УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 серпня 2014 р. Справа № 876/378/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Дяковича В.П.,
суддів: Онишкевича Т.В., Яворського І.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Будівельно-монтажна фірма "Стрийбуд" на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2013 року по справі № 813/5527/13-а за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області до Публічного акціонерного товариства "Будівельно-монтажна фірма "Стрийбуд" про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
18.07.2013 року Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області звернулося в суд з позовом, яким просило стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Будівельно-монтажна фірма "Стрийбуд" (правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство "Будівельно-монтажна фірма "Стрийбуд") заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 43 075 грн. 04 грн..
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2013 року позов задоволено частково: стягнуто з Відкритого акціонерного товариства "Будівельно-монтажна фірма "Стрийбуд" на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області 39 643 грн. 37 коп. (в тому числі 25 782 грн. 18 коп. - недоїмки по страхових внесках, 12 071 грн. 32 коп. - фінансової санкції та 1 789 грн. 87 коп. - пені) заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. В задоволенні решті позову відмовлено.
Не погодившись з постановою Публічне акціонерне товариство "Будівельно-монтажна фірма "Стрийбуд" подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення, яким повністю відмовити в задоволенні позовних вимог.
На обґрунтування вимог апеляційної скарги вказує на те, що оскільки, відповідно до п. 22.4 ст. 22 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" при використанні розрахункового документа ініціювання переказу вважається завершеним з моменту прийняття банком платника розрахункового документа на виконання, представлені товариством платіжні доручення з відмітками банку про їх прийняття є належним та допустимими доказами того, що всі його зобов'язання щодо здійснення переказу є виконаними.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, хоча належним чином були повідомленні про місце та час розгляду справи, а тому колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу згідно з п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.
Суд перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає що вона не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що Публічне акціонерне товариство "Будівельно - монтажна фірма "Стрийбуд" (далі ПАТ "Будівельно - монтажна фірма "Стрийбуд") є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Управлінням Пенсійного фонду України м. Стрию та Стрийському районі Львівської області винесено рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду від 09.11.2010 року № 84 (а.с.18) та від 28.12.2010 року №208 (а.с.19).
Строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується (ч. 15 ст.106 Закону № 1058-ІV).
Згідно з наданими позивачем розрахунками, заборгованість по страхових внесках, фінансових санкціях та пені становить 43 075 грн. 04 коп., з яких недоїмка по страхових внесках - 25 782 грн. 18 коп., заборгованість по штрафних санкціях - 14 504 грн. 69 коп. та пеня -2 788 грн. 17 коп.
Згідно з пунктом 8.2. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління ПФУ 19.12.2004 року №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. № 64/8663, органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки, якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків.
У відповідності до вищевказаних вимог Інструкції УПФ України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області надіслано вимогу № Ю-73 від 01.03.2011р. на загальну суму 46 506 грн. 71 коп., до якої включена сума заборгованості за вказаний період.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страхові внески це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону. При цьому, страхувальниками визнаються роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частина 3 ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає, що види пенсійного забезпечення, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи її рівня, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення, визначається виключно законами про пенсійне забезпечення.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 цього Закону страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.
Відносини у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування врегульовано Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до частини 12 статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.
Відповідно до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені ст. 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою ст. 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Сплата страхових внесків здійснюється у строки, визначені ч. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме щоквартально, протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного періоду.
Відповідно до пунктів 3.1, 3.5 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження платежів зі збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів, затвердженою постановою Пенсійного фонду України від 19.01.2002р.№ 2-4 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 01.03.2002р. за № 212/6500, з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до Пенсійного фонду України на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки. У картках особових рахунків відображаються дані про платника, а також інформація про стан розрахунків з Пенсійним фондом України (суми нарахованого та сплаченого платежу, пені, штрафних санкцій, суми боргу або надміру сплачені) та інше. Згідно з пунктів 2.4, 5.1 Порядку облік надходжень платежів до органів Пенсійного фонду України в особових рахунках платників проводиться на підставі таких документів: одержані від установ банків виписки з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів та їх паперові копії, копії квитанцій, одержані від установ банків або надіслані поштовим переказом.
З наявних в матеріалах справи розрахунків заборгованості по страхових внесках, фінансових санкціях та пені ВАТ «БМФ «Стрийбуд», які сформовані на основі карток особових рахунків відповідача, судом встановлено, що станом на 01.01.2010 р. у відповідача існувала недоїмка по страхових внесках на загальну суму 39469,27 грн. (в тому числі 37261,65 грн. - 33,2% та 2207,62 грн. - 2%). Вказана сума заборгованості виникла у зв'язку з невиконанням Львівською філією ВАТ «Банк «БІГ Енергія» платіжних доручень № 108, № 109 та № 102 про оплату ВАТ «БМФ «Стрийбуд» страхових внесків за листопад та грудень 2008 року. Вказана обставина не заперечується позивачем.
Сплачені протягом 2010 року відповідачем суми страхових внесків, зараховувались Пенсійним фондом України в м. Стрию та Стрийському районі, відповідно до вимог ч.5 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п.10.11 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, в порядку календарної черговості виникнення заборгованості по таких платежах. З врахуванням цього, залишок не сплачених платежів по страхових внесках відповідача за звітні періоди жовтень, листопад та грудень 2010 року становить 25782,18 грн..
Крім цього, у зв'язку з несвоєчасною сплатою страхових внесків у 2010 році, позивачем нараховано відповідачу фінансові санкції та пеня в сумі 17292,86 грн. (в тому числі 14504,69 грн. - фінансові санкції та 2788,17 грн. - пені).
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем безпідставно нараховані фінансові санкції та пеня по факту оплати відповідачем страхових внесків за листопад та грудень 2010 року, які по термінах сплачені своєчасно. У зв'язку з цим, суд першої інстанції дійшов до правильного переконання, що позовні вимоги в частині стягнення фінансових санкцій та пені в сумі 3431,67 грн. задоволенню не підлягають.
Надаючи оцінку доводам відповідача, щодо безпідставності позовних вимог у зв'язку з належним виконанням ним обов'язку по сплаті страхових внесків, шляхом ініціювання платежу та подання до установи банку платіжних доручень про перерахування таких на рахунок позивача, суд зазначає наступне.
Нормами Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" визначені загальні засади функціонування платіжних систем в Україні, поняття та загальний порядок проведення переказу коштів в межах України, а також відповідальність суб'єктів переказу.
За приписами п. 1.24 ст. 1 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", переказ коштів - рух певної суми коштів з метою її зарахування на рахунок отримувача або видачі йому у готівковій формі. Ініціатор та отримувач можуть бути однією і тією ж особою.
Відповідно до п.1.23 ст.1 вказаного Закону, отримувач - це особа, на рахунок якої зараховується сума переказу або яка отримує суму переказу у готівковій формі.
Як визначено п. 30.1 ст. 30 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", переказ вважається завершеним з моменту його зарахування на рахунок отримувача або видачі йому суми у готівковій формі. Згідно з п.1.41 ст.1 цього Закону, сума переказу - кошти, відповідна сума яких внаслідок переказу має бути зарахована на рахунок отримувача або видана йому у готівковій формі.
Пунктом 8.1 ст. 8 вказаного Закону встановлено, що банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження. У разі надходження розрахункового документа клієнта до обслуговуючого банку після закінчення операційного часу банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в цьому розрахунковому документі, не пізніше наступного робочого дня.
Відповідач, в обґрунтування своїх доводів, покликається на норми п.22.4 ст. 22 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" (в редакції, яка діяла на момент спірних правовідносин), згідно з яким, при використанні розрахункового документа ініціювання переказу вважається завершеним з моменту прийняття банком платника розрахункового документа на виконання. Банки мають забезпечувати фіксування дати прийняття розрахункового документа на виконання.
Разом з цим, за положеннями п. 23.1 ст. 23 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», платіжне доручення може бути відкликане ініціатором переказу в будь-який час до списання суми коштів з його рахунка шляхом подання до банку, що обслуговує цього ініціатора, документа на відкликання. Платіжна вимога на примусове списання коштів може бути відкликана стягувачем у будь-який час до списання коштів з рахунка платника шляхом подання до банку, що обслуговує цього стягувача, документа на відкликання.
Відповідно до п. 32.6 ст. 32 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» банк ініціатора зобов'язаний на вимогу ініціатора письмово повідомити про стан виконання його доручення, що міститься у відповідному документі на переказ.
У разі порушення банком, що обслуговує платника, встановлених цим Законом строків виконання доручення клієнта на переказ цей банк зобов'язаний сплатити платнику пеню у розмірі 0,1 відсотка суми простроченого платежу за кожний день прострочення, що не може перевищувати 10 відсотків суми переказу, якщо інший розмір пені не обумовлений договором між ними. Платник має право на відшкодування банком, що обслуговує отримувача, шкоди, заподіяної йому внаслідок порушення цим банком строків завершення переказу, встановлених пунктом 30.2 статті 30 цього Закону (п.32.2 ст. 32 Закону).
Крім того, відповідачем не надано доказів фактичного списання коштів з рахунку ВАТ «БМФ «Стрийбуд» згідно з платіжними дорученнями № 102, №108 та № 109, що перешкоджало б відповідачу відкликати ініційовані ним платежі та покладало б відповідальність за невиконання таких на установу банку. Долучений до матеріалів справи лист ЛФ ВАТ Банк «БІГ Енергія» № 29 від 24.12.2008 р. не є належним доказом фактичного списання коштів з рахунку відповідача на кореспондентський рахунок банку, оскільки підтверджує лише наявність станом на 12.12.2008 р. достатнього залишку коштів на рахунку відповідача для проведення платежу згідно з платіжним дорученням № 102 від 12.12.2008 р.
Таким чином, матеріалами справи підтверджується наявність боргу ВАТ "Будівельно - монтажна фірма "Стрийбуд» перед Управлінням Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області в розмірі 39 643 грн. 37 коп.
Враховуючи викладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо часткового задоволення позовних вимог в сумі 39 643 грн. 37 коп. (в тому числі 25 782 грн. 18 коп. - недоїмки по страхових внесках, 12 071 грн. 32 коп. - фінансової санкції та 1 789 грн. 87 коп. - пені) заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Доводи відповідача не спростовують висновків суду, а тому колегія суддів приходить до переконання, що вимоги позивача є підставними, а постанова суду першої інстанції прийнята з додержанням процесуального та матеріального права.
Керуючись статтями 160 ч.3, 195, 197, 198 п.1, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Будівельно-монтажна фірма "Стрийбуд" - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2013 року по справі № 813/5527/13-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь в справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.П. Дякович
Судді Т.В. Онишкевич
І.О. Яворський