного центру зайнятості на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2014 року у справі за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області до Долинського районного центру зайнятості про визнання протиправними дій щодо видачі направлення для оформлення дострокового виходу на пенсію від 16.04.2014 року та зобов'язання до вчинення дій,-
в с т а н о в и в:
У серпні 2014 року Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області (далі - позивач) звернувся з позовом до Долинського районного центру зайнятості (далі - відповідач) про визнання протиправними дій щодо видачі направлення для оформлення дострокового виходу на пенсію від 16.04.2014 року № 09551404160005 та зобов'язання відповідача скасувати направлення від 16.04.2014 року.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2014 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії щодо видачі направлення для оформлення дострокового виходу на пенсію від 16.04.2014 року № 09551404160005, виданого громадянці ОСОБА_1.
Не погоджуючись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову про відмову в задоволенні позовних вимог.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що при реєстрації в центрі зайнятості гр. ОСОБА_1 було надано всі необхідні документи та призначено виплату допомоги по безробіттю. Крім того, вказане направлення має рекомендаційний характер, а не управлінський і УПФУ за результатами його розгляду має прийняти рішення про призначення чи відмову у призначенні пенсії.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, хоча належним чином були повідомленні про місце та час розгляду справи, а тому колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу згідно з п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 05.11.2013 року фермерським господарством "Нива" громадянку ОСОБА_1 звільнено з роботи з посади доярки (оператора машинного доїння) (зворотній бік а.с. 27).
З 07.11.2013 року громадянка ОСОБА_1 перебавала на обліку в Долинському районному центрі зайнятості як така, що шукає роботу.
16.04.2014 року ОСОБА_1 подала до відповідача заяву про видачу направлення (клопотання) для оформлення дострокового виходу на пенсію (зворотній бік а.с. 24, а.с. 25).
Долинський районний центр зайнятості за результатами розгляду заяви, 16.04.2014 року, прийняв рішення і видав заявниці направлення для дострокового виходу на пенсію № 09551404160005 (а.с. 7). На час видачі направлення, заявниці виповнилось 48 років 11 місяців.
Відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI працівникам, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи роботодавця у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, та військовослужбовцям, звільненим з військової служби у зв'язку із скороченням чисельності або штату без права на пенсію, яким на день вивільнення залишилося не більше півтора року до встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійного віку або віку, що дає право на призначення пенсії відповідно до законів України "Про державну службу", "Про статус народного депутата України","Про прокуратуру", "Про наукову і науково-технічну діяльність", за умови їх реєстрації в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та відсутності підходящої роботи гарантується право на достроковий вихід на пенсію, якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбачений абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Таку ж норму містить п. 23 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу від 20.03.2013 № 198 (далі - Порядок).
Згідно п. «д» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.
Тобто, особі гарантується право на достроковий вихід на пенсію, якщо одночасно є такі умови: особу було звільнено з роботи з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників (пункт 1 статті 40 Кодексу законів про працю України); особа протягом семи днів після звільнення зареєструвалася у центрі зайнятості як така, що шукає роботу; досягнення віку, необхідного для призначення пенсії; наявність страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбачений абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до п. 26 Порядку клопотання про достроковий вихід на пенсію безробітного до управління Пенсійного фонду України надається центром зайнятості безробітному з числа осіб, зазначених у пунктах 23-25 цього Порядку, за його особистою заявою.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що лише при одночасній наявності всіх цих умов та відсутності підходящої роботи, служба зайнятості за бажанням громадянина протягом пошукового періоду надає направлення про достроковий вихід на пенсію для подання в місцеві органи Пенсійного фонду України.
Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач мав право видати особі, на підставі її заяви, направлення для дострокового виходу на пенсію за наявності підстав для цього.
Оскільки в даному випадку не підтверджений факт наявності права особи на пенсію (особа не досягла пенсійного віку, передбаченого законодавством), то дії відповідача щодо видачі направлення про достроковий вихід на пенсію є неправомірними.
28.05.2014 року позивачем відмовлено у достроковому призначенні громадянці ОСОБА_1 пенсії згідно статті 26 Закону України "Про зайнятість населення". Відмову оформлено у корінці направлення відповідача № 09551404160005 (а.с. 8, 24).
Норми п. 27 Порядку передбачають, що у разі відмови управління Пенсійного фонду України у призначенні пенсії особі, якій надане клопотання про достроковий вихід на пенсію, така особа має право зареєструватися (перереєструватися) у центрі зайнятості на загальних підставах.
Колегія суддів звертає увагу на те, що направлення для оформлення дострокового виходу на пенсію не є актом індивідуальної дії в розумінні ч.1 ст. 17 КАС України, має рекомендаційний характер, а висновки, викладені в направленні не є обов'язковими. Тому, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову в задоволенні вимоги про зобов'язання відповідача скасувати направлення для оформлення дострокового виходу на пенсію.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються і підстав для його скасування немає.
Враховуючи вищевикладене, апеляційну скаргу Долинського районного центру зайнятості слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст. 195,197,198,200,205,206,254 КАС України, суд, -
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу Долинського районного центру зайнятості залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2014 року у справі № 809/2576/14 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий А.Р.Курилець
Судді М.П.Кушнерик
О.І.Мікула