ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"15" жовтня 2014 р. м. Київ К/9991/28630/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого - Шипуліної Т.М.,
суддів: Бившевої Л.І., Лосєва А.М.
за участю: секретаря Волошина В.М.,
представника позивача Желіховського В.М.,
представника відповідача Бабія Р.В.,
прокурора Бараненко І.І.
розглянула у відкритому судовому засіданні касаційні скарги Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Вінницькій області та Приватного підприємства «Чумацький шлях» на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 10.11.2009 та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 14.04.2011 по справі №2-а-4045/09/0270 за позовом Приватного підприємства «Чумацький шлях» до Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Вінницькій області, за участю прокуратури Вінницького району про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Заслухавши доповідь судді Шипуліної Т.М., пояснення представників сторін та прокурора, перевіривши доводи касаційних скарг щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія
В С Т А Н О В И Л А:
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 10.11.2009, позовні вимоги Приватного підприємства «Чумацький шлях» до Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Вінницькій області, за участю прокуратури Вінницького району про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій - задоволено. Визнано протиправними дії Вінницької міжрайонної державної податкової інспекції щодо винесення рішення від 07.09.2009 №0001482306 про застосування штрафних (фінансових) санкцій. Визнано протиправним та скасовано рішення від 07.09.2009 №0001482306 про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.04.2011 постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 10.11.2009 скасовано та прийнято нову постанову, якою позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення від 07.09.2009 №0001482306 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 340,00грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, Вінницька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Вінницькій області 04.05.2011 та Приватне підприємство «Чумацький шлях» 05.05.2011 звернулись з касаційними скаргами до Вищого адміністративного суду України, який ухвалами від 14.06.11 та 20.05.2011 прийняв їх до свого провадження.
В касаційній скарзі Вінницька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Вінницькій області просить скасувати постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 10.11.2009 та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 14.04.2011, прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування своїх вимог Вінницька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Вінницькій області посилається на порушення судами норм матеріального права, зокрема, пункту 10 статті 3, пункту 5 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
В касаційній скарзі Приватне підприємство «Чумацький шлях» просить скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 14.04.2011 та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
В обґрунтування своїх вимог Приватне підприємство «Чумацький шлях» посилається на порушення судами норм матеріального та процесуального права, зокрема, статей 8, 19, 129 Конституції України, пунктів 10, 12, 13 статті 3, статей 6, 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Положення про ведення касових операцій у національній валюті в України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637, статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України.
Перевіривши матеріалами справи наведені у скаргах доводи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Вінницькій області задоволенню не підлягає, касаційна скарга Приватного підприємства «Чумацький шлях» підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Державною податковою адміністрацією у Вінницькій області відповідно до плану перевірок суб'єктів господарської діяльності щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг на серпень 2009 року здійснено перевірку дотримання Приватним підприємством «Чумацький шлях» порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Перевірка проводилась в кафе ІНФОРМАЦІЯ_1, що знаходиться у Вінницькому районі на автошляху Львів-Кіровоград-Знам'янка, в присутності бармена ОСОБА_3
За результатами проведеної перевірки складено акт від 19.08.2009 №1116/02/32/23/30087871, яким виявлено наступні порушення: незабезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в РРО в розмірі 4245,70грн.; здійснення продажу товарів, які не обліковані в установленому законом порядку за місцем їх реалізації на загальну суму 1578,00грн.; незабезпечення зберігання в господарській одиниці використаних контрольних стрічок за останні три робочі дні, а також реалізація тютюнових виробів за цінами, вищими від максимальних.
Вінницькою міжрайонною державною податковою інспекцією на підставі вказаного акту прийнято рішення від 07.09.2009 №0001482306 про застосування до Приватного підприємства «Чумацький шлях» фінансових санкцій в розмірі 24894,50грн. за порушення вимог пунктів 10, 12, 13 статті 3, статті 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Скасовуючи рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходив з того, що позивачем допущено порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», але штрафні (фінансові) санкції за невиконання друку контрольної стрічки за останні три робочі завищено на 340,00грн.
Проте, з такими висновками суду апеляційної інстанції погодитись не можна, з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Згідно з положеннями статті 22 зазначеного Закону у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Судом першої інстанції встановлено, що в приміщенні кафе ІНФОРМАЦІЯ_1 підприємницьку діяльність у сфері торгівлі здійснюють два суб'єкти господарювання, а саме Приватне підприємство «Чумацький шлях» підакцизними товарами (алкогольними напоями та тютюновими виробами) та ФОП ОСОБА_4 - продуктами харчування і виготовленими із них стравами.
Продаж зазначених товарів проводиться в одному торговому залі одним продавцем-барменом, в обов'язки якого входить проведення через РРО операцій з продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів, які реалізуються Приватним підприємством «Чумацький шлях» та занесення в Книгу обліку доходів і витрат ФОП ОСОБА_4 записів щодо продажу продуктів харчування та виготовлених із них страв. Сума в розмірі 4245,70грн., на яку контролюючими органом встановлено невідповідність, знаходилися за барною стійкою в зошиті та обліковувалися ФОП ОСОБА_4
Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо недоведеності порушення позивачем пункту 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та відповідно неправомірності застосування штрафних санкцій за це порушення.
Щодо встановленого контролюючим органом здійснення позивачем продажу товарів, які не обліковані в установленому законом порядку за місцем їх реалізації на загальну суму 1578,00грн. та незабезпечення зберігання в господарській одиниці використаних контрольних стрічок за останні три робочі дні колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до пунктів 10 та 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані друкувати або створювати в електронній формі на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) контрольні стрічки і забезпечувати їх зберігання протягом трьох років, а також вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Згідно зі статтею 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до пункту 5 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» що у разі невиконання друку контрольної стрічки або її незберігання протягом встановленого терміну до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Судом першої інстанції встановлено, що документи бухгалтерського обліку, в тому рахунку накладні на весь товар, який перебуває в реалізації Приватного підприємства «Чумацький шлях», а також контрольні стрічки РРО, знаходяться в бухгалтерії, а не у бармена підприємства.
Відповідно до Наказу від 01.01.2009 №11 Про встановлення графіку робочого часу для директора підприємства на 2009 рік директору підприємства Приватного підприємства «Чумацький шлях» встановлено 40 годинний робочий тиждень з 8 годинним робочим днем: з понеділка по п'ятницю з 9:00 до 18:00 щоденно, обідня перерва з 13:00 до 14:00, вихідні субота, неділя.
На час проведення перевірки, яка була розпочата 19:43, робочий день директора та головного бухгалтера вже закінчився, а тому перевіряючим не було надано відповідні документи, натомість такі документи містяться в матеріалах справи.
Таким чином, висновок податкового органу про порушення позивачем пунктів 10, 12 статті 3, статті 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» є необґрунтованим.
За таких обставин, зважаючи на встановлені обставини, до Приватного підприємства «Чумацький шлях» протиправно застосовано штрафні (фінансові) санкції згідно з рішенням від 07.09.2009 №0001482306, а суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог.
Оскільки апеляційний суд під час розгляду справи неправильно застосував норми матеріального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення, а суд першої інстанції вирішив спір з додержанням норм матеріального та процесуального права, то зазначена обставина відповідно до частини першої статті 226 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування ухваленої у справі постанови апеляційного суду та залишення в силі постанови суду першої інстанції.
Керуючись статтями 160, 210, 221, 223, 226, 230, 231, частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
У Х В А Л И Л А:
Касаційну скаргу Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Вінницькій області залишити без задоволення.
Касаційну скаргу Приватного підприємства «Чумацький шлях» задовольнити.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 14.04.2011 по справі №2-а-4045/09/0270 скасувати, залишити в силі постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 10.11.2009.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, на підставі та у строки, передбачені статтями 235 - 238, 240 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: ___ Т.М. Шипуліна
Судді: ___ Л.І. Бившева
___ А.М. Лосєв