Окрема ухвала № 40966514, 20.10.2014, Харківський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
20.10.2014
Номер справи
920/836/14
Номер документу
40966514
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ОКРЕМА УХВАЛА

13 жовтня 2014 р. Справа № 920/836/14

У складі колегії суддів: головуючий суддя Здоровко Л.М., суддя Плахов О.В., суддя Шутенко І.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Приватного детективного агенства "Ірбіс", м. Суми (вх. № 2015 С/2) на рішення господарського суду Сумської області від 26.06.14 у справі № 920/836/14

за позовом Прокурора Сумського району,м. Суми

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача 1) Сумська обласні рада;

2) Хотінська селищна рада Сумського району Сумської області

до 1. Сумської районної державної адміністрації, м. Суми;

2. Приватного детективного агенства "Ірбіс", м. Суми

про визнання незаконним розпорядження та визнання недійсним договору

ВСТАНОВИВ:

13.10.2014р. Харківським апеляційним господарським судом розглянуто апеляційну скаргу Приватного детективного агенства "Ірбіс" за результатими якого винесено постанову, якою апеляційну скаргу Приватного детективного агенства "Ірбіс", м. Суми залишено без задоволення. Рішення господарського суду Сумської області від 26.06.14 у справі № 920/836/14 залишити без змін.

Оцінюючи матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку про наявність недоліків у діяльності першого відповідача - Сумської районної державної адміністрації.

02.07.2003р. головою Сумської районної державної адміністрації Сумської області винесено розпорядження № 156, яким в рішено надати ПДА "Ірбіс" земельну ділянку під водним об'єктом загальною площею 58,8 га в довгострокову оренду строком на 15 років для організації спортивно-любительського рибальства та культурного відпочинку населення у зв'язку з тим, що даний водний об'єкт не має можливості використовуватись для товарного риборозведення.

Так, відповідно до статті 85 Водного кодексу України (в редакції на момент винесення вказаного розпорядження) порядок надання земель водного фонду в користування та припинення права користування ними встановлюється земельним законодавством.

Статтею 19 Земельного кодексу України (в редакції на момент винесення вказаного розпорядження) передбачено, що землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісового фонду; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Згідно зі статтею 21 Земельного кодексу України (у відповідній редакції) порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для: а) визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам; б) визнання недійсними угод щодо земельних ділянок; в) відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною; г) притягнення до відповідальності відповідно до закону громадян та юридичних осіб, винних у порушенні порядку встановлення та зміни цільового призначення земель.

Статтею 123 Земельного кодексу України (у відповідній редакції) встановлено, що надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок. Умови і строки розроблення проектів відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт. Юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. До клопотання про відведення земельної ділянки додаються документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування. Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.

Відповідно до статті 124 Земельного кодексу України (у відповідній редакції) передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та їз земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.

Проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відпоідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органом архітектури та подається на розгляд відповідної місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про оренду землі" (в редакції, що діяла на момент винесення спірного розпорядження та укладення договору) підставою для укладення договору оренди і набуття права на оренду земельної ділянки, що перебуває у комунальній або державній власності, є рішення орендодавця.

Як вбачається з матеріалів справи розпорядження голови Сумської районної державної адміністрації від 02.04.2003р. № 156 прийнято з порушенням зазначених вище норм земельного законовства: без розробленого відповідною землевпорядною організацією проекту відведення; без погодження органом по земельних ресурсах. Зазначені обставини підтверджуються листом Державної інспекції сільського господарства в Сумській області від 29.04.2014 (копія в матеріалах справи а.с. 35-36).

Отже, судова колегія апеляційного господарського суду дійшла висновку про те, що видання головою Сумської районної державної адміністрації розпорядження від 02.04.2003р. № 156 суперечить встановленому законом порядку та законам України. Отже, посадовими особами Сумської районної державної адміністрації не дотримано встановленого законом порядку для винесення розпорядження про надання в оренду земельної ділянки.

Крім того, судова колегія звертає увагу на те, що ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 10.09.2014р. визнано явку представників сторін та третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача в судове засідання обов'язковою. Однак, всупереч вимогам ухвали Харківського апеляційного господарського суду від 10.09.2014р. щодо обов'язкової явки представників сторін в судове засідання у судове засідання 13.10.2014р. перший відповідач (Сумська районна державна адміністрація) уповноваженого представника не направив, про причини неявки суд не повідомив, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином, що підтверджується підписом уповноваженої особи першого відповідача на повідомленні про відкладення розгляду справи (а.с. 217)

Вищевикладене свідчить про неналежне виконання посадовими особами Сумської районної державної адміністрації своїх обов'язків, що є підставою для винесення окремої ухвали.

Керуючись статтею 90 Господарського процесуального кодексу України,

УХВАЛИВ:

Окрему ухвалу надіслати Сумській районній державній адміністрації для вжиття відповідних заходів щодо усунення вищезазначених недоліків.

Про вжиття вказаних заходів повідомити Харківський апеляційний господарський суд у місячний строк.

Роз’яснити Сумській районній державній адміністрації, що невиконання судового рішення (окремої ухвали) є підставою для адміністративної відповідальності відповідно до ч. 1 ст. 185-6 КУпАП, а також кримінальної відповідальності відповідно до ст. 382 КК України.

Головуючий суддя Здоровко Л.М.

Суддя Плахов О.В.

Суддя Шутенко І.А.