Ухвала суду № 40499337, 10.09.2014, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2014
Номер справи
807/3989/13-а
Номер документу
40499337
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2014 р. Справа № 876/1003/14

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Дяковича В.П.,

суддів: Іщук Л.П., Онишкевича Т.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Територіальної державної інспекції з питань праці у Закарпатській області на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2013 року по справі № 807/3989/13-а за позовом Ужгородського районного центру зайнятості до Територіальної державної інспекції з питань праці у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування припису, -

В С Т А Н О В И В:

12.11.2013 року Ужгородський районний центр зайнятості звернувся в суд з позовом, яким просив визнати протиправним та скасувати припис винесений головним державним інспектором праці Гукс М.М. №07-17-029/27-01 від 30.09.2013 року.

Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2013 року адміністративний позов задоволено повністю: визнано протиправними та скасовано припис Територіальної державної інспекції з питань праці у Закарпатській області від 30.09.2013 року №07-17-029/27-01.

Територіальна державна інспекція з питань праці у Закарпатській області постанову суду першої інстанції оскаржила, подала апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, просить її скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

В обґрунтування апеляційної скарги вказує на те, що відповідно до п. 7 Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України від 02.07.2012 року №390 встановлено, що у разі виявлення порушень законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування вносяться приписи про усунення виявлених порушень, вживаються заходи щодо притягнення до відповідальності винних осіб згідно із вимогами чинного законодавства. Відтак, внесення припису за наслідками перевірки було обов'язковим, позаяк в ході перевірки були виявлені порушення. За наведених обставин відсутні законні підставі для скасування припису.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, хоча належним чином були повідомленні про місце та час розгляду справи, а тому колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу згідно з п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.

Суд, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити з наступних підстав.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що актом перевірки додержання законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 30.09.2013 року № 07-17-029/27 (а.с.17-21) встановлено: станом на 30.09.2013 року на особові рахунки безробітних не перерахована управлінням Державного казначейства в Ужгородському районі Закарпатської області допомога по безробіттю на загальну суму 176657,59 грн. та одноразова виплата допомоги по безробіттю на розвиток підприємництва на загальну суму 8996,93 грн., що не відповідає вимогам пунктів 6.6, 7.5 Порядку № 307.

Згідно акту перевірки, встановлено порушення, що полягають в наступному: станом на 16.09.2013р. на особові рахунки безробітних не перераховані кошти (допомога по безробіттю), на виплату яких управлінню Державної казначейської служби в Ужгородському районі подані платіжні доручення з 20.08.2013 р. по 06.09.2013 р. (від 20.08.2013р. - № 1107, № 1108; від 27.08.2013 р. - № 1175, № 1176, № 1179, № 1182, № 1185; від 06.09.2013 р. - № 1226, № 1227, № 1228, № 1229, № 1230) на загальну суму 380395,15 грн. Під час перевірки Держказначейством було перераховано до установ банку для зарахування на особові рахунки допомоги по безробіттю на загальну суму 203737,41 грн. Станом на 30.09.2013 р. на особові рахунки безробітних не перерахована управлінням Державного казначейства в Ужгородському районі допомога по безробіттю на загальну суму 176657,59 грн., що не відповідає вимогам п.6.6 Порядку № 307. Також, станом на 16.09.2013р. на особові рахунки безробітних не перераховані кошти (одноразова виплата допомоги по безробіттю на розвиток підприємництва), на виплату яких управлінню Державної казначейської служби в Ужгородському районі 27.08.2013 року подані платіжні доручення на загальну суму 22860,85 грн. Під час перевірки Держказначейством 23.09.2013 р. було перераховано до установ банку для зарахування на особові рахунки безробітних одноразової виплати допомоги по безробіттю на розвиток підприємництва на загальну суму 13864,92 грн. Станом на 30.09.2013 р. на особові рахунки безробітних не перерахована управлінням Державного казначейства в Ужгородському районі одноразова виплата допомоги по безробіттю на розвиток підприємництва на загальну суму 8996,93 грн., що не відповідає вимогам п.7.5 Порядку № 307.

30.09.2013 року головним державним інспектором ТДІП у Закарпатській області Гукс М.М. на ім'я директора Ужгородського РЦЗ Ледіди В.Г. винесено припис №07-17-029/27-01, яким зобов'язано вжити заходів щодо усунення порушень п.6.6, 7.5 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності", а саме: станом на 30.09.2013 року на особові рахунки безробітних, які перебувають на обліку в Ужгородському РЦЗ не перераховано УДК в Ужгородському районі допомогу по безробіттю на суму 176657,59 грн. та одноразову допомогу по безробіттю для організації підприємницької діяльності на суму 8996,93 грн. та у строк до 30.10.2013 року письмово проінформувати про виконання вимог припису.

Процедура проведення перевірок додержання законодавства про працю у межах наданих повноважень Державною інспекцією України з питань праці та її територіальними органами встановлена Порядком проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України від 02.07.2012 року №390.

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, зокрема, актом перевірки, згідно наказу від 23.08.2013 року № 94-П та направлення на перевірку від 27.08.2013 року № 0607, 30.09.2013 року проведено перевірку додержання законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування Ужгородського РЦЗ.

Пунктом 7 Порядку встановлено, що у разі виявлення порушень законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування вносяться приписи про усунення виявлених порушень, вживаються заходи щодо притягнення до відповідальності винних осіб згідно із вимогами чинного законодавства.

30.09.2013 року головним державним інспектором праці ТДІП у Закарпатській області винесено припис за № 07-17-029/27-01 про усунення порушень п.6.6, п.7.5 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності", та вказаний припис отриманий Ужгородським РЦЗ 01.11.2013 р.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 року № 307 затверджено Порядок надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності (далі - Порядок).

Згідно п.6.6. Порядку - допомога по безробіттю виплачується два рази на місяць, а за згодою безробітного - один раз на місяць через банківські установи в установленому порядку.

Відповідно до п. 7.5 Порядку - виплата допомоги по безробіттю одноразово здійснюється через установи банків у встановленому порядку протягом 30 календарних днів після надходження від органів Пенсійного фонду України інформації про вчинення реєстраційних дій державним реєстратором щодо факту створення юридичної особи, набуття статусу підприємця фізичною особою.

Як встановлено матеріалами справи, після підписання добового наказу в Ужгородському РЦЗ формується заявка на фінансування фактично нарахованих матеріальних виплат в тому числі допомоги по безробіттю подекадно з 1 по 10; з 11 по 20; з 21 по 30-31 число включно та надсилається в Закарпатський обласний центр зайнятості. Після отримання фінансування з Державного центру зайнятості обласним центром зайнятості відкривається фінансування базовим центрам, які зразу ж подають в органи Казначейства платіжні доручення у паперовій та електронній формі.

Як зазначено в акті перевірки, станом на 16.09.2013 р. на особові рахунки безробітних не перераховані кошти (допомога по безробіттю), на виплату яких Ужгородським РЦЗ управлінню Державної казначейської служби в Ужгородському районі подані своєчасно та в повному обсязі платіжні доручення з 20.08.2013 р. по 06.09.2013 р. (від 20.08.2013 р. - № 1107, № 1108; від 27.08.2013 р. - № 1175, № 1176, № 1179, № 1182, № 1185; від 06.09.2013 р. - № 1226, № 1227, № 1228, № 1229, № 1230) на загальну суму 380395,15 грн.. Під час перевірки Держказначейством було перераховано до установ банку для зарахування на особові рахунки допомоги по безробіттю на загальну суму 203737,41 грн.. Станом на 30.09.2013 року на особові рахунки безробітних не перерахована управлінням Держказначейства в Ужгородському районі допомога по безробіттю на загальну суму 176657,59 грн., що не відповідає вимогам п.6.6 Порядку № 307. Також, станом на 16.09.2013 року на особові рахунки безробітних не перераховані кошти (одноразова виплата допомоги по безробіттю на розвиток підприємництва), на виплату яких управлінню Державної казначейської служби в Ужгородському районі 27.08.2013 року подані платіжні доручення на загальну суму 22860,85 грн. Під час перевірки Держказначейством 23.09.2013 року було перераховано до установ банку для зарахування на особові рахунки безробітних одноразової виплати допомоги по безробіттю на розвиток підприємництва на загальну суму 13864,92 грн. Станом на 30.09.2013 року на особові рахунки безробітних не перерахована управлінням Державного казначейства в Ужгородському районі одноразова виплата допомоги по безробіттю на розвиток підприємництва на загальну суму 8996,93 грн., що не відповідає вимогам п.7.5 Порядку № 307.

В той же час перевіркою встановлено, що директор Ужгородського РЦЗ неодноразово звертався до управління Державного казначейства в Ужгородському районі з проханням про своєчасне перерахування коштів відповідно до поданих платіжних доручень, про що свідчать листи від 31.07.2013 року за № 675, від 03.09.2013 року за № 748, від 11.09.2013 року за № 758. Втім, УДКСУ в Ужгородському районі зазначило, що подані платіжні доручення знаходяться на виконанні і будуть проплачені у порядку першочерговості при наявності фінансових ресурсів. Також повідомив, що на основі поданих подекадних заявок на потребу в коштах для виплати допомоги, Закарпатський обласний центр зайнятості відкриває фінансування Ужгородського РЦЗ, тобто перераховує кошти на рахунок центру зайнятості, який відкритий у казначействі. На день, наступний після відкриття фінансування, Ужгородським РЦЗ були подані платіжні доручення до органу Держказначейства, а саме: 20.08.2013 р. № 1107 на суму 52128,92, № 108 на суму - 53939,27 грн.; 27.08.2013р. № 1175 на суму - 18066,61 грн., № 1176 на суму 50348,99 грн., № 1179 на суму - 8995,93 грн., № 1182 на суму 58705,90 грн., № 1185 на суму 13864,92 грн.; 04.09.2013р. № 1218 на суму - 153,00 грн.; 06.09.2013р. № 1226 на суму - 8716,77 грн., № 1227 на суму 20789,23 грн., № 1228 на суму - 65117,28 грн., № 1229 на суму - 369,87 грн., № 1230 на суму - 52059,11 грн.

Таким чином, Ужгородським РЦЗ вчасно подано до управління Держказначейської служби України в Ужгородському районі заявки та платіжні доручення на перерахування грошових коштів у відповідні банки для зарахування грошових коштів на карткові рахунки безробітним, тобто позивачем вживалися заходи для виплати безробітним особам, які перебувають на обліку в Ужгородському РЦЗ, допомоги по безробіттю у терміни, визначені наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 307 від 20.11.2000 року, що зафіксовано в акті перевірки від 30.09.2013 року.

Оскільки порушень законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування з боку Ужгородського РЦЗ перевіркою не виявлено (а виявлені порушення по виплаті коштів по допомозі по безробіттю та одноразовій виплаті допомоги по безробіттю на розвиток підприємництва пов'язані з неперерахуванням таких управлінням Державної казначейської служби в Ужгородському районі), а вимоги припису щодо зобов'язання директора Ужгородського РЦЗ вжити заходів щодо усунення виявлених порушень виконати неможливо (в зв'язку з відсутністю порушень з боку Ужгородського РЦЗ), то і підстав для винесення оскаржуваного припису у ТДІПП в Закарпатській області не було.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Отже, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції дійшов до вірних висновків, приймаючи рішення по суті спірних правовідносин.

За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Територіальної державної інспекції з питань праці у Закарпатській області - залишити без задоволення, а постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2013 року по справі № 807/3989/13-а - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь в справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.П. Дякович

Судді Л.П. Іщук

Т.В. Онишкевич