Постанова № 40521359, 04.09.2014, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2014
Номер справи
872/14039/13
Номер документу
40521359
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

04 вересня 2014 рокусправа № 192/1468/13-а(2а/192/19/13)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Бишевської Н.А.

суддів: Добродняк І.Ю Семененка Я.В.

за участю секретаря судового засідання: Новошицької О.О.,

без представників сторін;

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Солонянської районної державної адміністрації Дніпропетровської області

на постанову Солонянського районного суду Дніпропетровської області від 02 серпня 2013 р. у справі № 192/1468/13-а(2а/192/19/13)

за позовом ОСОБА_2

до Управління праці та соціального захисту населення Солонянської районної державної адміністрації Дніпропетровської області

про визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

"21" червня 2013 р. ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Солонянської районної державної адміністрації Дніпропетровської області в якому просила визнати протиправними дії відповідача щодо невиплати позивачу одноразової компенсації, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, який став інвалідом II групи внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі меншому ніж встановлено ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу суми одноразової компенсації, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, який став інвалідом II групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, як встановлено ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позовні вимоги обґрунтовані законодавчо визначеним правом позивача на отримання одноразової компенсації при встановленні інвалідності, що пов'язана з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у розмірі, встановленому Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції, відновленої згідно рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008.

Постановою Солонянського районного суду Дніпропетровської області від 02 серпня 2013 р. у справі № 192/1468/13-а(2а/192/19/13) адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Солонянської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про визнання протиправними дій - задоволено.

Не погодившись з постановою суду, Управлінням праці та соціального захисту населення Солонянської районної державної адміністрації Дніпропетровської області подано апеляційну скаргу, згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу просить скасувати постанову Солонянського районного суду Дніпропетровської області від 02 серпня 2013 р. у справі № 192/1468/13-а(2а/192/19/13), як таку що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Скаржник вважає, що судом першої інстанції не прийнято до уваги положень постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року №836 та Рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2011.

Сторони по справі про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

До судового засідання не з'явились представники сторін. ОСОБА_2 до суду надіслано клопотання про розгляд справи без участі представника позивача..

З урахуванням наявних в справі матеріалів, нез'явлення в судове засідання представників сторін не перешкоджає розгляду скарги.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вбачає підстави для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, першої категорії, та інвалідом ІІ групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 та одержує компенсаційні та соціальні виплати згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

У зв'язку з встановленням другої групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, позивач 12 лютого 2013 року звернувся до відповідача з заявою про виплату одноразової компенсації у відповідності до ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка відповідачем нарахована 20 лютого 2013 року та 25 квітня 2013 року та виплачена у розмірі 94 ,80 грн. у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року №836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Дії відповідача щодо нарахування та виплати одноразової компенсації, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що став інвалідом ІІ групи внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі, меншому ніж встановлено Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» судом першої інстанції визнано протиправними, з посиланням на загальну пріоритетність законів над підзаконними актами.

Дослідивши обставини по справі, колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції з наступних підстав.

Згідно обставин справи між сторонами виник спір щодо розміру одноразової виплати у зв'язку з переведенням позивача з ІІІ групи інвалідності на ІІ групу, пов'язану з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, виплачується в таких розмірах: інвалідам І групи 60 мінімальних заробітних плат; інвалідам II групи - 45 мінімальних заробітних плат; інвалідам III групи - 30 мінімальних заробітних плат. У разі встановлення інвалідності вищої групи інвалідам виплачується різниця у компенсаціях. Одноразова компенсація виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення, виплата здійснюється з мінімальної заробітної плати, яка склалася на момент встановлення інвалідності чи втрати годувальника, розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

Разом з тим, пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" передбачене застосування в 2013 році норм і положень, зокрема, статті 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.

Матеріалами справи підтверджується та визнається позивачем, що відповідач здійснив виплату різниці у компенсаціях, керуючись відповідною постановою Кабінету Міністрів України, якою цей розмір встановлений у твердій сумі.

В даних спірних правовідносинах має місце дії норм закону які по різному визначають суму спірної виплати.

За наявності колізій між нормами законів, що мають однакову юридичну силу, застосуванню підлягає той із них, який прийнято пізніше. Крім того, рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012, яким дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Виходячи з того, що Закон України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" прийнятий пізніше за Закон України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тому саме положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" підлягають застосуванню до спірних правовідносин, і ці положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» не передбачають можливості виплати позивачеві суми компенсації в розмірі, передбаченому Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

З огляду на викладене, колегія суддів доходить висновку про відсутність підстав задоволення позовних вимог, оскільки відповідач під час нарахування та виплати одноразової компенсації діяв в межах наданої законом компетенції та у відповідності до приписів чинного законодавства.

Судом першої інстанції, під час прийняття рішення, надано не вірну оцінку обставинам по справі, внаслідок чого помилково застосовані норми матеріального права, що у відповідності до положень ст. 202 КАС України є підставою для скасування судового рішення та винесення нового про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Солонянської районної державної адміністрації Дніпропетровської області на постанову Солонянського районного суду Дніпропетровської області від 02 серпня 2013 р. у справі № 192/1468/13-а(2а/192/19/13) - задовольнити.

Постанову Солонянського районного суду Дніпропетровської області від 02 серпня 2013 р. у справі № 192/1468/13-а(2а/192/19/13) - скасувати.

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.

Головуючий: Н.А. Бишевська

Суддя: І.Ю. Добродняк

Суддя: Я.В. Семененко