ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"28" серпня 2014 р. м. Київ К/9991/6557/12
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Федорова М.О.
суддів: Островича С.Е.
Бухтіярової І.О.
розглянувши в письмовому провадженні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20.04.2011 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.12.2011
у справі № 2а-3473/11/1370
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Галицькі Інвестиції"
до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова
про визнання рішень протиправними та скасування
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю „Галицькі Інвестиції" звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова (правонаступник - Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Львова Державної податкової служби) про визнання рішень протиправними та скасування.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 20.04.2011 позовні вимоги задоволено.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.12.2011 постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20.04.2011 залишено без змін.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції та ухвалою суду апеляційної інстанції відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалу суду апеляційної інстанції, прийняти нове рішення яким в задоволенні позовних вимог відмовити.
Касаційна скарга вмотивована тим, що судам попередніх інстанцій при вирішенні спору по даній справі порушено норми матеріального права.
Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце судового засідання були повідомлені належним чином. Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 222 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, Вищий адміністративний суд України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що наказом начальника Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова за №148 від 18.02.2011 у відповідності до вимог ст.79 ПК України призначено позапланову невиїзну перевірку позивача з питань правильності формування податкового зобов'язання та податкового кредиту за жовтень, листопад, грудень 2010 року.
Також, платнику податків надіслано повідомлення про проведення перевірки за №15/3842 від 18.02.201, на адресу Тернопільська область, с. Скала-Подільська, вул. Котляревського, 7 (підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення від 18.02.2011 року), хоча адреса платника податків на момент надіслання, як вбачається з Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, є м. Львів, вул. Грінченка, 8/11.
За результатами перевірки складено акт №155/23-118/37277910 від 28.02.2011 з питань правомірності формування податкового зобов'язання та податкового кредиту за період з 01.10.2010 по 31.12.2010.
Статтею 20 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до пп. 75.1.2 п. 75 ст. 75 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Згідно із пп. 78.1.12 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин, як органом державної податкової служби вищого рівня в порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня здійснено перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або матеріалів документальної перевірки, проведеної контролюючим органом нижчого рівня, і виявлено невідповідність висновків акта перевірки вимогам законодавства або неповне з'ясування під час перевірки питань, що повинні бути з'ясовані під час перевірки для винесення об'єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.
У відповідності до вимог п.79.1 ПК України, документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється На підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що дана перевірки проводилась за наслідками отриманої податкової інформації.
При цьому суди виходили з того, що податковим органом не направлявся запит платникові в порядку наведеної норми Кодексу.
Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.
Так, документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин, а саме, за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Слід звернути увагу на те, що однією з умов проведення такої перевірки є не надання платником податків пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідачем не представлено зазначеного запиту.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 220 КАС України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, але при цьому може встановлювати порушення норм матеріального чи процесуального права, на які не було посилання в касаційній скарзі. З огляду на вищевикладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20.04.2011 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.12.2011 у справі № 2а-3473/11/1370 залишити без задоволення, а судові рішення залишити без змін.
Керуючись ст. 210 - 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова залишити без задоволення.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20.04.2011 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.12.2011 у справі № 2а-3473/11/1370 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та порядку, передбачених статтями 236-2392 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий М.О. ФедоровСудді С.Е. Острович І.О. Бухтіярова