ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
22 липня 2014 рокусправа № 808/8306/13-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Шлай А.В.
суддів: Іванова С.М. Чабаненко С.В.
за участю секретаря судового засідання: Кязимової Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Південдизельмаш» на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 27 листопада 2013 року у справі №808/8306/13-а за позовом Відкритого акціонерного товариства «Південдизельмаш» до Державної фінансової інспекції України в Запорізькій області про визнання протиправними дій,
ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство "Південдизельмаш" звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просило визнати протиправними дії Державної фінансової інспекції України в Запорізькій області щодо початку планової виїзної перевірки Відкритого акціонерного товариства "Південдизельмаш". В обґрунтування позовних вимог зазначає, що направлення на проведення ревізії №№85,86,87 від 15 жовтня 2013 року, винесені Токмацькою об'єднаною державною фінансовою інспекцією не відповідають вимогам чинного законодавства, оскільки дата початку ревізії зазначена 15 жовтня 2013 року, а дата закінчення - 30 листопада 2013 року, так, граничний строк може бути встановлений лише 25 листопада 2013 року, таким чином тривалість планової виїзної ревізії не повинна перевищувати 30 робочих днів, що встановлено ст. 11 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні". Подовження термінів проведення планової або позапланової виїзної ревізії можливе лише за рішенням суду на термін, що не перевищує 15 робочих днів для планової виїзної ревізії та 5 робочих днів для позапланової виїзної ревізії. Зазначений строк в направленнях №№85,86,87 від 15 жовтня 2013 року не відповідає вимогам чинного законодавства та його незаконно було подовжено. Крім того, направлення на проведення ревізії не містять звання посадових осіб органу державного фінансового контролю, які проводитимуть ревізію.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 27 листопада 2013 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Відкрите акціонерне товариство «Південдизельмаш» звернулось з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просило скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення про задоволення адміністративного позову. Апелянт посилається на те, що податковими органами було грубо порушено визначений законодавством порядок та строки проведення перевірки.
У судовому засіданні представник позивача доводи, викладені в апеляційній скарзі підтримав в повному обсязі.
Відповідач, належним чином повідомлений про день, місце і час розгляду апеляційної скарги, доказом чого повідомлення про вручення рекомендованих поштових відправлень, у судове засідання не прибув, про причини неприбуття не повідомив.
Відповідно до частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Колегія суддів, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дійшла висновку про відсутність підстав для її задоволення, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції на підставі письмових доказів, що містяться в матеріалах справи, 10 травня 2012 року постановою Господарського суду Запорізької області Відкрите акціонерне товариство "Південдизельмаш" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором арбітражного керуючого Полторацьку Оксану Валентинівну. Наказом Державної фінансової інспекції №151 від 09 вересня 2013 року затверджено План контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Запорізькій області на IV квартал 2013 року. Підпунктом 5.1.4.1 пункту 5.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції в Запорізькій області, за дорученням Держфінінспекції України від 16 липня 2013 року №02-18/859, передбачено ревізію фінансово-господарської діяльності підприємств, що належать до сфери управління Міністерства промислової політики України, за період з 01 січня 2010 року по завершальний місяць 2013 року у Відкритому акціонерному товариству "Південдизельмаш". 04 жовтня 2013 року, на підставі п.5.1.4.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції в Запорізькій області, Токмацькою об'єднаною державною фінансовою інспекцією винесені повідомлення №№004-14/1146, 004-14/1147 про проведення ревізії фінансово-господарської діяльності підприємств, що належать до сфери управління Міністерства промислової політики України за період з 01.01.2010 року по завершальний місяць 2013 року у Відкритому акціонерному товариству "Південдизельмаш". Термін проведення ревізії з 15 жовтня 2013 року по 15 листопада 2013 року. Повідомлення №№004-14/1146, 004-14/1147 від 04 жовтня 2013 року були надіслані на адресу ліквідатора Відкритого акціонерного товариства "Південдизельмаш" поштою та отримані уповноваженою особою 08 жовтня 2013 року та 16 жовтня 2013 року відповідно. 15 жовтня 2013 року, на підставі доручення Держфінінспекції України від 16 липня 2013 року №02-18/859, п.5.1.4.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Запорізькій області на IV квартал 2013 року, Токмацькою об'єднаною державною фінансовою інспекцією винесені направлення №№85,86,87 на проведення ревізії фінансово-господарської діяльності у Відкритого акціонерного товариства "Південдизельмаш" з 01 січня 2010 року по 30 вересня 2013 року з метою перевірки дотримання законодавства.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для визнання протиправними дій відповідача.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції та вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Відповідно до ч.2 ст. 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Частиною 1 ст. 5 Закону України"Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" передбачено, що перевірка державних закупівель полягає у документальному та фактичному аналізі дотримання підконтрольними установами законодавства про державні закупівлі та проводиться органом державного фінансового контролю на всіх стадіях державних закупівель. Результати перевірки державних закупівель викладаються в акті.
Відповідно ч.1 ст.11 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова вішка ревізія.
Частиною 3 статті 11 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" встановлено, що право на проведення планової виїзної ревізії підконтрольних установ надається лише у тому разі, коли їм не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної ревізії надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.
Тривалість планової виїзної ревізії не повинна перевищувати 30 робочих днів (ч.10 ст.11 Закону України).
Відповідно ч.14 ст.11 Закону України"Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", посадові особи органу державного фінансового контролю вправі приступити до проведення ревізії за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання посадовим особам підконтрольних установ, інших суб'єктів господарської діяльності під розписку:
1) направлення на ревізію, в якому зазначаються дата його видачі назва органу державного фінансового контролю, мета, вид, підстави, дата її початку та дата закінчення ревізії, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державного фінансового контролю, які проводитимуть ревізію. Направлення на ревізію є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державного фінансового контролю, скріпленого печаткою органу державного фінансового контролю:
2) копії рішення суду про дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії, в якому зазначаються підстави проведення такої ревізії, дата її початку та дата закінчення, а у разі проведення ревізії щодо суб'єктів господарської діяльності, не віднесених цим Законом до підконтрольних установ, - також номер кримінального провадження, орган, що здійснює досудове розслідування, дата та підстави повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.
Як було встановлено судом першої інстанції, що 15 жовтня 2013 року відповідачем здійснено вихід на об'єкт контролю Відкритого акціонерного товариства "Південдизельмаш" для проведення ревізії, проте ревізійну групу на територію підприємства допущено не було.
Відповідно до п.11 Порядку проведення перевірок державних закупівель Державною фінансовою інспекцією та її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2013 року № 631, склад, кількість посадових осіб контролюючого органу та строки проведення перевірки державних закупівель визначаються контролюючим органом з урахуванням обсягу передбачених програмою перевірки питань в межах 45 робочих днів.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з доводами суду першої інстанції щодо відсутності протиправних дій Державної фінансової інспекції України в Запорізькій області щодо початку планової виїзної перевірки Відкритого акціонерного товариства «Південдизельмаш».
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на те, що судом першої інстанції при ухваленні оскарженого рішення не допущено порушень норм матеріального і процесуального права, а викладені в ньому висновки відповідають обставинам справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 195-196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Південдизельмаш»- залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 27 листопада 2013 року у справі №808/8306/13-а - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складення її тексту у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: А.В. Шлай
Суддя: С.М. Іванов
Суддя: С.В. Чабаненко