КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/6534/14 Головуючий у 1-й інстанції: Кузьменко В.А.
Суддя-доповідач: Троян Н.М.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 жовтня 2014 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Троян Н.М.,
суддів - Бужак Н.П., Твердохліб В.А.,
за участю секретаря - Костюченка М.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві апеляційні скарги Приватного акціонерного товариства «Страхова Група «ТАС» та Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 червня 2014 року у справі за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Страхова Група «ТАС» до Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників, Міністерства доходів і зборів України про скасування податкових повідомлень-рішень та скасування рішення про результати розгляду скарги в частині, -
В С Т А Н О В И Л А:
У травні 2014 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому, з урахуванням подальшого збільшення позовних вимог, просив: скасувати податкові повідомлення-рішення МГУ-ЦО від 27 березня 2014 року №0000234320, №0000314320, №0000304320 та від 14 травня 2014 року №0000644320; скасувати рішення Міністерства доходів і зборів України від 05 травня 2014 року №7947/6/99-99-10-01-15 в частині збільшення грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на суму штрафних санкцій 217 247 грн 72 коп. та залишення без змін податкових повідомлень-рішень від 27 березня 2014 року №0000234320, №0000314320 та №0000304320.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 липня 2014 року адміністративний позов задоволено частково, шляхом визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Міжрегіонального головного управління Міністерства доходів і зборів України - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 27 березня 2014 року №0000234320 та від 14 травня 2014 року №0000644320 визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Міжрегіонального головного управління Міністерства доходів і зборів України - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 27 березня 2014 року №0000314320 в частині збільшення суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на 727 792 грн 18 коп., у тому числі за основним платежем - на 639 816 грн 05 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями - на 87 904 грн 23 коп.
Учасники судового процесу, не погоджуючись із зазначеною постановою, подали апеляційні скарги, в яких, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просять суд скасувати постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити та відповідно задовольнити в повному обсязі заявлені вимоги.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників, підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню в частині задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Як свідчать матеріали справи, співробітниками Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників проведено перевірку позивача, за результатами якої складено Акт №246/28-10-43-20/30115243 від 11 березня 2014 року про результати документальної планової виїзної перевірки.
В наведеному акті перевірки відображено допущені позивачем порушення, а саме:
- в порушення підпункту 153.2.1 пункту 153.2 статті 153, з урахуванням підпункту 1.20.2 пункту 1.20 статті 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», підпункту 14.1.185 пункту 14.1 статті 14, підпункту 135.5.11 пункту 135.5 статті 135, підпункту 153.2.2 пункту 153.2 статті 153 Податкового кодексу України занижено дохід від діяльності іншої, ніж страхова, а саме від реалізації карток поповнення рахунків мобільного зв'язку на загальну суму 3 202 462 грн 09 коп. у зв'язку із застосування ціни, меншої від звичайної, при продажу карток поповнення рахунку мобільного зв'язку серед фізичних осіб, що придбавали страхові поліси, за акційними цінами 0,12 грн за карточку, внаслідок чого занижено дохід на суму 3 202 462 грн 09 коп.;
- в порушення підпункту 162.1.1 пункту 162.1 статті 162, абзацу «е» підпункту 164.2.17 пункту 164.2 статті 164, підпункту 168.1.1 пункту 168.1, пункту 168.4 статті 168, пункту 170.6 статті 170, абзацу «а» пункту 171.2 статті 171 Податкового кодексу України ПрАТ «Страхова група «ТАС» не нараховано, не утримано та не сплачено (не перераховано) до бюджету податок з доходів фізичних осіб у вигляді додаткового блага, а саме: страхових платежів, сплачених при звільненні працівників та відповідно дострокового припинення договору страхування життя, в розмірі 88 093 грн 47 коп.;
- в порушення підпункту 162.1.1 пункту 162.1 статті 162, абзацу «е» підпункту 164.2.17 пункту 164.2 статті 164, підпункту 168.1.1 пункту 168.1, пункту 168.4 статті 168, пункту 170.6 статті 170, абзацу «а» пункту 171.2 статті 171 Податкового кодексу України ПрАТ «Страхова група «ТАС» не нараховано, не утримано та не сплачено (не перераховано) до бюджету податок з доходів фізичних осіб у вигляді призів (виграшів - автомобілів), отриманих переможцями в результаті проведених розіграшів страховою компанією, в сумі 88 457 грн 43 коп;
- в порушення 162.1.1 пункту 162.1 статті 162, абзацу «е» підпункту 164.2.17 пункту 164.2 статті 164, підпункту 168.1.1 пункту 168.1, пункту 168.4 статті 168, пункту 170.6 статті 170, абзацу «а» пункту 171.2 статті 171 Податкового кодексу України ПрАТ «Страхова група «ТАС» не нараховано, не утримано та не сплачено (не перераховано) до бюджету податок з доходів фізичних осіб у вигляді додаткового блага, а саме: персоніфікованої (індивідуальної) знижки звичайної ціни карток поповнення рахунків мобільного зв'язку, в розмірі 551 722 грн 48 коп;
- у в'язку із вищевказаними порушеннями норм щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб, в порушення абзацу «б» підпункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України ПрАТ «Страхова група «ТАС» відображено у податкових розрахунках сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за формою №1-ДФ недостовірні дані щодо нарахованих, виплачених доходів фізичним особам та нарахованого, утриманого податку з таких доходів.
Керуючись висновками акту перевірки відповідачем прийнято податкові повідомлення рішення, а саме:
- відповідно до податкового повідомлення-рішення від 27 березня 2014 року №0000234320 згідно з пунктом 54.3 статті 54, пунктом 123.1 статті 123 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 153.2.1 пункту 153.2 статті 153, з урахуванням підпункту 1.20.2 пункту 1.20 статті 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», підпункту 14.1.185 пункту 14.1 статті 14, підпункту 135.5.11 пункту 135.5 статті 135, підпункту 153.2.2 пункту 153.2 статті 153 Податкового кодексу України ПрАТ «Страхова група «ТАС» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток на 858 703 грн, в тому числі за основним платежем - 732 262 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями - 126 441 грн;
- відповідно до податкового повідомлення-рішення від 27 березня 2014 року №0000304320 згідно з пунктом 54.3 статті 54, пунктом 127.1 статті 127 Податкового кодексу України, за порушення абзацу «б» підпункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України ПрАТ «Страхова група «ТАС» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на 510 грн, в тому числі за основним платежем - 0 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями - 510 грн;
- відповідно до податкового повідомлення-рішення від 27 березня 2014 року №0000314320 згідно з підпунктом 54.3.5 пункту 54.3 статті 54, пунктом 127.1 статті 127 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 162.1.1 пункту 162.1 статті 162, абзацу «е» підпункту 164.2.17 пункту 164.2 статті 164, підпункту 168.1.1 пункту 168.1, пункту 168.4 статті 168, пункту 170.6 статті 170, абзацу «а» пункту 171.2 статті 171 Податкового кодексу України ПрАТ «Страхова група «ТАС» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на 836 900 грн 24 коп., у тому числі за основним платежем на 728 273 грн 38 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями - 108 626 грн 86 коп.;
- відповідно до податкового повідомлення-рішення від 14 травня 2014 року №0000644320 згідно з підпунктом 54.3.5 пункту 54.3 статті 54, пунктом 127.1 статті 127 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 162.1.1 пункту 162.1 статті 162, абзацу «е» підпункту 164.2.17 пункту 164.2 статті 164, підпункту 168.1.1 пункту 168.1, пункту 168.4 статті 168, пункту 170.6 статті 170, абзацу «а» пункту 171.2 статті 171 Податкового кодексу України ПрАТ «Страхова група «ТАС» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за штрафними санкціями на 217 247 грн 72 коп. Дане податкове повідомлення-рішення прийнято з урахуванням рішення Міністерства доходів і зборів України про результати розгляду скарги від 05 травня 2014 року №7947/6/99-99-10-01-15.
Вважаючи порушенням своїх прав з боку податкового органу та з метою їх відновлення ПрАТ «Страхова група «ТАС» звернулось за захистом до суду.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 27 березня 2014 року №0000234320, №0000314320 та від 14 травня 2014 року №0000644320 є протиправними та підлягають скасуванню.
Що ж стосується вимог скасування рішення Міністерства доходів і зборів України від 05 травня 2014 року №7947/6/99-99-10-01-15 суд першої інстанції виходив з того, що оскільки таке рішення не породжує, не змінює та не припиняє прав чи обов'язків позивача у сфері публічно-правових відносин, а лише є підставою для прийняття нового податкового повідомлення-рішення на збільшену суму грошового зобов'язання, підстав для задоволення таких вимог немає.
На думку колегії суддів позиція суду першої інстанції в частині визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 27 березня 2014 року №0000234320, №0000314320 та від 14 травня 2014 року №0000644320 є не вірною з огляду на наступне.
Спірні правовідносини регулюються нормами Конституції України, Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI та іншими нормативно-правовими актами.
Так, згідно п. 46.1 ст.46 ПК України, податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платника податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку».
Відповідно до п.п. 47.1.3 п.47.1 ст.47 ПК України, відповідальність за неподання, порушення порядку заповнення документів податкової звітності, порушення строків їх подання контролюючим органам, недостовірність інформації, наведеної у зазначених документах, несуть: податкові агенти.
Згідно з п. 119.2. ст.119 ПК України неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 510 гривень. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 1020 гривень.
Таким чином, оскільки Товариством подано з недостовірними відомостями податкові розрахунки про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку у I-IV кварталах 2011 року та I-IV кварталах 2012 року, податкове повідомлення-рішення від 27 березня 2014 року №0000304320 є правомірним.
В результаті дослідження законності прийняття податкового повідомлення-рішення від 27.03.2014 №0000234320, судова колегія вважає за необхідне звернути увагу на наступні обставини.
Як вбачається з матеріалів справи, ПрАТ «СГ «TAC» в перевіряємому періоді здійснювалось проведення акції «З в 1» з метою збільшення обсягів продажів за полісами обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та підтримки позитивного іміджу компанії, а саме проводився продаж карток поповнення рахунків мобільного зв'язку серед фізичних осіб, що придбавали страхові поліси за акційною ціною 0,12 грн за карточку (в т.ч. ПДВ 0,02 грн).
За умовами даної акції кожен Учасник такої акції в період її проведення відразу після придбання ними полісу автоцивілки згідно умов та заповнення Анкети отримує подарунок -поповнення рахунку номера мобільного телефону, зазначеного учасником в полі «Номер телефону для поповнення рахунку» Анкети, одного з українських операторів мобільного зв'язку (Київстар, МТС, Life, Beeline) в розмірі 12% від вартості полісу, але в будь-якому разі не менше 20 грн.
Учасниками Акції можуть бути страхувальники-фізичні особи за полісами Обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів зі строком дії 1 рік та вартістю більше 80 грн, укладеними в період проведення Акції (п.2.1 Акції).
Пунктом 2.2. Акції визначено, щоб взяти участь в Акції Учасник, який в період проведення Акції придбав Поліс автоцивілки, що відповідає вимогам п.2.1, повинен заповнити Анкету учасника Акції. Страхувальник вважається Учасником Акції лише після передачі в TAC заповненої анкети.
В Анкеті Учасник повинен зазначити своє повне прізвище, ім'я, по батькові, дату народження, мобільний телефон, контактний телефон, адресу електронної пошти (якщо є), домашню адресу, номер Полісу автоцивілки, дату заповнення Анкети та відповіді на запитання, викладені у Анкеті. Всі дані повинні бути написані розбірливо, українською чи російською мовами, та завірені власним підписом Учасника. Усі невірно заповнені Анкети участі в розіграші не беруть. Невірно заповненою Анкетою вважається та, в якій відсутня відповідь хоча б на одне з поставлених в ній запитань, відсутній підпис Учасника, інформація написана не розбірливо або не є достовірною (п. 2.4. Акції).
Учасники, беручи участь в Акції, добровільно погоджуються надати інформацію, визначену в п.2.4. Умов, та несуть особисту відповідальність за достовірність даної інформації (п. 2.5. Акції).
Кожен Учасник Акції в Період проведення Акції відразу після придбання ним Полісу автоцивілки згідно Умов та заповнення Анкети отримує поповнення рахунку номера мобільного телефону, зазначеного Учасником в полі «Номер телефону для поповнення рахунку» Анкети, одного з українських операторів мобільного зв'язку (Київстар, МТС, Life:), Beeline) в розмірі 12% від вартості полісу, але в будь-якому разі не менше 20 грн. Обов'язковою умовою для отримання подарунку є сплата 0 грн 12 коп. додатково до вартості полісу автоцивілки (п. 3 Акції).
Як вбачається з актів приймання-передачі абонентам масив електронних одиниць поповнення придбано за 0,78 грн.
Згідно пункту 4 Акції умови отримання подарунків є: а. Отримати подарунки зможуть лише Учасники, які відповідають вимогам, зазначеним у п.2 Умов; b. Порядок та спосіб вручення подарунків розіграшу TAC визначає самостійно; c. Поповнення рахунку відбувається на номер, вказаний Учасником в полі «Номер телефону для поповнення рахунку» Анкети. Якщо Учасник в Анкеті припустився помилки в номері телефону для поповнення та повідомив про це TAC після того, як TAC здійснило поповнення зазначеного в Анкеті номера телефону - Учасник втрачає право на отримання Першого подарунку повторно. Якщо TAC помилково поповнило інший номер мобільного телефону, аніж зазначений в полі «Номер телефону для поповнення рахунку» Анкети, Учасник має право вимагати поповнення рахунку зазначеного у вказаному вище полі Анкети номера мобільного телефону; d. Для отримання подарунку Переможець повинен дочекатися дзвінка оператора Контакт-центру TAC, або ж зателефонувати за номером +380 44 536-0020 в Управління маркетингу TAC, та отримати інформацію про дату, час та місце проведення нагородження. Переможець має бути в місці нагородження у вказаний час. Нагородження має відбутися не пізніше, ніж 15 (п'ятнадцять) днів після проведення відповідного розіграшу. Окрім того, інформація щодо місця та часу нагородження направляється Переможцю на адресу, вказану ним в Анкеті в полі «Домашня адреса».
Пунктом 1.20.2 п.1.20 статті 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» визначено, що для визначення звичайної ціни товару (робіт, послуг) використовується інформація про укладені на момент продажу такого товару (роботи, послуги) договори з ідентичними (однорідними) товарами (роботами, послугами) у співставних умовах. Зокрема, враховуються такі умови договорів, як кількість (обсяг) товарів (наприклад, обсяг товарної партії), строки виконання зобов'язань, умови платежів, звичайних для такої операції, а також інші об'єктивні умови, що можуть вплинути на ціну. При цьому умови договорів на ринку ідентичних (у разі їх відсутності - однорідних) товарів (робіт, послуг) визнаються співставними, якщо відмінність між такими умовами суттєво не впливає на ціну, або може бути економічно обґрунтована. При цьому враховуються звичайні при укладанні угод між непов'язаними особами надбавки чи знижки до ціни. Зокрема, але не виключно, враховуються знижки, пов'язані з сезонними та іншими коливаннями споживчого попиту на товари (роботи, послуги), втратою товарами якості або інших властивостей; закінченням (наближенням дати закінчення) строку зберігання (придатності, реалізації); збутом неліквідних або низьколіквідних товарів; маркетинговою політикою, у тому числі при просуванні товарів (робіт, послуг) на ринки; наданням дослідних моделей і зразків товарів з метою ознайомлення з ними споживачів.
Згідно п.п.135.5.11 п.135.5 ст.135 ПК України, інші доходи включають доходи визначені відповідно до статей 146, 147, 153 і 155 - 161 цього Кодексу.
Відповідно пп.153.2.1 п.153.2 ст.153 ПК України, дохід, отриманий платником податку від продажу товарів (виконання робіт, надання послуг) пов'язаним особам, визначається відповідно до договірних цін, але не менших від звичайних цін на такі товари, роботи, послуги, що діяли на дату такого продажу, у разі якщо договірна ціна на такі товари (роботи, послуги) відрізняється більше ніж на 20% від звичайної ціни на такі товари (роботи, послуги).
Положеннями п.п.153.2.2 п.153.2 ст.153 ПК України передбачено, що витрати, понесені платником податку у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у пов'язаної особи, визначаються виходячи з договірних цін, але не вищих за звичайні ціни, що діяли на дату такого придбання, у разі якщо договірна ціна на такі товари (роботи, послуги) відрізняється більше ніж на 20% від звичайної ціни на такі товари роботи, послуги).
Згідно п.п.153.2.3 п.153.2 ст.153 ПК України, положення підпунктів 153.2.1 і 153.2.2 цього пункту поширюються також на операції з особами, які не є платниками цього податку.
Враховуючи викладене, позивачем в порушення наведених норм, занижено дохід від реалізації карток поповнення рахунків мобільного зв'язку на загальну суму 3202462 грн 09 коп., в тому числі по періодам: І квартал 2011 року - 1001230 грн 61 коп., ІІ квартал 2011 року 266198 грн 88 коп., ІІ-ІІІ квартал 2011 року - 984776 грн 88 коп., ІІІ-IV квартал 2011 року 984776 грн 88 коп., півріччя 2012 року - 603 527 грн 40 коп., 9 місяців 2012 року - 1004841 грн 60 коп., 2012 рік - 1216454 грн 60 коп.
Також, перевіркою правильності визначення суми податку на прибуток від діяльності іншої ніж страхова за період з 01.04.2009 по 31.12.2012 встановлено заниження на загальну суму 732 262 грн, в тому числі поквартально: І квартал 2011 року - 250308 грн, ІІ квартал 2011 року 61226 грн, ІІ-ІІІ квартал 2011 року - 226 499 грн, ІІ-IV квартал 2011 року - 226 499 грн, півріччя 2012 року -126741 грн, 9 місяців 2012 року - 211017 грн, 2012 рік 255455 грн.
Підсумовуючи наведене, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що висновки податкового органу щодо заниження податкового зобов'язання з податку на прибуток від діяльності іншої, ніж страхова, є таким, що відповідає фактичним обставинам.
Що ж стосується правомірності прийняття податкового повідомлення-рішення від 27.03.2014 №0000314320, судова колегія вважає за необхідне зазначити наступне.
Як свідчать матеріали справи ПрАТ «СГ «TAC» в 2011 році проведено Акції «З в 1» для збільшення обсягів продажів полісів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та підтримки позитивного іміджу компанії.
17 січня 2011 року, 19 квітня 2011 року та 01 листопада 2011 року ПрАТ «СГ «TAC» проведено розіграші третіх призів (транспортних засобів) серед всіх учасників акцій.
Переможці акції визначались за випадковим вибором шляхом жеребкування за полісами автоцивілки.
Так, згідно пп. 14.1.56 п.14.1 ст.14 ПК України доходом платника податку є загальна сума доходу від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі у виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами.
Відповідно до пп. 162.1.1 п. 162.1 ст.162 ПК України, платником податку з доходів фізичних осіб є фізичні особи - резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в України, так і іноземні доходи.
Згідно ст.164 ПК України, загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід у вигляді виграшів, призів (крім виграшів і призів у державну грошову лотерею в розмірах, передбачених у п.п.165.1.46 п.165.1 ст.165 ПК України) (п.п. 164.2.8 п. 164.2 ст.164 ПК України).
Якщо додаткові блага надаються у негрошовій формі, сума податку обчислюється за правилами, визначеними п. 164.5 ст.164 Пк України (тобто із застосуванням «натурального» коефіцієнта).
Ставка податку становить подвійний розмір ставки, визначеної абзацом першим пункту 167.1 статті 167 (15%), бази оподаткування щодо доходів, нарахованих як виграш чи приз (крім виграшу у державній та недержавній грошовій лотереї та виграшу гравця (учасника), отриманого від організатора азартної гри) на користь резидентів або нерезидентів (п. 167.3 ст.167 ПК України).
Згідно п. 170.6 ст.170 ПК України, податковим агентом платника податку під час нарахування (надання) на його користь доходу у вигляді призів (виграшів) у лотерею чи в розіграші, призів та виграшів у грошовій формі, одержаних за перемогу та/або участь в аматорських спортивних змаганнях, у тому числі у більярдному спорті, є особа, яка здійснює таке нарахування (виплату).
Під час нарахування (виплати) доходів у вигляді виграшів у лотерею або в інших розіграшах, які передбачають попереднє придбання платником податку права на участь у таких лотереях чи розіграшах, не беруться до уваги витрати платника податку у зв'язку з отриманням такого доходу.
Щодо посилання представника ПрАТ «СГ «TAC» на те, що: «основною ознакою розіграшу повинна бути оплатність участі в такому розіграші, тобто попереднє придбання платником права на участь у такому розіграші», то звертаємо увагу суду, що відповідно до умов акції, учасниками акції можуть бути страхувальники - фізичні особи за полісами обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (поліси автоцивілки) зі строком дії 01 рік та вартістю більше 80 грн, 180 грн, 200 грн, укладеними в період проведення акцій.
З викладеного вбачається, що визначене ПК України «попереднє придбання платником права на участь у такому розіграші» відбулося при придбанні платниками полісів автоцивілки, наявність яких дала останнім змогу взяти участь в акції (розіграші).
Таким чином, твердження товариства з приводу того, що: «участь в рекламній акції «З в 1» була безоплатною, і без будь-якого придбання учасниками права на участь у такій акції» спростовується.
Порядок оподаткування доходів, нарахованих (виплачених, наданих) та утримання, сплату (перерахування) податку до бюджету податковим агентом здійснюється згідно ст.168 ПК України, в якій зазначено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу, використовуючи ставку податку, визначену в ст.167 ПК України.
В той же час особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів згідно абзацу «а» п. 171.2 ст.171 ПК України є податковий агент - для оподаткування доходів з джерела їх походження в Україні.
Згідно ст.176 ПК України, юридичні особи, які мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати, подавати у строки, встановлені Податковим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування.
Отже, податковий агент на підставі п.п.164.2.8, п.164.2 ст.164 ПК України повинен включати суми доходів у вигляді призів (виграшів - транспортних засобів), до складу оподатковуваного доходу фізичних осіб - учасників у місяці поповнення рахунків, утримувати з них податок за ставками визначеними п.167.3 ст.167 ПК України (30%), з застосуванням «натурального» коефіцієнта визначеного згідно п. 164.5 ПК України, перераховувати податок до бюджету згідно із ст.168 та ст.176 ПК України та надавати податковому органу звіт за ф. 1ДФ про такий наданий дохід та утримати з нього податок.
Враховуючи те, що ПрАТ «СГ «TAC» не виконало встановлені ПК України функції податкового агента щодо отриманих доходів фізичних осіб - переможців розіграшів, у вигляді призів (виграшів - транспортних засобів), перевіркою встановлено порушення вимог п.п.162.1.1 п. 162.1 ст.162, п.п.164.2.8, п.164.2 ст.164, п.п.168.1.1 п.168.1, п.168.4 ст.168, п.170.6 ст.170, абз.«а» п.171.2 ст.171, ст.176 ПК України, а саме ПрАТ «СГ «TAC» не нараховано, не утримано та не сплачено до бюджету податок з доходів фізичних осіб на загальну суму 88 457 грн 43 коп.
Також, за результатами перевірки контролюючим органом встановлено, що ПрАТ «СГ «TAC» не перерахувано до бюджету податку з доходів фізичних осіб від сум додаткового блага фізичних осіб - клієнтів Страхової компанії, у вигляді персоніфікованої (індивідуальної) знижки звичайної ціни карток поповнення рахунків мобільного зв'язку на загальну суму 3 143 717 грн 83 коп.
Відповідно наданих до перевірки документів, для збільшення обсягів продажів полісів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та підтримки позитивного іміджу AT «СГ «TAC» (приватне) в 2011 та 2012 роках проведено акції «З в 1».
Учасниками акції можуть бути страхувальники - фізичні особи за полісами обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (поліси автоцивілки) зі строком дії 01 рік та вартістю більше 80 грн, 180 грн, 200 грн, укладеними в період проведення акцій.
Кожен учасник акції в період проведення акції відразу після придбання ним полісу автоцивілки згідно умов та заповнення анкети отримує подарунок - поповнення рахунку номера мобільного телефону.
Обов'язковою умовою для отримання подарунку є сплата 0 грн. 12 коп. додатково до вартості полісу автоцивілки.
Список учасників, які придбали картки поповнення рахунків мобільного зв'язку, наведено в Додатку №29 (додається).
Відповідно до п.п.164.2.8 п.164.2 ст.164 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід у вигляді виграшів, призів (крім виграшів і призів у державну грошову лотерею в розмірах, передбачених у п.п.165.1.46 п. 165.1 ст.165 Податкового кодексу).
Крім того, пп. «е» пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 ПК України передбачено, щодо складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий як додаткове благо у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку.
Відповідно до пп. 14.1.71 п. 14.1 ст. 14 ПК України звичайна ціна - це ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін.
Отже, твердження податкового органу проте, що уразі якщо виграш платник податку отримує за 0 грн 12 коп., то це вважається додатковим благом такого платника податку у вигляді персоніфікованої (індивідуальної) знижки з ціни, а вартість (сума) знижки (вартість призу 0 грн 12 коп.) оподатковується заставками, визначеними п. 167.1 ст. 167 цього Кодексу (15, 17%) є вірним.
Порядок оподаткування доходів, нарахованих (виплачених, наданих) та утримання, сплату (перерахування) податку до бюджету податковим агентом здійснюється згідно ст.168 Податкового кодексу, в якій зазначено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 Податкового кодексу.
Таким чином, податковий агент на підставі абз. «е» п.п. 164.2.17, п.164.2 ст.164 Податкового Кодексу повинен включати персоніфіковані (індивідуальні) суми знижки звичайної ціни карток поповнення рахунків мобільного зв'язку, до складу оподатковуваного доходу фізичних осіб - учасників у місяці поповнення рахунків, утримувати з них податок за ставками визначеними п.167.1 ст.167 Податкового Кодексу. За таких обставин Страховою компанією не нараховано, не утримано та не сплачено до бюджету податок з доходів фізичних осіб на загальну суму 551722 грн 48 коп.
Окрім того, як свідчать матеріали справи ПрАТ «СГ «TAC» (надалі Страхувальник) 28.04.2005 укладено договір страхування життя №20050428/1 із AT «СК «TAC» (надалі Страховик), на підставі правил страхування життя за програмою «TAC - ЛАЙФ».
Предметом даного договору, є страхування життя, здоров'я та додаткової пенсії працівників Страхувальника (надалі Застраховані особи).
Об'єктом страхування є майнові інтереси, що не суперечать чинному законодавству України, пов'язані з життям, здоров'ям та додатковою пенсією Застрахованих осіб.
Страховими випадками згідно договору та програми «TAC - ЛАЙФ» є дожиття Застрахованої особи до закінчення строку дії договору; смерть Застрахованої особи, яка наступила під час дії договору; смерть Застрахованої особи внаслідок нещасного випадку, що відбувся під час дії договору; смерть Застрахованої особи внаслідок Дорожньо-транспортної пригоди, що сталася під час дії договору.
Згідно договору страхування життя від 28.04.2005 №20050428/1, внески за даним договором сплачуються щоквартально.
Під час перевірки ПрАТ «СГ «TAC», виявлено, що застраховані особи, згідно договору від 28.04.2005 №20050428/1 та додаткових угод до нього, звільнялися протягом перевіряємого періоду.
Водночас, згідно ст.6 Закону України «Про страхування» від 07.03.1996 №85/96-ВР (Закон України «Про страхування»), страхування життя - це вид особистого страхування, який передбачає обов'язок страховика здійснити страхову виплату згідно з договором страхування у разі смерті застрахованої особи, а також, якщо це передбачено договором страхування, у разі дожиття застрахованої особи до закінчення строку дії договору страхування та (або) досягнення застрахованою особою визначеного договором віку. Умови договору страхування життя можуть також передбачати обов'язок страховика здійснити страхову виплату у разі нещасного випадку, що стався із застрахованою особою, та (або) хвороби застрахованої особи. У разі, якщо при настанні страхового випадку передбачено регулярні послідовні довічні страхові виплати (страхування довічної пенсії), обов'язковим є передбачення у договорі страхування ризику смерті застрахованої особи протягом періоду між початком дії договору страхування та першою страховою виплатою з числа довічних страхових виплат. В інших випадках передбачення ризику смерті застрахованої особи є обов'язковим протягом всього строку дії договору страхування життя.
Статтею 16 Закону України «Про страхування» визначено, що договір страхування - це письмова угода між страхувальником і страховиком, згідно з якою страховик бере на себе зобов'язання у разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату страхувальнику або іншій особі, визначеній у договорі страхування страхувальником, на користь якої укладено договір страхування (подати допомогу, виконати послугу тощо), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі у визначені строки та виконувати інші умови договору.
Пунктом 37 статті 1 Закону №334, договір довгострокового страхування життя визначено як договір страхування життя строком на 10 років і більше, який містить умову сплати страхових внесків (платежів, премій) протягом не менш як 5 років та передбачає страхову виплату, якщо застрахована особа дожила до закінчення строку дії договору або досягла віку, визначеного договором. Такий договір не може передбачати часткових виплат протягом перших 10 років його дії, крім тих, що проводяться у разі настання страхових випадків, пов'язаних із смертю.
Порядок оподаткування доходів, нарахованих (виплачених, наданих) та утримання, сплату перерахування) податку до бюджету платником податку податковим агентом здійснюється згідно ст.168 Податкового Кодексу, в якій зазначено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу.
Відтак, податковий агент на підставі абз. « е» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст.164 ПК України повинен включати суми страхових платежів, сплачених при звільненні працівників та відповідно дострокового припинення договору страхування життя, до складу їх оподатковуваного доходу у місяці звільнення, утримувати з них податок за ставкою визначеними п.167.1 ст.167 ПК України, а саме 15 відсотків, якщо сума не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня звітного податкового року та 17 відсотків до суми перевищення з урахуванням податку, сплаченого за ставкою зазначеною вище (15 відсотків) та надавати податковому органу звіт по формі 1 ДФ про такий наданий дохід та утримати з нього податок, тобто повинні виконати всі встановлені ПК України функції податкового агента, перерахувати податок до бюджету згідно із ст. 168 та ст. 76 ПК України та надавати податковому органу звіт за формою 1 ДФ про такий наданий дохід та утримати з нього податок.
В порушення викладених вище норм, ПрАТ «СГ «TAC» не нараховано, не утримано та не сплачено (не перераховано) до бюджету податок з доходів фізичних осіб на загальну суму 88 093 грн 47 коп.
Що стосується правомірності прийняття податкового повідомлення-рішення від 14.05.2014 №0000644320, яким донараховано штрафну санкцію в сумі 217247 грн 72 коп., судова колегія вважає за необхідне зауважити наступне.
Згідно положень пункту 127.1. ст. 127 ПК України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Дії, передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок вчинення таких дій, та обов'язок щодо погашення такого податкового боргу покладається на особу, визначену цим Кодексом, у тому числі на податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов'язків погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боргу, крім випадків, встановлених розділом IV цього Кодексу.
Водночас, відповідно до пункту 7 та пункту 11 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України сума штрафних санкцій, яка підлягає застосуванню за перевіркою, зокрема є: штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення; штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).
Так, перевіркою позивача встановлено, що в порушення абз, «е» пп.164.2.17 п.164.2 ст.164 з урахуванням пп. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162. пп. 168.1.1 п. 168.1, п.168.4 ст.168, абз. «а» п. 171.2 ст. 171 ПК України останнім не нараховано, не утримано та не сплачено (не перераховано) до бюджету податок з доходів фізичних осіб у вигляді додаткового блага, а саме: сум страхових платежів, сплачених при звільнені працівників та відповідно дострокового припинення договору страхування життя, в розмірі 88 093 грн 47 коп. В результаті чого до ПрАТ «СГ «TAC» застосовано фінансову санкцію в сумі 53 308 грн 88 коп.
Перевіркою встановлено, що в порушення пп. 162.1.1 п. 162.1 ст.162, пп.1 п.164.2 ст.164, пп.164.2.8, п. 164.2 ст. 164, п.168.1, п.168.4 ст.168, п.170.6 ст. 170, абз. «а» п.171.2 ст.171 ПК України, позивачем не нараховано, не утримано та не сплачено ( не перераховано) до бюджету податок з доходів фізичних осіб у вигляді призів (виграшів автомобілів), отриманих переможцями в результаті проведених розіграшів Страховою компанією, в розмірі 88 457 грн 43 коп., в результаті чого до останнього застосовано фінансові санкції в розмір 20722 грн 63 коп.
Також, перевіркою встановлено, що ПАТ «Страхова Група «ТАС» в порушення, пп. 162.1. п.162.1 ст.162., абз. «е» пп. 164.2.17, п. 164.2 ст.164, пп.168.1.1 п.168.1, п. 168.4 ст.168, абз. «а» п.171.2 ст. 171 ПК України, не нараховано, не утримано та не сплачено (не перераховано) до бюджету податок з доходів фізичних у вигляді додаткового блага, а саме: персоніфікованої (індивідуальної) знижки звичайної ціни карток поповнення рахунків мобільного в розмірі 551 722 грн 48 коп., в результаті чого до позивача застосовано фінансові санкції в сумі 251 843 грн 07 коп.
Відтак, враховуючи вищезазначене, до ПAT «СГ «ТАС» (приватне) застосовується фінансова санкція на загальну суму 325 874 грн 58 коп. (санкція, що застосована до позивача відповідно податкового повідомлення-рішення від 27.03.2014 №0000314320 у розмірі 108 626 грн.86 коп. + 217 247 грн 72 коп.,яка застосована до позивача 14.05.2014 податковим рішенням №0000644320 )
Підсумовуючи наведене судова колегія приходить до висновку, що контролюючим органом правомірно застосовані штрафні санкції, у відповідності до положень ПК України, а тому підстав для скасування податкового повідомлення-рішення №0000644320 немає.
З урахуванням викладеного, після детального з'ясування обставин справи та аналізу законодавчих норм, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що доводи відповідача про порушення позивачем норм податкового законодавства, є таким, що відповідає фактичним обставинам справи. А відтак, податкові повідомлення-рішення податкового органу є законними і підстав для їх скасування відсутні.
Що стосується апеляційних вимог позивача, то такі вимоги на знайшли свого підтвердження в ході апеляційного розгляду.
Згідно до частини першої ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Відповідно до статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; 3) невідповідність висновків суду обставинам справи; 4) порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.
Оскільки, судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. В зв'язку з цим виникає необхідність у задоволені апеляційної скарги Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників, у залишені без задоволення апеляційної скарги ПАТ «Страхова Група «ТАС» та відповідно у скасуванні постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 липня 2014 року.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Страхова Група «ТАС» - залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників - задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 червня 2014 року в частині визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Міжрегіонального головного управління Міністерства доходів і зборів України - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 27 березня 2014 року №0000234320 та від 14 травня 2014 року №0000644320, визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Міжрегіонального головного управління Міністерства доходів і зборів України - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 27 березня 2014 року №0000314320 в частині збільшення суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на 727 792 грн 18 коп., у тому числі за основним платежем - на 639 816 грн 05 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями - на 87 904 грн 23 коп. - скасувати, в цій частині ухвалити нову постанову, якою у задоволенні даних позовних вимог відмовити.
В решті частині постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 червня 2014 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст.212 КАС України.
Головуючий суддя: Н.М. Троян
Судді: Н.П. Бужак,
В.А. Твердохліб
Головуючий суддя Троян Н.М.
Судді: Бужак Н.П.
Твердохліб В.А.