Постанова № 40388505, 25.06.2014, Золочівський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
25.06.2014
Номер справи
622/636/14-а
Номер документу
40388505
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗОЛОЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ЄДРПОУ 02893870, вул.Комсомольська, 13, смт Золочів, Харківська область, 62203, inbox@zl.hr.court.gov.ua, тел./факс (05764) 5-02-73

Справа № 622/636/14-а

2-а/622/20/2014

ПОСТАНОВА

іменем України

25.06.2014 року смт Золочів

Золочівський районний суд Харківської області у складі:

головуючого: судді Шабас О.С.

при секретарі: Цилюрик Т.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Золочівського районного суду Харківської області адміністративний позов Управління соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної допомоги, -

ВСТАНОВИВ:

22 травня 2014 року управління соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації звернулося до Золочівського районного суду Харківської області, як до адміністративного суду з позовом, в якому з урахуванням уточнень просило стягнути на свою користь з ОСОБА_1 надміру виплачену державну допомогу в сумі 20739 гривень 28 копійок.

Свої вимоги мотивувало тим, що з 15 листопада 2010 року відповідачу за її заявою була призначена та виплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Проте відповідач приховала той факт, що з 18 серпня 2011 року вийшла на роботу на умовах повного робочого часу, про що не повідомила органи соціального захисту населення, в результаті чого за період з 01 грудня 2011 року по 28 лютого 2014 року їй було надміру виплачено 21473,36 гривень.

В судовому засіданні представник позивача Лівець В.В. позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити з наведених у позові мотивів.

Відповідач проти позову заперечувала, пояснила суду, що отримуючи державну допомогу, вона бажала підробити, в зв'язку з тим, що їй не вистачало коштів на утримання дитини, вважала, що неофіційно влаштувалася на роботу, проте їй не було відомо, що її працевлаштування носило офіційних характер. Зауважила також, що в управлінні соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації дуже неуважні працівники, які їй не пояснили всі правила та наслідки отримання державної допомоги.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази у їх сукупності, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Сторонами визнано, та відповідно не підлягає доказуванню, що відповідачу ОСОБА_1, як матері ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 15 листопада 2010 року призначено та виплачується соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям та соціальна допомога одиноким матерям.

21 грудня 2011 року, 17 липня 2012 року, 09 липня 2013 року відповідач ОСОБА_1 зверталася до Управління соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації з заявами про призначення допомоги у збільшеному розмірі, додаючи до заяв декларації про відсутність доходів. Заяви містять власноручні написи відповідача ОСОБА_1, про те, що вона ніде не працює, перебуває у декретній відпустці по догляду за дитиною.

Згідно наданих суду копій декларацій про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги за 2011, 2012, 2013 роки судом встановлено, що ОСОБА_1 повідомляла Управління соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації про відсутність будь-яких інших доходів окрім соціальної допомоги.

Проте згідно наданих довідок ПФ «АЛЕКС-3» та наказу цього ж підприємства від 18 серпня 2011 року ОСОБА_1 була зарахована на роботу на вказане підприємство на посаду оператора чесального обладнання, з оплатою згідно штатного розкладу, та пропрацювала на вказаному підприємстві до 31 жовтня 2013 року, отримуючи регулярний дохід.

Відповідно до наданих суду протоколів, індивідуальних перерахунків, рішень про призначення державної соціальної допомоги, розрахунків сукупного доходу за період з 01 грудня 2011 року по 28 лютого 2014 року ОСОБА_1 нараховано та виплачено допомогу у сумі 21473,36 гривень.

Як пояснила у судовому засіданні представник позивача, Управління соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації скористалося належним йому правом на утримання надміру виплачених коштів, в результаті чого в даний час станом на 01 липня 2014 року заборгованість ОСОБА_1 перед Управлінням становить 20739,28 гривень, з яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - 15696,93 гривень, допомога одиноким матерям 169,20 гривень, допомога сім'ям з дітьми 4873,15 гривень.

Вирішуючи спір суд виходить з того, що спірні правовідносини врегульовані положеннями Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 № 2811-XII (надалі Закону) в редакції, що діяла на момент виникнення правовідносин, Постановою КМУ «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» від 27.12.2001 № 1751(надалі Порядку) в редакції, що діяла на момент виникнення правовідносин.

Положеннями ст.ст.13, 18-1, п. 3 Перехідних положень, ч. 2 ст. 3 Закону передбачено право на отримання різних видів соціальної допомоги, зокрема допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, соціальна допомога одиноким матерям та соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям.

Положеннями ст.ст. 15, 18-3 Закону та п. 22, 34 Порядку визначено розміри такої допомоги, які обраховуються та залежать від сукупного доходу сім'ї, визначаються в процентному співвідношенні від даної величини. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Пунктом 23 Порядку передбачені підстави припинення соціальних виплат, до яких в тому числі відносяться працевлаштування - з дня працевлаштування.

Статтею 22 Закону обумовлена відповідальність громадян за недостовірність документів, поданих для призначення державної допомоги. Так одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.

Пунктом 23 Порядку передбачений десятиденний строк протягом якого особи зобов'язані повідомляти органи соціального захисту населення про виникнення обставин, які призводять до припинення виплат.

Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації з заявами про отримання соціальної допомоги в тому числі у збільшеному розмірі, вказуючи про відсутність доходів, що засвідчила поданими деклараціями за 2011,2012,2013 роки, в яких відобразила відсутність доходів. Згідно положень ст.ст.13, 18-1, п. 3 Перехідних положень, ч. 2 ст. 3 Закону їй було призначено та виплачувалося три види соціальної допомоги у вигляді допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям та соціальна допомога одиноким матерям.

Проте з 18 серпня 2011 року по 31 жовтня 2013 року ОСОБА_1 працевлаштувалася до ПФ «АЛЕКС-3», отримувала регулярний дохід. В порушення вимог ст.22 Закону ОСОБА_1 не повідомила органи соціального захисту про вказані зміни, щодо її працевлаштування та матеріального стану, в результаті чого на підставі недостовірних відомостей, повідомлених відповідачем, їй було надміру виплачено за період 01 грудня 2011 року по 28 лютого 2014 року соціальну допомогу у сумі 21473,36 гривень, з урахуванням проведених відрахувань, станом на 01 липня 2014 року заборгованість ОСОБА_1 становить 20 739,28 гривень. За таких обставин суд доходить висновку, про обґрунтованість позовних вимог, та задовольняє його у повному обсязі.

Керуючись вказаними положеннями та положеннями ст., ст.ст. 2, 4, 6, 7, 8, 17, 18, 19, 69, 70, 71, 128, 158, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву Управління соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації надміру виплачену державну допомогу в сумі 20739 гривень 28 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Золочівський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення тексту постанови відповідно до вимог статті 160 КАС України - з дня отримання копії повного тексту постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О. С. Шабас