КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/2545/14 Головуючий у 1-й інстанції: Катющенко В.П.
Суддя-доповідач: Ісаєнко Ю.А.
ПОСТАНОВА
Іменем України
13 жовтня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Ісаєнко Ю.А.;
суддів: Оксененка О.М., Федотова І.В.,
за участю секретаря: Бащенко Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Міндоходів на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 липня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Міндоходів про визнання протиправним та скасування наказу від 23 вересня 2013 року №104 в частині, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення грошових коштів і моральної шкоди,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва із адміністративним позовом до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Міндоходів, в якому просив суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ від 23 вересня 2013 року № 104 «Про скасування надбавок» в частині скасування позивачу надбавки за високі досягнення в праці або виконання особливо важливої роботи, а також щомісячної надбавки за особливі умови служби в митній службі з 17.09.2013 року;
- зобов'язати відповідача видати позивачу належним чином оформлену довідку про складові заробітної плати за останні 24 місяці;
- стягнути з відповідача на користь позивача грошові кошти в сумі 1517,00 грн. матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, згідно поданої заяви;
- стягнути з відповідача на користь позивача грошові кошти в сумі 12400,49 грн. - середній заробіток за весь час затримки (з 01.10.2013 року по 03.12.2013 року);
- стягнути з відповідача на користь позивача грошові кошти в сумі 563,22 грн. як пеня за несвоєчасне проведення розрахунку за кожен день затримки;
- стягнути з відповідача на користь позивача грошові кошти в сумі 1638,50 грн. реальних збитків;
- стягнути з відповідача на користь позивача 5000,00 грн. моральної шкоди.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 липня 2014 року позов задоволено частково, визнано протиправним та скасовано наказ від 23 вересня 2013 року № 104 «Про скасування надбавок» в частині скасування позивачу надбавки за високі досягнення в праці або виконання особливо важливої роботи, а також щомісячної надбавки за особливі умови служби в митній службі з 17.09.2013 року; зобов'язано видати належним чином оформлену довідку про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці; стягнуто на користь позивача середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку у розмірі 5109,72 грн.; в іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із вказаною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 липня 2014 року в частині визнання частково протиправним та скасування наказу від 23 вересня 2013 року № 104 «Про скасування надбавок», зобов'язання надати довідку про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці та ухвалити в цій частині нове судове рішення про відмову у задоволенні позову.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав вимоги апеляційної скарги та просив їх задовольнити.
Позивач та його представники у судовому засіданні заперечували проти задоволення апеляційної скарги посилаючись на те, що судом першої інстанції було ухвалене законне та обґрунтоване рішення, а підстави для його зміни чи скасування відсутні.
Відповідно до частини першої статті 195 КАС України колегія суддів вирішила переглянути постанову суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, наказом Центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи Державної митної служби України від 12 квітня 2012 року №96-к ОСОБА_2 призначена на посаду головного спеціаліста - експерта відділу товарознавчої експертизи промислових товарів служби товарознавчої, інженерно-технічної та криміналістичної експертизи у порядку переведення з Київської обласної митниці з посадовим окладом 1117,00 грн.
Зазначеним наказом позивачу встановлено надбавку за вислугу років у розмірі 30 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання (вислуга понад 15 років) та надбавку за спеціальне звання радника митної служби 1 рангу у розмірі 135 гривень.
Також, судом першої інстанції встановлено, що наказом Центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи Державної митної служби України від 20 квітня 2012 року №72, зокрема, позивачу було встановлено надбавку за особливі умови служби в митних органах з урахуванням надбавки за спеціальне звання у розмірі 70 відсотків.
Окрім цього, наказом Центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи Державної митної служби України від 16 травня 2012 року №95 позивачу з 01.05.2012 року встановлено надбавку за високі досягнення в праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 35 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та вислугу років.
Згідно наказу від 04 лютого 2013 року №52-к ОСОБА_2 з 04 лютого 2013 року переведено на посаду головного спеціаліста-експерта відділу товарознавчої експертизи промислових товарів служби товарознавчої, інженерно-технічної та криміналістичної експертизи з посадовим окладом 1548,00 грн., зі збереженням раніше встановлених надбавок.
Відповідно до наказу Центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи Державної митної служби України № 104 від 23 вересня 2013 року, зокрема, ОСОБА_2 скасовано надбавки за високі досягнення в праці або виконання особливо важливої роботи, а також щомісячну надбавку за особливі умови служби в митній службі, з 17.09.2013 року.
01 жовтня 2013 року Центральним митним управлінням лабораторних досліджень та експертної роботи Державної митної служби України на підставі заяви від 01 жовтня 2013 року винесено наказ №151-к «Про звільнення ОСОБА_2.», яким позивача звільнено з 01 жовтня 2013 року з посади головного спеціаліста-експерта відділу товарознавчої експертизи товарів служби товарознавчої, інженерно-технічної та криміналістичної експертизи за власним бажанням, у зв'язку з набуттям другої групи інвалідності та набуттям права виходу на пенсію, відповідно до ст. 38 КЗпП України та ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Також, позивачу було видано довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 18.10.2013 року №7-160.
Позивач, вважаючи наказ Центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи Державної митної служби України від 23 вересня 2013 року № 104 «Про скасування надбавок» в частині скасування надбавки за високі досягнення в праці або виконання особливо важливої роботи, а також щомісячної надбавки за особливі умови служби в митній службі з 17.09.2013 р. незаконним, а також вважаючи, що їй видали неналежну довідку про складові заробітної плати, звернулася до суду з позовом до правонаступника Центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи Державної митної служби України - Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Міністерства доходів та зборів України за захистом своїх прав.
Задовольняючи позов в цій частині вимог, суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність наказу від 23.09.2013 року №104 «Про скасування надбавок», у зв'язку із чим відповідач зобов'язаний видати належним чином оформлену довідку про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками акту перевірки з наступних підстав.
Як вбачається з наказів від 30.04.2012 року №72 «Про встановлення надбавок», яким встановлено надбавку за вислугу років та за особливі умови служби в митних органах з урахуванням надбавки за спеціальне звання, та від 16.05.2012 року №95 «Про встановлення надбавки посадовим особам Управління», яким встановлено позивачу надбавку за високі досягнення в праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 35 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та вислугу років, останні прийняті на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2006 року №767 «Про умови оплати праці працівників митної служби» (далі Постанова №767).
Відповідно до частини другої статі 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Так, абзацам сьомим підпункту 1 пункту 2 Постанови №767 надано право Голові Державної митної служби, начальникам регіональних митниць, митниць, спеціалізованих митних установ та організацій у межах затвердженого фонду оплати праці установлювати посадовим особам митної служби надбавку за високі досягнення в праці або за виконання особливо важливої роботи, зокрема керівникам структурних підрозділів, їх заступникам, інспекторам, спеціалістам у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та вислугу років.
Згідно абзацу дев'ятого пункту 2 Постанови №767 у разі несвоєчасного виконання завдань, погіршення якості роботи та порушення трудової дисципліни така надбавка скасовується або розмір її зменшується.
Абзацам десятим підпункту 1 пункту 2 вказаної постанови надано право Голові Державної митної служби, начальникам регіональних митниць, митниць, спеціалізованих митних установ та організацій у межах затвердженого фонду оплати праці установлювати посадовим особам митної служби щомісячну надбавку за особливі умови служби в митних органах, спеціалізованих митних установах та організаціях у розмірі залежно від стажу служби: понад 5 років - до 30, понад 10 років - до 50, понад 15 років - до 70, понад 20 років - до 90 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання.
Згідно абзацу 2 пункту 3 Постанови №767 преміювання посадових осіб та працівників митної служби, установлення їм надбавок, доплат, надання матеріальної допомоги провадиться в порядку, що визначається Державною митною службою.
У зв'язку із прийняттям постанови Кабінетом Міністрів України від 18 липня 2012 року №676 «Деякі питання оплати праці працівників митної служби» (далі Постанова №676), яка набрала чинності 03.08.2012 року, постанова №767 визнана такою, що втратила чинність в частині визначення умов оплати праці посадових осіб митної служби, схеми посадових окладів яких затверджені цією постановою.
Також, абзацам шостим підпункту 1 пункту 2 Постанови №676 надано право Голові Державної митної служби, начальникам спеціалізованих митних органів, митниць у межах затвердженого фонду оплати праці установлювати посадовим особам митної служби надбавку за високі досягнення в праці або за виконання особливо важливої роботи керівникам структурних підрозділів, їх заступникам, інспекторам, спеціалістам у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та вислугу років.
Згідно абзацу сьомого підпункту 1 пункту 2 вказаної Постанови у разі несвоєчасного виконання завдань, погіршення якості роботи і порушення трудової дисципліни зазначена надбавка скасовується або розмір її зменшується.
Відповідно до абзацу восьмого підпункту 1 пункту 2 Постанови №676 Голові Державної митної служби, начальникам спеціалізованих митних органів, митниць у межах затвердженого фонду оплати праці надано право установлювати посадовим особам митної служби щомісячну надбавку за особливі умови служби в митній службі у розмірі залежно від стажу служби: понад 5 років - до 30, понад 10 років - до 50, понад 15 років - до 70, понад 20 років - до 90 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання.
Преміювання посадових осіб митної служби, установлення їм надбавок, доплат, надання матеріальної допомоги проводиться в порядку, що визначається Державною митною службою (абзац другий пункту 4 Постанови №676).
Наказом Державної митної служби України № 523 від 22 червня 2006 року затверджено Порядок установлення надбавок посадовим особам та працівникам митної служби (далі - Порядок № 523).
Проте, Постанови №767 та №676 втратили чинність 10.09.2013 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 2013 року №597 «Деякі питання оплати праці працівників Міністерства доходів і зборів та його територіальних органів».
Таким чином, на момент винесення наказу від 23.09.2013 року №104 «Про скасування надбавок» втратили чинність постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2006 року №767 «Про умови оплати праці працівників митної служби» та від 18 липня 2012 року №676 «Деякі питання оплати праці працівників митної служби», які надавали право Голові Державної митної служби, начальникам регіональних митниць, митниць, спеціалізованих митних установ та організацій у межах затвердженого фонду оплати праці установлювати посадовим особам митної служби надбавку за високі досягнення в праці або за виконання особливо важливої роботи та щомісячну надбавку за особливі умови служби в митних органах, спеціалізованих митних установах та організаціях у розмірі залежно від стажу служби.
Після 10.09.2013 року по момент звільнення позивача - 01 жовтня 2013 року, інших рішень про надання права керівникам митниць у межах затвердженого фонду оплати праці установлювати посадовим особам митної служби надбавку за високі досягнення в праці або за виконання особливо важливої роботи та щомісячну надбавку за особливі умови служби в митних органах, спеціалізованих митних установах та організаціях у розмірі залежно від стажу служби, не приймались.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що наказ від 23.09.2013 року №104 «Про скасування надбавок» є правомірним.
Разом з тим, оскільки позовні вимоги про зобов'язання відповідача видати належним чином оформлену довідку про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці є похідними від попередніх, адже до останньої включаються, в тому числі і надбавки, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для їх задоволення.
Підставою для скасування судового рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, відповідно до пункту 4 статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України, є порушення норм матеріального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при ухваленні постанови порушено норми матеріального права, в зв'язку з чим постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Міндоходів задовольнити.
Скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 липня 2014 року в частині задоволених позовних вимог та ухвалити в цій частині нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
(Постанову у повному обсязі складено 20.10.2014 року)
Головуючий суддя: Ю.А. Ісаєнко
Суддя: О.М. Оксененко
Суддя: І.В. Федотов
Головуючий суддя Ісаєнко Ю.А.
Судді: Оксененко О.М.
Федотов І.В.