Рішення № 41254872, 03.11.2014, Апеляційний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
03.11.2014
Номер справи
344/9591/14-ц
Номер документу
41254872
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 344/9591/14-ц

Провадження № 22-ц/779/2310/2014

Категорія 24

Головуючий у 1 інстанції Польська М. В.

Суддя-доповідач Шишко А.І.

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2014 року м. Івано-Франківськ

Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду Івано-Франківської області в складі:

головуючого Шишка А.І.,

суддів: Матківського Р.Й., Шалаути Г.І.,

секретаря Капущак С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ТзОВ "Станіславська теплоенергетична компанія" до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за послуги з централізованого опалення за апеляційною скаргою т.в.о. директора ТзОВ "Станіславська теплоенергетична компанія" - Мельника С.П. на рішення Івано-Франківського міського суду від 01 жовтня 2014 року,-

в с т а н о в и л а :

Рішенням Івано-Франківського міського суду від 01 жовтня 2014 року задоволено частково позов ТзОВ "Станіславська теплоенергетична компанія" до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за послуги з централізованого опалення.

Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ТзОВ "Станіславська теплоенергетична компанія" заборгованість за послуги з централізованого опалення за період з 01.08.2012 року по 01.06.2014 року включно в розмірі 1843 грн. 82 коп.

Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ТзОВ "Станіславська теплоенергетична компанія" судові витрати по сплаті судового збору в сумі 243 грн. 60 коп.

У задоволенні решти позовних вимог ТзОВ "Станіславська теплоенергетична компанія" - відмовлено.

В апеляційній скарзі т.в.о. директора ТзОВ "Станіславська теплоенергетична компанія" - Мельник С.П. посилається на часткову незаконність та необґрунтованість судового рішення, що ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, при неповному та всебічному з'ясуванні всіх обставин справи. У зв'язку з цим, просить рішення суду першої інстанції змінити, а саме задовольнити позовні вимоги ТзОВ "Станіславська теплоенергетична компанія" у повному обсязі.

Представник апелянта свої вимоги обґрунтовує тим, що в силу ст.19 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги", позивач є виконавцем послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води для населення, яке обслуговується від котельні на АДРЕСА_1.

Як вбачається із акту №44 від 12.10.2011 року, ОСОБА_2 здійснено самовільне відключення власної квартири від мереж централізованого опалення. Водночас, в судовому засіданні відповідачем підтверджено факт того, що за дозволом на відключення у встановленому порядку вона не зверталась.

Судом першої інстанції не враховано, що у разі відключення окремих квартир у багатоквартирних житлових будинках від централізованого теплопостачання загальне теплове навантаження будівлі зменшується непропорційно відокремленій площі. Тому обсяг теплової енергії, необхідний для опалення будинку, залишається практично незмінним, що в свою чергу, збільшує вартість послуг для мешканців, які нею користуються.

В свою чергу, переобладнання системи опалення призводить до розбалансування внутрішньобудинкової системи опалення, яка відноситься до інженерної системи будинку, як цілісного майнового комплексу. Згідно з вимогами відповідних будівельних норм при проектуванні будинку, в якому передбачається централізоване теплопостачання, всі стояки та внутрішні розподільчі мережі опалення гідравлічно ув'язані для забезпечення стабільної роботи внутрішньобудинкової системи загалом. Тому, будь-яке втручання в неї шляхом зміни гідравлічного опору (від'єднання від системи централізованого опалення) погіршує роботу системи загалом, чим порушує права інших мешканців, що є недопустимим, виходячи з вимог ЗУ "Про теплопостачання", ЗУ "Про житлово-комунальні послуги" та Правил, зокрема, щодо безперебійного теплопостачання споживачів в опалювальний період та отримання якісних комунальних послуг від виконавця послуг.

Таким чином, позивачем виконано всі технологічні вимоги для забезпечення відповідача послугою централізованого опалення, а відмова суду в стягненні з неї на користь ТзОВ "Станіславська теплоенергетична компанія" умовно-змінної частини нарахування є законодавчо необґрунтованою.

Вислухавши суддю-доповідача, доводи представника апелянта, заперечення відповідача та її представника, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з таких підстав.

Відповідно до ст.213 ЦПК України, рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно з законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції в повній мірі не відповідає цим вимогам процесуального права.

Задовольняючи частково позовні вимоги ТзОВ "Станіславська теплоенергетична компанія", суд першої інстанції виходив із того, що ОСОБА_2 з жовтня 2011 року самовільно відключилась від системи централізованого опалення та гарячого водопостачання, а її заборгованість за період з 01.08.2012 року по 01.06.2014 року становить 4142 грн. 67 коп. Однак, суд врахував, що протягом всього періоду нарахування заборгованості у квартирі відповідача були демонтовані прилади опалення, а тому позов слід задовольнити в частині сплати нарахованої абонплати за вищевказаний період в розмірі 1843 грн. 82 коп., оскільки щодо іншої нарахованої позивачем суми - 2298 грн. 85 коп., розрахованої за опалювальний період, виходячи з площі яка опалюється, надання послуг не підтверджено.

Колегія суддів в повній мірі не може погодитись з такими висновками суду першої інстанції.

Як встановив суд першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ТзОВ "Станіславська теплоенергетична компанія", як виконавець послуг з централізованого опалення та підігріву води для населення, з квітня місяця 2012 року проводить господарську діяльність у сфері теплопостачання, гарячої води та експлуатує котельню з прилеглими до неї тепловими мережами по АДРЕСА_1.

ОСОБА_2 проживає в АДРЕСА_2 і її будинок обслуговується саме ТзОВ "Станіславська теплоенергетична компанія", яка надає послуги з централізованого опалення та підігріву води для всіх квартир будинку.

Надання послуг з централізованого опалення та підігріву води є специфічним видом господарювання, яке регулюється окремими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Як передбачено ст.526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтями 20,21 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги", визначені обов'язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, обов'язком споживача є укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору, а також оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом, а обов'язком виконавця - надання послуг вчасно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договору, а також підготовка та укладення із споживачем договору про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.

Згідно пункту 10 "Правил надання населенню послуг з водо-, теплозабезпечення та водовідведення", затверджених Постановою Кабінету Міністрів від 30 грудня 1997 року за № 1497 та пункту 18 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року за № 630, оплата за надані послуги вноситься щомісячно.

Відповідно статей 64,67,68 ЖК України, наймач квартири та всі повнолітні члени його сім'ї зобов'язані своєчасно, не пізніше 10 числа наступного місяця вносити плату за комунальні послуги, у число яких входять послуги централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води. Члени сім'ї наймача, які проживають разом з ним, несуть нарівні з наймачем усі обов'язки, що випливають з договору найму жилого приміщення. Повнолітні члени сім'ї несуть солідарну з наймачем майнову відповідальність.

Договір про надання послуг між сторонами не укладався, однак до квітня 2012 року відповідач була абонентом попередника ТзОВ "Станіславська теплоенергетична компанія" - ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго", отримувала від цього підприємства послуги з централізованого опалення та підігріву води та проводила оплату за надані послуги. Після створення позивача вся абонентська база перейшла від ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго" до ТзОВ "Станіславська теплоенергетична компанія", а отже і обов'язок обслуговувати споживачів, в тому числі квартиру ОСОБА_2 Відсутність письмового договору між сторонами не може бути підставою для звільнення від сплати вартості фактично отриманих ОСОБА_2 послуг.

Виходячи з матеріалів справи, за спірний період, тобто з 01.08.2012 року по 01.06.2014 року, позивач надавав відповідачу послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, а відповідач, відповідно, мала можливість користуватись вказаними послугами і зобов'язана була своєчасно та в повній мірі сплачувати гроші за надані послуги внаслідок того, що відповідно до ст.11 ЦК України між ними виникли взаємні права та обов'язки, які повинні з обох сторін виконуватись належним чином.

Законним та обґрунтованим є висновок суду і з приводу того, що незважаючи на встановлення ОСОБА_2 альтернативного опалення в своїй квартирі, вона не здійснила від'єднання від мереж централізованого опалення у встановленому законом порядку.

Пунктами 24-26 Постанови кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення" (із змінами) передбачено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання затверджено наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4.

Зазначеним Порядком встановлено, що для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник(власники)

повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж

ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального

або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого

опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Таким чином, можна зробити однозначний висновок, що відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання окремих квартир у багатоквартирному будинку неможливе і дозволено таке відключення лише будинку в цілому.

Порядком установлено, що для вирішення питання відключення споживача від мережі центрального опалення він повинен звернутися до міжвідомчої комісії (далі - Комісія) для розгляду питань щодо відключення споживачів від мережі з відповідною письмовою заявою. Комісія після вивчення наданих власником документів приймає відповідне рішення, яке оформляється протоколом. Відключення приміщень від внутрішньо будинкової мережі виконується монтажною організацією, яка реалізує проект. По закінченню робіт складається акт про відключення від мережі централізованого опалення і подається заявником до Комісії на затвердження. Після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого опалення.

Єдиною підставою для зняття споживача з реєстраційного обліку і припинення відповідних нарахувань є акт про відключення, який має бути затверджений відповідною Комісією, а при відсутності зазначеного акта, відключення від системи централізованого опалення без дотримання відповідної процедури є самовільним.

Актом від 12.10.2011 року за №44 відповідна комісія встановила, що ОСОБА_2 самовільно відключилась від системи централізованого опалення та гарячого водопостачання, що було зроблено нею з порушенням діючих нормативно-правових актів.

Відповідач не заперечує, що вона самовільно з листопада 2011 року демонтувала старе обладнання через невдоволеність послугами, які їй надаються, та встановила альтернативне обладнання і при цьому ні за якими дозволами не зверталась та процедури відключення не дотримувалась, оскільки вважає це приватним правом будь-якої особи.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що відповідач відключилась від централізованої мережі теплопостачання самовільно, з порушенням встановленого Порядку, а тому не звільняється від сплати заборгованості, що утворилась.

Однак, колегія суддів не може погодитись з висновком суду першої інстанції про те, що з боржника підлягає стягненню не вся сума заборгованості, а тільки абонплата в розмірі 1843 грн. 82 коп.

Двоставковий тариф на опалення для населення застосовувався згідно з вимогами п. 39 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2011року №869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги". Двоставковий тариф на опалення для населення розрахований згідно з вимогами Правил розрахунку двохставкового тарифу на теплову енергію та гарячу воду, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 08 вересня 2000 року № 191. Застосування двоставкового тарифу не є введенням додаткової плати за опалення, а є лише зміною формату тарифу.

Собівартість вироблення, транспортування та постачання теплової енергії складається, по-перше, з вартості палива, електроенергії, покупної теплової енергії та, по-друге, витрат, пов'язаних з виробленням, транспортуванням та постачанням теплової енергії, з обслуговуванням обладнання, з підтриманням технологічного обладнання в робочому стані. При чому кількість та якість технологічного обладнання визначена виходячи з обсягу теплового навантаження, яке приєднане до джерела теплової енергії.

Перший вид витрат називається умовно-змінним, тобто такими, розмір яких залежить від обсягів теплової енергії, що вироблена та надана споживачам.

Другий вид витрат не залежить від обсягів теплової енергії, що вироблена та надана споживачам, тому називається умовно-постійним. Проте обсяг цих витрат залежить від кількості і якості технологічного обладнання, яке виробляє та транспортує теплову енергію споживачам.

Двоставковий тариф включає в себе: плату за одиницю приєднаного теплового навантаження за місяць протягом року (абонплата) та плату за спожиту теплову енергію. В свою чергу, плата за одиницю приєднаного теплового навантаження (абонплата), включає опалення та підігрів води (гаряче водопостачання).

Відповідно до ст. 13 ЗУ "Про теплопостачання", до основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належить, зокрема, встановлення для відповідної територіальної громади в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності, крім тарифів на теплову енергію, що виробляється на установках комбінованого виробництва теплової і електричної енергії.

Згідно з ст. 20 ЗУ "Про теплопостачання", тарифи на теплову енергію повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії. Тарифи на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії затверджуються органами місцевого самоврядування, крім теплової енергії, що виробляється суб'єктами господарювання, що здійснюють комбіноване виробництво теплової і електричної енергії та/або використовують нетрадиційні та поновлювані джерела енергії, на підставі розрахунків, виконаних теплогенеруючими, теплотранспортуючими та теплопостачальними організаціями за методиками, розробленими центральним органом виконавчої влади у сфері теплопостачання.

Тарифи, які застосовуються до розрахунків, встановлені п.2 Рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 07.08.2012 року №512 "Про тарифи на послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води для населення". ТзОВ "Станіславська теплоенергетична компанія" дозволено керуватися тарифами, що встановлені рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 08.02.2011 року №81 "Про тарифи на послуги теплопостачання для населення", де тарифи на послуги з централізованого опалення становлять: абонентська плата - 1,70 грн. за квадратний метр; теплова енергія -161,95 грн. за 1 Гкал. (а.с.14).

Згідно ст. 144 Конституції України рішення органів місцевого самоврядування є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Водночас, плата за надані послуги у разі відсутності засобів обліку гарячої води і теплової енергії справляється відповідно до вимог п.21 Правил, тобто згідно з установленими нормативами (нормами) споживання.

У зв'язку з тим, що будинок АДРЕСА_2 не обладнано засобом обліку теплової енергії, то розрахунок за послуги з централізованого опалення був зроблений по навантаженню, згідно з "Нормами та вказівками по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, а також на господарсько-побутові потреби в Україні" КТМ 204 України 244-94, з урахуванням максимального теплового навантаження, а також згідно з Методикою нарахування плати за надані послуги теплопостачання та підігріву води населенню - додатком 2 до рішення ВК Івано-Франківської міської ради від 20.12.2007 року №600 "Про тарифи на послуги теплопостачання та підігріву води для населення".

Крім того, колегія суддів звертає увагу, що у разі відключення окремих квартир у багатоквартирних житлових будинках від централізованого теплопостачання загальне теплове навантаження будівлі зменшується непропорційно відокремленій площі. Тому обсяг теплової енергії, необхідний для опалення будинку, залишається практично незмінним, що в свою чергу, збільшує вартість послуг для мешканців, які нею користуються. Будь-яке втручання в систему шляхом зміни гідравлічного опору (від'єднання від системи централізованого опалення) погіршує роботу системи загалом, чим порушує права інших мешканців, що є недопустимим, виходячи з вимог ЗУ "Про теплопостачання", ЗУ "Про житлово-комунальні послуги" та Правил, зокрема, щодо безперебійного теплопостачання споживачів в опалювальний період та отримання якісних комунальних послуг від виконавця послуг. Таким чином, позивачем виконано всі технологічні вимоги для забезпечення відповідача послугою централізованого опалення.

Враховуючи все вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, що ТзОВ "Станіславська теплоенергетична компанія" надавала послуги централізованого опалення на весь будинок, а не конкретно абоненту ОСОБА_2 і відмова суду в стягненні з неї на користь позивача умовно-змінної частини нарахування є законодавчо необґрунтованою, оскільки на кожного абонента плата нараховується, згідно встановленого тарифу, який хоч і складається з двох компонентів, однак це має умовний характер, тому що доставка послуг відбувається до будинку. Те, що ОСОБА_2 самовільно від'єдналась від централізованої системи (зняла батареї та ізолювала стояк) не значить, що теплова енергія не поставлялась на будинок в якому в вона проживає з розрахунком на те, що вона також буде отримувати такі послуги.

Тобто, заборгованість за надані послуги з централізованого опалення не може стягуватись тільки в частині абонплати з відкиданням умовно-змінної частини нарахування.

А тому, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції підлягає зміні шляхом повного задоволення позовних вимог ТзОВ "Станіславська теплоенергетична компанія" про стягнення з ОСОБА_2 заборгованості за послуги з централізованого опалення в сумі 4142 грн. 67 коп.

Керуючись ст. ст. 303, 307, 309, 313, 314, 316, 317 ЦПК України, колегія суддів, -

в и р і ш и л а :

Апеляційну скаргу т.в.о. директора ТзОВ "Станіславська теплоенергетична компанія" - Мельника С.П. задовольнити.

Рішення Івано-Франківського міського суду від 01 жовтня 2014 року змінити.

Позов ТзОВ "Станіславська теплоенергетична компанія" до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за послуги з централізованого опалення - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ТзОВ "Станіславська теплоенергетична компанія" заборгованість за послуги з централізованого опалення за період з 01.08.2012 року по 01.06.2014 року включно в розмірі 4142 (чотири тисячі сто сорок дві) гривні 67 копійок.

У решті рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Рішення набирає чинності з моменту проголошення, однак може бути оскаржено у касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили.

Головуючий А.І. Шишко

Судді: Р.Й. Матківський

Г.І. Шалаута