АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МІСТА КИЄВА
03680, м. Київ, вул. Солом'янська 2а
Справа № 22-ц/796/7567/2014 Головуючий в 1 інстанції - Плахотнюк К.Г.
Доповідач - Шиманський В.Й.
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 листопада 2014 року колегія суддів Судової палати в цивільних справах апеляційного суду м. Києва в складі:
Головуючого - Шиманського В.Й.
Суддів - Махлай Л.Д., Левенця Б.Б.
при секретарі - Прохоровій В.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 на рішення Голосіївського районного суду міста Києва від 4 квітня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Всеукраїнської громадської організації «Федерація акробатичного рок-н-ролу України», Голосіївського районного управління юстиції у м. Києві про визнання рішень конференції незаконними,-
В С Т А Н О В И Л А:
Із вказаним позовом до суду позивач звернулась у травні 2013 року.
Зазначала, що вона обрана на посаду президента ВГО ФАРРУ 24.07.2004 року. В 2006 та 2011 роках була переобрана на зазначену вище посаду. 23.02.2013 року у м. Севастополі було проведено позачергову Конференцію ВГО ФАРРУ, на якій прийняті рішення щодо: зняття її з посади президента ВГО ФАРРУ, зняття повноважень з членів президії ВГО ФАРРУ ОСОБА_2, ОСОБА_3,ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8; зняття з посади голови ревізійної комісії ВГО ФАРРУ ОСОБА_9; виключення з членів цієї комісії ОСОБА_10 та ОСОБА_11; обрано на посаду президента ВГО ФАРРУ ОСОБА_12, членів президії ВГО ФАРРУ та ревізійної комісії ВГО ФАРРУ; змінено місцезнаходження ВГО ФАРРУ; затверджено нову редакцію статуту ВГО ФАРРУ; змінено печатку ВГО ФАРРУ; проведено ліквідацію місцевих осередків ВГО ФАРРУ, які мають статус юридичної особи та проведено реєстрацію відокремлених підрозділів ВГО ФАРРУ без статусу юридичної особи; призначено ОСОБА_13 відповідальною особою за повідомлення про прийняті зміни до уповноваженого органу з питань реєстрації. Рішення прийняті на позачерговій конференції ВГО ФАРРУ 23.02.2013 року щодо змін до установчих документів юридичної особи та керівного складу ВГО ФАРРУ зареєстровані Голосіївським РУЮ у м. Києві. Проте, особи, які були присутні на позачерговій конференції не мали членських книжок та кваліфікаційних книжок спортсменів, які є підтвердженням їх членства у ВГО ФАРРУ, а тому не наділені правами членів ВГО ФАРРУ. Крім того, проведення зазначеної конференції відбулось з порушенням статуту ВГО ФАРРУ, відповідно до якого конференція має право вирішувати питання, якщо на ній присутні не менше 2/3 обраних делегатів, а рішення приймається простою більшістю голосів від числа присутніх делегатів, а також можливість переобрання президента на вимогу 2/3 делегатів від місцевих осередків, які делегуються президією. Вносити пропозицію про проведення позачергової конференції та приймати рішення віднесені до її компетенції мають право лише її члени. На підставі викладеного просила суд визнати незаконними та скасувати рішення прийняті на позачерговій конференції 23.02.2013 року, а також скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів ВГО ФАРРУ та змін у складі керівних органів, проведену Голосіївським районним управлінням юстиції 19.03.2013 року наказом № 63/49.
Рішенням Голосіївського районного суду міста Києва від 4 квітня 2014 року у задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі, з посиланням на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення судом норм процесуального права, ставиться питання про скасування даного рішення та ухвалення нового про задоволення позовних вимог щодо визнання рішень незаконними та скасувати рішення прийняті на позачерговій конференції 23.02.2013 року, а також скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів ВГО ФАРРУ та змін у складі керівних органів, проведену Голосіївським районним управлінням юстиції 19.03.2013 року наказами №64/49 та №65/49.
Заслухавши доповідь судді, пояснення учасників процесу, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення у зв'язку з наступним.
Відповідно до ч. 1 ст.60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана надати ті докази, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Приймаючи оскаржене у справі рішення суд виходив із вимог даної норми закону, зібраних у справі та наданих сторонами доказів, яким дав повну, всебічну та об'єктивну оцінку.
Судом вірно встановлено, що ВГО ФАРРУ - Всеукраїнська громадська організація акробатичного рок-н-ролу України, зареєстрована Міністерством юстиції України 24.07.1997 року, свідоцтво №885 та внесено до єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за номером 20077074.
Відповідно до статуту ВГО ФАРРУ є неприбутковою всеукраїнською громадською організацією, яка створена для задоволення та захисту соціальних, економічних, творчих, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів своїх членів. Федерація створюється і діє на основі добровільності, рівноправності її членів, самоврядування, законності і гласності. Втручання державних органів та службових осіб у діяльності Федерації, так само як і втручання Федерації у діяльність державних органів, службових осіб та у діяльність інших об»єднань громадян, не допускається, крім випадків, передбачених законом.
Статтею 7 Статуту встановлено, що вищим керівним органом Федерації є Конференція, а в період між Конференціями - президія федерації, яка діє згідно з наданими їй повноваженнями, за винятком тих, що є виключною компетенцією конференції. Конференція проводиться не менше одного разу на п»ять років. Позачергова конференція може бути проведена за пропозицією всіх членів президії або за вимогою ѕ дійсних членів федерації.
23.02.2013 року у м. Севастополі відбулася позачергова конференція ВГО ФАРРУ на якій були прийняті рішення про: зняття з ОСОБА_2 повноважень президента ФАРРУ; зняття повноважень з членів президії ФАРРУ - членів президії ВГО ФАРРУ ОСОБА_2, ОСОБА_3,ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8; зняття повноважень з голови ревізійної комісії ВГО ФАРРУ ОСОБА_9; виключення з членів цієї комісії ОСОБА_10 та ОСОБА_11; обрання на посаду президента ВГО ФАРРУ ОСОБА_12, сформовано склад президії та ревізійної комісії ФАРРУ; змінено місцезнаходження, затверджено нову редакцію статуту та змінено печатку ВГО ФАРРУ; зобов»язано керівників місцевих осередків відповідно до вимог чинного законодавства України, провести ліквідацію чинних місцевих осередків, які є юридичними особами та провести реєстрацію відокремлених підрозділів ВГО ФАРРУ без статусу юридичної особи, обрати керівників; призначено ОСОБА_13 відповідальним за повідомлення про прийняті зміни до уповноваженого органу з питань реєстрації.
19.03.2013 року Голосіївським районним управлінням юстиції у м. Києві видано накази №64/49 та 65/49 про прийняття повідомлення про зміни у складі керівних органів, зміни статуту і місцезнаходження ВГО «ФАРРУ», внесено відповідні зміни до реєстру громадських об»єднань та зроблено правові висновки щодо відповідності законам України та статуту повідомлення про зміни до статуту та зміну місцезнаходження ВГО «ФАРРУ» та його керівних органів.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції прийшов до висновків, що обставини на які посилається позивач як на підставу своїх вимог та заперечень не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи в судовому порядку. А тому, з огляду на недоведеність позовних вимог, у задоволенні позову слід відмовити.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Згідно ст. 1 Закону України «Про громадські об'єднання» громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів. Громадська організація - це громадське об'єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи.
Відповідно до ст. 8 закону членами (учасниками) громадської організації, крім молодіжної та дитячої, можуть бути особи, визначені частиною першою статті 7 цього Закону, які досягли 14 років. Вік членів молодіжної, дитячої організації визначається її статутом у межах, встановлених законом.
Пунктом 5.3 встановлено що індивідуальним членом Федерації може бути громадянин України, який визнає принципи, мету, завдання та статут Федерації, є членом одного з її місцевих осередків, сплачує членські внески.
З наявних в матеріалах справи довідок, скріплених печаткою Федерації та підписами уповноважених осіб, зокрема Президента СМО ВГО «ФАРРУ» ОСОБА_7, Президента КРО ВГО «ФАРРУ» ОСОБА_8, Президента ЛОО ВГО «ФАРРУ» ОСОБА_5, дійсними членами ВГО «ФАРРУ» станом на 23.02.2013 року є 607 осіб (т. 1, а.с. 152-166).
Згідно п. 7.3 Статуту Позачергова конференція може бути проведена за пропозицією Президії або за вимогою ѕ дійсних членів Федерації.
Представниками відповідача підчас розгляду справи в суді першої інстанції надані списки членів ВГО «ФАРРУ», які вимагали проведення позачергової конференції членів «ФАРРУ» 23.02.2013 року у м. Севастополі.
Звертаючись до суду з вказаним позовом позивач зазначала, що рішення про проведення позачергової конференції приймалося особами, які не є членами ВГО ФАРРУ. На підтвердження зазначених обставин послалася на Положення ВГО «ФАРРУ», затверджене президією ВГО «ФАРРУ» 04.12.2011 року та надала список чинних членів ВГО «ФАРРУ» станом на 01.01.2013 року.
Згідно списку №0029 від 24.04.2013 року склад чинних членів ВГО «ФАРРУ» станом на 01.01.2013 року складає 125 осіб.
Даний список датований 24.04.2013 року натомість конференція проходила 23.02.2013 року. Окрім цього кількість осіб, зазначена в даному списку, є значно меншою за ту кількість осіб, що вимагали проведення позачергової конференції та приймали в ній участь.
Згідно реєстраційного листа учасників позачергової коференції ВГО «ФАРРУ» від 23.02.2013 року, наданого разом з іншими документами до Голосіївського районного управління юстиції у м. Києві з метою внесення змін до реєстру громадських об'єднань, на вищевказані конференції були присутні 601 учасник.
Відповідно до протоколу №1 позачергової Конференції ВГО «ФАРРУ» від 23.02.2013 року, у роботі конференції прийняли участь дійсні члени ФАРРУ та їх уповноважені представники, які представляють 602 голоси дійсних членів ФАРРУ, що складає 81% від загальної кількості дійсних членів. Одна особа з яких відмовилась від особистого голосування, про що зазначила у своїй заяві. Отже ці збори, відповідно до п. 7.6 статуту ФАРРУ, в чинній редакції від 2006 року, повноважні приймати будь-які рішення.
В доводах апеляційної скарги апелянт зазначала, що особи які приймали участь у позачерговій конференції не мають членських та кваліфікаційних книжок спортсменів, котрі є підтвердженням членства, проте дані доводи не можуть бути прийняті судом до уваги з огляду на той факт, що п. 5.3 Статуту встановлено що індивідуальним членом Федерації може бути громадянин України, який визнає принципи, мету, завдання та статут Федерації, є членом одного з її місцевих осередків, сплачує членські внески.
Вказаючи на обов'язковий факт наявності членських та класифікаційних книжок спортсменів, апелянт посилалась на Положення «Про індивідуальних членів ФАРРУ» від 04.12.2011 року та Положення «Про класифікаційні книжки спортсменів ФАРРУ», проте останнє положення в матеріалах справи відсутнє, а наявне Положення «Про індивідуальних членів ФАРРУ» від 04.12.2011 року не містить підписів уповноважених членів, якими воно було прийняте. Таким чином зазначені документи не можуть бути прийняті судом до уваги з огляду на ст. 10, 60 ЦПК України.
Апелянт також зазначала, що судом не було взято до уваги свідчення ОСОБА_12 стосовно того, що ним та іншими особами, які також брали участь у голосуванні, членські внески сплачені не були, що відповідно до п. 5.3 Статуту та пп. 5.6 Положення «Про індивідуальних членів ФАРРУ» є підставою для автоматичного втрати членства ВГО «ФАРРУ». Зазначене твердження також не може бути взято до уваги судом з огляду на наступне.
Згідно п. 1.2 Статуту федерація керується у своїй діяльності Конституцією України, чинним законодавством, а також цим статутом.
Пунктом 5.3 встановлено що індивідуальним членом Федерації може бути громадянин України, який визнає принципи, мету, завдання та статут Федерації, є членом одного з її місцевих осередків, сплачує членські внески.
Відповідно до п. 5.10 членство у Федерації може бути припинено на підставі поданої заяви про вихід з федерації, а також рішення зборів колективу підприємства, установи, організації та поданої заяви; рішення керівного органу місцевого осередку федерації або Президії федерації у випадку порушення статуту та положень федерації: невиконання рішень керівних органів федерації чи її місцевого осередку; скоєння неетичних дій щодо окремих членів федерації або дій, спрямованих на підрив авторитету федерації чи її місцевого осередку в органах виконавчої влади, громадських та міжнародних організаціях; невиконання своїх обов'язків, пов'язаних з участю у діяльності федерації, завдання шкоди майну чи її місцевого осередку. Отже зі змісту вказаного пункту статуту не вбачається автоматичного припинення членства на підставі несплати членського внеску.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про громадські об'єднання» внесення змін до відомостей про громадське об'єднання як юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, здійснюється у порядку, передбаченому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Громадське об'єднання повідомляє уповноважений орган з питань реєстрації, в якому знаходиться реєстраційна справа громадського об'єднання (далі - реєстраційна справа) або повідомлення про утворення громадського об'єднання, про зміни до статуту громадського об'єднання, зміни у складі керівних органів громадського об'єднання, зміну особи (осіб), уповноваженої представляти громадське об'єднання, зміну місцезнаходження громадського об'єднання.
Як вбачається з листа Голосіївського районного управління юстиції у м. Києві №256/01-49 від 16.04.2013 року, до управління 13.04.2013 року було подано пакет документів, а саме заяву Голови ВГО ФАРРУ, Протокол №1 від 23.02.2013 року позачергової Конференції ВГО ФАРРУ, заяви про вимогу скликання позачергової конференції у м. Севастополь 23.02.2013 року з підписами членів, заповнені реєстраційні картки форми 3 та 4, повідомлення про втрату Свідоцтва про реєстрацію та Статуту, платіжні документи, відомості про керівні органи та Статут нової редакції.
На підставі наданих документів, 19.03.2013 року Голосіївським районним управлінням юстиції у м. Києві були винесені накази № 64/49 та 65/49 про прийняття повідомлень про зміни у складі керівних органів ВГО ФАРРУ, зміну до статуту та зміну місцезнаходження Федерації.
Згідно наказу № 65/49 від 19.03.2013 року видане нове свідоцтво про реєстрацію.
Доводи апеляційної скарги про те, що реєстрація була проведена з недотриманням вимог, встановлених ст. 14 Закону України «Про громадські об'єднання», оскільки відповідачем не було надано оригіналу свідоцтва про реєстрацію, а також протоколу засідання Президій ВГО ФАРРУ, також не приймаються судом до уваги, оскільки з листа №256/01-49 від 16.04.2013 року Голосіївського районного управління юстиції у м. Києві вбачається, що позивачем була надано повідомлення про втрату Свідоцтва про реєстрацію та згідно п. 7.3 Статуту скликання позачергової Конференції, може проводитись на вимогу ѕ дійсних членів Федерації, на підставі чого відповідачем було надано до управління заяви про вимогу скликання позачергової конференції у м. Севастополь 23.02.2013 року з підписами членів ВГО ФАРРУ.
Таким чином, твердження апеляційної скарги про незаконність та упередженість судового рішення матеріалами справи спростовуються.
З огляду на викладене, оскаржене у справі рішення постановлене з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому це рішення не може бути скасованим з підстав що наведені в апеляційній скарзі.
Керуючись ст. ст.303, 307, 308 ЦПК України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 - відхилити.
Рішення Голосіївського районного суду міста Києва від 4 квітня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий:
Судді: