ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 910/961/14 13.10.14
За позовомКомунального підприємства "Водоканал" доПублічного акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль"простягнення заборгованості у сумі 15 807,39 грн.Суддя Сташків Р.Б.
за участю представників:
позивача - Гриценко О.І. (представник за довіреністю);
відповідача - Демянов І.Ю. (представник за довіреністю).
суть спору:
На розгляд господарського суду міста Києва передані вимоги Товариства Комунального підприємства "Водоканал" до Публічного акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" про стягнення 15807,39 грн. заборгованості.
Рішенням господарського суду міста Києва від 12.03.2014 у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 06.05.2014 вказане рішення було залишено без змін.
Постановою від 16.07.2014 Вищий господарський суд України скасував рішення господарського суду міста Києва та постанову Київського апеляційного господарського суду, та справу № 910/961/14 направив на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвалою господарського суду міста Києва справу № 910/961/14 прийнято до провадження.
На обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору від 01.01.2006 № 4109-10/10-01/26 про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації, а саме: використання відповідачем засобу обліку водопостачання термін державної повірки якого закінчився.
Присутній в судовому засіданні представник позивача повністю підтримав позовні вимоги та просить суд їх задовольнити з мотивів викладених в позові.
Відповідач, проти позову заперечив з підстав викладених у запереченнях на позовну заяву та доповнень до заперечень на позовну заяву, які зводяться до того, що згідно з положеннями договору водокористування вважається безобліковим у разі розміщення або експлуатації з порушенням "Правил користування…" та "Правил експлуатації…" саме водолічильного вузла, а не водолічильника, як стверджує позивач, що, на його думку, свідчить про відсутність порушень умов договору, та крім того умовами договору не визначений порядок оплати послуг водопостачання та водовідведення у разі не проведення держповірки водолічильника у встановлений строк.
Також, заперечуючи проти позовних вимог, відповідач зазначає, що ні акти-рахунки № 4109/1 від 02.09.2013, № 4109/1 від 24.09.2013, ні акти технічного обстеження № 509 від 02.09.2013 та № 551 від 24.09.2013 не відповідають вимогам, що до них ставляться, зокрема не містять змісту та обсягу господарської операції, одиниці її виміру (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища відповідальних осіб, печатки, не зазначено договір за яким вимагається оплата, яким чином та яким нормативами визначена величина споживання послуг, не вказано ціну одиниці послуг, а тарифи які там вказані не відповідають тарифам, погодженим сторонами у договорі. А враховуючи те, що акти-рахунки від 02.09.2013 та від 24.09.2013 виписані позивачем з порушенням положень договору, а саме його п. 5.1, яким передбачено, що акти виписуються 19-21 числа кожного місяця, відтак відповідач стверджує про те, що у нього не виник обов'язок щодо здійснення їх оплати. А також вказує, що позивач безпідставно вимагає проведення відповідачем оплати за період водопостачання з 18.07.2013 по 31.07.2013, позаяк відповідач згідно платіжного доручення від 05.08.2013 № 201237 вже здійснив оплату за вказані послуги в липні 2013 року.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, присутніх в судовому засіданні, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд
встановив:
Між сторонами у справі було укладено договір про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації (назва договору в редакції додаткової угоди від 01.09.2011 № 1/01/09/2011 до договору) (далі - договір), відповідно до умов якого позивач - водоканал зобов'язався забезпечувати відповідачу - абоненту подачу питної води на господарсько-питні, побутові, технічні потреби, та надавати послуги з відпуску холодної води для потреб гарячого водопостачання та приймання стічних вод по майданчикам - Запорізьке відділення "Райффайзен Банк Аваль" вул. Бородинська, 7, пр-т. Леніна, 176, вул. Південноукраїнська, 5, а відповідач (абонент) - оплачувати вартість наданих послуг. При цьому сторони керуються Законом України "Про питну воду та питне водопостачання" від 10.01.2002 №2918-111, діючими "Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в містах і селищах України", затверджених наказом Держжиткомгоспа України від 01.07.1994 № 65, "Правилами приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002 №37, "Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скидання промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів", зареєстрованого Міністерством Юстиції України 26.04.2002 за № 402/6690, "Правилами приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя", затверджених рішенням виконавчого комітету міської ради №167 від 29.05.2003, "Правилами експлуатації та технічними вимогами до приладів обліку питної, технічної води, промислових та госпфекальних стоків" від 20.12.1993р., ДСанПіН 2.2.4-171.-10 "Гігієнічні вимоги до питної води, призначеної до споживання людиною", ДБН 360-92, СНіП 2.04.02-84, "Правилами технічної експлуатації систем комунального водопостачання і каналізації населених пунктів України" КДП 204-12 Укр. 242-95. (п. 1.1 договору, в редакції додаткової угоди № 1/01/09/2011 від 01.09.2011 до договору).
Розділом 2 договору сторони погодили, що строк дії останнього з 01.01.2006 по 31.12.2006, договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну його дії, про його припинення не було заявлено однією із сторін.
Згідно з п. 3.2.1 Договору відповідач зобов'язаний своєчасно оплачувати надані йому послуги з водопостачання та водовідведення, експлуатувати водопровідні та каналізаційні мережі, прилади і пристрої на них у встановленому порядку у відповідності з цим договором та нормативними документами, вказаними в п.1.1 цього договору.
Для обліку спожитої питної та технічної води відповідач зобов'язаний власними силами та коштами обладнати водолічильний вузол, а також встановити обліковий прилад, який фіксує в повному обсязі витрати води. Абонент зобов'язаний надати можливість представнику водоканалу для перевірки технічного стану, пломбування та реєстрації засобів обліку (п. 3.2.2. договору, в редакції додаткової угоди № 1/01/09/2011 від 01.09.2011 до договору).
Пунктом 3.2.3 договору встановлено, що при відсутності або не встановленому обліковому приладі у встановлений водоканалом термін або розміщенні абонентом водолічильних вузлів чи то їх експлуатації з порушенням "Правил користування…", "Правил експлуатації…" водопостачання абонента вважається безобліковим, а витрати води і об'єми стоків у такому випадку визначаються розрахунковим шляхом у відповідності з п. 9.6 та 21.5 "Правил користування…", починаючи з дня виписки останнього акту до дня приймання в експлуатацію облікового приладу або водолічильного вузла.
На виконання приписів вказаного договору, відповідачем за адресою пр. Леніна, 176 встановлено водомір марки СК 15х № 3202079, держповірка І квартал 2010р., № 007590, який припломбований до труби пломбою А16429, пломби здані під підпис абоненту, про що 12.01.2010 складено акт технічного обстеження водопроводу № 10, який підписаний представниками сторін без зауважень. Відповідно до даного акта, відповідач споживає питну воду від житлового будинку № 176, діаметр 15 мм, покази водоміра в момент опломбування становлять 00735 м куб.
02.09.2013 позивачем проведено технічне обстеження водопроводу за адресою пр. Леніна, 176, за результатами якого складений акт технічного обстеження водопроводу № 508. Відповідно до вказаного акта відповідач споживає питну воду по мережі водопроводу житлового будинку № 176 через 2 вводи діаметром 15 мм. На вводі холодної води встановлений водомір марки СК 15х № 3202079, на водомірі пломба держповірки І кв. 2010 року. Покази водоміра - 01069 м куб. Пломба при пломбування водоміра до водопроводу в цілості. Термін держповірки засобу обліку холодної води закінчився. Згідно договору та відповідно до п. 5.14 "Правил користування системою комунального водопостачання та водовідведення …" всі засоби обліку підлягають періодичній повірці. Позивачем винесено припис - в строк до 07.09.2013 встановити на вводі холодної води держповірений водомір марки СК 15х з пломбою госповірки 2013 року. У разі невиконання припису споживання води та облік водовідведення буде визначатись розрахунковим методом, відповідно до п. 3.3, п. 3.14 "Правил користування…". Про виконання припису повідомити письмово в КП "Водоканал".
Вказаний акт підписаний в двосторонньому порядку повноважними представниками сторін, копія якого залучена до матеріалів справи.
Також 02.09.2013 року позивачем проведено технічне обстеження водопроводу за результатами якого складно акт технічного обстеження водопроводу № 509. Згідно з вказаним актом відповідач споживає питну воду від мережі водопроводу житлового будинку № 176 по 2 вводам діаметром 15 мм (хол. ввід; гар. ввід). На вводі холодної води встановлений водомір марки СК 15х № 3202079. На водомірі пломба госповірки І кв. 2010 року. Показники водоміру 01069 м куб. Пломба при пломбування водоміра водопроводу А 16429 в цілості. Термін держповірки засобу обліку холодної води закінчився. Згідно договору та відповідно до п. 5.14 "Правил користування системою централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України" всі засоби обліку підлягають періодичній повірці. Засоби обліку пломбуються з нанесенням відтиску повір очного тавра. У разі тривалості повірки більше одного місяця об'єм води визначається у відповідності з п. 3.3 "Правил користування…" з дня виписки останнього рахунку контролером. Останній рахунок був виписаний 17.07.2013. Також, вказаний акт містить розрахунок об'єму води та стоків, проведений розрахунковим шляхом згідно з п. 3.14 "Правил користування.." та становить 100% обсягу води, розрахунок здійснюється за період з 18.07.2013 по 02.09.2013, витрати води - 30,528 м куб/с, період - 47 днів; об'єм води - 30,528 м куб/с х 47 днів = 1434,816 м куб; об'єм стоків 30,528 м куб/с х 47 днів = 1434,816 м куб. Вказаний акт підписано представником позивача в односторонньому порядку, представник відповідача від підпису відмовився.
На підставі зазначеного акта обстеження водопроводу № 509 від 02.09.2013 позивачем складено акт-рахунок № 4109/1 від 02.09.2013 в якому визначено вартість води розрахунковим способом, відповідно до якого сума, що підлягає оплаті складає 14858,95 грн.
Відповідач на виконання припису позивача здійснив держповірку водоміра марки СК 15х № 3202079, що підтверджується паспортом засобу та довідкою ТОВ "Теплотехнік і К", яке здійснило держповірку, копії яких залучено до матеріалів справи.
24.09.2013 позивачем складено акт технічного обстеження водопроводу № 550, згідно якого встановлено, що позивач споживає питну воду від мережі водопроводу житлового будинку № 176 по 2 вводам діаметром мм. На вводі холодної води встановлений водомір марки СК 15х № 3202079. На водомірі пломба госповірки ІІІ кв. 2013 року Показники водоміра 01074 м куб. Водомір при пломбований до водопроводу пломбою R 11858429. Пломби здані відповідачу під підпис. Зазначений акт підписаний в двосторонньому порядку повноважними представниками сторін, копія якого залучена до матеріалів справи.
Також 24.09.2013 позивачем складено акт технічного обстеження водопроводу № 551, відповідно до якого встановлено, що відповідач споживає питну воду від мережі водопроводу житлового будинку № 176 по 2 вводам діаметром 15 мм. На вводі холодної води встановлений водомір марки СК 15х № 3202079. На водомірі пломба госповірки І кв. 2010 року. Термін держповірки засобу обліку холодної води закінчився. Згідно договору та відповідно до п. 5.14 "Правил користування системою централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України" всі засоби обліку підлягають періодичній повірці. У разі тривалості повірки більше одного місяця об'єм води визначається у відповідності з п. 3.3 "Правил користування…" з дня виписки останнього рахунку. Останній рахунок був виписаний 02.09.2013. до встановлення та здачі в експлуатацію держповіреного засобу обліку, водопостачання вважається без обліковим. Також, вказаний акт містить розрахунок водоспоживання, проведений розрахунковим шляхом згідно з п. 3.14 "Правил користування.." та становить 100% обсягу води, розрахунок здійснюється за період з 03.09.2013 по 05.09.2013, по вводу ДУ 15 мм, що складає за добу 30,528 м куб, при швидкості води 2 м/с. Так за період з 03.09.2013 по 05.09.2013: об'єм води - 30,528 м. куб х 3 дні = 91,584 м куб; об'єм стоків 30,528 м куб/с х 3 дні = 91,584 м куб. Вказаний акт підписано представником позивача в односторонньому порядку, представник відповідача від підпису відмовився.
На підставі акта технічного обстеження водопроводу № 551 від 24.09.2013 КП "Водоканал" складено акт-рахунок №4109/1/1 від 24.09.2013, в якому визначено вартість води розрахунковим способом, відповідно до якого сума, що підлягає оплаті складає 948,44 грн.
Відповідно до пункту 5.1 договору, в редакції додаткової угоди № 1/01/09/2011 від 01.09.2011 до договору, основним документом на оплату є акт-рахунок. Акти за воду та водовідведення виписуються абоненту представником водоканалу 20-23 числа кожного місяця. На протязі трьох банківських днів з дня виписки акта-рахунку абонент зобов'язаний перерахувати на розрахунковий рахунок водоканалу суму, вказану в акті-рахунку. Якщо абонент відмовляється підписати акт та акт-рахунок, вони підписуються представником водоканалу, а в акті-рахунку робиться відповідний запис про таку відмову. Документи пересилаються абоненту поштою. Оформлений таким акт-рахунок є обов'язковим для виконання у вказані в ньому терміни, а також є підставою для розрахунків за водопостачання та водовідведення.
Як вбачається з актів № 509 від 02.09.2013, № 551 від 24.09.2013 та актів-рахунків №4109/1 від 02.09.2013 та від 24.09.2013, представник відповідача з цими документами ознайомлений, але від їх підпису відмовився.
На виконання вищевказаних положень договору, позивач листом від 10.09.2013 № 11335 надіслав на адресу відповідача акт технічного обстеження № 509 від 02.09.2013 з актом-рахунком №4109/1 від 02.09.2013 на суму 14858,95 грн. та листом від 07.10.2013 № 15307 надіслав на адресу відповідача акт технічного обстеження № 551 від 24.09.2013 з актом-рахунком №4109/1 від 24.09.2013 на суму 948,44 грн. та просив здійснити їх оплату.
Факт надіслання вказаної кореспонденції підтверджується описами вкладення у цінний лист від 11.09.2013, від 08.10.2013 та фіскальними чеками УДППЗ "Укрпошта" від 11.09.2013, від 08.10.2013, завірені копії яких залучені до матеріалів справи.
Однак відповідач, відповіді на вказані листи не надав, вимоги не виконав, розрахунок не здійснив, у зв'язку з чим за ним рахується заборгованість у загальній сумі 15807,39 грн.
За приписами ч.1 ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 №190 затверджені Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 за №936/15627) (далі - Правила користування).
Вказані Правила визначають порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України; є обов'язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб - підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод (п. 1.1 Правил користування).
Положеннями п. 1.2 Правил користування визначено, що виробник послуг централізованого водопостачання та водовідведення - суб'єкт господарювання, що виробляє або створює послуги з централізованого водопостачання та водовідведення (далі - виробник).
Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 27.07.2012 № 257 "Про визначення виконавця комунальних послуг", копія якого залучена до матеріалів справи, КП "Водоканал" визначено виконавцем послуг з централізованого постачання питної води для потреб холодного та гарячого водопостачання, централізованого водовідведення для населення, що мешкає у будинках житлово-будівельних кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирних будинків за умови, якщо його визначено виконавцем таких послуг рішенням більшості власників (співвласників) житлових приміщень, відповідно до установчих документів житлово-будівельних кооперативів та об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.
Враховуючи положення пункту 1.2 Правил користування та вищезазначеного рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 27.07.2012 року № 257 "Про визначення виконавця комунальних послуг", КП "Водоканал" є виконавцем послуг лише для населення, яке мешкає в житловому фонді, а відтак для юридичних осіб є виробником таких послуг.
Пунктом 5.1 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України передбачено, що облік відпущеної питної води та прийнятих стоків здійснюється виробником і споживачами засобами вимірювальної техніки, які занесені до Державного реєстру або пройшли державну метрологічну атестацію.
У п. 5.4 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України визначено, що періодична повірка, обслуговування та ремонт засобів обліку проводяться відповідно до Закону України „Про метрологію та метрологічну діяльність", а також інших нормативно-правових актів, які регулюють цю сферу діяльності. Засоби обліку, які виключені з державного реєстру в період експлуатації засобів обліку, можуть використовуватись до закінчення встановленого граничного строку служби, після чого здійснюється їх заміна.
Наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 05.07.1995 № 30 затверджені Правила технічної експлуатації систем комунального водопостачання і каналізації населених пунктів України (далі - Правила експлуатації), які встановлюють порядок технічної експлуатації систем і споруд водопостачання і каналізації міст та інших населених пунктів України і є обов'язковими для всіх виробничих підприємств водопровідно-каналізаційного господарства, комбінатів комунальних підприємств або інших організацій, що експлуатують системи водопостачання та каналізації населених пунктів України, незалежно від їх відомчої належності та форми власності.
Прилади, які використовуються для обліку подачі та реалізації води, повинні в установлені строки проходити повірку і опломбовуватися з повірочним тавром. ( п. 10.3.7. Правил експлуатації).
Частиною 2 ст. 11 Закону України „Про метрологію та метрологічну діяльність" встановлено, що засоби вимірювальної техніки, на які поширюється державний метрологічний нагляд, дозволяється застосовувати, випускати з виробництва, ремонту та у продаж і видавати напрокат лише за умови, якщо вони пройшли повірку або державну метрологічну атестацію.
За умовами частини 2 ст. 28 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці через міжповірочні інтервали, порядок встановлення яких визначається нормативно-правовим актом центрального органу виконавчої влади у сфері метрології. Підприємства, організації та фізичні особи зобов'язані своєчасно (з урахуванням установлених міжповірочних інтервалів) подавати засоби вимірювальної техніки на повірку.
Таким чином, саме відповідач повинен був забезпечити своєчасну повірку приладу обліку та не здійснювати споживання води за неповіреним належним чином водолічильником.
Як вказано вище, датою державної повірки приладу обліку відповідача є І квартал 2010 року, що відображено в акті № 10 від 12.01.2010 та № 508 від 02.09.2013, підписаних у двосторонньому порядку.
Відповідно до таблиці 1 - Вид і періодичність контролю метрологічних характеристик засобів вимірювальної техніки, занесених до державного реєстру, під час їх експлуатації (станом на 01.01.2013) Покажчику 2012 "Засоби вимірювальної техніки, занесені до Державного реєстру України" Мінекономрозвитку України, лічильники води крильчасті СК номер за Державним реєстром У906-00, підлягають контролю метрологічних характеристик (повірці) через 2 або 36) роки. 6) - міжповірочний інтервал лічильників холодної та гарячої води крильчастих з номінальним діаметром від DN10 до DN20 - не більше трьох років.
Таким чином, враховуючи дані Таблиці 1, зважаючи, що безпосередньо в акті № 10 від 12.01.2010 та в акті № 508 від 02.09.2013 вказано, що державна повірка приладу обліку - І квартал 2010 року, тому датою повірки приладу обліку відповідача є І квартал 2013 року, останнім днем якого є 30.03.2013.
Разом з тим, як вбачається з акту технічного обстеження водопроводу № 508 від 02.09.2013, відповідач станом на дату здійснення обстеження - 02.09.2013 використовує водомір після закінчення строку, передбаченого для держповірки.
Отже, користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення у період з 01.04.2013 здійснювалось відповідачем із порушенням Правил користування, п.п. 1.1, 3.2.1 договору, Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність".
В силу п. 5.14 Правил користування, усі засоби обліку в обумовлені законодавством строки підлягають періодичній повірці. Задовільні результати повірки підтверджують свідоцтвом про повірку або записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційної документації. Засоби обліку опломбовуються з нанесенням відбитка повірочного тавра в місцях, що передбачені експлуатаційною документацією. У випадку тривалості повірки понад місяць об'єм води визначається відповідно до п. 3.3 цих Правил до дня установки повіреного засобу обліку.
Повірка, ремонт та обслуговування засобів обліку, що належать споживачам (крім квартирних), виконуються за їх рахунок (п. 5.15 Правил користування).
За умовами пункту 3.2.3 договору при відсутності або не встановленому приладі, або розміщенні абонентом водолічильних вузлів чи то їх експлуатації з порушенням "Правил користування..", "Правил експлуатації…" водопостачання абонента вважається безобліковим, а витрати води і об'єми стоків у такому випадку визначаються розрахунковим шляхом відповідно до пунктів 9.6 та 21.5 "Правил користування…" (відповідно - п. 3.3 та 3.4 "Правил користування…" чинних на час виникнення спірних правовідносин), починаючи з дня виписки останнього акту до дня приймання в експлуатацію облікового приладу або водолічильного вузла.
Пунктами 3.3, 3.4 Правил користування встановлено, що у разі безоблікового водокористування виробник виконує розрахунок витрат води за пропускною спроможністю труби вводу при швидкості руху води в ній 2,0 м/сек та дією її повним перерізом протягом 24 годин за добу. Розрахунковий період при безобліковому водокористуванні встановлюється з дня початку такого користування.
Судом встановлено та не заперечується відповідачем, датою останнього виписаного позивачем акта є 17.07.2013 (акт № 4109/1 від 17.07.2013, завірена копія якого залучена до матеріалів справи).
Як зазначено вище, у зв`язку зі встановленим фактом водоспоживання з порушенням умов експлуатації приладу обліку за безоблікове водокористування за період з 18.07.2013 по 02.09.2013 позивачем нараховано відповідачу плату в розмірі 14858,95 грн. (з дня виписки представником КП "Водоканал" останнього акта № 4109/1 від 17.07.2013 по день здійснення технічного обстеження водопроводу, за результатом якого складений відповідний акт № 508 - 02.09.2013), та за період з 03.09.2013 по 05.09.2013 позивачем нараховано відповідачу плату в розмірі 948,44 грн. (з наступного дня попереднього періоду нарахування до встановлення засобу обліку після проведення держповірки).
При цьому заперечення відповідача проти позову щодо того, що розрахунок обсягу водопостачання та водовідведення у зазначені вище періоди безоблікового споживання є необґрунтованим, оскільки він не містить посилання на те якими нормативами ця величина споживання визначена, суд не приймає до уваги при вирішенні даного спору з огляду на наступне.
Пунктом 3.3. та п. 3.4. Правил користування встановлено, що у разі безоблікового водокористування виробник виконує розрахунок витрат води за пропускною спроможністю труби вводу при швидкості руху води в ній 2,0 м/сек. та дією її повним перерізом протягом 24 годин за добу.
Відповідно до п. 3.14 Правил користування у разі відсутності у споживача засобів обліку на каналізаційних випусках кількість стічних вод визначається за кількістю води, що надходить з мереж централізованого водопостачання та з інших джерел.
Як зазначено вище, у зв`язку зі встановленим фактом водоспоживання з порушенням умов експлуатації приладу обліку за безоблікове водокористування за період з 18.07.2013 по 05.09.2013 позивачем нараховано відповідачу плату в загальному розмірі 15 807,39 грн. (з дня виписки представником КП "Водоканал" останнього акта № 4109/1 від 17.07.2013 по день встановлення засобу обліку, який пройшов держповірку).
Крім того, п. 1.2 договору сторони погодили, що тарифи на питну воду і стічні води встановлюються відповідними компетентними органами. У разі зміни тарифів, діючих на момент укладання цього договору, абонент зобовязвний здійснювати оплату наданих водоканалом послуг за новими тарифами з моменту вступу в силу нормативного документу, яким затверджено тарифи.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 19.04.2013 № 113 "Про встановлення тарифів на послуги комунального підприємства "Водоканал" м. Запоріжжя" встановлено наступні тарифи: водопостачання (інші споживачі) - 6,168 грн./1м куб (з ПДВ); водовідведення (інші споживачі) - 4,188 грн./м куб (з ПДВ).
Таким чином, перевіривши розрахунки, здійснені позивачем як за водопостачання, так і за водовідведення за весь період без облікового водокористування тобто з 18.07.2013 по 05.09.2013, судом встановлено, що його зроблено методологічно і арифметично правильно у відповідності до методики цих розрахунків визначеної Правилами користування та тарифів встановлених для позивача рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 19.04.2013 № 113 "Про встановлення тарифів на послуги комунального підприємства "Водоканал" м. Запоріжжя".
Щодо заперечень відповідача про те, що у нього відсутній обов'язок зі здійснення розрахунків за споживання та водовідведення за липень 2013 року, оскільки він оплатив акт-рахунок № 37098 від 17.07.2013 за період липень 2013 року на суму 61,39 грн., то суд зазначає, що з вказаного акта-рахунку № 37098 від 17.07.2013 та акта № 4109/1 від 17.07.2013, у яких відображено дату зняття показів лічильника тобто 17.07.2013, вбачається, що відповідач дійсно оплатив позивачу витрати за водокористування та водовідведення однак лише за період до дати зняття показів лічильника, а саме: до 17.07.2013. Таким чином знімаючи показники приладів обліку водоспоживання 17.07.2013 та виписуючи при цьому акт-рахунок для оплати теж 17.07.2013 позивач не міг здійснити розрахунок майбутній період - до кінця липня 2013 року, за який як стверджує відповідач він розрахувався у повному обсязі. З огляду на зазначене, заперечення відповідача в цій частині є недоведеними та необгрунтваними та спростовуються матеріалами справи.
Суд також зазначає про безпідставність заперечень відповідача проти позовних щодо відсутності його вини у пропущенні строку державної повірки засобу обліку з огляду на неповідомлення позивачем відповідача про необхідність проведення держповірки засобу обліку у зв'язку із закінчення строку її дії, оскільки з аналізу положень Правил користування та Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", а також умов договору вбачається, що обов'язок здійснювати повірку, ремонт та обслуговування засобів обліку покладено саме на відповідача, який в порушення вказаних нормативно-правових актів за умов договору свій обов'язок своєчасно не виконав, а на позивача покладено лише функції контролю за додержанням термінів державної повірки без обов'язкового повідомлення про це відповідача.
Щодо заперечень відповідача, які зводяться до безпідставності заявленої до стягнення суми з огляду на те, що припис позивача щодо здійснення держповірки лічильника відповідач виконав достроково та у термін, що складає менше місяця, то суд зазначає, що положеннями п. 5.14 Правил користування встановлено, що у випадку тривалості повірки понад місяць об'єм води визначається відповідно до п. 3.3 цих Правил до дня установки повіреного засобу обліку, а відтак, враховуючи те, що відповідач здійснював безоблікове водокористування починаючи ще з 01.04.2013, та до проведення наступної держповірки - 04.09.2013 пройшло більше місяця, відтак здійснений позивачем розрахунок послуг за безоблікове водокористування та водовідведення відповідно до п. 3.3 та п. 3.4 Правил користування є обґрунтованим та доведеним.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Вищого господарського суду України від 02.07.2014 у справі № 908/4091/13.
Згідно вимог ст.ст.525, 526 Цивільного кодексу України, ст.193 Господарського кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, одностороння відмова від зобов'язання не допускається.
Зобов'язанням у свою чергу є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку (ст.509 Цивільного кодексу України).
Стаття 174 Господарського кодексу України передбачає, що господарські зобов`язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Таким чином, позивач свої обов`язки за договором виконав належним чином, надавши відповідачу послуги з централізованого питного водопостачання, що підтверджується матеріалами справи. Відповідач свої зобов`язання щодо своєчасної та повної оплати наведених послуг не виконав, у зв`язку з чим за останнім утворилась заборгованість в розмірі 15807,39 грн.
З огляду на зазначене та враховуючи порушення відповідачем приписів п.5.14 Правил користування щодо проведення в обумовлені законодавством строки повірки засобів обліку, суду вважає позовні вимоги про стягнення суми боргу за послуги водопостачання та водовідведення в розмірі 15807,39 грн. за період з 08.07.2013 по 05.09.2013 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Витрати по сплаті судового збору відповідно до статті 49 ГПК України покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 32-34, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" (01011, м. Київ, вул. Лєскова, 9, ідентифікаційний код 14305909) на користь Комунального підприємства "Водоканал" (69002, Запорізька обл., м. Запоріжжя, вул. Артема, буд. 61, ідентифікаційний код 03327121) 15807 (п'ятнадцять тисяч вісімсот сім) грн. 39 коп. заборгованості, 1827 (одну тисячу вісімсот двадцять сім) грн. витрат по сплаті судового збору за подачу позовної заяви, 913 (дев'ятсот тринадцять) грн. 50 коп. судового збору за подачу апеляційної скарги, 913 (дев'ятсот тринадцять) грн. 50 коп. судового збору за подачу касаційної скарги.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 30.10.14
Суддя Сташків Р.Б.