ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
11 вересня 2014 рокум. Ужгород№ 807/2267/14
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гебеш С. А.
при секретарі судових засідань - Приходько Т.В.
сторони у судове засідання не з'явились;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області до Публічного акціонерного товариства "Управління механізації будівництва" про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства "Управління механізації будівництва" про стягнення заборгованості.
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що станом на день розгляду даної адміністративної справи за відповідачем рахується заборгованість в сумі 43531,41 грн. зі збору на обов'язкове державне пенсійне страхування по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п.п. «б-з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про причини своєї неявки суд не повідомляв, хоча належним чином повідомлявся судом про дату, час та місце судового розгляду. Однак, на адресу суду надійшло клопотання про розгляд даної адміністративної справи за відсутності представника позивача на основі наявних в матеріалах справи документів.
Відповідач письмове заперечення проти позову з належними доказами не надав, явку свого представника в судові засідання не забезпечив, не повідомив суд про причини неприбуття, хоча належним чином був повідомлений судом про відкриття провадження у справі, про дату, час і місце розгляду даної справи. Отже, судом вжито достатніх заходів щодо належного повідомлення відповідача про відкриття провадження, про дату, час і місце судового розгляду даної адміністративної справи, тому справа розглянута за відсутності представника відповідача, на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Відповідно до частини 1 статті 41 КАС України у разі неявки у судове засідання осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень КАС України розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. Оскільки сторони в судове засідання не з'явилися, фіксування судового процесу не здійснюється.
Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Як встановлено судом в ході судового розгляду та вбачаться із матеріалів даної адміністративної справи, відповідач - Публічне акціонерне товариство «Управління механізації будівництва» зареєстроване за адресою: 89450, Закарпатська область, Ужгородський район, с. Кибляри, ідентифікаційний код - 05433778, що підтверджується копією відповідного витягу.
Відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) (далі - Закон) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону (1058-15) в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення" (1788-12).
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом (1058-15).
Порядок відшкодування підприємствами витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах регламентується Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою правління Пенсійною фонд) України від 19.12.2003 N 21-1 (/0064-04) та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за N 64/8663. Визначення сум до відшкодування, формування розрахунків фактичних витрат здійснюється органами Фонду. Встановлено єдиний порядок як для відшкодування пенсій призначених відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (1788-12) (по Списку 1) так і для пенсій призначених відповідно до пункту "б" зазначеної статті (по Списку 2) та інших видів пільгових пенсій. При цьому не відбувається щомісячного узгодження сум до відшкодування. Розрахунок надсилається підприємству (платнику збору) раз на рік, до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій. Якщо ж настають обставини, що впливають на суму відшкодування підприємство повідомляється про такі зміни не пізніше ніж у місячний термін з моменту їх настання.
Підприємства вносять плату щомісяця до 25-го числа. Дана норма за своїм характером є імперативною. Отже, відповідний обов'язок підприємств не ставиться в залежність від наявності або відсутності коштів на підприємстві, фактичної діяльності або інших факторів.
Ці витрати відшкодовують підприємства незалежно від форм власності та господарювання. Якщо особа має стаж, що дає право на призначення цих пенсій на кількох підприємствах, витрати покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.
В порушення чинного законодавства, відповідачем - ПАТ "Управління механізації будівництва", яке згідно наведених нормативних актів є платником відповідного збору на обов'язкове державне пенсійне страхування за місцем своєї реєстрації в управлінні ПФУ в м. Ужгороді, не відшкодовуються виплачені Пенсійним фондом громадянам пільгові пенсії, а також витрати на їх доставку.
У спірному періоді: за березень - червень 2014 року платником підлягало відшкодуванню 100 відсотків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день у нього на роботах з важкими та шкідливими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з Тарифами на оплату послуг, пов'язаних з виплатою і доставкою державних пенсій та грошової допомоги, затверджених Наказом Держкомзв'язку та інформатизації України № 166 від 22.07.2004 року, розмір плати за виплату та доставку відповідних сум пенсій та грошової допомоги становлять для міста 0,79 %, для села 1,56 %.
В щомісячних повідомленнях розрахунках сум, що підлягають відшкодуванню,копії яких наявні в матеріалах даної адміністративної справи, адресованих відповідачу, давався поіменний список пенсіонерів, які працювали на підприємстві - правопопередникові відповідача в шкідливих умовах праці повний робочий день на атестованих робочих місцях. Зазначені особи, а саме ОСОБА_2; ОСОБА_3; ОСОБА_4; ОСОБА_5; ОСОБА_6;ОСОБА_7 в порядку визначеному законодавством набули право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, на підставі чого їм відповідно до пункту "б" ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. була призначена пенсія до досягнення ними загальновстановленого пенсійного віку.
Дані обставини засвідчуються відомостями пенсійних справ вказаних у списках пенсіонерів, підтверджуються документально в матеріалах їхніх пенсійних справ містяться трудові книжки, пільгові довідки, що видавались підприємством про набутий громадянами пільговий стаж та їхнє право на пільгове пенсійне забезпечення).
Відповідні обставини також можуть бути підтверджені в порядку ст. 72 КАС України , а саме судовими рішеннями ухваленими за попередні періоди стягнення, копія якого наявна в матеріалах справи.
Згідно повідомлень надісланих відповідачу, копії яких наявні в матеріалах справи, у спірному періоді (березень - червень 2014 р.) підлягало перерахуванню на рахунок управління Пенсійному фонду в м. Ужгороді збір в сумі 43531,41 грн., що також підтверджується зведеним розрахунком сум заборгованості.
Сума заборгованості та дії органу ПФУ по її нарахуванню відповідачем не оскаржувались ні в адміністративному, ні в судовому порядку, оскільки доказів про оскарження таких відповідачем суду не надано, а отже і відповідне зобов'язання ним не сплачено без наведення причин такої несплати.
Ненадходження вказаної суми до бюджету Пенсійного фонду перешкоджає виконанню одного з основних завдань Фонду - забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для повного та своєчасного фінансування виплати пенсій.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позову та необхідність його задоволення.
Судові витрати по справі згідно ч. 4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 17, 71, 86, 94, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області до Публічного акціонерного товариства "Управління механізації будівництва" про стягнення заборгованості - задовольнити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Управління механізації будівництва" (89450, Закарпатська область, Ужгородський район, с. Кибляри, ідентифікаційний код - 05433778) заборгованість на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п.п. «б»- «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за період березень - червень 2014 року в сумі 43531,41грн.,(сорок три тисячі п'ятсот тридцять одна гривня сорок одна копійка).
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
СуддяC.А. Гебеш