ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
16 вересня 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/1559/14
Категорія: 9.5 Головуючий в 1 інстанції: Єфіменко К. С.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Танасогло Т.М.,
суддів - Бойка А.В.,
- Яковлєва О.В.,
при секретарі - Єршовій А.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Державного підприємства «Підприємство південної виправної колонії управління державної пенітенціарної служби України в Одеській області №51» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 21 березня 2014 року у справі за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Одеській області до Державного підприємства «Підприємство південної виправної колонії управління державної пенітенціарної служби України в Одеській області №51» про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії,
В С Т А Н О В И Л А :
З позовом до суду звернулось Державна фінансова інспекція в Одеській області до Державного підприємства «Підприємство південної виправної колонії управління державної пенітенціарної служби України в Одеській області №51» про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії.
Представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на те, що ДФІ в Одеській області отримало інформацію про можливе нецільове використання відповідачем бюджетних коштів на оплату спожитої електроенергії, в зв'язку із чим, виникла заборгованість, що надає підстави для звернення до суду із позовом про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії цього суб'єкту контролю.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог пославшись на те, що підприємство не фінансується з бюджету, в тому числі й на оплату спожитої електроенергії та позивач несвоєчасно повідомив про необхідність надання документів для проведення ревізії.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 21 березня 2014 року позов - задоволено повністю. Дозволено Державній фінансовій інспекції в Одеській області провести позапланову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Підприємство південної виправної колонії управління державної пенітенціарної служби України в Одеській області №51» строком на 15 робочих днів.
В апеляційній скарзі Державного підприємства «Підприємство південної виправної колонії управління державної пенітенціарної служби України в Одеській області №51» ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального права, а також що у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги Державного підприємства «Підприємство південної виправної колонії управління державної пенітенціарної служби України в Одеській області №51», перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
До Державної фінансової інспекції України надійшла скарга Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» від 03.02.2014 року №21/130 щодо порушень фінансової дисципліни та нецільового використання бюджетних коштів Південною випраною колонією №51 та Державним підприємством «Підприємство південної виправної колонії управління державної пенітенціарної служби України в Одеській області №51».
У зв'язку із вищевикладеним Держфінінспекція України листом від 11.02.2014 року №08-18/236 доручила Державній фінансовій інспекції в Одеській області в І кварталі 2014 року провести позаплановий контрольний захід у Південній виправній колонії №51 та Державному підприємстві «Підприємство південної виправної колонії управління державної пенітенціарної служби України в Одеській області №51».
Відповідно до листа Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» від 03.02.2014 року №21/130 між Публічним акціонерним товариством «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» та Державним підприємством «Підприємства південної виправної колонії управління державної пенітенціарної служби України в Одеській області №51», було укладено договір про постачання електричної енергії №59 від 25.05.2004 року, згідно якого ПАТ «Одесаобленерго» постачає електричну енергію ДП «ППВК №51», а останнє зобов'язується її своєчасно та в повному обсязі оплачувати. Починаючи з 2012 року, у ДП «ППВК №51» стрімко почала зростати заборгованість за спожиту електричну енергію; якщо у 2012 році заборгованість складала 173131,88 грн., то за 2013 рік - борг склав вже 1128262,87 грн.
Враховуючи те, що ПАТ «Одесаобленерго» невідомі ані джерела фінансування ДП «ППВК №51», ані відомості щодо того чи передбачені кошторисом Підприємства витрати на оплату спожитої електричної енергії, з метою попередження негативних наслідків відключення від електропостачання необхідно провести перевірку щодо додержання фінансової дисципліни та цільового використання бюджетних коштів.
В обґрунтування свого клопотання про проведення перевірки ПАТ «Одесаобленерго» повідомила наступне:
ПАТ «Одесаобленерго» неодноразово зверталось до ДП «ППВК №51», щодо погашення заборгованості, але останнє у відповіді від 22.01.2014 року посилається на те, що у ДП «ППВК №51» відсутні кошти для погашення заборгованості оскільки «низький рівень бюджетного фінансування, дотримання встановлених норм харчування, медичного, комунально-побутового забезпечення засуджених, та неможливість здійснення витрат без відповідних бюджетних асигнувань, призвели до необхідності покриття видатків на утримання засуджених за рахунок коштів виробничої діяльності підприємства».
ПАТ «Одесаобленерго» вбачає порушення бюджетно-фінансової дисципліни та нецільового використання державних, фінансових ресурсів з боку підконтрольних Державній фінансовій інспекції суб'єктів на підставі чого звернулось до органів ДФК з проханням провести непланові виїзні ревізії ДП «ППВК №51» та Південної виправної колонії №51 з метою перевірки фінансово-господарської діяльності а також наявності порушень фінансової дисципліни та нецільового використання бюджетних коштів.
Вирішуючи справу по суті, суд першої інстанції виходив з того, що звернення Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» від 03.02.2014 року №21/130 щодо порушень фінансової дисципліни та нецільового використання бюджетних коштів Південною випраною колонією №51 та Державним підприємством «Підприємство південної виправної колонії управління державної пенітенціарної служби України в Одеській області №51» в якому визначені можливі порушення підконтрольною установою законодавства є достатньою підставою для звернення до суду із позовом про надання згоди на проведення позапланової виїзної перевірки.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Згідно із ч. 2, 3 ст. 2 Закону державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування. Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.
Інспектування, відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Пунктом 6 ч. 5 ст. 11 Закону визначено, що позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться у разі, коли вищестоящий орган державного фінансового контролю в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державного фінансового контролю здійснив перевірку актів ревізії, складених нижчестоящим органом державного фінансового контролю , та виявив їх невідповідність вимогам законів. Позапланова виїзна ревізія в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державного фінансового контролю лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державного фінансового контролю, які проводили планову або позапланову виїзну ревізію зазначеної підконтрольної установи, розпочато службове розслідування або у випадку повідомлення їм про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.
Частиною 6 ст. 11 Закону передбачено, що позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал.
Законом передбачено максимальний строк проведення позапланової ревізії, а саме він не повинен перевищувати 15 днів.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду, на адресу Державної фінансової інспекції України надійшла скарга Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» від 03.02.2014 року №21/130 щодо порушень фінансової дисципліни та нецільового використання бюджетних коштів Південною випраною колонією №51 та Державним підприємством «Підприємство південної виправної колонії управління державної пенітенціарної служби України в Одеській області №51».
В свою чергу Держфінінспекція України листом від 11.02.2014 року №08-18/236 доручила Державній фінансовій інспекції в Одеській області в І кварталі 2014 року провести позаплановий контрольний захід у Південній виправній колонії №51 та Державному підприємстві «Підприємство південної виправної колонії управління державної пенітенціарної служби України в Одеській області №51».
Відповідно до листа Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» від 03.02.2014 року №21/130 між Публічним акціонерним товариством «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» та Державним підприємством «Підприємства південної виправної колонії управління державної пенітенціарної служби України в Одеській області №51», було укладено договір про постачання електричної енергії №59 від 25.05.2004 року, згідно якого ПАТ «Одесаобленерго» постачає електричну енергію ДП «ППВК №51», а останнє зобов'язується її своєчасно та в повному обсязі оплачувати. Починаючи з 2012 року, у ДП «ППВК №51» стрімко почала зростати заборгованість за спожиту електричну енергію; якщо у 2012 році заборгованість складала 173131,88 грн., то за 2013 рік - борг склав вже 1128262,87 грн.
Згідно статуту відповідача, витягу з ЄДР, статистичної довідки Серія АА №919693 це підприємство має статус державного підприємства з кодом організаційно-правової форми за КОПФГ - 140 та є підконтрольною установою в розумінні Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні».
Постановою Кабінету Міністрів України 20 квітня 2006 року № 550 від затверджено Порядок проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами. Цей Порядок визначає процедуру проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), а на підставі рішення суду - інших суб'єктів господарювання. Інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.
Пунктом 27 Порядку № 550 передбачено, що за зверненням правоохоронного органу контролюючі органи в межах своєї компетенції проводять планові та позапланові виїзні ревізії за місцезнаходженням об'єкта контролю.
Планові та позапланові виїзні ревізії проводяться органами Державної фінансової інспекції відповідно до Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні». та цього Порядку.
Позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал.
Щодо тривалості позапланової ревізії, дозвіл на проведення якої просить надати позивач, то Законом передбачено максимальний строк проведення позапланової ревізії, а саме він не повинен перевищувати 15 днів.
В апеляційній скарзі Державного підприємства «Підприємство південної виправної колонії управління державної пенітенціарної служби України в Одеській області №51» вказується, що лист-вимога про надання документів від 25.02.2014 року №15-08-23-14/2041 надійшов до підприємства лише 06.03.2014 року, а тому він був позбавлений права надати необхідні документи, що унеможливлює надання згоди на проведення ревізії.
Судова колегія не приймає до уваги ці доводи апелянта, виходячи з наступного.
Згідно положень ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та Порядком проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №550 від 20.04.2006 року встановлений обов'язок органів ДФС України направляти такий запит за 10 днів до початку проведення ревізії.
З матеріалів справи вбачається, що згідно реєстру замовних відправлень ДФІ в Одеській області від 26.02.2014 року №70 (а.с.47) вказаний лист був направлений на адресу відповідача 26.02.2014 року тобто за встановлені законом 10 днів.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що представником позивача наведені необхідні підстави для призначення проведення позапланової виїзної ревізії відповідача - об'єкта державного фінансового контролю, у зв'язку з чим колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо задоволення заявлених позовних вимог ДФІ в Одеській області шляхом надання згоди на проведення позапланової виїзної ревізії відповідача строком на 15 робочих днів.
Враховуючи все вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 195, 196; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Державного підприємства «Підприємство південної виправної колонії управління державної пенітенціарної служби України в Одеській області №51» залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 21 березня 2014 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня складання судового рішення в повному обсязі (після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції).
Головуючий: Т.М. Танасогло
Суддя: А.В. Бойко
Суддя: О.В. Яковлєв