ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 листопада 2014 року Справа № 876/13486/13
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді - Мікули О.І.,
суддів - Курильця А.Р., Кушнерика М.П.,
з участю секретаря судового засідання - Рак Х.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в залі суду апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Мебель-Сервіс" на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2013 року у справі за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Мебель-Сервіс" про застосування заходів реагування,-
в с т а н о в и в :
25 липня 2013 року позивач - Територіальне управління Держгірпромнагляду у Львівській області звернулося в суд з позовом до відповідача - ТОВ «Мебель - Сервіс», в якому просив застосувати до відповідача заходи реагування, а саме: невідкладно зупинити експлуатацію тунельних печей для випічки цегли №1, №2 на ТОВ "Мебель - Сервіс" по вул. Шевченка,118, м.Сокаль, Львівської області, цех виготовлення будівельних матеріалів до усунення відповідачем зазначених вище порушень та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2013 року позов задоволено. Застосовано заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю "Мебель - Сервіс" (адреса:80200, Львівська обл., м.Радехів, вул.Витківська,44, код ЄДРПОУ 25550470) шляхом зупинення експлуатації тунельних печей для випічки цегли №1, №2 на ТОВ "Мебель - Сервіс" по вул.Шевченка,118, м.Сокаль, Львівської області - цех виготовлення будівельних матеріалів до усунення порушень, зазначених в акті перевірки Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області № 9-9/69 від 23 липня 2013 року, та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з помилковим застосуванням норм матеріального права та підлягає скасуванню, покликаючись на те, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки тому факту, що приписом від 23 липня 2013 року позивачем надано строк для усунення вказаних недоліків до 23 серпня 2013 року. Відповідачем усунуто вказані недоліки в приписі, зокрема п.п.2,3,4,5, про що повідомлено позивача 09 серпня 2013 року листом № 991. Крім того, на час винесення постанови відповідачем отримані два дозволи на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, чим усунено порушення зазначене в п.1 припису. Таким чином, на момент розгляду справи був відсутній предмет спору. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.
Представник апелянта - ТОВ «Мебель - Сервіс» Радик Б.А. в судове засідання 05 листопада 2014 року не прибув, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлений належним чином, разом з тим, в судовому засіданні 24 вересня 2014 року підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі, вважає висновки суду першої інстанції неправильними та необгрунтовними, просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позову. Тому суд вважає можливим проведення розгляду справи в його відсутності за наявними в справі матеріалами та на основі наявних у ній доказів.
Представник позивача - Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області в судове засідання не прибув, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлений належним чином, тому суд вважає можливим проведення розгляду справи в його відсутності за наявними у справі матеріалами та на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, суд дійшов висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а оскаржувану постанову скасувати з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до наказу Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області від 18 червня 2013 року № 421, головним державним газотехнічним інспектором Державної інспекції нагляду у газовому господарстві хімічній промисловості Вовком В.Р., у присутності уповноважених осіб відповідача - енергетика ТОВ «Мебель - Сервіс» Панас В.П., директора ТОВ «Мебель - Сервіс» Лящук Ю.В. у період з 22 липня по 23 липня 2013 року проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також ведення робіт, пов'язаних з логічним вивченням надр, їх використання та охороною, використанням і переробкою мінеральної сировини ТОВ «Мебель - Сервіс», Львівська область, м.Сокаль, вул. Шевченка,118, цех виготовлення будівельних матеріалів.
Під час проведення перевірки виявлено порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих, а саме: відсутній дозвіл від органів Держгірпромнагляду України на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, зокрема, технологічне устаткування, лінійні частини та їх елементи систем газопостачання природним і зрідженим газом суб'єктів господарювання та населених пунктів, а також газовикористовуюче обладнання потужністю понад 100 кВт (тунельної печі для випічки цегли № 1 - потужністю 2000 кВт та тунельної печі для випічки цегли № 2 - потужністю 3500 кВт), чим порушено ст.21 Закону України «Про охорону праці», п.6 додатку 3 п.3 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженої ПКМУ від 26.10.2011 року № 1107; не проводяться 2 рази на рік комісією контрольний огляд газового господарства, чим порушено п.4.6.11 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правил безпеки систем газопостачання України»; на підприємстві не організована газова служба - порушено п.4.2.5 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правил безпеки систем газопостачання України»; не проводяться технічне обслуговування та ремонт об'єктів системи газопостачання - тунельних печей для випічки цегли № 1, № 2 спеціалізованою організацією ,чим порушено п. 4.2.9 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правил безпеки систем газопостачання України»; відсутнє безіскрове покриття підлоги в приміщенні ГРП, чим порушено п.п.1.3.1 НПАОП 0.00-1.20-98; п. 5.10 ДБН В 2.5. - 20-2001 «Газопостачання».
За наслідками перевірки складено Акт № 9-9/69 від 23 липня 2013 року, яким відповідача попереджено про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва) - експлуатація об'єктів системи газопостачання - тунельних печей для випічки цегли № 1, №2 в ТОВ «Мебель - Сервіс» по вул.Шевченка, 118 м.Сокаль, Львівської області, цех виготовлення будівельних матеріалів (а.с.10-12).
З метою усунення порушень законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки, 23 липня 2013 року №99/49 позивач видав припис про усунення порушень, виявлених під час перевірки.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що матеріалами справи підтверджується порушення ТОВ "Мебель - Сервіс" вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки при проведенні робіт, які можуть спричинити ризик для життя і здоров'я працюючих, а тому правомірним є застосування заходів реагування згідно з ч.5 ст.4 та ч.7 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції та вважає його помилковим, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.7 п.4 Положення про територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області, затвердженого Наказом № 186-к Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України від 02 грудня 2011 року, до повноважень територіального управління віднесено здійснення державного нагляду за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.
Згідно з п.1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 р. № 826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 27.12.2011 р. за № 1531/20269 загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
П.2.26 Положення передбачає, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.
Відповідно до ч.5 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Згідно з ч.7 ст. 7 вказаного Закону орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Мебель - Сервіс» на виконання припису Держгірпромнагляду у Львівській області №99/49 від 23 липня 2013 року усунуло недоліки, зазначені в п.2-5 вищевказаного припису, про що відповідача повідомлено листом №991 від 09 серпня 2013 року (а.с.28).
Крім того, висновком експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання ТОВ «Мебель - Сервіс» №46.04.4436.13/4789 від 20 вересня 2013 року, проведеної Державним підприємством «Західний експертно-технічний центр Держгірпромнагляду України» встановлено, що структурний підрозділ ТОВ «Мебель - Сервіс» - цех виготовлення будівельних матеріалів у м.Сокаль, додержується вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки при виробництві меблів (КВЕД 31.09) (а.с.45-53).
Також в матеріалах справи наявні дозвіл від 26 вересня 2013 року Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області №993.13.46, яким дозволяється ТОВ «Мебель - Сервіс» виконувати зберігання балонів із стисненим, зрідженим газом (кисень, пропан-бутан), роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000 В (до 6 кВ включно), зварювальні, газополум'яні роботи та дозвіл від 26 вересня 2013 року Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області №999.13.46, яким дозволяється ТОВ «Мебель - Сервіс» експлуатувати (за визначеним переліком) елементи систем газопостачання природним і зрідженим газом суб'єктів господарювання, а також газовикористовуюче обладнання потужністю понад 100кВт, устаткування для дроблення корисних колпалин (вугілля), електричне устаткування електричних мереж, напругою понад 1000 В (до 6 кВ включно). Вказані дозволи видані на підставі заяви ТОВ «Мебель - Сервіс» від 25 вересня 2013 року вх.№6024/02-01-06, висновку експертизи ДП «Західний експертно-технічний центр Держгірпромнагляду України» №46.04.4436.13/4789 від 20 вересня 2013 року. Дозвіл діє з 26 вересня 2013 року до 26 вересня 2018 року (а.с.74-75).
Таким чином, ТОВ «Мебель - Сервіс» отримано необхідні дозволи на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: технологічне устаткування, лінійні частини та їх елементи системи газопостачання природним та зрідженим газом, при експлуатації тунельних печей для випічки цегли № 1, № 2 цеху виготовлення будівельних матеріалів ТОВ «Мебель - Сервіс».
Аналізуючи фактичні обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що на момент прийняття оскаржуваної постанови суду обставини, які стали підставою для звернення до суду щодо вжиття заходів реагування у зв'язку з порушенням відповідачем вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки при проведенні робіт, які можуть спричинити ризик для життя і здоров'я працюючих, перестали існувати, оскільки фактично такі були усунуті ТОВ «Мебель - Сервіс», що підтверджується відповідними доказами, а тому висновок суду першої інстанції про необхідність застосування відповідних заходів реагування є помилковим.
Під час апеляційного розгляду справи ТОВ «Мебель - Сервіс» подало докази звернення в Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області з заявою про проведення позапланової перевірки цеху виготовлення будівельних матеріалів ТОВ "Мебель - Сервіс" по вул.Шевченка,118 м.Сокаль, Львівської області з питань виконання припису Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області № 9-9/49 від 23 липня 2013 року.
Доводи апеляційної скарги є підставними та обґрунтованими і повністю спростовують висновки суду першої інстанції.
З врахуванням усіх вищенаведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини справи, постанова суду прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови.
Керуючись ст.ст. 41, 195, 196, п.3 ч.1 ст.198, п.п.1, 4 ч.1 ст.202, 205, 207, 254 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Мебель-Сервіс" задовольнити.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2013 року у справі № 813/5824/13-а -скасувати, та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий О.І. Мікула
Судді А.Р. Курилець
М.П. Кушнерик