Ухвала суду № 40499329, 10.09.2014, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2014
Номер справи
813/7633/13-а
Номер документу
40499329
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2014 р. Справа № 876/1177/14

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Дяковича В.П.,

суддів: Іщук Л.П., Онишкевича Т.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Будинкоуправління № 4 квартирно-експлуатаційного відділу м. Львова Західного оперативного командування на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2013 року по справі №813/7633/13-а за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до Будинкоуправління № 4 квартирно-експлуатаційного відділу м. Львова Західного оперативного командування про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду, -

В С Т А Н О В И В:

10.10.2013 року Територіальне управління Держгірпромнагляду у Львівській області звернулося в суд з позовом, яким просило застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Будинкоуправління № 4 квартирно-експлуатаційного відділу м. Львова Західного оперативного командування, а саме зобов'язати відповідача невідкладно зупинити виконання робіт підвищеної небезпеки - обстеження, ремонт та чищення димарів, повітропроводів в житлових будинках, які знаходяться на балансі зазначеного суб'єкта господарювання в м. Львові на вул. Гайдамацька, 9/а до усунення відповідачем зазначених порушень та отримання у встановленому порядку рішення суду на відновлення роботи.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2013 року адміністративний позов задоволено повністю: застосовано заходи реагування у сфері державного нагляду до будинкоуправління № 4 квартино - експлуатаційного відділу м. Львова Західного оперативного командування (адреса: 79019, м. Львів, вул. Гайдамацька, 9/а, ЄДРПОУ 24964599), а саме: зобов'язано невідкладно зупинити проведення робіт підвищеної небезпеки - обстеження, ремонт та чищення димарів, повітропроводів в житлових будинках, які знаходяться на балансі суб'єкта господарювання, до усунення зазначених вище порушень в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення робіт. Постанову суду допущено до негайного виконання.

Будинкоуправління № 4 квартирно-експлуатаційного відділу м. Львова Західного оперативного командування постанову суду першої інстанції оскаржило, подало апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, просить її скасувати та прийняти нову, якою позов залишити без розгляду.

В обґрунтування апеляційної скарги вказує на те, що ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» містить вимогу щодо строку звернення до суду з адміністративним позовом. Згідно вказаної норми закону орган державного нагляду має право звернутися до суду з адміністративним позовом не пізніше наступного дня з дня видання (прийняття) розпорядчого документа. Акт складено 02.10.2013 року, а до суду Територіальне управління Держгірпромнагляду у Львівській області звернулося 08.10.2013 року, тобто через 6 днів з моменту складання акту перевірки, що не узгоджується з вимогами вище вказаної статті.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України колегія суддів вважає доцільним розглядати справу в порядку письмового провадження.

Суд, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити з наступних підстав.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом встановлено, що відповідно до наказу ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області від 18.09.2013 року № 645 уповноваженою посадовою особою ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області головним державним газотехнічним інспектором Ковалем Зіновієм Мар'яновичем, у присутності уповноважених осіб відповідача - головного інженера будинкоуправління № 4 квартирно-експлуатаційного відділу м. Львова Західного оперативного командування Дембицької Анастасії Йосипівни, у період з 01 жовтня 2013 року по 02 жовтня 2013 року проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

Під час проведення перевірки були виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих, а саме: - відсутній дозвіл органу Держгірпромнагляду на виконання робіт підвищеної небезпеки, згідно ПКМУ №1107 від 26.10.2011 року «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» - обстеження, ремонт та чищення димарів, повітропроводів в житлових будинках (порушено ст. 21 Закону України «Про охорону праці», Постанови КМУ від 26.10.2011 року №1107 п. 24 додаток 2 до порядку, підпункту 4.5.22 пункту 4.5 глави 4 НПАОП 0.00- 1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України», затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 01.10.1998 року № 254); - керівник та інженерно - технічні працівники підприємства, на яких покладено обов'язки відповідальних за експлуатацію димових та вентиляційних каналів в житлових будинках не пройшла в установленому порядку навчання та перевірку знань ПБСГУ (порушено вимоги підпункту 1.2.1 пункту 1.2 глави 1 НПАОП 0.00-1.20-98 ПБСГУ); - працівниками суб'єкта господарювання не здійснюється належний контроль за проведенням перевірок стану димових та вентиляційних каналів з метою визначення їх придатності для подальшої експлуатації в строки встановлені ПБСГУ (порушено вимоги підпункту 4.5.23 пункту 4.5 глави 4 НПАОП 0.00-1.20-98 ПБСГУ); - не проводиться випробування рятувальних поясів, поясних карабінів і рятувальних мотузків не рідше одного разу на шість місяців під керівництвом відповідальної особи, призначеної наказом по підприємству (порушено вимоги пункту 7.71 глави 4 НПАОП 0.00-1.20-98 ПБСГУ).

За наслідками перевірки суб'єкта господарювання складено акт від 02.10.2013 року № 9-4/76, яким відповідача попереджено про необхідність негайного зупинення робіт підвищеної небезпеки - обтяження, ремонт та чищення димарів, повітропроводів в житлових будинках, які знаходяться на технічному обслуговуванні суб'єкта господарювання.

Відповідно до статті 4 України «Про охорону праці» №2694-ХІІ, державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 року № 826 (далі - Положення № 826), передбачає, що загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин, і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельного наслідку.

Відповідно до п. 1.4 Положення № 826, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення № 826, передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутність дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

Наказом № 186-к Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України від 02.12.2011 р. затверджено Положення про територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області (далі - Положення).

Відповідно до ч. 7 п. 4 Положення № 186-к, до повноважень територіального управління, віднесено здійснення державного нагляду за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.

Згідно ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-V повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону № 877-V орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства.

Оскільки будинкоуправлінням № 4 квартино-експлуатаційного відділу м. Львова Західного оперативного командування порушено вимоги чинних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки при проведенні робіт, які можуть спричинити ризик для життя і здоров'я працівників, суд першої інстанції дійшов до правильного висновку щодо задоволення позовних вимог.

Отже, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції дійшов до вірних висновків, приймаючи рішення по суті спірних правовідносин.

За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Будинкоуправління № 4 квартирно-експлуатаційного відділу м. Львова Західного оперативного командування - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2013 року по справі №813/7633/13-а - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь в справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.П. Дякович

Судді Л.П. Іщук

Т.В. Онишкевич