Постанова № 4100844, 03.06.2009, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2009
Номер справи
22-а-19438/08
Номер документу
4100844
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 22-а-19438/08 р. Головуючий у першій інстанції: Пилипенко О.Е.

Доповідач: Ізмайлова Т.Л.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2009 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Ізмайлової Т.Л.

суддів Умнової О.В., Шостака О.О.

при секретарі Горяіновій Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві матеріали апеляційної скарги Державної податкової інспекції у Стрийському районі Львівської області на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.03.2008 року по справі за позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» до Державної податкової інспекції у Стрийському районі Львівської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИЛА:

Дочірня компанія «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до ДПІ у Стрийському районі Львівської області про визнання недійсними податкових повідомлень рішень від 04.09.2007 року № 000393150/3/0, від 13.11.2007 року № 0001931503/1, якими визначено суму податкових зобовязань у розмірі 71093 грн. 97 коп.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.03.2008 року позов задоволено у повному обсязі.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, ДПІ у Стрийському районі Львівської області подала апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати незаконну на їх думку, постанову суду першої інстанції та прийняте нове рішення. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необєктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції ряду норм матеріального права, невідповідність висновків суду дійсним обставинам справи, що в свою чергу призвело до неправильного вирішення справи по суті.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи , доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга відповідача підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції скасуванню.

Як вбачається з матеріалів справи, ДПІ у Стрийському районі Львівської області було проведено перевірку ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами за період з 02.07.2007 року по 31.07.2007 року за результатами якої був складений акт перевірки, яким було встановлено порушення позивачем пп. 5.3.1. п. 5.3. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення податкових зобовязань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», а саме: позивачем були порушені граничні строки сплати узгодженого зобовязанняз рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні, а тому відповідно до п.п. 17.1.7. п.17.1. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення податкових зобовязань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковим органом позивачу були нараховані штрафна санкції у сумі 71093 грн. 97 коп.

У звязку з виявленими порушеннями, відповідачем винесене податкове повідомлення рішення від 04.09.2007 року № 0003931503/0 яким визначено податкове зобовязання в розмірі 71093 грн. 97 коп.

За результатами узгодження суми донарахованих податкових зобовязань та застосованих штрафних санкцій в апеляційному порядку, на виконання п. 5.3. Наказу ДПА України «Про затвердження порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій» з метою доведення до платника податків граничного терміну сплати визначеного податкового зобовязання, відповідачем були прийняті податкові повідомлення рішення від 13.11.2007 року № 0003931503/1.

В результаті перевірки встановлено, що позивачем подано 18.06.2007 року в ДПІ у Стрийському районі Вінницької області податковий розрахунок рентної плати за видобуті нафту, природий газ і газовий конденсат за травень 2007 року, згідно якого податкове зобjвязанння з рентної плати за природний газ, видобутий у межах території України складає 876441 грн. 45 коп., граничним терміном сплати 02.07.2007 року. Відповідно даним облікової картки платника з платежу рентна плата за газ, що видобувається в Україні, 02.07.2007 року в обліковій картці по платежах проведено нарахування податкового зобовязання з рентної плати за газ в сумі 876441 грн. 45 коп.. В той же день в обліковій картці в сплату податкових зобовязань зараховано переплату з даного платежу в сумі 165501 грн. 77 коп. Різниця непогашеного узгодженого податкового зобовязання склала 710939 грн. 68 коп. і з 03.07.2007 року набула статусу податкового боргу, який був погашений тільки 31.07.2007 року.Кількість протермінованих днів сплати узгодженого податкового зобовязання з рентної плати за газ, що видобувається в Україні складає 29 днів, розмір штрафних санкцій за затримку сплати узгодженого податкового зобовязання від 1 до 30 календарних днів відповідно до пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України«Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» становить 10%, а отже сума штрафних санкцій складає 71093 грн. 97 коп.

Суд першої інстанції в оскаржуваному рішенні прийшов до висновку про необхідність задоволення позовних вимог в повному обсязі, проте суд апеляційної інстанції не може погодитися з такими висновками Окружного адміністративного суду м. Києва , з огляду на наступне.

Відповідно до преамбули Закону України № 2181 «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» (далі Закон 2181), він є спеціальним законом, який встановлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.

Відповідно до ст. 1 Закону 2181 податкове зобовязання це зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України. Податковий борг це податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому, але не сплачений у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму податкового зобовязання порядку, пеня це плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у звязку з несвоєчасним погашенням податкового зобовязання.

Пунктом 9ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» (із змінами та доповненнями) чітко визначено до загальнодержавних податків і зборів (обовязкових) платежів належать рентні платежі.

Згідно ст. 2 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» встановлено та рентні платеж: рентна плата за нафту, природний газ і газовий конденсат, рентна плата за транзитне транспортування природного газу, рентна плата за транспортування нафти магістральними нафтопроводами, рентна плата за транзитне транспортування аміаку.

Порядок внесення до Державного бюджету рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 року № 256 «Про затвердження порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ, і газовий конденсат». Відповідно до абзацу 2 п. 7 даної постанови сума рентної плати за звітний період вноситься платниками до Державного бюджету України в повному обсязі… протягом 30 календарних днів місяця, що настає за останнім календарним днем звітного періоду.

Також даною постановою визначено, що платниками рентної плати є субєкти господарювання, які добувають вуглеводну сировину на підставі спеціальних дозволів на право користування надрами, виданих в установленому законодавством порядку. Обєктом оподаткування рентної платою є обсяг видобутої вуглеводної сировини (нафта, газовий конденсат, природний газ, у т.ч. нафтовий (попутний) газ) у звітному періоді.

Згідно ст. 5 Указу Президента України від 10.06.2007 року № 503/97 «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності» нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України набирають чинності х моменту їх прийняття, якщо більш пізній строк набрання ними чинності не передбачено в цих актах. Отже, вказана постанова Кабінету Міністрів України набрала чинності з моменту її прийняття.

Отже, судова колегія приходить до висновку, що Окружним адміністративним судом неправомірно встановлено, що рентна плата не є податком, збором, обвязковим платежем, оскільки її справляння не передбачено Законом України «Про систему оподаткування».

Суд апеляційної інстанції погоджується з зауваженнями суду першої інстанції , що до оформлення акту перевірки № 1892/15-3/30019775 від 28.08.2007 року, який повинен відповідати п. 2.1 розділу 2 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого Наказом ДПА України від 10.08.2005 року № 327, оскільки в вище вказаному акті не зазначено тип перевірки, але в свою чергу вважає, що дане порушення не є підставою для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст.198 ч.1 п. 4 та ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та приймає нове рішення, якщо встановить порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Оцінивши у сукупності всі обставини справи, колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду дійшла висновку про необхідність скасування постанови Окружного адміністративного суду м. Києва та постановлення нової, якою в задоволенні позову слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючисьст.ст. 2, 9, 196, 198, 202, 205 та 207 КАС України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Стрийському районі Львівської області задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.03.2008року скасувати.

Постановити нову постанову, якою в задоволенні позову Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» до Державної податкової інспекції у Стрийському районі Львівської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень- відмовити в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя

Судді

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 22-а-19438/08 р. Головуючий у першій інстанції: Пилипенко О.Є.

Доповідач: Ізмайлова Т.Л.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ВСТУПНА ТА РЕЗОЛЮТИВНА ЧАСТИНА

03 червня 2009 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Ізмайлової Т.Л.

суддів Умнової О.В., Шостака О.О.

при секретарі Горяіновій Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві матеріали апеляційної скарги Державної податкової інспекції у Стрийському районі Львівської області на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.03.2008 року по справі за позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» до Державної податкової інспекції у Стрийському районі Львівської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

В С Т А Н О В И Л А:

Відповідно до вимог ст.ст. 158, 160 КАС України залежно від складності справи складання судового рішення у вигляді ухвали у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш ніж пять днів з дня закінчення розгляду справи. При цьому вступна та резолютивна частини ухвали підписуються всім складом суду, проголошуються в судовому засіданні та приєднуються до справи.

Розяснити сторонам, що з обґрунтованим текстом постанови суду вони зможуть ознайомитись 08 червня 2009 року.

Керуючись ст.ст. 158, 160 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Стрийському районі Львівської області задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.03.2008року скасувати.

Постановити нову постанову, якою в задоволенні позову Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» до Державної податкової інспекції у Стрийському районі Львівської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень- відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя

Судді