КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/6122/14 Головуючий у 1-й інстанції: Амельохін В.В. Суддя-доповідач: Літвіна Н. М.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 вересня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого - судді Літвіної Н.М.
Суддів Коротких А.Ю.
Хрімлі О.Г.
при секретарі Соловіцькій І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Головного управління Міндоходів у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 травня 2014 року у справі за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Еталон» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про визнання протиправною та скасування податкової вимоги № 3474-25 від 28 березня 2014 року,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом до ДПІ у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про визнання протиправною та скасування податкової вимоги № 3474-25 від 28 березня 2014 року.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 травня 2014 року адміністративний позов було задоволено.
Визнано протиправною та скасовано податкову вимогу ДПІ у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві № 3474-25 від 28 березня 2014 року.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач - ДПІ у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві, звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, податковим органом проведено перевірку ПАТ «Страхова компанія «Еталон» за результатами якої складено акт № 1925/2202/20080515 від 15 листопада 2013 року про результати документальної планової перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2010 року по 31 грудня 2012 року.
Вказаним актом встановлено порушення п. п. 4.1.6 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» в результаті чого підприємством занижено дохід від діяльності іншої, ніж страхова, за період з 01 січня 2010 року по 31 грудня 2012 року. на загальну суму 7 706 863, 00 грн., внаслідок чого занижено податок на прибуток від діяльності, іншої ніж страхова на суму 1 926 716, 00 грн.
На підставі встановленого порушення відповідачем 10 грудня 2013 року прийнято податкове повідомлення - рішення № 0007472202, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 2 240 620, 00 грн., в тому числі основний платіж - 1 926 716, 00 грн. та штрафні санкції - 313 904, 00 грн.
Не погоджуючись з висновками викладеними в акті перевірки та податковим повідомленням - рішенням, позивач 18 грудня 2013 року подав скаргу на вищевказане рішення до ГУ Міндоходів у м. Києві.
Рішенням № 1203/10/16-15-10-06-15 від 06 лютого 2014 року ГУ Міндоходів у м. Києві податкове повідомлення - рішення ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві залишено без змін, а скаргу позивача без задоволення.
Не погоджуючись з вищевказаним рішенням ГУ Міндоходів у м. Києві, позивач 18 лютого 2014 року подав скаргу на рішення ДПІ у Шевченківському районі та рішення ГУ Міндоходів у м. Києві до Міністерства доходів і зборів України.
Рішенням № 5354/6/99-99-10-0115 від 03 квітня 2014 року про результати розгляду скарги Міністерство доходів і зборів України залишило без змін оскаржуване податкове повідомлення - рішення та рішення ГУ Міндоходів у м. Києві. Рішення Міністерства доходів і зборів України позивачем отримало 07 квітня 2014 року.
При цьому, листом від 18 лютого 2014 року позивач повідомив ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві про оскарження рішення ДПІ у Шевченківському районі та рішення ГУ Міндоходів у м. Києві до Міністерства доходів і зборів України.
Однак, 28 березня 2014 року податковим органом прийнято податкову вимогу № 3474-25, відповідно до якої повідомлено позивача, що станом на 27 березня 2014 року сума податкового боргу позивача становить 2 239 079, 31 грн., у тому числі основний платіж - 1 925 175, 31 грн. та штрафні санкції - 313 904, 00 грн.
Крім того, позивачем податкове повідомлення - рішення № 0007472202 оскаржено до суду, про, що ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 травня 2014 року відкрито провадження у справі № 826/6106/14.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 ПК України - у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Порядок оскарження рішень контролюючих органів регламентується ст. 56 ПК України.
Пунктом 56.1 ПК України передбачено, що рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
При цьому п. 56.2 ст. 56 ПК України встановлено, що у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення.
Відповідно до п. 56.3. ПК України - скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (за потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Скарги на рішення державних податкових інспекцій подаються до контролюючих органів в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, міжрегіональних територіальних органів.
Скарги на рішення контролюючих органів в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, міжрегіональних територіальних органів та митниць подаються до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Повідомлення контролюючого органу яким визначено грошове зобов'язання передбачено п. 56.5 ПК України згідно якого, платник податків одночасно з поданням скарги контролюючому органу вищого рівня зобов'язаний письмово повідомляти контролюючий орган, яким визначено суму грошового зобов'язання або прийнято інше рішення, про оскарження його податкового повідомлення-рішення або будь-якого іншого рішення.
Отже, відповідно до вимог п. п. 56.15, 56.16, 56.17 ст.56 ПК України - скарга, подана із дотриманням строків, визначених пунктом 56.3 цієї статті, зупиняє виконання платником податків грошових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні (рішенні), на строк від дня подання такої скарги до контролюючого, органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження.
Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума грошового зобов'язання, що оскаржується, вважається неузгодженою.
Днем подання скарги вважається день фактичного отримання скарги відповідним контролюючим органом, а в разі надсилання скарги поштою - дата отримання відділенням поштового зв'язку від платника податків поштового відправлення із скаргою, яка зазначена відділенням поштового зв'язку в повідомленні про вручення поштового відправлення або на конверті.
Процедура адміністративного оскарження закінчується: днем, наступним за останнім днем строку, передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення або будь-яке інше рішення відповідного контролюючого органу у разі, коли така скарга не була подана у зазначений строк; днем отримання платником податків рішення відповідного контролюючого органу про повне задоволення скарги; днем отримання платником податків рішення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику; днем звернення платника податків до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, що оскаржувались. День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків.
Таким чином, відповідно до п. 56.15 ст. 56 ПК України сума грошового зобов'язання, що оскаржується позивачем, вважається неузгодженою до закінчення процедури адміністративного оскарження.
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем передчасно винесено податкову вимогу № 3474-25 від 28 березня 2013 року, а тому її скасовано правомірно.
Виходячи із вимог ст. 71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Головного управління Міндоходів у м. Києві - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 травня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Літвіна Н.М.
Судді Коротких А.Ю.
Хрімлі О.Г.
Повний текст ухвали виготовлений 16 вересня 2014 року.
Головуючий суддя Літвіна Н. М.
Судді: Коротких А. Ю.
Хрімлі О.Г.