КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/14025/14 Головуючий у 1-й інстанції: Погрібніченко І.М. Суддя-доповідач: Межевич М.В.
У Х В А Л А
Іменем України
28 жовтня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Межевича М.В., суддів Земляної Г.В. та Сорочка Є.О., за участю секретаря судового засідання Міщенко Ю.М., представника позивача Петрушевської О.В., представника відповідача Шмігеля Т.В., розглянувши у відкритому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Держаної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.09.2014 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АТРІКС ГРУП» до Держаної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.09.2014 року позов задоволено частково.
Відповідач в апеляційній скарзі просить скасувати постанову, оскільки вважає, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «АТРІКС ГРУП» (код за ЄДРПОУ 38977783) зареєстроване 14 листопада 2013 року Відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві за № 1 068 102 0000 035267. Місцезнаходження вказаного товариства: 01014, м. Київ, вул. Звіринецька, 63.
ТОВ «АТРІКС ГРУП» взято на податковий облік в органах державної податкової служби 15 листопада 2013 року за № 67960 та станом на момент проведення перевірки перебувало на обліку в ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві.
ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві здійснено заходи щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «АТРІКС ГРУП» (код за ЄДРПОУ 38977783), за результатами якої складено акт від 24 липня 2014 року № 2040/26-55-09/38977783 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «АТРІКС ГРУП» (код за ЄДРПОУ 38977783) щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами-постачальниками та контрагентами-покупцями за період з 01.05.2014 року по 30.06.2014 року».
Даною звіркою не встановлено факту реального здійснення господарських операцій ТОВ «АТРІКС ГРУП», код ЄДРПОУ 38977783 в перевіреному періоді. Встановлено відсутність об'єктів оподаткування при придбанні та продажу товарів (послуг), які підпадають під визначення ст.22, ст.185 Податкового Кодексу України.
За результатами перевірки податковим органом також зроблено висновок про непідтвердження задекларованих ТОВ «АТРІКС ГРУП», код ЄДРПОУ 38977783 податкових зобов'язань з ПДВ в перевіреному періоді, а також не підтверджено задекларований ТОВ «АТРІКС ГРУП», код ЄДРПОУ 38977783 податковий кредит з ПДВ по контрагентам-постачальникам в перевіреному періоді.
Вважаючи протиправними дії податкового органу, позивач подав позов до суду.
Суд першої інстанції частково задовольняючи позов, вказав, що відповідачем за наслідками здійснення відповідних заходів щодо проведення зустрічної звірки податкові повідомлення-рішення не виносились, інші податкові зобов'язання ніж ті, що задекларовані не узгоджувались, у зв'язку із чим контролюючим органом безпідставно були відкориговані показники відповідної податкової звітності позивача з податку на додану вартість.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок на момент існування спірних правовідносин визначений Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1232 (далі - Порядок № 1232).
Згідно з пунктом 1 Порядку № 1232, зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Відповідно до пункту 2 цього Порядку, зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Пунктом 7 Порядку № 1232 визначено, що за результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
З метою впровадження єдиного порядку направлення запитів на проведення зустрічних звірок, а також оформлення, передачі та накопичення матеріалів зустрічних звірок органами державної податкової служби розроблені та затверджені наказом Державної податкової адміністрації України від 22 квітня 2011 року № 236 Методичні рекомендації щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (далі - Методичні рекомендації).
Згідно з пунктом 2.1 Методичних рекомендацій для проведення зустрічних звірок відбираються суб'єкти господарювання (контрагенти платника податків), щодо яких виникла необхідність у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків, в тому числі відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Необхідність проведення зустрічних звірок суб'єктів господарювання визначається посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби (далі - органи ДПС) за результатами проведеного аналізу даних та встановлених розбіжностей в податкових деклараціях, автоматизованих інформаційних системах органів державної податкової служби України (АІС ДПА України, Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту, Єдиний реєстр податкових накладних тощо), а також аналізу податкової інформації та документів, отриманих із внутрішніх (у тому числі від підрозділів податкової міліції тощо) або зовнішніх джерел (у тому числі від платників податків), які свідчать (можуть свідчити) про порушення такими платниками податків податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС (пункт 2.2 Методичних рекомендацій).
Відповідно до п. 3.1. Методичних рекомендацій з метою проведення зустрічної звірки орган ДПС, що ініціює проведення такої звірки (далі - орган ДПС - ініціатор) надсилає органу ДПС, на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання (далі - орган ДПС - виконавець), запит про проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання (додаток 1) за допомогою Інформаційної системи "Зустрічні звірки" (далі - ІС "Зустрічні звірки").
Зустрічна звірка може бути проведена органом ДПС - ініціатором самостійно у разі коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому самому органі ДПС, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
Такі ж положення містяться і в пункті 3 Порядку № 1232.
Згідно пункту 3.2 Методичних рекомендацій з метою спрощення процедури проведення зустрічних звірок суб'єктів господарювання (особливо тих, які віднесені до категорії великих платників податків) за наявності інформації, зазначеної у запиті органу ДПС - ініціатора, та її документального підтвердження, орган ДПС - виконавець протягом трьох робочих днів проводить на їх підставі зустрічну звірку та складає Довідку про результати проведення зустрічної звірки відповідно до підпункту 4.6 пункту 4 Методичних рекомендацій.
При цьому інформація на запит та її документальне підтвердження можуть бути наявними в органі ДПС - виконавця у зв'язку із направленням суб'єктом господарювання за місцем реєстрації інформації відповідно до вимог статей 72 та 73 глави 7 розділу II та інших норм Кодексу, за результатами попередньо проведених звірок (перевірок) та отриманих відповідних документів суб'єкта господарювання тощо.
У разі відсутності в органі ДПС - виконавця запитуваної інформації та її документального підтвердження, такий орган протягом 2-х робочих днів з дня отримання запиту надсилає завірений печаткою Запит про надання інформації та її документального підтвердження (додаток 2) суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному (уповноваженому) представникові під розписку. Такий запит реєструється як вихідна кореспонденція у загальному порядку.
Наведене кореспондується у повній відповідності з вимогами пункту 4 Порядку № 1232.
Пунктом 3.3 Методичних рекомендацій передбачено, що обов'язок здійснення відповідних заходів (направлення запитів, повторних запитів, здійснення моніторингу відповідей, що надходять, тощо) з метою забезпечення своєчасного та у повному обсязі проведення зустрічних звірок, у тому числі і по ланцюгу проходження ТМЦ (робіт, цінних паперів, нематеріальних активів тощо) покладається на орган ДПС - ініціатора. При цьому обов'язок направлення запиту на адресу суб'єкта господарювання та забезпечення проведення зустрічної звірки покладається на орган ДПС - виконавця, в якому такий суб'єкт господарювання перебуває на обліку (крім випадків, визначених у абзаці шостому пункту 3.1 Методичних рекомендацій).
Відповідно до пункту 4.5 Методичних рекомендацій при отриманні від суб'єкта господарювання (у встановлений статтею 73 Кодексу термін) інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження відповідальний підрозділ проводить зустрічну звірку суб'єкта господарювання протягом 3 робочих днів з дня, наступного за днем отримання такої інформації та її документального підтвердження.
При цьому, відповідно до підпункту 4.4 пункту 4 Методичних рекомендацій у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.
Таким чином, зустрічна звірка може бути проведена податковим органом або у разі надходження запиту на її проведення від іншого податкового органу, або за власною ініціативою.
При цьому, у разі проведення звірки за власною ініціативою платник податків та суб'єкт господарювання з яким проводиться звірка мають перебувати на обліку в одному органі державної податкової служби або в межах одного населеного пункту.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що наведені норми не визначають як підставу проведення звірки - направлення запиту платнику податку.
Згідно з матеріалами справи, відповідачем було здійснено відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки позивача, за результатами якої ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві складено акт від 24 липня 2014 року № 2040/26-55-22-09/38977783 38977783 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «АТРІКС ГРУП» (код за ЄДРПОУ 38977783) щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами-постачальниками та контрагентами-покупцями за період з 01.05.2014 року по 30.06.2014 року».
Згідно з матеріалами справи, зустрічна звірка позивача, який перебуває на податковому обліку у відповідача, здійснювалася податковим органом за власною ініціативою та на підставі отриманої в установленому законом порядку інформації та виявленню фактів, які свідчать про порушення платником податків податкового законодавства.
Водночас місцезнаходженням платників податків, що зазначені в акті з якими проводилася звірка відповідно до даних пошуку ЄДР є місто Київ, тобто вони знаходяться в межах одного населенного пункту.
Таким чином, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач під час проведення зустрічної звірки позивача діяв у відповідності до вимог Порядку № 1232 та Методичних рекомендацій, а тому підстав для визнання дій ДПІ у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві, щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «АТРІКС ГРУП» код ЄДРПОУ 38977783, результати якої оформлені Актом №2040/26-55-22-09/38977783 від 24.07.2014 року «Про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю «АТРІКС ГРУП» код ЄДРПОУ 38977783 щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами-постачальниками та контрагентами-покупцями за період з 01.05.2014 р. по 30.06.2014 p.» протиправними, немає.
Водночас згідно з п. 54.3. ст. 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством.
Відповідно до п. 4.6. Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування на додану вартість (від'ємного значення податку на додану вартість) (Наказ ДПА України № 306 від 24.05.2011 року) у разі якщо згідно з пунктом 54.3 статті 54 Податкового кодексу контролюючий орган самостійно визначає суму грошових зобов'язань платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, такий контролюючий орган і надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення про розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань, зроблений за результатами перевірки, за формою «Р» згідно з додатком 2 до наказу N 985.
Згідно з п. 6.1. Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування на додану вартість (від'ємного значення податку на додану вартість) підрозділи обліку та звітності органів .зержавної податкової служби у день надходження інформації, вказаної у пунктах 3.11, 3.12.2 розділу 3 та пункті 4.8 розділу 4 цих Методичних рекомендацій, здійснюють відповідні облікові операції в картках особових рахунків платників ПДВ.
Таким чином, зміни в облікові дані операцій по податку на додану вартість здійснюється лише на підставі податкових повідомлень-рішень чи на підстав довідок складених за результатами перевірок, коли контролюючим органом не виявлено фактів порушень платником податків законодавства України.
Внесення змін до облікових карток платника податків, що не пов'язано із зміною податкового навантаження з податку на додане вартість, можливе лише на підставі або самостійно поданої декларації платника податку на додану вартість або прийнятого контролюючим органом податкового повідомлення-рішення після закінчення строків його узгодження.
Проте, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що податкове повідомлення-рішення на підставі Акту не приймалось, при цьому відповідачем самостійно були внесені зміни до облікових даних позивача. Вказана дія є порушення прав позивача.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що позовні вимоги про зобов'язання податкового органу вилучити з АС «Податковий блок» та інших інформаційних баз органів доходів і зборів Акт №2040/26-55-22-09/38977783 від 24.07.2014 року «Про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю «АТРІКС ГРУП» код ЄДРПОУ 38977783 щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами-постачальниками та контрагентами-покуцями за період з 01.05.2014 р. по 30.06.2014 р.» та інформацію внесену на підставі даного Акту, а також відновлення в автоматизованій інформаційній системі «Податковий блок», та інших інформаційних базах органів доходів і зборів, показники податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість, задекларованих ТОВ «АТРІКС ГРУП», підлягають задоволенню.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції відповідно до норм матеріального права, при дотриманні норм процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтвердженими доказами, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, суд апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.09.2014 року - без змін.
Ухвала може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя М.В. Межевич
Суддя Г.В. Земляна
Суддя Є.О. Сорочко
Повний текст ухвали виготовлений 29.10.2014 року.
.
Головуючий суддя Межевич М.В.
Судді: Земляна Г.В.
Сорочко Є.О.