Ухвала суду № 40535410, 17.09.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2014
Номер справи
821/376/14
Номер документу
40535410
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 вересня 2014 р.м.ОдесаСправа № 821/376/14

Категорія: 10.3.4 Головуючий в 1 інстанції: Ковбій О.В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Зуєвої Л.Є.,

суддів Шевчук О.А. та Федусика А.Г.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Білозерської районної державної адміністрації Херсонської області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 21.03.2014 року по справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області до Управління праці та соціального захисту населення Білозерської районної державної адміністрації Херсонської області про стягнення надмірно нарахованих коштів, -

В С Т А Н О В И В:

В лютому 2014 року Управління Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області звернулось до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Білозерської районної державної адміністрації Херсонської області про стягнення надмірно нарахованих коштів.

В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що перевіркою відповідача щодо правильності призначення та виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію та інвалідам встановлено, що відповідачем неправомірно призначено державну соціальну допомогу ОСОБА_1 та виплачено допомогу в сумі 13739,74 грн. Враховуючи викладене, позивач просив визнати рішення про призначення соціальної допомоги ОСОБА_1 протиправним та скасувати його, також стягнути неправомірно виплачені кошти.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 21.03.2014 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано Рішення Управління соціального захисту населення Білозерської районної державної адміністрації Херсонської області про призначення соціальної допомоги ОСОБА_1 від 10.07.2012 року.

Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, Управління праці та соціального захисту населення Білозерської районної державної адміністрації Херсонської області в апеляційній скарзі зазначає про невідповідність висновків суду обставинам справи. При цьому апелянт вважає, що судом допущено порушення матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. У зв'язку з чим в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції і винесення нової постанови із відмовою в задоволенні позову.

Оскільки сторони були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення почтових відправлень та до канцелярії Одеського апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання Управління праці та соціального захисту населення Білозерської районної державної адміністрації Херсонської області про розгляд справи за їх відсутності, тому апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до вимог ст.197 КАС України за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що УПФУ в Білозерському районі Херсонської області на підставі затвердженого плану роботи на IV квартал 2013 року від 02.12.2013 року № 6813/03, проведено перевірку щодо правильності призначення та виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію та інвалідам за період за період 01.07.2013р. по 30.09.2013р.

Перевіркою встановлено неправомірне нарахування Управлінням соціального захисту населення Білозерської райдержадміністрації гр. ОСОБА_1 державної соціальної допомоги та виявлено переплату у розмірі 13 739,74 за період з 09.05.2012р. по 31.08.2013р., про що складено довідку №75 від 04.12.2013р. "Про результати проведення контрольних заходів за правильністю призначення та виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію та інвалідам, допомоги на поховання в управлінні соціального захисту населення Білозерської райдержадміністрації".

Вирішуючи справу по суті суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо наявності підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та інвалідам" від 18.05.2004 № 1727-IV, громадяни України, які досягли віку, встановленого статтею 1 цього Закону або є інвалідами і не одержують пенсію та постійно проживають на території України, мають право на державну соціальну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Частиною 1 п. 5 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам державної соціальної допомоги на догляд, який затверджено постановою КМУ від 02.04.2005р. № 261 (далі по тексту Порядок), передбачено, що право на державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам (далі - соціальна допомога) мають особи, що одночасно відповідають таким умовам: особи, які досягли віку 63 років і не мають права на пенсію відповідно до законодавства або визнані інвалідами в установленому порядку. До досягнення зазначеного віку до осіб, які не мають права на пенсію, належать жінки 1958 року народження і старші після досягнення ними такого віку.

Відповідно до ч. 2 п. 5 Порядку, право на державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам (далі - соціальна допомога) мають особи, що одночасно відповідають таким умовам: право на державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам (далі - соціальна допомога) мають особи, що одночасно відповідають таким умовам: не одержують пенсію або соціальні виплати, що призначаються для відшкодування шкоди, заподіяної ушкодженням здоров'я на виробництві, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", та допомогу, що призначається відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам".

Згідно п. 9 Порядку, соціальна допомога призначається управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі державних адміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи праці та соціального захисту населення).

Пунктом 39 Порядку передбачено, що виплата соціальної допомоги особам, зазначеним у пункті 5 цього Порядку, допомоги на догляд особам, зазначеним у підпунктах 4 і 5 пункту 13 цього Порядку, здійснюється Пенсійним фондом України. Витрати Пенсійного фонду України, пов'язані з виплатою соціальної допомоги і допомоги на догляд та їх доставкою, компенсуються з державного бюджету за рахунок коштів, які передбачаються Пенсійному фонду України на виплату пенсії і допомоги, призначених за різними пенсійними програмами.

Виплата допомоги на догляд особам, зазначеним у підпунктах 1-3 пункту 13 цього Порядку, здійснюється одночасно з виплатою пенсії. Покриття витрат на виплату допомоги на догляд і її доставку здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, що передбачаються на пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу (п.39 Порядку).

Таким чином, Управління праці та соціального захисту населення Білозерської районної державної адміністрації Херсонської області неправомірно призначено державну соціальну допомогу ОСОБА_1, тому вказане рішення підлягає скасуванню, а кошти підлягають поверненню.

З огляду на викладене апеляційний суд не приймає до уваги доводи апелянта, оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків, зазначених у рішенні суду першої інстанції.

На підставі викладеного колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення вимог апелянта.

Оскільки судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції, відповідно до ст. 200 КАС України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову місцевого суду - без змін.

Керуючись ст. ст. 195,197,198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Білозерської районної державної адміністрації Херсонської області залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 21.03.2014 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили в порядку, встановленому частиною 5 статті 254 КАС України, і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: суддя Зуєва Л.Є.

суддя Шевчук О.А.

суддя Федусик А.Г.