ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
30 вересня 2014 року 15:50 № 826/12969/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до Відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Голосіївського районного управління юстиції у м. Києві, Центрального відділу державної реєстрації шлюбів Головного управління юстиції у м. Києві, Відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Святошинського районного управління юстиції м. Києві про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити дії ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, (надалі - позивач), звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Голосіївського районного управління юстиції у м. Києві, (надалі - відповідач-1), Центрального відділу державної реєстрації шлюбів Головного управління юстиції у м. Києві (надалі - відповідач-2), Відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Святошинського районного управління юстиції у м. Києві, (надалі - відповідач-3) про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити дії.
У позовних вимогах позивач просив:
- визнати протиправним та скасувати Висновок №114 про внесення змін до актового запису цивільного стану від 29.07.2014 p., складений Відділом ДРАЦС Голосіївського РУЮ у м. Києві;
- зобов'язати Центральний відділ державної реєстрації шлюбів Головного управління юстиції у м. Києві внести зміни до актового запису про шлюб №2468 від 02.09.2011 p., а саме: виправити прізвище нареченого до та після реєстрації шлюбу з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1";
- зобов'язати Відділ Державної реєстрації актів цивільного стану Голосіївського районного управління юстиції у м. Києві внести зміни до актового запису про народження №325 від 11.02.2012 p., а саме: виправити прізвище батька та дитини з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1", виправити ім'я батька з "ОСОБА_1." на "ОСОБА_1", по батькові дитини з "ОСОБА_4" на "ОСОБА_4" та виправити громадянство батька з "громадянин Республіки Іран" на "громадянин Республіки Ірак".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачами було допущено помилки у написанні імені, прізвища та громадянства позивача та по-батькові дитини і протиправно відмовлено у внесенні змін до актових записів, щодо виправлення цих даних, чим порушено його законні права та інтереси.
Відповідач-1 позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, оскільки при розгляді заяви позивача про внесення змін до актових записів відповідачі діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством України.
Відповідач-2 та відповідач-3, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, на судові засідання не з'являлись, письмових заперечень на позовну заяву не надавали.
Необхідність у заслуховуванні свідка чи експерта у справі відсутня, так само, як і відсутні перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Приймаючи до уваги викладене, розгляд справи здійснюється у письмовому провадженні.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
Позивач є громадянином Республіки Ірак та проживає в Україні на підставі посвідки на тимчасове проживання НОМЕР_2 від 05 липня 2013 р., адреса реєстрації: АДРЕСА_1.
02 вересня 2011 р. позивачем було укладено шлюб з громадянкою України ОСОБА_3, про що Центральним відділом державної реєстрації шлюбів Головного управління юстиції у м. Києві в Книзі реєстрації шлюбів зроблено відповідний актовий запис №2468 від 02.09.2011 р. та видано Свідоцтво про шлюб серія НОМЕР_3, в якому зазначено, зокрема, що прізвищем нареченого до та після реєстрації шлюбу є "ОСОБА_1".
ІНФОРМАЦІЯ_2. у значеному вище шлюбі народився син ОСОБА_4, про що відповідачем-3 в Книзі реєстрації народжень зроблено відповідний актовий запис №325 від 11.02.2012 р. та видано Свідоцтво про народження серія НОМЕР_4, в якому зазначено, зокрема, що прізвищем ОСОБА_4 та його батька (позивача) є "ОСОБА_1", ім'я батька (позивача) - "ОСОБА_1", по батькові ОСОБА_4 - "ОСОБА_1", а громадянство батька ОСОБА_4 визначено як "громадянин Республіки Іран".
03 липня 2014 року позивач, вважаючи, що при складенні вищевказаних актових записів та свідоцтв було допущено помилки в написанні прізвища позивача до та після реєстрації шлюбу, прізвища та по батькові дитини позивача, а також громадянства позивача, звернувся із заявою за місцем своєї реєстрації до Відділу ДРАЦС Голосіївського РУЮ у м. Києві, в якій просив внести зміни до актових записів про:
1) шлюб №2468 від 02.09.2011 р., складеного Центральним відділом державної реєстрації шлюбів Головного управління юстиції у м. Києві, а саме: виправити прізвище нареченого до та після реєстрації шлюбу з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1";
2) народження №325 від 11.02.2012 р., складеного Відділом ДРАЦС Святошинського РУЮ у м. Києві, а саме: виправити прізвище батька та дитини з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1", виправити ім'я батька з "ОСОБА_1." на "ОСОБА_1", по батькові дитини з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1" та виправити громадянство батька з "громадянин Республіки Іран" на "громадянин Республіки Ірак". . ,
29.07.2014 р. відповідач-1 Висновком №114 про внесення змін до актового запису цивільного стану, (далі - Висновок №114), відмовлено позивачу у внесенні зазначених вище змін до актового запису про шлюб №2468 від 02.09.2011 р. та до актового запису про народження №325 від 11.02.2012 р., у зв'язку з виявленими розбіжностями в наданих документах, а саме: в паспорті заявника НОМЕР_5, виданому в Багдаді Республіки Ірак 08.01.2013 p. зазначено в графі "Full Name" (повне ім'я) - "ОСОБА_1" та в графі "Surname" (прізвище) - "ОСОБА_1"; в нотаріально завіреному перекладі зазначено прізвище громадянина "ОСОБА_1", ім'я "ОСОБА_1"; в посвідці на тимчасове проживання в Україні НОМЕР_2, виданій 8001 05 липня 2013 року зазначено прізвище громадянина "ОСОБА_1" (без крапки), ім'я "ОСОБА_1".
Вважаючи, зазначений вище, Висновок №114 та відмову у внесенні зазначених вище змін до актових записів, такими, що порушують законні права та інтереси позивача, останній звернувся за їх захистом до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Відповідно до статті 294 Цивільного кодексу України фізична особа має право на ім'я. Фізична особа має право на транскрибований запис її прізвища та імені відповідно до своєї національної традиції. У разі перекручення імені фізичної особи воно має бути виправлене. Якщо перекручення імені було здійснене у документі, такий документ підлягає заміні. Якщо перекручення імені здійснене у засобі масової інформації, воно має бути виправлене у тому ж засобі масової інформації.
Статтею 121 Сімейного кодексу України встановлено, що права та обов'язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому цим Кодексом.
Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану визначаються Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану".
Частиною 1 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" визначено, що органами державної реєстрації актів цивільного стану є: 1) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; 2) відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); 3) виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.
Відповідно до ч.1-3 ст.9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Згідно вимог ч.1 ст.18 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" про факт державної реєстрації акта цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану видається відповідне свідоцтво. Бланки свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану виготовляються за затвердженими Кабінетом Міністрів України зразками та їх описами.
Положеннями ч.1-3 ст.22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" закріплено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.
Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 р. №96/5 затвердженні Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (надалі - Правила №96/5), відповідно до п.1.1. якого, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Згідно п.1.5. Правил №96/5, заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами. Заяви іноземців, які постійно проживають в Україні, про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, складених органами державної реєстрації України, розглядаються відділом державної реєстрації актів цивільного стану на загальних підставах.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил (п.1.7. Правил №96/5).
Пунктом 2.1. Правил №96/5 передбачено, що іноземці, особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, подають заяву про внесення змін до актового запису цивільного стану, складеного органом державної реєстрації актів цивільного стану України, до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання.
Відповідно до п.2.5. Правил №96/5 заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається: особою, щодо якої складено актовий запис; одним із батьків неповнолітнього (малолітнього); піклувальником неповнолітнього та опікуном малолітнього; опікуном недієздатної особи; спадкоємцем померлого; представником органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
Згідно п.2.6. Правила №96/5 разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Пунктом 2.12. Правил №96/5 передбачено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Дослідивши, надані позивачем документи, а саме, паспорт громадянина Республіки Ірак № НОМЕР_5, виданий 08.01.2013 р. в м. Багдад, закордонний паспорт громадянина Республіки Ірак НОМЕР_6, виданий 19.04.2013 р. в м. Абу Дабі, свідоцтво про громадянство Іраку НОМЕР_7 від 10.07.1990 р. та засвідчені нотаріусом переклади з арабської мови на українську, а також, дослідивши посвідку на тимчасове проживання НОМЕР_2, судом встановлено, що правильним прізвищем позивача є "ОСОБА_1", а іменем - "ОСОБА_1".
Крім того, суд звертає увагу, що згідно Листа Посольства Республіки Ірак в Україні №2-16-194 від 29.05.2014 р. підтверджено той факт, що громадянин Республіки Ірак ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт НОМЕР_5, виданий у м. Багдад 08.01.2013 року, дійсний до 06.01.2021 року) - це та ж сама особа, що й ОСОБА_1 (іракський паспорт НОМЕР_8, виданий у м. Київ 21.02.2003 року) та ОСОБА_1, як зазначено у посвідці на тимчасове проживання в Україні НОМЕР_2, виданій 05.07.2013 року та дійсній до 05.07.2014 року, а згідно картки платника податків від 08.11.2012, позивач обліковується як платник податків як ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1).
Таким чином, суд приходить до висновку, що:
- Центральним відділом державної реєстрації шлюбів Головного управління юстиції у м. Києві при внесенні до Книги реєстрації шлюбів актового запису №2468 від 02.09.2011 р. було помилково зазначено прізвище нареченого (позивача) до та після реєстрації шлюбу "ОСОБА_1", замість правильного - "ОСОБА_1";
- Відділом ДРАЦС Святошинського РУЮ у м. Києві при внесенні до Книги реєстрації народжень актового запису №325 від 11.02.2012 р. було помилково зазначено прізвище ОСОБА_4 та його батька (позивача) як "ОСОБА_1", замість правильного - "ОСОБА_1", помилково зазначено ім'я батька (позивача) як "ОСОБА_1", замість правильного "ОСОБА_1", помилково зазначено по батькові ОСОБА_4 як "ОСОБА_1", замість правильного - "ОСОБА_1", а також помилково зазначено громадянство батька ОСОБА_4 як "громадянин Республіки Іран", замість правильного - "громадянин Республіки Ірак".
Відповідно до ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України).
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Приймаючи до уваги викладене в сукупності, керуючись вимогами ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати Висновок №114 про внесення змін до актового запису цивільного стану від 29.07.2014 p., складений Відділом Державної реєстрації актів цивільного стану Голосіївського районного управління юстиції у м. Києві.
3. Зобов'язати Центральний відділ державної реєстрації шлюбів Головного управління юстиції у м. Києві (ідентифікаційний номер 21590684) внести зміни до актового запису про шлюб №2468 від 02.09.2011 p., а саме: виправити прізвище нареченого до та після реєстрації шлюбу з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1";
4. Зобов'язати Відділ Державної реєстрації актів цивільного стану Святошинського районного управління юстиції (ідентифікаційний номер 26125455) у м. Києві внести зміни до актового запису про народження №325 від 11.02.2012 p., а саме: виправити прізвище батька та дитини з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1", виправити ім'я батька з "ОСОБА_1." на "ОСОБА_1", по батькові дитини з "ОСОБА_4" на "ОСОБА_4" та виправити громадянство батька з "громадянин Республіки Іран" на "громадянин Республіки Ірак".
5. Судові витрати в сумі 73,08 грн. (сімдесят три гривні вісім копійок) присудити на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків НОМЕР_1) за рахунок Державного бюджету України.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Ю.Т. Шрамко