Ухвала суду № 40575601, 05.08.2014, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.08.2014
Номер справи
872/12642/13
Номер документу
40575601
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

05 серпня 2014 рокусправа № 804/6469/13-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Баранник Н.П.

суддів: Малиш Н.І. Щербака А.А.

за участю секретаря судового засідання: Сонник А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційні скарги Публічного акціонерного товариства «Дніпроелектромонтаж» та Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 травня 2013 року у справі №804/6469/13-а за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Дніпроелектромонтаж» до Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Дніпроелектромонтаж» (далі позивач) звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби (далі відповідач), правонаступником якої є Державна податкова інспекція в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001661540 від 23.04.2013 року про збільшення грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб в розмірі 150 824,41 грн..

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 травня 2014 року у справі №804/6469/13-а адміністративний позов було задоволено частково, оскаржене податкове повідомлення-рішення відповідача визнано протиправним та скасовано в частині збільшення грошового зобов'язання у сумі 11576,60грн та застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 2 894,15грн.. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, як позивач, так і відповідач подали апеляційні скарги.

Позивач в своїй апеляційній скарзі, посилаючись на невідповідність висновків суду першої інстанції фактичним обставинам справи, неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі. В обґрунтування зазначає, що позивач правильно здійснював розрахунок орендної плати, виходячи з дійсної нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Підстав для замовлення у 2010-2013рр нормативної оцінки орендованої ним земельної ділянки не було, оскільки жодних змін у її функціональному використанні не відбулося.

В свою чергу, відповідач, в апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, зокрема, в частині офіційного з'ясування всіх обставин справи, дослідження та оцінки наявних у справі доказів, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ПАТ «Дніпроелектромонтаж» у повному обсязі. Зазначає, що оскаржене податкове повідомлення-рішення прийнято відповідно до норм діючого податкового законодавства у зв'язку з виявленими фактами порушень з боку позивача.

Сторони у справі були повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, проте своїх представників для участі у судовому засіданні не направили. Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційні скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Суд першої інстанції встановив, що 29.03.2013р., на підставі вимог п.п.20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п.75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.1 п. 78.1 та п.п. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78, п. 79.1 ст. 79 ПК України уповноваженою особою Державної податкової інспекції у Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська проведено документальну невиїзну перевірку податкової звітності з орендної плати за землю за періоди: лютий-грудень 2010р., січень-грудень 2011р., січень-грудень 2012р. та січень 2013р. Публічного акціонерного товариства «Дніпроелектромонтаж», про що складено акт №993/15-4/01416903.

Перевіркою встановлено, що на порушення ст. 2 Закону України «Про плату за землю» та п. 289.1 ст. 289 ПК України позивачем занижено розмір податкового зобов'язання по орендній платі за землю за березень-грудень 2010р., січень - грудень 2011р., січень-грудень 2012р. та складає 124659,53 гривні, у тому числі:

- за земельну ділянку по вул. Саранській, 59 (кадастровий номер 1210100000:01:379:0066) загальною площею 1,5127 га: березень-грудень 2010р. - 25087,07 грн., за січень - грудень 2011р. - 30105,57 грн., січень-грудень 2012р. - 30105,57 грн.;

- за земельну ділянку по пр-ту Газети Правда, 3-б (кадастровий номер 1210100000:01:068:0078) загальною площею 0,2015 га: березень-грудень 2010р. - 11576,60 грн., за січень - грудень 2011р. - 13891,91 грн., січень-грудень 2012р. - 13891,91 гривень.

За результатами перевірки на підставі акту №993/15-4/01416903 від 29.03.2013 року відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Р» за № 0001661540 від 23.04.2013р., яким збільшено позивачу суму грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 124659,53 грн. та нараховано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 31164,88 гривень.

Задовольняючи частково позовні вимоги та скасовуючи рішення відповідача в частині, суд першої інстанції, з висновками якого погоджується і колегія суддів апеляційної інстанції, виходив з наступного.

Відносини, пов'язані з орендою землі регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі» від 6 жовтня 1998 року № 161- XIV (зі змінами та доповненнями) (далі - Закон України № 161), іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.

Справляння плати за землю регулюється Законом України «Про плату за землю» від 03.07.1992р. за № 2535-ХІІ (зі змінами та доповненнями) (далі - Закон України № 2535) (що діяв до 01.01.2011р.), а також ПК України (зі змінами та доповненнями).

Підприємству ЗАТ «Дніпроелектромонтаж» на підставі рішення Дніпропетровської міської ради від 26.02.2003р. за № 84/7 «Про передачу земельної ділянку по вул.Саранській,59 в оренду Закритому акціонерному товариству «Дніпроелектромонтаж» (код 01416903) по фактичному розміщенню виробничих будівель» та п.8 рішення Дніпропетровської міської ради від 29.12.2006р. за № 95/9 надано у користування на умовах оренди земельну ділянку по вул. Саранська, 59 загальною площею 1,5127 га.

07.05.2003р. між орендодавцем - виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради та орендарем - закритим акціонерним товариством «Дніпроелектромонтаж» було укладено договір оренди земельної ділянки для фактичного розміщення виробничих будівель, яка знаходиться за адресою: вул. Саранська, 59 загальною площею 2,4381 га кадастровий номер 1210100000:01:379:0066).

Відповідно до п.1.3 договору від 07.05.2003р. грошова оцінка земельної ділянки на момент укладення договору складає 4853864,04 гривень.

Пунктом 2.1 договору від 07.05.2003р. встановлено, що земельна ділянка передається в оренду до 26.02.3013 року.

Згідно із п. 3.1 договору від 07.05.2003р. сума орендної плати за користування земельною ділянкою на термін дії договору складає 485386,50 гривень.

Відповідно до п.5 Додаткового договору до договору оренди земельної ділянки від 24.12.2008р. «Розділ 4. «Орендна плата» договору від 07.05.2003р. викладено у наступній редакції: 3.1. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), у розмірі мінімальної ставки орендної плати, встановленої Законом України «Про оренду землі». Крім того, зазначеним договором змінено площу орендованої ділянки до 1,5127 га.

До цих змін сума орендної плати визначалась у фіксованих межах у розмірі 485386,50 гривень на термін дії договору. Таким чином, змінено розмір орендної плати за землю у договорі.

Підприємству, на підставі рішення Дніпропетровської міської ради від 06.11.2002р. за № 115/4 «Про передачу земельної ділянку по просп. Газети Правда, 3-б в оренду закритому акціонерному товариству «Дніпроелектромонтаж» (код 01416903), по фактичному розміщенню адміністративного будинку було надано у користування на умовах оренди земельну ділянку по просп.Газети Правда, 3-б загальною площею 0,2015 га.

Відповідно до п.3.1 цього договору сума орендної плати за користування земельною ділянкою на термін дії договору складає 114330,95 гривень

Відповідно до п.3.2 цього договору орендна плата за користування земельною ділянкою сплачується у грошовій формі у розмірі земельного податку, вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту щомісячно (до 15 числа наступного місяця) і на майбутній період вноситься на термін не більше одного календарного року.

Рішенням Дніпропетровської міської ради «Про затвердження проекту «Нормативна грошова оцінка земель м.Дніпропетровська» від 26.12.2007р. за №5/26 затверджено базову вартість 1 кв.м. землі у м.Дніпропетровську, яка склала у 2008 році - 237,36 гривень.

Коефіцієнти індексації до нормативної грошової оцінки землі наступні: у 2008р. - 1,028, у 2009р.-1,152, у 2010р. -1,059, у 2011р. - 1,0, у 2012р. - 1,0.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 03.06.2008р. за№ 309-VІ який відповідно до п.1 «Прикінцеві положення» набирає чинності з дня його опубліковання (дата опубліковання - 04.06.2008р.) та застосовується з дня втрати чинності відповідними положеннями розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», а саме ч.4 та 5 ст.21 Закону № 161 викладено в наступній редакції: «Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».

Рішенням Дніпропетровської міської ради за № 39/35 від 06.08.2008р. в рішення міської ради «Про ставки річної орендної плати за земельні ділянки» від 06.12.2006р. за №4/8 встановлено річну орендну плату за користування ділянками в розмірі мінімальної ставки орендної плати, встановленої Законом України «Про оренду землі», незалежно від мети використання.

З 01.01.2011р. (дата набуття чинності ПК України), відповідно до статті 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом (п.п.288.5.1, п.288.5 ст.288 ПКУ).

З метою приведення рішень Дніпропетровської міської ради та її виконавчого комітету у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства, Дніпропетровською міською радою було прийнято рішення № 216/8 від 02.02.2011р..

Відповідно до ст. 21 Закону України № 161-XIV орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Статтею 2 Закону України № 2535 встановлено, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Відповідно до ст. 269.1 розділу ХІІ Податкового кодексу України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Згідно з п. 288.1. ст. 288 розділу ХІІ Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Положеннями п. 288.2 ст. 288 розділу ХІІ Податкового кодексу України встановлено, що платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

Підпунктом п. 288.3 ст. 288 розділу ХІІ Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

Статтею 275 ПК України передбачено ставки податку за земельні ділянки, розташовані в межах населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Згідно п. 288.5.1 ст. 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Відповідно до п. 289.1 ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Відповідно до п. 286.2 ст. 286 розділу ХІІ Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно ст. 14 Закону України № 2535 платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Як встановлено у акті перевірки, ПАТ «Дніпроелектромонтаж» надано податкові декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010-2013 роки, у яких самостійно визначело до сплати податкові зобов'язання, зокрема:

- на 2010 рік - 206296,86 грн., у тому числі по договору оренди землі загальною площею 1,5127 га - 198088,25 грн., по договору оренди землі загальною площею 0,2015 га- 8208,61 грн.;

- на 2011 рік - 206296,86 грн., у тому числі по договору оренди землі загальною площею 1,5127 га - 198088,25 грн., по договору оренди землі загальною площею 0,2015 га- 8208,61 грн.;

- на 2012 рік - 206296,86 грн., у тому числі по договору оренди землі загальною площею 1,5127 га - 198088,25 грн., по договору оренди землі загальною площею 0,2015 га- 8208,61 грн.;

- на 2013 рік - 58774,52 грн., у тому числі по договору оренди землі загальною площею 1,5127 га - 36674,08 грн., по договору оренди землі загальною площею 0,2015 га- 22100,44 гривень.

Відповідно до листа Управління Держкомзему м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області від 18.01.2013р. № 11/11-21, нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки по вул. Саранська,59 (кадастровий номер 1210100000:01:379:0066) складає за: 2010 рік-502,84 грн.; 2011 рік- 502,84 грн.; 2012 рік -502,84 грн.;

- нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки по просп. Газети Правда, 3- б (кадастровий номер 1210100000:01:068:0078) складає за: 2010 рік - 1096,80 грн.; 2011 рік - 1096,80 грн.; 2012 рік - 1096,80 гривень.

Зазначений лист було використано відповідачем під час перевірки та розрахунку заниження публічним акціонерним товариством «Дніпроелектромонтаж» розмір податкового зобов'язання по орендній платі за землю за березень-грудень 2010р., січень - грудень 2011р., січень-грудень 2012р. у розмірі 124659,53 гривні.

Відповідно до п. 289.1 ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

З огляду на викладене, є вірними висновку суду, що не застосування позивачем нормативної грошової оцінки земельних ділянок під час нарахування плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2011, 2012 роки призвело до порушення позивачем вимог п. 289.1 ст.289 розділу ХІІІ ПК України та, як наслідок, до її заниження на суму 27783,82 грн..

Тому, донарахування Державною податковою інспекцією у Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська зобов'язань з орендної плати за 2011 - 2012 роки включно є правомірним і податкове повідомлення-рішення в частині такого нарахування скасуванню не підлягало.

Відповідно до п. 123.1 ст. 123 ПК України, який набрав чинності з 01.01.2011р., у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

З огляду на викладене, є правомірним застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за вказане порушення за 2011 - 2012 роки у розмірі 28270,73 грн..

Вирішуючи спір в частині не застосування ПАТ «Дніпроелектромонтаж» нормативної грошової оцінки земельних ділянок під час нарахування плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2010 рік, суд вірно вказав, що у договір оренди земельної ділянки по вул. Саранська, 59 вносились уточнення щодо розміру та порядку нарахування орендної плати, а у договір оренди земельної ділянки по просп.Газети Правда, 3-б зміни не вносились. У договорі прописана чітка сума орендної плати, а у той час як положення ПК України щодо нарахування орендної плати, на які посилається відповідач, у 2010 році не діяли - вони почали діяти лише з 01.01.2011 року.

Таким чином, нарахування податковою інспекцією орендної плати позивачу за 2010 рік за земельну ділянку по просп. Газети Правда, 3-б є неправомірним, і суд, обґрунтовано прийняв рішення щодо скасування податкового повідомлення-рішення в частині нарахування грошового зобов'язання за період 2010р у розмірі 11576,60 гривень та застосування до підприємства штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2894,15 гривень.

Мотивація та докази, наведені у апеляційних скаргах сторін, не дають колегії суддів підстав для постановлення висновків, які б спростовували правову позицію суду першої інстанції в частині вирішених позовних вимог. Тому, апеляційні скарги слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги Публічного акціонерного товариства «Дніпроелектромонтаж» та Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 травня 2013 року у справі № 804/6469/13-а - залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки, визначені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст ухвали виготовлено 11.08.2014р..

Головуючий суддя: Н.П. Баранник

Суддя: Н.І. Малиш

Суддя: А.А. Щербак