УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 жовтня 2014 року Справа № 130794/11/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Попка Я.С.
суддів Сапіги В.П., Сеника Р.П.
за участю секретаря судового засідання Саламаха О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 21 червня 2011 року у справі за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» до Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Львові про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
У травні 2011 року позивач - Державне територіально-галузеве об'єднання «Львівська залізниця» звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області, в якому, із урахуванням доповнення до позовних вимог, просить визнати нечинними та скасувати податкові повідомлення-рішення відповідача № 0000472341/0 від 11.02.2011 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 295 231,25 грн., з яких: 236 185 грн. - основний платіж, 59 046,25 грн. - штрафні (фінансові) санкції, та № 0001132341 від 22.04.2011 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 295 136,25 грн., з яких: 236 109,00 грн. - основний платіж, 59 027,25 грн. - штрафні (фінансові) санкції.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 21 червня 2011 року позов задоволено повністю. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Ужгороді № 000472341/0 від 11.02.2011 року та № 0001132341 від 22.04.2011 року.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція водостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» не є підприємством залізничного транспорту, а також не має статусу юридичної особи, у звязку з чим одержаний від діяльності вказаного відокремленого підрозділу податок на прибуток правомірно задекларований і сплачений юридичною особою - ДТГО «Львівська залізниця». Оскаржені позивачем податкові повідомлення-рішення є неправомірними.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її незаконною, прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права, Державна податкова інспекція у м. Ужгороді Закарпатської області оскаржила її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 21 червня 2011 року та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт вказує на те, що під час проведення перевірки було встановлено порушення ВП «Ужгородська дистанція водопостачання» п.п. 2.2.2. п. 2.2. ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», а саме встановлено заниження скоригованого валового доходу, в результаті чого донараховано 236185 грн. податку на прибуток від неосновної діяльності залізничного транспорту та застосовано штрафну (фінансову санкцію) у розмірі 59046,25 грн.
Апелянт стверджує, що прибуток, одержаний від операцій, не пов'язаних з перевезенням пасажирів, вантажів, вантажобагажу, пошти тощо, вважається прибутком, одержаним не від господарської діяльності залізничного транспорту.
Вважає, що Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств» не передбачено централізованої форми сплати податку на прибуток для підприємств залізничного транспорту та їх структурних підрозділів.
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що Державною податковою інспекцією у м. Ужгороді Закарпатської області проведено документальну невиїзну перевірку Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція водостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» з питань податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2008 року по 30.06.2010 року.
За результатами перевірки складено акт від 19.01.2011 року №66/23-1/10/00267507, з якого видно, що перевіркою встановлено порушення п.1.29 ст. 1, пп. 2.2.2. п. 2.2. ст. 2, п. 3.1 ст. 3, п. 4.1. ст. 4, п. 5.1. ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», внаслідок чого встановлено заниження податку на прибуток не від господарської діяльності на загальну суму236 185,00 грн.
На підставі наведеного акта перевірки Державною податковою інспекцією у м. Ужгороді Закарпатської області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000472341/0 від 11.02.2011 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 295 231,25 грн., з яких: 236 185 грн. - основний платіж, 59 046,25 грн. - штрафні (фінансові) санкції.
Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція водопостачання» із вказаним податковим повідомленням-рішенням не погодився та оскаржив його в адміністративному порядку. Рішенням про результати розгляду скарги № 1126/10/25-044 від 22.04.2011 року ДПА у Закарпатській області скасовано оскаржуване податкове повідомлення-рішення в частині 76 грн. податку на прибуток та 19 грн. штрафної санкції, в іншій частині скарга залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення - без змін.
22.04.2011 року на підставі акта перевірки та рішення про результати розгляду скарги відповідачем виставлено податкове повідомлення-рішення № 0001132341, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 295 136,25 грн., з яких: 236 109,00 грн. - основний платіж, 59 027,25 грн. - штрафні (фінансові) санкції.
Встановлено, що Державне територіально-галузеве об'єднання «Львівська залізниця» зареєстроване 16.03.1992 року та включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, що підтверджується Довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 296150 від 14.09.2010 року. Позивач взятий на облік в органах ДПС 27.06.1997 року за № 02-7, згідно довідки про взяття на облік платника податків № 715/29-0 від 10.08.2010 року.
З довідки АА № 296150 з ЄДРПОУ та Положення Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція водостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» видно, що Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція водостачання» є філією (відокремленим структурним підрозділом) Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця», без права юридичної особи. Дистанція є відокремленим структурним підрозділом залізниці, залізничного транспорту загального користування у складі залізниці.
Відповідно до п. 2.2 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» платниками податку на прибуток, одержаного від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Підпунктом 2.2.2 ст. 2 цього Закону передбачено, що платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.
Відповідно до статей 1, 4 Закону України «Про залізничний транспорт» залізничний транспорт - це виробничо-технологічний комплекс організацій і підприємств залізничного транспорту загального користування, призначений для забезпечення потреб суспільного виробництва і населення країни в перевезеннях у внутрішньому і міжнародному сполученнях та надання інших транспортних послуг усім споживачам без обмежень за ознаками форми власності та видів діяльності тощо.
Частиною 5 статті 4 цього Закону передбачено, що крім залізниць складовою ланкою залізничного транспорту є також підприємства залізничного транспорту, що разом із залізницями належать до загальнодержавної власності і управління яких здійснюється органом управління залізничним транспортом - Державною адміністрацією залізничного транспорту України (Укрзалізницею), підпорядкованим Міністерству транспорту та зв'язку України.
Враховуючи вищенаведене апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що поняття «підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи» і «структурні підрозділи залізниці» не є тотожними.
Судом також вірно встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція водостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» не відповідає ознакам, встановленим законодавством для підприємства, оскільки не є юридичною особою та діє на підставі Положення, а не Статуту.
У зв'язку із наведеним вище, суд апеляційної інстанції вважає, що структурний підрозділ Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» - Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція водостачання» не може відноситись до категорії підприємств залізничного транспорту або їх структурних підрозділів, тому, одержаний від діяльності вказаного відособленого підрозділу податок на прибуток правомірно задекларований і сплачений юридичною особою - ДТГО «Львівська залізниця».
Таким чином, з аналізу вказаних норм та обставин справи апеляційний суд дійшов до висноку, що судом першої інстанції правомірно скасовано податкові повідомлення-рішення відповідача № 0000472341/0 від 11.02.2011 року та № 0001132341 від 22.04.2011 року.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, а доводи апелянта на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.
Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ч.3 ст.160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 21 червня 2011 року у справі №2а-5182/11/1370 за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» до Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Львові про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Я.С. Попко
Судді В.П. Сапіга
Р.П. Сеник
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 07.10.2014 року.