Постанова № 4100832, 25.06.2009, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2009
Номер справи
22а-17641/08
Номер документу
4100832
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.06.2009 р. Справа № 22а-17641/08

Головуючий в першій інстанції Кротюк О.В.Справа в першій інстанції № 9/213

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого: Бєлової Л.В.

суддів: Бараненко І.В.

Бистрик Г.М.

при секретарі:Гладишко О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Києві апеляційну скаргу Повного товариства «Ломбард-Скарбниця» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.02.2008 р. у справі за позовом Повного товариства «Ломбард-Скарбниця» до Державної податкової інспекції у місті Ужгород Закарпатської області про скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

ПТ «Ломбард-Скарбниця» звернулися в Окружний адміністративний суд міста Києва з позовом про скасування рішень ДПІ у м. Ужгороді про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000582240 від 22.10.2007 р. на суму 19 200,00 грн. та № 0000592240 від 22.10.2007 р. на суму 19 200,00 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.02.2008 р. в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеною постановою, ПТ «Ломбард-Скарбниця» подано апеляційну скаргу, в якій просять скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.02.2008 р. та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити, мотивуючи свої вимоги тим, що судом порушено норми матеріального права.

Заслухавши в судовому засіданні суддю доповідача, пояснення зявившихся учасників процесу, перевіривши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 202 КАС України, суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та приймає нову постанову, якщо суд першої інстанції допустив порушення норми матеріального чи процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

З матеріалів справи вбачається, що ДПІ у м. Ужгороді проведено планову документальну перевірку дотримання вимог чинного податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2004р. по 30.06.2007р. Першої та Другої Ужгородських філій ПТ «Ломбард-Скарбниця», про що складено акти від 10.10.2007 року №2528/22-0/10/25450939, №2529/22-0/10/26397182.

Перевірками встановлено, що у Першої Ужгородської філії ПТ «Ломбард-Скарбниия» відсутній торговий патент з надання побутових послуг - послуг ломбардів з 01.07.2004 р. по 31.12.2006 р. Аналогічно не придбавався торговий патент з надання побутових послуг ломбардів з 01.07.2004 р. по 31.12.2006 р. Другою Ужгородською філією повного товариства «Ломбард-Скарбниця».

За результатом розгляду актів перевірки заступником начальника ДПІ у м. Ужгороді Орос І.А. на підставі статті 8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» прийнято:

- рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій ДПІ у м.Ужгороді від 22.10.2007 року №0000582240/0, яким до Першої Ужгородської філії ПТ «Ломбард-Скарбниця» застосовано штрафної (фінансової) санкції у сумі 19 200,00 грн.;

- рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій ДПІ у м. Ужгороді від 22.10.2007 року №0000592240/0, яким до Другої Ужгородської філії ПТ «Ломбард-Скарбниця» застосовано штрафної (фінансової) санкції у сумі 19 200,00 грн.

Перевіркою встановлено порушення позивачем ст. 31 Закону України від 23.03.1996 № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», здійснення діяльність з надання побутових послуг за період з 01.07.2004 р. по 31.12.2006 р. без придбання торгового патенту.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову виходив з того, що послуги ломбардів починаючи з бюджетного 2007 року патентуванню не підлягають, а до 2007 року придбання такими суб'єктами відповідного патенту в силу податкового закону "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" є обов'язковим.

Колегія суддів, враховуючи доводи апеляційної скарги не погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

Згідно з положеннями Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», «Положення про Державний реєстр фінансових установ», затвердженого Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 28.08.2003 р. № 41, Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг № 387 від 20.04.2004 р. «Про схвалення рішення директора департаменту нагляду за кредитними установами щодо внесення до Державного реєстру фінансових установ інформації про набуття Повним товариством «Ломбард-Скарбниця» Учасники: Товариство з обмеженою відповідальністю «Скарбниця-ЛТД», Товариство з обмеженою відповідальністю «Комісіонер» статусу фінансової установи» було схвалено рішення щодо внесення Повного Товариства «Ломбард-Скарбниця» (код ЄДРПОУ 25277731) до Державного реєстру фінансових установ.

З моменту внесення Повного Товариства «Ломбард-Скарбниця» до Державного реєстру фінансових установ на Товариство не розповсюджуються положення Закону України № 98/96-ВР, оскільки, діяльність ломбардів з фінансового кредитування населення врегульовано Законом України «Про фінансові послуги та державне врегулювання ринків фінансових послуг» № 2664-ІІІ від 12.07.2001 р. згідно з яким, послуги ломбардів з надання кредитів під заставу майна визначаються як фінансові, а не побутові послуги, а ломбарди, як субєкти підприємницької діяльності, які надають такі послуги, є фінансовою установою - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг та яка внесена до відповідного реєстру у порядку, встановленому законом. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг (п. 1 ст. 1 Закону № 2664-ІІІ).

Законом закріплено статус ломбарду як фінансової установи, яка надає фінансові, а не побутові послуги і відповідно діяльність ПТ «Ломбард-Скарбниця» з надання фінансових кредитів, яку Товариство здійснює за місцем розташуванням своїх відокремлених підрозділів Першої та Другої Ужгородських філій ПТ «Ломбард-Скарбниця» не підпадає під дію Закону України № 98/96-ВР.

Оскільки Закон України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» визначає порядок патентування торговельної діяльності за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків та кредитних карток, діяльності у сфері торгівлі іноземною валютою, діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, що провадиться субєктами підприємницької діяльності.

Згідно з пунктами 1 та 2 статті 3-1 Закону № 98/96-ВР, патентуванню підлягає діяльність з надання побутових послуг, яка здійснюється субєктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами як в окремих приміщеннях, будівлях, їх частинах, так і за їх межами.

Під побутовими послугами у цьому Законі слід розуміти діяльність, повязану з наданням платних послуг для задоволення особистих потреб замовника за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків, включаючи кредитні картки.

Перелік послуг, які відносяться до побутових, визначається Кабінетом Міністрів України і не може змінюватися протягом бюджетного року.

Постановою KM України № 576 від 27.04.1998 р. «Про затвердження переліку послуг, що належать до побутових і підлягають патентуванню», послуги ломбарду були віднесені до побутових, але відповідно до частини 2 статті 3-1 Закону України № 98/96-ВР, під побутовими послугами у цьому Законі слід розуміти діяльність, повязану з наданням платних послуг для задоволення особистих потреб замовника за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків, включаючи кредитні картки. При цьому визначення побутових послуг кореспондується до статті 865 Цивільного Кодексу України, у відповідності до якої за договором побутового підряду підрядник, який здійснює підприємницьку діяльність, зобовязується виконати за завданням фізичної особи (замовника) певну роботу, призначену для задоволення побутових та інших особистих потреб, а замовник зобовязується прийняти та оплатити виконану роботу.

Надання побутових послуг є виконанням певних робіт (виготовлення, обробка, переробка, ремонт речі тощо) для задоволення побутових та інших особистих потреб фізичних осіб.

Судом першої інстанції при прийнятті рішення не враховано, що з набранням чинності Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», яким врегульовано діяльність з надання фінансових послуг, надання ломбардами коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту, не можуть вважатися побутовими (підрядними) послугами, а отже, не підлягають патентуванню.

Таким чином, послуги ломбардів законодавством визначені як фінансові послуги, а тому до побутових послуг не відносяться, у звязку з чим обовязок щодо отримання та сплати патентів на ломбарди не поширюється.

Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг ПТ «Ломбард-Скарбниця» надано статус фінансової установи, як установі, що надає виключно фінансові послуги; відокремлені підрозділи Першу та Другу Ужгородські філії ПТ «Ломбард-Скарбниця» внесено до реєстру фінансових установ; відокремлені підрозділи здійснюють діяльність виключно з надання фінансових послуг, а саме з надання ломбардом фінансових кредитів під заставу рухомого майна.

За вказаних обставин колегія судді дійшла висновку про неправомірність винесення ДПІ у м. Ужгороді рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000582240 від 22.10.2007 р. на суму 19 200,00 грн. та № 0000592240 від 22.10.2007 р. на суму 19 200,00 грн.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що порушення норм матеріального права та невідповідність висновків суду обставинам справи призвели до неправильного вирішення справи, тому постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.02.2008 р. підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови по справі.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 202, 207 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Повного товариства «Ломбард-Скарбниця» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.02.2008 р. - задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.02.2008 р. - скасувати

Прийняти нову постанову, якою позов Повного товариства «Ломбард-Скарбниця» до Державної податкової інспекції у місті Ужгород Закарпатської області про скасування рішень про скасування рішень - задовольнити.

Скасувати рішення Державної податкової інспекції у місті Ужгород Закарпатської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000582240 від 22.10.2007 р. на суму 19 200,00 грн.

Скасувати рішення Державної податкової інспекції у місті Ужгород Закарпатської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000592240 від 22.10.2007 р. на суму 19 200,00 грн.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.

Постанову може бути оскаржено в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом одного місяця після набрання постановою законної сили.

Постанову складено в повному обсязі 26.06.2009 р.

Головуючий суддя Л.В.Бєлова

Судді: