Ухвала суду № 40577589, 22.01.2014, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.01.2014
Номер справи
0870/2905/12
Номер документу
40577589
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

22 січня 2014 рокусправа № 0870/2905/12

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Туркіної Л.П. (доповідач),

суддів: Проценко О.А. Дурасової Ю.В.

за участю секретаря - Комар Н.В.,

розглянувши апеляційну скаргу Приморської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізької області

на постанову : Запорізького окружного адміністративного суду від 07.06.2012 р.

у справі № 0870/2905/12

за позовом: Комунального підприємства "Приморське житлово-експлуатаційне об'єднання"

до: Приморської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізької області

про: скасування рішень та визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ :

У березні 2012 року Комунальне підприємство «Приморське житлово-експлуатаційне об'єднання» звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Приморської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області, в якому просило: скасувати податкове повідомлення-рішення №0001281500 від 28.11.2011 про застосування фінансових санкцій в розмірі 9431,43грн.; скасувати податкове повідомлення-рішення №0000251500 від 15.02.2012 про застосування фінансових санкцій у розмірі 313,67грн.; визнати протиправними дії відповідача в частині зарахування платежів КП «Приморське житлово-експлуатаційне об'єднання» в сумі 47157,18грн., сплачених в період з 29.06.2010 по 30.11.2010 з ринкового збору, в рахунок інших платежів за хронологією.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 07.06.2012 р. позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Приморської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області в частині зарахування платежів Комунального підприємства «Приморське житлово-експлуатаційне об'єднання», сплачених в період з 29.06.2010 по 30.11.2010 з ринкового збору в рахунок інших платежів за хронологією. Скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Приморському районі Запорізької області №0001281500 від 28 листопада 2011 року в частині застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату ринкового збору за лютий 2010 року та липень 2010 року в розмірі 3 449, 49 грн. (три тисячі чотириста сорок дев'ять гривень 49 копійок). В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постанову суду першої інстанції обґрунтовано тим, що дії Приморської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області в частині зарахування платежів Комунального підприємства «Приморське житлово-експлуатаційне об'єднання», сплачених в період з 29.06.2010 по 30.11.2010 з ринкового збору в рахунок інших платежів за хронологією суперечать вимогам законодавства.

Крім того, суд зазначив, що відповідно до пункту 1.6 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 18 липня 2005 року №276, на який посилається Приморська міжрайонна державна податкова інспекція Запорізької області в обґрунтування своїх заперечень проти позову, дійсно передбачає проведення операцій в особових рахунках платників в хронологічному порядку. Однак, відповідачем не враховано, що з названий нормативний акт передбачає, що операції в особових рахунках проводяться в хронологічному порядку, але на підставі первинних документів платника податків та визначених в них призначень.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, ухвалити нове рішення яким в позові Комунальному підприємству "Приморське житлово-експлуатаційне об'єднання" відмовити.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що рішення суду не відповідає ст.7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181 , де зазначено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення.

Податковим кодексом збережено дану позицію в п.9 ст.87 стосовно того, що у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язанні зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Відповідно до п.1.6 р.1 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затверджено Наказом ДПА України від 18.07.2005 року №276, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 02.08.2005 року за № 843/11123 (далі - Інструкції №276) проведення операцій в особових рахунках платників податків здійснюється в хронологічному порядку.

Заперечень на апеляційну скаргу не надійшло.

На адресу суду від відповідача надійшло клопотання про здійснення процесуального правонаступництва відповідача Приморської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області на Приморську об'єднану державну податкову інспекцію Головного правління Міндоходів у Запорізької області. Клопотання задоволено судом відповідно до ст.55 КАС.

Представники сторін до суду не прибули, про час і місце судового розгляду сторони повідомлені належним чином.

Дослідивши доводи апеляційної скарги, інші матеріали справи, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Судом встановлено, що Комунальне підприємство «Приморське житлово-експлуатаційне об'єднання» Приморської міської ради 19 січня 2010 року подало до ДПІ у Приморському районі Запорізької області податковий розрахунок ринкового збору за період - грудень 2009 року, в якому самостійно визначило зобов'язання зі сплати ринкового збору у розмірі 19 447,05грн.

18 лютого 2010 року позивач подав до ДПІ у Приморському районі Запорізької області податковий розрахунок ринкового збору за січень 2010 року, в якому самостійно визначив зобов'язання зі сплати ринкового збору у розмірі 12 030,94грн.

15 березня 2010 року позивач подав до ДПІ у Приморському районі Запорізької області податковий розрахунок ринкового збору за лютий 2010 року, в якому самостійно визначив зобов'язання зі сплати ринкового збору у розмірі 11 895,80грн.

13 серпня 2010 року позивач подав до ДПІ у Приморському районі Запорізької області податковий розрахунок ринкового збору за липень 2010 року, в якому самостійно визначив зобов'язання зі сплати ринкового збору у розмірі 30 755,95грн.

18 листопада 2011 року Державною податковою інспекцією у Приморському районі Запорізької області було проведено перевірку своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання по ринковому збору.

За результатами перевірки складено Акт №213/1500/36277773 від 18.11.2011 року в якому зазначено, що платником допущено порушення п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України, а саме - затримку на 140 календарних днів сплати суми узгодженого грошового зобов'язання.

На підставі вказаного акту винесено податкове повідомлення-рішення №0001281500 від 28.11.2011.

Рішенням Державної податкової адміністрації в Запорізькій області №1177/7/25-020 від 03.02.2012 податкове повідомлення-рішення №0001281500 від 28.11.2011 залишено без змін та збільшено розмір застосованих штрафних санкцій на 313,67грн. ДПІ у Приморському районі винесено податкове повідомлення-рішення №0000251500 від 15.02.2012 на суму 313,67грн., які за результатом розгляду скарги позивача залишено без змін.

Під час судового розгляду встановлено, що згідно платіжних доручень №241 від 02.02.2010, №251 від 12.02.2010, №254 від 17.07.2010, №267 від 26.02.2010, №266 від 26.02.2010, №301 від 01.03.2010, №322 від 22.03.2010, №329 від 29.03.2010 (дані щодо яких відображені в контррозрахунку КП «Приморське житлово-експлуатаційне об'єднання» та звітах по дебетових та кредитових операціях КП «ПЖЕО» за період лютий-березень 2010 року), податкові зобов'язання з ринкового збору за лютий 2010 року були сплачені вчасно, відповідно до вимог чинного законодавства.

Крім того, в постанові Запорізького окружного адміністративного суду від 19 січня 2011 року, залишеної без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2011 року, у справі №2а-8972/10/0870 встановлено, що КП «Приморське житлово-експлуатаційне об'єднання» фактично сплатило суми податкового зобов'язання з ринкового збору за липень 2010 року у розмірі 57532, 00 грн., що підтверджується копіями звітів КБ «Приватбанк», а саме: № 392 від 06 липня 2010 року на суму 4000, 00 грн., № 401 від 08 липня 2010 року на суму 1000, 00 грн., № 411 від 19 липня 2010 року на суму 4000, 00 грн. № 20 від 19 липня 2010 року на суму 4000, 00 грн., № 412 від 20 липня 2010 року на суму 4000, 00 грн., № 419, від 22 липня 2010 року на суму 2700, 00 грн., № 421 від 23 липня 2010 року на суму 2000, 00 грн., № 424 від 26 липня 2010 року, № 425 від 27 липня 2010 року на суму 2000, 00 грн., № 429 від 28 липня 2010 року на суму 2900, 00 грн., № 430 від 30 липня 2010 року на суму 2800, 00 грн. та платіжними дорученнями № 18 від 07 липня 2010 на суму 24532, 00 грн. та № 20 від 19 липня 2010 року на суму 4000, 00 грн.

Таким чином, в судовому рішенні, що набрало законної сили, встановлено, що зобов'язання зі сплати ринкового збору за липень 2010 року позивачем були виконані своєчасно.

Частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року №2181-III (який був чинний на момент подачі позивачем податкових розрахунків ринкового збору) (далі - Закону України №2181) податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Відповідно до підпункту 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону України №2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платників податків.

Пунктом 7.7 статті 7 Закону України №2181 встановлена рівність бюджетних інтересів та встановлено, що податковий борг погашається попередньо податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) у рівних пропорціях.

Разом з тим, цим же Законом визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів немає зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.

Як визначено у підпункті 7.1.1 пункту 7.1 статті 7 Закону України №2181 джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або податкового боргу платника податку є будь-які власні кошти такого платника податку. Отже, грошовий платіж є єдиною формою сплати податкових зобов'язань і погашення податкового боргу.

Пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 №22, передбачено, що кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому згідно з пунктом 3.8 зазначеної Інструкції реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу". Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.

Таким чином, право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику. Тому суми податкових зобов'язань або податкового боргу з урахуванням підпункту 16.5.2 пункту 16.5 статті 16 Закону України №2181 слід вважати сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобов'язань або податкового боргу, визначених платником податків.

З огляду на наведені законодавчі норми та з урахуванням положень статті 19 Конституції України, де встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, у 2010 році податкового органу було відсутнє право самостійно змінювати призначення платежу, зазначеного платником податків при його внесенні з метою погашення податкового боргу.

Таким чином, дії Приморської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області в частині зарахування платежів Комунального підприємства «Приморське житлово-експлуатаційне об'єднання», сплачених в період з 29.06.2010 по 30.11.2010 з ринкового збору в рахунок інших платежів за хронологією суперечать вимогам законодавства в частині задоволення позовних вимог.

Отже, як вбачається з матеріалів справи, доказів того, що нарахування застосованих до позивача штрафних санкцій за несвоєчасну сплату зобов'язань з ринкового збору за лютий 2010 року та липень 2010 року, які застосовано шляхом прийняття податкового повідомлення-рішення №0001281500 від 28.11.2011р., здійснено правильно та правомірно, на підставі первинних документів позивача, відповідачем суду не надано.

Разом з тим, суми ринкового збору за грудень 2009 року та січень 2010 року були стягнуті з позивача на підставі постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 18 березня 2010 року у справі №2а-838/10/0870 та, відповідно до довідки б/н від 06.06.2012 року, сплачені позивачем 07.07.2010 року згідно платіжного документа №12 від 07.07.2010 року, тобто поза межами граничного строку сплати вказаних зобов'язань.

Відповідно ст..17 Закону 218 1та до ст. 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату зобов'язань з ринкового збору за грудень 2009 року та січень 2010 року здійснено відповідачем відповідно до вимог законодавства.

Згідно розрахунку штрафних санкцій за актом перевірки №213/1500/36277773 від 18.11.2011 сума штрафних санкцій за несвоєчасну сплату зобов'язань з ринкового збору за грудень 2009 року складає 3889,41грн, за січень 2010 року - 2406,20грн., за лютий 2010 року - 2379,16 грн., за липень 2010 року - 1070,33 грн.

Враховуючи те, що суд дійшов висновку про протиправність нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату зобов'язань з ринкового збору за лютий 2010 року та липень 2010 року, податкове повідомлення-рішення №0001281500 від 28.11.2011 в частині нарахування штрафних санкцій в розмірі 3449,49грн. підлягає скасуванню.

Водночас, податкове повідомлення-рішення №0000251500 від 15.02.2012 року, яким штрафні санкції визначені у розмірі 313,67грн., винесене у зв'язку з несвоєчасною сплатою зобов'язань з ринкового збору за грудень 2009 року та січень 2010 року, а тому скасуванню не підлягає.

Отже, доводи апеляційної скарги не спростовують законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції, що згідно ст..200 КАС України виключає підстави для скасування постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 07.06.2012 р. та задоволення апеляційної скарги.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Приморської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізької області залишити без задоволення.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 07.06.2012 р. - без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Касаційна скарга на судове рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення судового рішення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення судового рішення в повному обсязі.

Головуючий: Л.П. Туркіна

Суддя: О.А. Проценко

Суддя: Ю.В. Дурасова